Şimdi Ara

Yerli ve Milli Kernel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Öncelikle kendimden bahsedeyim; Bilişim ve Teknoloji ile uğraşan, meraklı ve araştırmacı kişiyim...

Teknoloji günümüzde hızla ilerliyor. Hızla ilerleyen bu teknolojilerin çoğu hayatımızı kolaylaştırmak için kişisel verilerimizi kullanıyor. Bu durum beraberinde kullanıcı gizliliği problemine yol açıyor. Malum kullandığımız teknolojilerin neredeyse tamamı yabancı yapımı veya yabancı kaynaklı.

Bu yazıyı okurken kullandığınız araç bile muhtemelen sizi izlemekte ve ilgili birime kişisel verilerinizi iletmekte. Resme geniş açıdan bakarsak Türkiye olarak çok büyük bit tehdit altındayız. Yakın zamanlarda Wikileaks yayınladığı belgelerle CIA kurumunun Windows işletim sistemi ile tüm kullanıcıları izlediğini ispat etmiş oldu. Buda demektir ki Türkiye'nin neredeyse tamamının yakın zamana kadar güvenerek kullandığı işletim sistemi bir ajan!. Bundan daha da kötü olanı ise Ağ omurgalarımızın, Hat şebekelerimizin, Devlet dairelerimizin kullandığı yazılımların tabanı yabancı kaynaklı. Kullandığımız tüm çin yapımı teknolojiler Arka kapı(Bir yazılımda bulunan kullanıcının fark etmediği, üreticinin bilerek eklediği açıklardır) bulundurmakta. Kullandığımız sosyal medya, içerisinde bizi anlayan ve değerlendiren botlar bulundurmakta. Elli Milyon kişinin kimlik bilgileri torrentlerde gezmekte...

Bizim bilmediğimiz çok türlü oyun oynanıyor bu teknolojik cihazlarla. Buda Tükettiğimizden değil ÜRETMEDİĞİMİZDEN Kaynaklanıyor. Benim düşüncem şudur ki; Türkiye kendi teknolojisini üretmeli, Buna küçük adımlarla başlanmalı...

Bu adımların ilki bir kernel(Bir yazılımın çekirdeği) yazmaktır. Bu işe girişmek için bir ekibe yada topluluğa ihtiyaç duyduğumdan bu konuyu açmış bulunmaktayım. Malum küçük bir adım bile olsa kernel bir dünya ☺. Sizlerinde desteği ile bu kernelin üstesinden gelinir.

Bu konu hakkındaki fikirlerinizi değerlendirebilmek için anket yapmış bulunmaktayım;https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfR74WCDIT8Ugvt5ExGq_4hlw6J1fkQWxFWlI6mcNHjwbCDXA/viewform

Fikirlerinizin benim için ne kadar önemli olduğunu unutmayın, Kalın sağlıcakla...

• Yazdıklarınıza katılıyorum. Böyle bir proje için gönüllülerle bir ekip oluşturmak gerekli diye düşünüyorum.
  • Daha çok vatandaşın kulağına gitmemiz gerek...

Ekip oluşturmak önemli bir iş. Gruplaması, yönetilmesi ve yönlendirilmesi. Bu konuda yardımcım olursanız müteşekkir olurum.
  • Windows ajan da Linux babamının oğlu mu?
    Pardus "milli" di milli olunca sorun bitiyordu peki tubitakdaki yöneticiler fetö den niye alındı?

liseli converse ayakkabılı kominist cocuğun siyasi görüşü gibi yaklaşmayın olaya. Hadi kernel bizim donanım? Adamlar donanım destekli backdoor yaptıkları söyleniyor Hatta elektriğe bağlı olmayan makineden bile veri çalabildikleri.

Yani öyle efenim hadi el ele verin kernel yazalımla olmuyor. Güvenlik öyle forumlarda karar alınacak çözlecek iş değil. kıraathaneden devlet kuratarn amcalardan farkımız olsun.
  • 1-) Türkiye olarak büyük çoğunluğumuz windows kullanıyoruz. Haliyle kullanmaya alışık olduğumuz yan programlar bizi windows a bağımlı kılıyor. Bu yüzden pardus tanıtıldığı günden bu yana tam olarak kullanılmıyor. Windows bağımlılığı sorununa çözüm getirilse - örneğin(Sanalda windows çalıştırabilme) - işletim sistemi kullanılmama garantisini yırtar..

2-) "liseli converse ayakkabılı kominist cocuğun siyasi görüşü gibi yaklaşmayın olaya" taayyüllerinizi daha açık dile getirirseniz daha iyi iletişim kurabiliriz..

3-) "Güvenlik öyle forumlarda karar alınacak çözlecek iş değil" Bu cümle ile forumlardaki insanları küçümsüyorsun..

4-) " kıraathaneden devlet kuratarn amcalardan farkımız olsun. " Farkımızı bu cümleleri yazan parmaklarında bile hissedeceksin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Windows ajan da Linux babamının oğlu mu?
    Pardus "milli" di milli olunca sorun bitiyordu peki tubitakdaki yöneticiler fetö den niye alındı?

liseli converse ayakkabılı kominist cocuğun siyasi görüşü gibi yaklaşmayın olaya. Hadi kernel bizim donanım? Adamlar donanım destekli backdoor yaptıkları söyleniyor Hatta elektriğe bağlı olmayan makineden bile veri çalabildikleri.

Yani öyle efenim hadi el ele verin kernel yazalımla olmuyor. Güvenlik öyle forumlarda karar alınacak çözlecek iş değil. kıraathaneden devlet kuratarn amcalardan farkımız olsun.

Elektriğe bağlı olmayan makineden nasıl veri çalıyorlarmış ?

Yerli ve milli kernel ne desem bilemiyorum.

• www.wired.com/2017/03/cia-can-hack-phone-pc-tv-says-wikileaks/amp/

Hocam adamlar 9.000 civarinda teknik gelistirmis. Buna kapali tv den notepad++ kadar bir suru sey var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neyazıkki inimize kadar girmişler. Tüm özelimize sahipler...

• quote:

www.wired.com/2017/03/cia-can-hack-phone-pc-tv-says-wikileaks/amp/

Hocam adamlar 9.000 civarinda teknik gelistirmis. Buna kapali tv den notepad++ kadar bir suru sey var.

Televizyon kapalı görünür ama aslında açıktır ve elektriğe-internete bağlıdır bilgi çalınabilir normaldir, ama bu elektriğe bağlı olmadan çalındığı anlamına gelmiyor, elektrik olmadan nasıl bağlanacaklar

• quote:

Orijinalden alıntı: assembly_bilmeyenassembler

quote:

www.wired.com/2017/03/cia-can-hack-phone-pc-tv-says-wikileaks/amp/

Televizyon kapalı görünür ama aslında açıktır ve elektriğe-internete bağlıdır bilgi çalınabilir normaldir, ama bu elektriğe bağlı olmadan çalındığı anlamına gelmiyor, elektrik olmadan nasıl bağlanacaklar

Ben aslida o samsung icin soylemedim. Bilgi güvenliği ile ilgilenen bir arkadaşım boyle bir yöntem oldugunu okudugunu söylemişti. Neyse hadi bu teknik komplo teorisi diyelim. Sadece kernel yazmak veya işletim sistemi yazmak guvenlik icin yeterli degil ki oyle hobi gibi on yazilimc li toplantik yazdik diyecegomzo bir sey değil. Linux kernel x milyon satir koddan oluşuyor. Merak edenler revolution os videosunu izlesin. Kisaca ilgilterenin dunya harbinde kazanma sebebi savasi finanse edebilecek bir ekonomisinin olmasiydi. Biz deger uretelim bu bizi zatrn güçlü kilar. Ama bu beyin gocu vererek olmaz

• Ben zaten kernel konusundaki yazdıklarınıza karşı bir şey demedim, katılıyorum dediklerinize ben de benzer düşünceler içerisindeyim.
    Yerli ve milli kernel fikrine şu anki şartlar altında sadece gülünebilir, yorum yapmaya bile gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: eballcii

1-) Türkiye olarak büyük çoğunluğumuz windows kullanıyoruz. Haliyle kullanmaya alışık olduğumuz yan programlar bizi windows a bağımlı kılıyor. Bu yüzden pardus tanıtıldığı günden bu yana tam olarak kullanılmıyor. Windows bağımlılığı sorununa çözüm getirilse - örneğin(Sanalda windows çalıştırabilme) - işletim sistemi kullanılmama garantisini yırtar..

2-) "liseli converse ayakkabılı kominist cocuğun siyasi görüşü gibi yaklaşmayın olaya" taayyüllerinizi daha açık dile getirirseniz daha iyi iletişim kurabiliriz..

3-) "Güvenlik öyle forumlarda karar alınacak çözlecek iş değil" Bu cümle ile forumlardaki insanları küçümsüyorsun..

4-) " kıraathaneden devlet kuratarn amcalardan farkımız olsun. " Farkımızı bu cümleleri yazan parmaklarında bile hissedeceksin..

Yanildigimi görmek isterim. Ki benimki forumu kucumseme degil. Forim ahaliai kerneli küçümsüyor. Ve metodu eleştiriyorum. Bu kadar ciddi bir yazilim projesi foruma konu acilarak yazılamaz r zira cok niş bir konu. Turkiye de kaç kernel seviyesinde kod yazabilecek low level yazilimci var da kaci foruma giriyor

Söyle düşünün kilitler ithal olması bizim güvenlik sorunumuzun başı diyelim. Kilit sadece yerli olunca bu hırsızı tutacak mı?

heyacanlısınız anlıyorum. takribi chip kcnoppix dergileri verdi mandrakenin mandriva olmadığı zamanlardanb beri göz ücüz ile bakarım ve 6 yıldır profesyonel yazılım geliştiriciyim. velev ki çok defa heyecanlı gençlerden projeler gördüm. Görmek güzel tabi ama bu talep ile ilk gelen değilsiniz sadece bilin istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 20 Nisan 2017; 13:24:17 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.