Şimdi Ara

Ygs Sınavı İçin Ders Çalışma Programı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
82.496
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hiçbir yerde Ygs Sınavı yazmıyor arkadaşım.Ygs Sınavı gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan bir anlatım bozukluğudur ''YGS'' kısaltması zaten içinde ''sınavı'' sözcüğünü barındırır.Bu konuyu uzatmak yerine arkadaşa yardımcı olmayı deneyin.
  • ben bugüne kadar neredeyse 50 program yaptım geldi geçti hepsine tam anlamıyla hiç uygulayamadım hepsinden en azda olsa 1-2 tane eksiğim kaldı... sonra bi not defteri aldım hergün ne yaptığımı yazdım günlük gibi mesela bakıyorum ilk başladığımda 120 falan çözüyomuşum sonra gitgide arttı 200-300 arası yapmaya başladım buaralar dahada arttırmayı düşünüyorum en azından bi porgram olmayınca vicdanım rahat oluyo...hem böyle yazınca neler yaptığını görüyosun ona göre kendini motive edip arttırmaya çalışıyosun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: just me

ben bugüne kadar neredeyse 50 program yaptım geldi geçti hepsine tam anlamıyla hiç uygulayamadım hepsinden en azda olsa 1-2 tane eksiğim kaldı... sonra bi not defteri aldım hergün ne yaptığımı yazdım günlük gibi mesela bakıyorum ilk başladığımda 120 falan çözüyomuşum sonra gitgide arttı 200-300 arası yapmaya başladım buaralar dahada arttırmayı düşünüyorum en azından bi porgram olmayınca vicdanım rahat oluyo...hem böyle yazınca neler yaptığını görüyosun ona göre kendini motive edip arttırmaya çalışıyosun.

bizim dersanedeki danışman hocamızın yöntemi hepimizin not defteri var her hafta kontrol ediyor!!

• program nedir ya ? harbi robot musunuz ? insan kendi eksiklerini bilir.eksik oldugun konulardan başla.kafan ne kadar alıyorsa çalış dur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alenderonn

program nedir ya ? harbi robot musunuz ? insan kendi eksiklerini bilir.eksik oldugun konulardan başla.kafan ne kadar alıyorsa çalış dur.

Katılmıyorum. Programlı çalışmak en iyisidir.
  • Ders programı yapıp, o programa dakikası dakikasına uymak başlarken bitmek demek..

Öncelikle ders programı olabildiğince esnek olmalı. Hergün saat 11:15 te 3. etüte başlayacağım demek ve 1 haftada 4 kez 11:15 te işinizin çıkması sizi tekrar çalışmamaya itecektir.

Bence dakika dakika ders programı yapmak yerine, önce her oturuşta kaç dakika ders çalışacağınızı kararlaştırınız. Mesela 50 dakikalık etütler gibi. Sonra eksiklerinizi belirlemeniz gerekiyor, eksik belirlerken belirlediniz dersin sınavdaki getiriside çök önemli. Mesela tıp hedefleyen bir kişinin ders programında biyoloji ve geometri aynı önemdeyse o kişi baştan kaybetmiştir. Öncelikle kritik dersleri belirleyiniz. Zaten genellikle kritik dersler zor derslerdir ve o derslere ister istemez ağırlık vermeniz gerekir.

Derslerinizi belirledikten sonra, günlük kaç saat çalışabileceğinizi hesaplayın, ve bunda gerçekçi olun. Ben hergün 12 saat çalışırım diye başlamayın, kötü olur. Önce 4 veya 5 le başlayın. Her ay imkanı olduğu kadar günlük çalışma saatlerinizi genişletin.

En önemli konulardan biride, kendinizi keşfedin. Günün hangi bölümlerinde iyi anlayabiliyorum, rahat çalışabiliyorum. Ben gündüz çalışamıyorum, gündüz bilgisayar başında geçsin gece çalışırım diye bi mantık yürütmeyin, dediğim gibi başlamadan ....

Her adımı kapsayan bi program örneği şöyle olabilir.

Tıp hedefleyen bi öğrenci için,

Biyoloji 1-2 Fizik 1-2 Kimya 1-2, Türkçe ve Matematik iyi olmanız gereken derstir. Günlük çalışmanız 8 saatin altına düşmemeli. Öğrenme en iyi sabah ve öğlen vakitlerinde gerçekleştiği için, olabildiğince erken uyanınız ve 1 buçuk saatlik etütler ve 20 dakikalık tenefüsler halinde programa uyunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ImbaLanceD

Ders programı yapıp, o programa dakikası dakikasına uymak başlarken bitmek demek..

Öncelikle ders programı olabildiğince esnek olmalı. Hergün saat 11:15 te 3. etüte başlayacağım demek ve 1 haftada 4 kez 11:15 te işinizin çıkması sizi tekrar çalışmamaya itecektir.

Bence dakika dakika ders programı yapmak yerine, önce her oturuşta kaç dakika ders çalışacağınızı kararlaştırınız. Mesela 50 dakikalık etütler gibi. Sonra eksiklerinizi belirlemeniz gerekiyor, eksik belirlerken belirlediniz dersin sınavdaki getiriside çök önemli. Mesela tıp hedefleyen bir kişinin ders programında biyoloji ve geometri aynı önemdeyse o kişi baştan kaybetmiştir. Öncelikle kritik dersleri belirleyiniz. Zaten genellikle kritik dersler zor derslerdir ve o derslere ister istemez ağırlık vermeniz gerekir.

Derslerinizi belirledikten sonra, günlük kaç saat çalışabileceğinizi hesaplayın, ve bunda gerçekçi olun. Ben hergün 12 saat çalışırım diye başlamayın, kötü olur. Önce 4 veya 5 le başlayın. Her ay imkanı olduğu kadar günlük çalışma saatlerinizi genişletin.

En önemli konulardan biride, kendinizi keşfedin. Günün hangi bölümlerinde iyi anlayabiliyorum, rahat çalışabiliyorum. Ben gündüz çalışamıyorum, gündüz bilgisayar başında geçsin gece çalışırım diye bi mantık yürütmeyin, dediğim gibi başlamadan ....

Her adımı kapsayan bi program örneği şöyle olabilir.

Tıp hedefleyen bi öğrenci için,

Biyoloji 1-2 Fizik 1-2 Kimya 1-2, Türkçe ve Matematik iyi olmanız gereken derstir. Günlük çalışmanız 8 saatin altına düşmemeli. Öğrenme en iyi sabah ve öğlen vakitlerinde gerçekleştiği için, olabildiğince erken uyanınız ve 1 buçuk saatlik etütler ve 20 dakikalık tenefüsler halinde programa uyunuz.

Abi ben İtü mimarlık istiyorum 11.sınıfım şuanda.Mf4 den gireceğim en çok sevdiğim dersler mat fiz geo bio kim vs vs ben de daha çok matematik fizik geometri kimya biolojiye mi ağırlık verim. Yüzdelikler olarak onlar fazla sanırsam.Benim çoğrafyam - tarihim(vahim) ve türkçe(orta fazla iyi değil.) nasıl çalışsam testmi çözsem.Yoksa yazınmı halletsem şimdiden başlıyayım diyorum ama ..Bana göre ders programı önerecek biri varmı? şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: just me

ben bugüne kadar neredeyse 50 program yaptım geldi geçti hepsine tam anlamıyla hiç uygulayamadım hepsinden en azda olsa 1-2 tane eksiğim kaldı... sonra bi not defteri aldım hergün ne yaptığımı yazdım günlük gibi mesela bakıyorum ilk başladığımda 120 falan çözüyomuşum sonra gitgide arttı 200-300 arası yapmaya başladım buaralar dahada arttırmayı düşünüyorum en azından bi porgram olmayınca vicdanım rahat oluyo...hem böyle yazınca neler yaptığını görüyosun ona göre kendini motive edip arttırmaya çalışıyosun.

Arkadaşa ŞİDDETLE katılıyorum Konu açılalı baya olmuş; ama bu konuda 2005-2006'dan beri tecrübeli olan biri olarak size bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.O kadar sene başarısız olmuşsun, bir de tavsiye veriyorsun demeyin.Mantığınıza uyuyorsa uygulayıp uygulamamak sizin elinizde

İlk önce başka başlıkta size nasıl çalıştığımı göstereyim:

http://goo.gl/BhASK

Bu yöntemle çalışırken her gün çözdüğünüz soru sayılarını, derslerine ve konularına göre not ediniz.Bunu yaparken doğru, yanlış, boş ve netlerinizi yazınız.Ayrıca bir soru başına düşen netinizi de hesaplayınız mesela.Matematikte 100 soru çözdünüz.Netiniz 80.Başarı oranınız %80 gibi (net: 0.8) Bu sayede her gün netlerinize göre YGS ve LYS puanlarınızı hesaplayınız.Böylece başarı oranınızı takip edebilir ve düşük olan konulara eğilerek başarı oranınızı arttırabilirsiniz.Bu değerleri haftalık ve aylık olarak not edip hangi konudan ve dersten ne kadar soru çözüp ne kadar başarılı olduğunuzu ölçünüz

Eğer dershaneye gidiyorsanız rehberlik hocanızla da bu netlerinizi değerlendirebilirsiniz.Ayrıca o size hangi konudan ne kadar soru çözmeniz gerektiğini belirler ve size bir program yapar.Tabii bu; şu saatte kalk, şu saatte şuna çalış, şu saatte yemek ye, şu saatte tuvalete git gibi saçma bir programdan daha faydalı olacaktır.Biz İNSAN olduğumuza göre kendi kendimizi idare edebilmeli, İRADEye sahip olmalıyız.Kurulmuş bir saat gibi davranamayız.Tabii ki günlük bir programınızın olması lazım.Mesela ben dershaneye gidiyorum.Dershane çıkışı yemek, gelince etüt ve bireysel çalışma, eve gidince yemek ve dinlenme, sonrasında tekrar ve soru çözümü gibi bir programım var; ama şu saatte şu diye davranmak bana saçma geliyor.Tabii yine de sizin bileceğiniz iş...

Son olarak: "Terzi kendi söküğünü dikemez"

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.