Şimdi Ara

2021 YKSciler (11. sınıflar) Buraya.. Herşeyi A-Z ye anlatıyorum. SSS eklendi.....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
24
Favori
3.784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • YOUTUBE KANALI açmışken buradanda her videonun özetini atacağım. Anlattıklarımı faydalı buluyorsanız lütfen kanalıma destek olun.

İÇERİKLER: (ctrl+f ile sayfada aratıp direk konuya geçebilirsiniz)

1- YKS SINAV SİSTEMİ VE NET HEDEFLERİ video anlatım

2- YKS Sürecinde Yapılacaklar Genel Bilgiler. video anlatım

3- YKS SINAVINA NASIL HAZIRLANILIR?. (Kitap plan ve çalışma sistemi) videolu anlatım

4- Deneme sınavı ve analizi nasıl yapılır? Aylık ve haftalık plan nasıl yapılır? örnekleriyle...
    videolu anlatım

5- Sıkça Sorulan Sorular (bu kısım bazı şeylerin dahada netleşmesini sağlayarak, çalışmalarınıza yön verecektir.) Videolu Anlatım

1- YKS SINAV SİSTEMİ VE NET HEDEFLERİ (Yeni Başlayanlara)

YKS SINAVI AŞAMALAR. TERİMLER?

1- TYT (TEMEL YETERLİLİK TESTİ)
    TÜRKÇE(40) SOSYAL(20) MAT(40) FEN(20) Şer sorudan 120 soru 135 dk.
    Çoğu mantık ve okuduğunu anlama yetisini yordayan hız odaklı sorular.
    Bolbol test çözerek hazırlanılmalı. (konu başı min 200 soru)

2- AYT (ALAN YETERLİLİK TESTİ)
    SOS-1(40) SOS-2 (40) İLERİ MAT(40) İLERİ FEN (40) Puan türüne göre 80 sorudan mesulsün 180 dk.
    DİL (80) yabancı dil sınavı ise ayrı bir oturumda yapılmakta.
    Adı üzerinde seçtiğin alanda öğretmen kadar biliyor musun? onu ölçen bir sınav
    çokça konu çalışmak her konuyu anlatabilir ve sorularını çözebilir düzeye gelmek önemli.
    soru çözümü önemli ancak konu tekrarı daha çok önemli.

3-Yetenek sınavları:
    Besyo için parkur (spor) iken güzelsanatlar fak. için resim çizme gibi yetenek alanına göre yapılan sınavdır. ayrı bir hazırlık gerektirir.

4-Mülakat
    Sözlü olanında rastgele sorular seçtirilip size sorulur. Amaç soruyu bilmenizden ziyade konuşmanız tavrınızdır.
    fiziki mülakat da ise koşu parkuru vardır.

5- PUAN TÜRLERi
    OBP (ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI)
    TÜM LİSE HAYATINIZ BOYUNCA. Almış olduğunuz (ve 12. sınıfın sonunda alacağınız) yıl sonu karnelerindeki dönem sonu ortalamalarınızın aritmetik ortalamasının 0.6 ile çarpılmasıyla elde edilen sonuçtur.

örnek: 9. sınıf 70 - 10. sınıf 80 - 11. sınıf 80 - 12. sınıf 90 diyelim. hepsini toplayıp 4 e böleceğiz.
    (70+80+80+90)/4= 80 Bu sizin lise ortalamanızdır. Bunu 0,6 ile çarpacağız.
    80x0,6=48 Buda bizim OBP nımızdır. evet bu 48 i TYTHAM ve YKSHAMPUANLARI na direk ekleyeceğiz. TYT den 300 mü aldın. 348 oldu.

Diğer kısımlardan önce kısa bir ara::

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilindiği üzere üniversite sınavı bir at yarışıdır. Bu yarışta erken start alırsanız tabiki avantajınıza olacaktır.
    Ayrıca koştuğunuz pisti bilmek size fazladan bir avantaj daha sağlayacaktır.
    bu pistte daha önce koşmuş atların tecrübelerinden faydalanmak ise bir DH linin ilk yapacağı şeydir :)

Öncelikle koşuda hedefimiz üç aşağı beş yukarı belli olmalı. Seçeneklerimiz şunlar.
    1- 2 yıllık üniversite >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>(TYT PUANI + OKUL PUANI)
    2- Astsubaylık>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>(MSU + Mülakat >>>> TYT PUANI ile alım)
    3- Polislik (pmyo)>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>(TYT Puanı Sonrası Mülakat)
    4- Yetenek sınavıyla alınan 4 yıllık bölümler.>>>>>>>>>>>(TYT PUANI sonrası Yetenek Sınavı)
    5- 4 Yıllık Bölümler. -------------->(Alanınıza göre )(tyt sınavı + ayt sınavı sonucunda YKS SAY, YKS EA, YKS SÖZ ve YKS DİL Puan Türleri)

1-2-3-4 Numaralı seçeneklerin hepsi için koşunun ilk yarısında TYT Çalışıp sonraki yarıda mülakat ve yetenek sınavı için ter dökme planınız olmalı.

GELELİM TYT PUANINA.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Devam edelim.

TYT HAM PUANI = (TOPLAM TYT NETİ X 3.33) + 100
    ŞEKLİNDE HESAPLANIR.

Buradan anlaşıldığı üzere bölüm ve derslerin birbirine üstünlüğü yok. yani ne yaparsanız o kar..
    ve 1.2.3.4. seçeneklerden birini hedeflemişseniz. 300 TYT HAM puanı hedeflemeniz gerekmektedir.

HEDEFİNİZ 300TYT HAM = 60 net

Eğer hedefiniz 5. seçenek ise hedeflediğiniz mesleğe göre YKS-SAY, YKS-EA, YKS-SÖZ, YKS-DİL Puan türlerinden birini kullanacaksınız demektir.

YKS-SAY PUANI = ( TYTNET X 1,33)+((AYT FEN NETİ + AYT MAT NETİ) X 3)+100

YKS-EA PUANI = ( TYTNET X 1,33)+((AYT SOS-1 NETİ + AYT MAT NETİ) X 3)+100

YKS-SÖZ PUANI = ( TYTNET X 1,33)+((AYT SOS-1 NETİ + AYT SOS-2 NETİ) X 3)+100

YKS-DİL PUANI = ( TYTNET X 1,33)+((AYT DİL NETİ) X 3)+100

Görüldüğü üzere hangi mesleği istiyorsanız o alanın soruları hesaba katılıyor.
    sayısal hazırlanan bir öğrencinin matematikten yeterince net yapması halinde YKS-EA Puanı da hesaplanır. Ancak sos1 ve sos2 deki soruların tümü yanlış yada doğru yapması YKS-SAY puanını etkilemez.

Net hedeflerine gelecek olursak Minimum bu yılki(bu yaz sınava girecek olan) öğrencilerimizle hedeflerimiz.

2021 YKSciler (11. sınıflar) Buraya.. Herşeyi A-Z ye anlatıyorum. SSS eklendi.....

VE Sanıldığı üzere tyt puanı ile YKS Puanlarının alakası yoktur. TYT Netleriyle alakası vardır. Ve her ayt neti 3 tyt netine bedeldir.

Bir Yarış atı derki

"TYT Koşusuna Sürem Yetmedi, AYT Koşusuna Bilgim Yetmedi"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 23 Mayıs 2020; 22:6:24 >

• 3- YKS NASIL HAZIRLANILIR? VİDEO ANLATIM

Öncelikle sizlere YKS Sınavına giren öğrenci tiplerini anlatmak istiyorum.

2Milyon kişinin girdiği bu sınavda. (sayılar tamamen benim görece tahminimdir)

500.000 civarı aslında üniversiteye gitme düşüncesi olmayan sınava öylesine giren

500.000 civarı kendisine (zekasına) çok güvenen ancak hiç ders çalışmayan üstüneüstlük çevresiyle dalga geçmeye onların çalışmasını baltalamaya çalışan tipler. Bu tipler kendileri harika netler yapamadıkları için başkalarının başarısızlığıyla mutlu olurlar. Şuanki Anadolu liselerinin hemen hemen her sınıfında 1,2 tane bu tipten bulunur.

800.000 civarı üniversite sınavına 11-12. sınıfta hazırlandığı halde çalışmalarını tam manasıyla yapmayan tipler. Bu tipler önünde kitap arkadaşı ile sohbet eder. İki test çözdüğğünde çalıştığını zanneder. 60 soru çözüp konu bitirir. Çözemediği soruları gururuna yedirip soramaz kimseye. Denemelerde sağa sola bakıp kopya dahi çekebilir. Üstüne düşeni tam manasıyla yapmadığını içten içe bilir. Bunun suçluluğunuda duyar ama itiraf edemez. Çalışıyorum neden olmuyor der durur. Aslında çalışmıyordur. Zamanını boşa harcıyordur.

İlk 200.000 bu kişiler 9.10. da çok çalışmamış olsada yumurta geldiği için elinden gelenin en iyisini yapan tiplerdir. Birazdan belirteceğim konularda tavizmermeden çalışmışlardır. Şuanki Anadolu liselerinin sınıflarında birer ikişer bu tiplerden vardır.

İlk 10k . Bu arkadaşların esasen bana ihtiyacı yok. Zaten kendisini keşfetmiş doğru çalışma yöntemlerini kendisine özel olarak bulmuş ve eksiklerini halletmeye odaklı tiplerdir. Şansınız varsa Anadolu liselerinde bazı dönemler 1-2 kişi görürsünüz.

ŞİMDİ SIRA NASIL ÇALIŞACAĞIZ.
    ÖNCELİKLE MALZEMELER

Kendi alanınıza göre tüm derslerden yukardaki mantığa göre kitapları bir an önce temin etmelisiniz. fORUMDA Tavsiye yayınları çokça bulursunuz. 345 palme çap gibi yayınlar benim kulağıma çokça gelmekte.

Kitapları temin ettikten sonra. yıllık planımıza gelelim.

Burada görmüş olduğunuz gibi 2020 aralık ayına kadar tyt yi halletmeliyiz Polislik yetenek sınavlarına girecek olanlar dahil.. (sadece 2 yıllık hedefi olanlar tüm yıl tyt hazırlanacak)

Mayıs ayı itibariyle 1 yılımızın kaldığını görmüşsünüzdür. Bu sebeple ilk tyt ayt denememizi olup. puanımızıda hesaplayıp. kendimizi sürekli takip edeceğimiz çeteleye yazmalıyız.

Gelelim dersleri konuları planlamaya.
    İlk planımızı EYLÜL Ayına kadar yapacağız.
    Örnek olarak TM CİSİNİZ VE Matematik 1 ile Türk Dili konularını bitirmeyi hedeflediniz diyelim. coğrafya ve tarihe eylülden sonra çalışacaksınız mesela.

Mayıs, haziran, temmuz, agustos. 4 ayımız var.
    açacaksınız matematik ve türkçe kitaplarınızın içindekiler kısmını (sorubankası yada konu anlatım farketmez). Bunlar sınavda çıkacak konulardır. O yüzden sağda solda çıkacak konu listesi aramayın.
    Bu konuları 4 ayımız olduğu için 4 parçaya ayırın. ayırırken sayfa sayısı size konunun uzunluğu hakkında bilgi verecektir. konu uzunluklarına dikkat edin.

her aya düşecek konuları bulduğunuza göre artık her haftaya düşen konularıda aynı mantıkla belirleyebilirsiniz.

her hafta hangi konuyu bitirmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz.

1. Adım.
    Bir konuya başladık diyelim. önce konu özetli yada konu anlatımlı kitabınızdan konuyu öğrenin.

2 Adım
    gerekliyse örnek soru çözümleri değilse direk soru bankasına geçin. (konu kolayınıza gidiyorsa örnek sorulara gerek yoktur)

3. Adım
    çözemediğiniz soruları tükenmez kalemle işaretleyin ve birilerine çözdürün. öğrenin

4. adım
    en az 200 adet soruyu gördükten sonra. yeni konuya geçebilirsiniz.

5. Adım
    tükenmez kalemle işaretlediğiniz sorular sizin en zayıf halkanız. Bu soruları her ayın ilk günü yeniden çözmeye çalışın.

GÜNÜ GÜNÜNE ÇALIŞIP HAFTALIK ÖDEVLERİNİZİ YAPARSANIZ KONULARINIZ BİRİKMEZ.

iLK Deneme sonuçlarınızı videoya yada buraya yorum olarak yazmanızı bekliyorum.
    VİDEO ANLATIM
  • 2- YKS Sürecinde Yapılacaklar Genel Bilgiler. video anlatım

Artık koşacağımız pistin uzunluk ve zemin gibi teknik bilgilerini öğrendiğinize göre koşuda neler yapacağımızı konuşabiliriz.

Hem kendi öğrencilik hayatım hemde öğrencilerimin hazırlık süreciyle edindiğim tecrübeyle şunu rahatça söyleyebilirim ki "hayvan gibi ders çalışmak" sizi yarı yolda bırakacaktır.

Yapılması gereken bir çok yönün bir bütün olarak diri tutulması ve geliştirilmesidir.
    Konu sınav olduğu için bu yönleri BİYOLOJİK , PSİKOLOJİK , ve DERS olarak 3 başlıkta inceleyeceğiz.

BİYOLOJİK YÖN.
    Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü tamamen doğrudur. psikolojide rahatsızlığını dile getiren bireye ilk olarak biyolojik bir rahatsızlığının yada uyguladığı bir yanlışın olup olmadığına bakılır.

Kısaca:
    DÜZEN (Beyin düzenle rahatlar) , UYKU (günlük 6-8 saat) , YEMEK (canan karatay), SPOR (basit ısınma veya kardiyo).
    Bunlar bir düzen içerisinde hayatınızda bulunacak bulunmalı arkadaşlar.

PSİKOLOJİK YÖN.
    Sınava hazırlananların ayarlamakta güçlük çektiği kısım burası. Zaten sınav hazırlık sürecinin kendisinin stresli bir süreç olması bunun için yeterliyken birde sosyallikten ve eğlenceden tamamen kopmanız hızlı giden at atasözünü gerçekleştrebilir.

hayatınızda sadece ders olursa zamanla bunalırsınız.

günlük (max 1 saat) , aylık(bir gün doğaya çıkın meslela) rahatlama ritüelleriniz olmalı.

sosyal olmaktan çekinmeyin illaki arkadaş çevreniz olmalı AMA NASIL BİR ARKADAŞ ÇEVRESİ?
    Sizi başarıya ulaştıracak olan arkadaş sizinle aynı istikamette yürüyen arkadaştır. süreç ieçrisinde çokça ayağınız tökezleyecek bu arkadaş sizi o tökezleme ve umutsuzluk anlarında kuyunuzdan çıkartabilmeli.

Özetlersek.
    Şuan 11. sınıf olmanızdan ötürü haftada bir gün komple yatış ve bir günde akşam yatışa ayırabilirsiniz. eylül ayından itibaren. bunları bırakmanız gerekecek. sadece günlük 1 saat eğlenceniz kalacak.

ve arkadaş gurbunuzu şimdiden ayarlayın. süreç içerisinde eylül ayında tüm arkadaşlarınız ders çalışacaktır. aralık ayına gelindiğinde ise malesef arkada kalan atlar yarışı bırakacak. ve o bırakan kişi sizin arkadaşınız olabilir. tüm çağrılarınıza rağmen bırakmışşsa ve artık aynı hedefe yürümüyorsanız. ONDAN UZAKLAŞMAYI BİLMELİSİNİZ. ben hep bunun la kazandım sınavları.

GELİŞTİRECEĞİMİZ SON YÖNÜMÜZ DERS YÖNÜ. oda haftaya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 25 Nisan 2020; 16:54:51 >

• 3- YKS NASIL HAZIRLANILIR? VİDEO ANLATIM

Öncelikle sizlere YKS Sınavına giren öğrenci tiplerini anlatmak istiyorum.

2Milyon kişinin girdiği bu sınavda. (sayılar tamamen benim görece tahminimdir)

500.000 civarı aslında üniversiteye gitme düşüncesi olmayan sınava öylesine giren

500.000 civarı kendisine (zekasına) çok güvenen ancak hiç ders çalışmayan üstüneüstlük çevresiyle dalga geçmeye onların çalışmasını baltalamaya çalışan tipler. Bu tipler kendileri harika netler yapamadıkları için başkalarının başarısızlığıyla mutlu olurlar. Şuanki Anadolu liselerinin hemen hemen her sınıfında 1,2 tane bu tipten bulunur.

800.000 civarı üniversite sınavına 11-12. sınıfta hazırlandığı halde çalışmalarını tam manasıyla yapmayan tipler. Bu tipler önünde kitap arkadaşı ile sohbet eder. İki test çözdüğğünde çalıştığını zanneder. 60 soru çözüp konu bitirir. Çözemediği soruları gururuna yedirip soramaz kimseye. Denemelerde sağa sola bakıp kopya dahi çekebilir. Üstüne düşeni tam manasıyla yapmadığını içten içe bilir. Bunun suçluluğunuda duyar ama itiraf edemez. Çalışıyorum neden olmuyor der durur. Aslında çalışmıyordur. Zamanını boşa harcıyordur.

İlk 200.000 bu kişiler 9.10. da çok çalışmamış olsada yumurta geldiği için elinden gelenin en iyisini yapan tiplerdir. Birazdan belirteceğim konularda tavizmermeden çalışmışlardır. Şuanki Anadolu liselerinin sınıflarında birer ikişer bu tiplerden vardır.

İlk 10k . Bu arkadaşların esasen bana ihtiyacı yok. Zaten kendisini keşfetmiş doğru çalışma yöntemlerini kendisine özel olarak bulmuş ve eksiklerini halletmeye odaklı tiplerdir. Şansınız varsa Anadolu liselerinde bazı dönemler 1-2 kişi görürsünüz.

ŞİMDİ SIRA NASIL ÇALIŞACAĞIZ.
    ÖNCELİKLE MALZEMELER

Kendi alanınıza göre tüm derslerden yukardaki mantığa göre kitapları bir an önce temin etmelisiniz. fORUMDA Tavsiye yayınları çokça bulursunuz. 345 palme çap gibi yayınlar benim kulağıma çokça gelmekte.

Kitapları temin ettikten sonra. yıllık planımıza gelelim.

Burada görmüş olduğunuz gibi 2020 aralık ayına kadar tyt yi halletmeliyiz Polislik yetenek sınavlarına girecek olanlar dahil.. (sadece 2 yıllık hedefi olanlar tüm yıl tyt hazırlanacak)

Mayıs ayı itibariyle 1 yılımızın kaldığını görmüşsünüzdür. Bu sebeple ilk tyt ayt denememizi olup. puanımızıda hesaplayıp. kendimizi sürekli takip edeceğimiz çeteleye yazmalıyız.

Gelelim dersleri konuları planlamaya.
    İlk planımızı EYLÜL Ayına kadar yapacağız.
    Örnek olarak TM CİSİNİZ VE Matematik 1 ile Türk Dili konularını bitirmeyi hedeflediniz diyelim. coğrafya ve tarihe eylülden sonra çalışacaksınız mesela.

Mayıs, haziran, temmuz, agustos. 4 ayımız var.
    açacaksınız matematik ve türkçe kitaplarınızın içindekiler kısmını (sorubankası yada konu anlatım farketmez). Bunlar sınavda çıkacak konulardır. O yüzden sağda solda çıkacak konu listesi aramayın.
    Bu konuları 4 ayımız olduğu için 4 parçaya ayırın. ayırırken sayfa sayısı size konunun uzunluğu hakkında bilgi verecektir. konu uzunluklarına dikkat edin.

her aya düşecek konuları bulduğunuza göre artık her haftaya düşen konularıda aynı mantıkla belirleyebilirsiniz.

her hafta hangi konuyu bitirmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz.

1. Adım.
    Bir konuya başladık diyelim. önce konu özetli yada konu anlatımlı kitabınızdan konuyu öğrenin.

2 Adım
    gerekliyse örnek soru çözümleri değilse direk soru bankasına geçin. (konu kolayınıza gidiyorsa örnek sorulara gerek yoktur)

3. Adım
    çözemediğiniz soruları tükenmez kalemle işaretleyin ve birilerine çözdürün. öğrenin

4. adım
    en az 200 adet soruyu gördükten sonra. yeni konuya geçebilirsiniz.

5. Adım
    tükenmez kalemle işaretlediğiniz sorular sizin en zayıf halkanız. Bu soruları her ayın ilk günü yeniden çözmeye çalışın.

GÜNÜ GÜNÜNE ÇALIŞIP HAFTALIK ÖDEVLERİNİZİ YAPARSANIZ KONULARINIZ BİRİKMEZ.

iLK Deneme sonuçlarınızı videoya yada buraya yorum olarak yazmanızı bekliyorum.
    VİDEO ANLATIM

• ilk

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Up

• Yararlı, Up
  • Yararlı up

• Haftaya mayis geliyor. Yeni video yu yayına alacagim.
    Denemelerimizi olalim.

• 4- Deneme sınavı ve analizi nasıl yapılır? Aylık ve Haftalık plan nasıl yapılır? Örnekleriyle VİDEO İÇİN TIKLA

sevgili üniversite adayları. B-612 den hepinize merhabalar. YKS 2021 adaylarına yönelik yapmış olduğumuz video serimizde hemen hemen sona gelmek üzereyiz. daha önce Hayat amacı belirleme ve meslek seçimi üzerinde konuştuktan sonra sizlere YKS sınav sistemini ve nasıl hazırlamamız gerektiği ile ilgili videolar paylaştım şimdi ise deneme sınavının analizi haftalık ve günlük plan nasıl yapılır. bunun üzerinde durmayı planlıyorum hazırsanız başlayalım. Burada forum ortamında örnekleri anlatmam mümkün olmayacak ama kısaca değineceğim.

hep birlikte ilk denememiz olduk arkadaşlar. ve netleriniz hesapladığınız eminim şu anda bu netlerin sizin için ne ifade ettiğini merak ediyor olmalısınız. bu denemeyi yapmış olmamızın en büyük amacı sizlerin sınav sistemini öğrenmesi soruların nasıl geldiğini görmenizi istememdi. bu ve bundan sonraki denemelerde bir de deneme analizi yapmanız gerekiyor arkadaşlar. deneme analizi deneme içerisinde yapamadığıniz yani yanlış yaptınız sorularla boş bıraktığınız soruların hangi konulardan çıktığını incelemektir. eğer ki bu konular daha çalışmadığınız konularda ise zaten bunun bir önemi yok arkadaşlar. ancak bu konular çalıştığınız konulardan çıkmışsa (buraya bir parantez açmak istiyorum Bir konuya çalışmış sanız ondan en az 200 soru görmüş olmanız gerektiğini unutmayın) bu konularda biraz eksiğiniz olduğu anlamına gelmektedir ve o konulara dönüp yeniden çalışmanız gerektiği anlamı çıkar.

aslında tüm bu anlattıklarınmi birleştirince bir diyagram ortaya çıkıyor arkadaşlar. buna ders çalışma diyagramı diyebiliriz. yapmanız gereken
    1-ilk önce konu çalışma
    2-daha sonra bu konuyla ilgili 200 adet soru çözme.
    3-çözemediğimiz soruları birilerine sorup öğrenmek
    4-daha sonra deneme sınavına girip deneme sınavının analizini yaparak bu çalıştığımız konulardan yanlış yapmış yapmamış mıyız onu kontrol etmek.
    5-eğer ki yanlış yapmışsak yeniden çözemediğimiz sorular yönelip konuyu iyice pekiştirmek yapmamışsak yeni konuya geçmek

diyebiliriz.

deneme sınavı analizinin nasıl yapıldığını öğrendiğimize göre artık aylık ve haftalık plan nasıl yapılır o konuya geçebiliriz öncelikle Eylül ayına kadar yapacağımız bu planda bitirmeniz gereken konuların belirlemeniz gerekiyor arkadaşlar. daha önceki videolarınızda Eylül ayına kadar tyt sınavının konularının tamamen bitirilmesi gerektiğini söylemiştim. Eğerki ben o kadar bitiremem diyorsanız.
    Minimum eylül ayına kadar.
    TMciyseniz TÜRKÇE MAT1
    Sayısalcıysanız MAT1 FKB den en az ikisi
    Sözelciyseniz Tüm TYT
    Bitirilmeli.

Eylül ayına kadar tüm tyt yi bitirecek şekilde düşünerek planımızı yapcağız.
    Kitaplarınızın içindekiler kısmı tyt sınavında çıkacak konulardır arkadaşlar. o yüzden sağda solda konu aramayın.
    örnek olarak tyt matematiği bitireceğiz diyelim. toplam sayfa sayısını 4 aya bölüyoruz. Burada konuları parçalamamaya dikkat edin.
    Böldüğünüzde aylık olarak bitirmeniz gereken konular ortaya çıkacaktır.
    videoyu izlerseniz herşey dahada netleşecek.

daha sonra aylık olarak belirlediğiniz konuları ayın haftalarına aynı mantıkla dağıtacaksınız. Bu kadar.
    BU SİZE PLANLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞABİLME İMKANI VERECEK.
    GERİ Mİ KALDIM KORKUNUZ OLMAYACAK.

5- Sıkça Sorulan Sorular (bu kısım bazı şeylerin dahada netleşmesini sağlayarak, çalışmalarınıza yön verecektir.) Videolu Anlatım
    (videoda farklı konulara değinerek anlattım burada hızlı cevaplar vereceğim.)

Eşit ağırlıkçıyım en çok hangi dersin puan getirisi var?
    Tüm derslerin tyt için puan getirisi aynıdır.

Sizce Eylül ayında çalışmaya başlarsam yetişir mi?
    Genelde eylül ayında başlayan birisi ocak sonuna tyt yi bitirir (tabiki temelide varsa) temeli hiç olmayan birisi için matematik gibi derslerin yetişmesi çok zor. Bu sınav bir yarış zaten ve bu yarışta erken start almak, erken koşmaya başlamak gibi sizi rakiplerinizin bir çoğunun önüne atacaktır. Yetişir ama nasıl yetişir. Hiç çalışanla çalışmayan bir olur mu?

Dil bölümü öğrencisiyim Bu yıl tyt mi yoksa dil mi çalışacağım bilemiyorum.
    Dil bölümü için planımıza uyun. Yapacağını tek fark diğer bölümler aralığa kadar sadece tyt ve 12. sınıf çalışırken sizler fazladan haftada bir ayt denemesi çözeceksiniz.

İlk denememde tyt 42 net yaptım tıp istiyorum sizce mümkün mü çok mu kötü durumu.
    Hayır harika :) esasen ilk denemenin neti önemli değildir. Nasıl başladığın değil nasıl bitirdiğin önemlidir. 60 net de artabilir bu 3 net de. çalışmana bağlı.

Ders çalışırken önce fizik ve matematiği bitirip ardından kimya ve biyolojiye başlamayı planladım sizce doğru mu?
    Hayır tüm derslere aynı hafta başlayıp aynı zamanda ilerletmemiz gerekiyor. bu hem derslerin zamana yayılmasını sağlar (sindirebilmemiz için) hemde ezber yapıp geçmemizi önler.

Problemleri bir türlü yapamıyorum ne önerirsiniz.
    Problemlerde zorlanıyorsanız, paragraf kısmını kuvvetlendirin.
    1. şey problemi anlamaktır.
    2. şey ise problemler aşamalı işlem gerektirir bu yüzden okurken aşama aşama işleme dökerek gitmelisiniz ve bulduğunuz şeyin ne olduğunu (yaş uzunluk ahmetin parası artık neyse) yanına yazmalısınız.
    3. şey kolaydan zora doğru gitmelisiniz sorularda. kolay bir kitap alın.
    4. temel matematik işlemleri kuralları ve denklem yazıp çözme konularını kavramadan problemler çalışmamalısınız.

Videolarda her konudan 200 soru çözmemiz gerektiğini söylemişsiniz Bu neden önemli iyi bildiğim konulardan da 200 soru çözmeli miyim?
    200 soru denmensindeki amaç net olmasını istememdi. bunun altında yatan neden konunun iyice kavranmasıdır. Yoksa öğrenciler 30-60 soru çözerek kendinin iyi olduğunu zannedip deneme sınavında "hocam sonunu getiremedim" diyorlar. Bu şekilde hem bir somutluk getirdik hemde erken konu geçmenin öneüne geçmiş olduk. Normalde çalıştığınız konudan sınıfınızdaki çözülemeyen soruların %90 ını çözebilecek duruma gelmişseniz o konu tamam demektir.

Sayısalcıyım nereden hangi kitaptan başlayacağımı bilemiyorum. Kitap tavsiye edebilir misiniz.
    Tüm derslerden kitabı aç başla :) başlama probleminiz var. korkacak birşey yok başlayın gerisi gelecek.

Sözel öğrencisiyim okul öncesi hedefliyorum tyt matematik ne kadar önemli sizce tyt matematik çalışmalı mıyım.
    tyt tüm derslerin getirisi aynı evet ancak branşınız dışı bir ders. çözebileceğinize güveniyorsanız türkçe ve sosyal derslere çalışıp rayına oturttuktan sonra çalışabilirsniz. hatta fen de bu şekilde çalışılınabilinir.

Eşit ağırlıkçıyım milli savunma üniversitesine hazırlanıyorum ama hangi derslere çalışmam gerektiğini bilmiyorum siz söyler misiniz.
    ASTSUBAYLIK İÇİN
    Tüm tyt ders ve konuları önemli ve minimum 65 net hedefleyin.
    SUBAYLIK İÇİN
    Bölümünüz neyse ona göre 4 yıllık üniversite hazırlanır gibi düşünüp çalışın.

Sayısalcıyım tyt tüm dersler aynı getiriye sahip olduğu için sizce coğrafya ve tarih çalışmalı mıyız?
    Evet sayısal yada sözel olmanız farketmiyor. tyt de alanınız dışı derslerede çalışacaksınız ama bunu şuan değil. branş derslerinizi bitirmeye yakın rahatladığınızda yapacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 23 Mayıs 2020; 12:17:17 >

• Şu aşamada son anlattığım gibi eylül ayına bitecek şekilde plan yapmanız. ve planınıza sadık kalırken haziranın son haftasında denemelerinizi yapmanız önemli.

ilk denemede aşağı yukarı tyt 30 larla başlanır ancak nasıl başladığın değil nasıl bitirdiğin önemlidir.
    koca senede 2-3 net artıranda 60 net artıranda gördü bu gözler.
  • Çok yararlı konu hocam. Hedefim ilk 10k fakat şuan çok geride hissediyorum. Yardımcı olabilir misiniz

• Takipteyim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Thrashard kullanıcısına yanıt
    siz galiba 2020 yks gurubundansınız. eğer öyleyse artık nasibinize güvenmek zorundasınız.bu son düzlükte yarış kazanılır. şu dakikadan sonra Yapabileceğiniz şeyler sizi 20-50bin öne atabilir. ama bunun en büyük sebebi çoğu yarışçının koşuyu bırakmasındandır.
    Siz planınızı doğru bir şekilde yapın son bu bir ayı en iyi şekilde değerlendirin. Güzel günler yakın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 15 Mayıs 2020; 18:45:4 >
  • pcqlock P kullanıcısına yanıt
    Hocam 11.sınıfım ben yks20 grubunda değilim yanlışlık olmuş snaırsam
    O zaman daha yorumda bulunmak için erken. Henuz piste bakip lan ben geride kalirim kesin demek gibi. :) Rahat olun

• emeğinize sağlık hocam süper konu. rezz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Up up

dostum 2021 whatsapp grubumuz mevcut, istersen gelebilirsin

• Hocam pm attim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.