Şimdi Ara

YENİ SKODA OCTAVIA ANA KONU (374. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
16.420
Cevap
193
Favori
1.277.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 372373374375376
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

quote:

Orijinalden alıntı: Oguzce

quote:

Inşallah 2014 Octavia Elegance ile bende araniza katiliyorum yakın bir zamanda. Bu paketi kullanan yakin bir zamanda alan varmi ?

Ben Haziranın 24'ünde aldım. Aracım şu an 5000'de...

Hayirli olsun Nasıl memnunmusunuz ? Aracın beğenmediniz yönü ney mesela ?

Pek beğenmediğim bir yönü yok... Ufak tefek şeyler. Makyaj aynalarında ışık yok vs. gibi. Motor ve Şanzıman kombinasyonu çok iyi, yakıt ekonomisi iyi, hızlanma vites geçişi vs. çok iyi... 3. nesil DSG sorunsuz. Geniş iç hacim, geniş bagaj... Bana her yönüyle hitap ediyor. 45 günde 5000 km. yol yaptım. Her geçen gün aracı daha çok seviyorum. Tavsiye isterseniz, farklı görüşlere saygı duyarım ancak bana göre sınıfında en alınası araçtır. Benzinlisini de üstelik eski nesil 20000 km kullandım. Herikisini de tavsiye ederim. Ama kendiniz test etmeden yine de almayın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Inşallah 2014 Octavia Elegance ile bende araniza katiliyorum yakın bir zamanda. Bu paketi kullanan yakin bir zamanda alan varmi ?

Ben Haziranın 24'ünde aldım. Aracım şu an 5000'de...

Hayirli olsun Nasıl memnunmusunuz ? Aracın beğenmediniz yönü ney mesela ?

Pek beğenmediğim bir yönü yok... Ufak tefek şeyler. Makyaj aynalarında ışık yok vs. gibi. Motor ve Şanzıman kombinasyonu çok iyi, yakıt ekonomisi iyi, hızlanma vites geçişi vs. çok iyi... 3. nesil DSG sorunsuz. Geniş iç hacim, geniş bagaj... Bana her yönüyle hitap ediyor. 45 günde 5000 km. yol yaptım. Her geçen gün aracı daha çok seviyorum. Tavsiye isterseniz, farklı görüşlere saygı duyarım ancak bana göre sınıfında en alınası araçtır. Benzinlisini de üstelik eski nesil 20000 km kullandım. Herikisini de tavsiye ederim. Ama kendiniz test etmeden yine de almayın.

Tamam saolun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim merak ettiğim konu şu. Benzinli ile dizeli arasında 10 bin tl var bu ancak 150000 km de çıkar niye gidilip dizel alınır? İkiside 105 beygir benzinli 6 yakıyı şehir içi dizel 4.5 arada 100 kmde 1.5 litre fark var

• quote:

Orijinalden alıntı: noname3343

Benim merak ettiğim konu şu. Benzinli ile dizeli arasında 10 bin tl var bu ancak 150000 km de çıkar niye gidilip dizel alınır? İkiside 105 beygir benzinli 6 yakıyı şehir içi dizel 4.5 arada 100 kmde 1.5 litre fark var

Fark 150 bin km.lere kadar varmıyor benim bildiğim. mesele sadece bu da değil. Dizel demek tork demek, güç demek, yazın şehir içinde klimayı rahat rahat açıp, performansı düşürmemek demek.
    1.2 TSI motorla şehir içinde dikkatli olmanız gerek, şehir dışında ise çok dikkatli olmanız gerek.
    1.6 105 Hp dizelle ise klima açık, 120-140 aralığında giderken bile en fazla 22 kuruş yakarsınız. klima kapalı 80-120 aralığında ise bu rakam 18 kuruşa kadar iner.
    Bunu da geçin, rampa tırmanırken, benzinli Civiclerin, dizel Corollaların tamamına, Passatların pek çoğuna sellektör yapmak ayrı bir keyif. Onun için dizel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okutmann -- 18 Ağustos 2014; 19:45:17 >

• iyi akşamlar arkadaşlar araç bakıyoruz octavia optimal dizel dsg aracın fiyatı uygun geldi bize. araca bi xenon ekletme sansımız olurmu ve liste fiyatından ne kadar inerler yardımınızı bekliyoruz
  • Şimdi önemli olan aracın beygiri değilmi arkadaşlar. 1.2 105 beygir 1.6 105 beygire göre daha üstün bir motor değilmidir?

• quote:

Piyasaya'mı kızıyorsunuz, araç üreticilerine mi biz kullanıcılara mı. Bilmiyorum:)

neye mi kızıyorum? buyrun;

quote:

Eğer bir aile iseniz ve dizel-otomatik arıyorsanız, (BMW, Mercedes, Volvo ve Audi'ye paranız yetmiyorsa), alınacak tek araba bu..

80 bin lira parayı Renault, Fiat ve Hyundai'ye verip milleti kendime güldürmem.

Bunu da geçin, rampa tırmanırken, benzinli Civiclerin, dizel Corollaların tamamına, Passatların pek çoğuna sellektör yapmak ayrı bir keyif. Onun için dizel.

bu sonuncu için söylüyorum bu nasıl bir tatmin duygusudur. kenar mahalle delikanlısının şahiniyle pahalı arabalarla yarışması gibi. aşın artık bunları. ben antalya-izmir 1.33 aurisimle 120 den aşağı düşmeden gittim tamam tork yok ama bastımı gidiyor köpek gibi motor.

Oguzce

konuyu o kadar güzel ve detaylı ele almışsıznız ki bence üstüne söyleyecek çok birşey kalmamış. aracınızla güven ve mutlulukla seyahat etmenizi dilerim.

• taylan mercan T kullanıcısına yanıt
    güzel araç şöyleki yakıt durumu 7-8 arası kullanıma ve trafiğe bağlı ben şehir içi klima açık olarak yazdım performansı gayet iyi konfor zaten pek söylencek bir şey yok ilk başlarda süspansiyon sert gibi ama sonra sanki bir yumuşama da var gibi siz en iyisi test sürüşüne çıkın.
  • quote:

Benim merak ettiğim konu şu. Benzinli ile dizeli arasında 10 bin tl var bu ancak 150000 km de çıkar niye gidilip dizel alınır? İkiside 105 beygir benzinli 6 yakıyı şehir içi dizel 4.5 arada 100 kmde 1.5 litre fark var

Uc beş sene sonra aracı satmaya çalışırken dizelle benzinli arsinda en az besbin tl fark eder...( ayni temizlikte ve km de araclar için)

• Hayatında Octavia kullanmamış, 100 km yol dahi yapmamış, kimbilir; belki şoför koltuğuna dahi oturmamış ve üstüne basa basa söylüyorum almayı dahi düşünmeyen troller neden burada görüşlerini bildirir anlamak mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: okutmann

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

quote:

Orijinalden alıntı: Levcho

quote:

onu bunu bırakın da dizeli olmayan,bagajı ve iç mekanı nispeten daha dar olan, marka prestiji bulunmayan civic sedan nasıl oluyor da (ki filo aracı da değil) muhteşem octavia dan fazla satıyor onu açıklayın. bizde malesef kendi aracını yüceltme diğerleri yerin dibine batırma var. araba almıyoruz sanki eş alıyoruz. arkadaşlar kimse octavia kötü demiyor ama siz de mercedes satar gibi bahsetmeyin arabadan. biraz objektiflik lütfen.

not: 3 yıl önce skoda 60 ay vade yapsa toyota yerine octavia alacaktım nasip değilmiş. yani ben yeminli bir skoda düşmanı değilim cevap verirken bunu dikkate alın lüzumsuzca saydırmayın.

Kimsenin bir şey saydırdığı yok. Siz kendi kendinize yazıp, sonra da gerçekler karşısında sinirelniyor sunuz.
    Size kısmet olmamış Skoda almak, belki de bundan aracın değerini bilemiyorsunuz. Alman dergi (autobild) inceleyip Passat ve BMW ile kıyaslıyor, Siz hala burda gelip serzenişlerde bulunuyorsunuz. (linkler aşağıda, anlayabiliyorsanız bakın)
    Lütfen arabadan gerçekten anlıyorsanız, gidin aracı kendiniz test edin ve lütfen siz objektif yorum yapınız.
    Haaa, derseniz ki Toyota ile mutluyum, yolunuz açık olsun.

http://www.autobild.de/artikel/vw-passat-skoda-octavia-test-3797771.html
    http://www.autobild.de/artikel/bmw-3er-skoda-octavia-test-5091176.html

yıllarca testlerini auto show dan takip ettiğim auto bild beenim için vw-audi gurubunun yan kuruluşu o yüzden yaptıkları testlere ve söyledikleri sözlere zerrece güvenmem. 3 yıl önce 1.2 tsi dsg yeti test etmiştim 65 bin fiyat isteyince küfürü basıp çıktım. arabaya hayran kalmıştım ama 1.2 motorlu bir araç için 3 yıl önce 65000 yüksek fiyattı. dolayısıyla skodayı bilmeyen birisi de değillim. benim aracım 2011 model 1.33 auris. iç mekan genişliğinden,şehiriçinde heryere sığabilmesinden yakıtından memnunum. ama büyük bagajlı araba ihtiyacı hasıl olduğu için arabamı değiştirmeyi düşünüyorum.65.000-75.000 bandında o kadar çok araç var ki. yeti,octavia ve suberb benim listemde olan araçlar ama örneğin skoda octavia da ön havayastığı iptali (çok pahalı ve teknoloji gerektiren birşey olduğunu düşünmüyorum) en üst donanım paketinde. (bkz.http://www.octavia.com.tr/donanim.html) aynı şekilde suberb de bazı donanımları en üst pakette sunuyor sadece. ve şu ara (aynen peugeot ve citroen in yaptığı gibi ve hatta kia nın yaptığı gibi) gereksiz yere yüksek fiyat politikası. fiyatı yükseltmekle bir marka itibar kazanmaz o zamanla oluşacak bir algıdır. audi yıllardı uğraşıyor a8 den sonra bu algıya kavuştu. (aslında merc ve bmw sahipleri audiyi çok da mandallamıyorlar ya neyse) hülasa corolla fanatkilerinin yaprığını,vw fanatiklerinin yaptığını ve bilimum marka fanatiklerinin yaptığını sizler de burada yapıyorsunuz. varsa yoksa skoda gerisi yalan.

quote:

2.si LPG opsiyonu Civic'i sattırıyor. Honda Civic Dizel de çıkardı ayrıca

civic sedan lps siz de yıllık 8000-10000 arasında satıyordu ayrıca dizel sadece hb var sedanda yok.

saygılar

Valla Skoda babamın malı değil. Bir araba markasının fanatikliğini değil hiçbir teknoloji ürününün fanatikliğini yapmam. 80.000'e yakın bir para verip aldım. Bu kadar parayı da gidip ha bu çok satıyormuş diye rastgele bir araca verecek kadar kolay kazanmıyorum. Ben daha önce de benzer şekilde araştırıp Octavia 1.4 TSI Elegance almıştım. Bu defa da sanki daha önce Octavia'm olmamış gibi sıfırdan değerlendirme yapıp karar verdim. Yaptığım tercihten çok da memnunum. Gerisi yalan meselesine gelince, şu an üretilen Alman-Japon-Kore-Fransız araçlarının teknolojik düzeyi bizim gibi kullanıcıların her seviyede ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak şekilde yüksek. Fazlası ise nefis tatmini ve şımarıklık. Ben asla gerisi yalan demem bu yüzden lakin, aynı donanım paketinde Octavia'dan daha kaliteli malzeme ile dizel-çift kavramaya 7 ileri adaptif zenon far vs. tüm güvenlik özellikleri ile daha ucuza veren bir marka varsa söyleyin onu alalım. Japonlarda zaten DSG benzeri bir şanzıman yok, Korelilerin de ha keza. Volvo-Audi-BMW ve Mercedesi saymazsak, sadece reanult'da var. Full dizel otomatik Fluence 80.000 TL. Hyundai Elantra 1,6 Dizel 6 ileri klasik otomatik 80.000 TL, Toyota Corolla 1.4D4D MM şanzımanla Premium Nav. 84000 TL. Octavia'nın Elegance paketini yarım deri koltukla 77.400'e aldım. Bu saydığım araçlardan hangisinden kalitesi daha aşağıda ya da hangisinden daha pahalı?

Boyutsa boyut (468 cm) , güçse güç (105 PS -250nm tork 1500dd'dan itibaren), donanımsa donanım (elegance pakette ne var sitesinden açıp okursunuz), konforsa konfor, bagajsa bagaj octavia bu araçlardan daha iyi değil derseniz, hiçbir konuda daha aşağı değil derim size.

Avrupa'da Octavia ile Passat'ın fiyatları arasında 4000 Euro var. Türkiye'de aynı motor aynı donanımda arada ne kadar fark çıkar siz hesaplayın. 40-50.000 TL arası çıkıyor.

Velhasılı kelam Türkiye'de araçlar pahalı mı, evet pahalı. Zira bu işten tek karlı çıkan devlet. %50 vergi alıyor. Octavia'mı pahalı yalnız? Bence değil... Elantra'nın 80000 TL olduğu yerde octavia bence ucuz bile... Siz tabii neyi beğenirseniz onu alın, sözümüz yok. Ama kendikendinize öfkeleniyormuşsunuz gibi bir haliniz var. Onu anlamıyorum.

Piyasaya'mı kızıyorsunuz, araç üreticilerine mi biz kullanıcılara mı. Bilmiyorum:)

Meseleyi çok güzel özetlemişsiniz. Eğer bir aile iseniz ve dizel-otomatik arıyorsanız, (BMW, Mercedes, Volvo ve Audi'ye paranız yetmiyorsa), alınacak tek araba bu..
    Corolla'nın motoru zayıf. 1.4D
    Civic'te lpg lazım.
    Focus'un ve Astra dizel motoru yeterli ve güzel arabalar ama otomatiği yok :)
    C4 ve 308'in motoru iyi, şanzımanı berbat. Bagaj problemi var.

param yetse de yetmese de almam mercedes bmw 3 veya c serisi...
    bir kere adamlar dizel getiremediler 1.6 motora yıllardır.
    kaldı ki avrupada yaklaşık 5000 euro olan 1.4 tsi octi ve 3.16i arası fark, bizde kur ve arz talep yüzünden 60 bin oluyor.
    neredeyse 2 octavia parası. niye boşuna kazık yiyeyim ki :). anlamsız işler.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekrem742

iyi akşamlar arkadaşlar araç bakıyoruz octavia optimal dizel dsg aracın fiyatı uygun geldi bize. araca bi xenon ekletme sansımız olurmu ve liste fiyatından ne kadar inerler yardımınızı bekliyoruz

ekletemezsiniz, ekletseniz bile bayağı süre beklersiniz diye düşünüyorum. ama bir yetkili bayii arayın bence. en doğru onlar bilir.
  • quote:

1.4 TSI Benzinli ile dizel arasında 4000 TL var. 10000 TL. değil. 1.2 TSI ile 10000 TL olabilir. Ben yılda 30000 km. üzeri yol yapıyorum. 1.2 TSI beni kullandığım yol şartlarında mutlu etmez ayrıca. Hem ekonomi hem güç istediğim için dizel aldım. Şartlara göre değişebilir tercihler. Bugüne kadar hep benzinli tercih ediyordum. Şartlar değişince dizele geçtim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: needacar

İkinci eli kötü hocam. 70000 e aldığınız aracı 5000km bindikten sonra en iyi ihtimal 60000 e satabiliyorsunuz..

Kendinizi kandırmayın lütfen. Bizim memlekette, hiç bir araç plazadan sıfır çıktıktan sonra 0 km olsa dahi aynı paraya satılmaz, anında 3-5 bin tl fiyat düşer.
    İkinci eli kötü değil. 8 ay önce Octavia Dizel DSG 69-70 bin TL liste fiyatı vardı. Girin SAHİBİNDEN.com'a bakın, 20-30km geçmiş Dizel DSG'ler ortalama 70 bin TL.
    http://www.sahibinden.com/skoda-octavia-1.6-tdi-elegance/dizel?a5_min=2013&a5_max=2014

Şu anda sıfırı 80000 e yakın ama adam satamıyor işte 70000 e. Bir yıllık manuel 40000-50000 km deki hasarsız boyasız elegance dizele en fazla piyasada 60000 veriyorlar.. ve alıcısıda az.. İnsanlar ikinci el bir skoda ya keş 60000 TL vermekten ürküyor.. Keş para çıkarken can acıtır, Skoda için ise duble oluyor bu..

• quote:

quote:

İkinci eli kötü hocam. 70000 e aldığınız aracı 5000km bindikten sonra en iyi ihtimal 60000 e satabiliyorsunuz..

Octavia'nın mı 2. eli kötü? Ben 1 ay boyunca 70.000 TL'ye 1.6 TDI DSG Elegance araç aradım. 10.000 km altında. Bulamadım. bulabildiğim en uygun araç 71500'e satıldı...
    Gittim 1 yaşında 2.el'e o parayı vereceğime sıfırını aldım. Bundan önceki octaviamı da neredeyse aldığım fiyata 3. arayana satmıştım. 3 gün içinde...

Hocam sizin gibiler çok az bulunur, kusura bakmayın ama sıfırı 77 olan bir aracın ikinci el 10000 km altındakine 70000 TL verecem diyen pek bulunmaz.. Tabiki gider sıfırı alınır. Sahibindendekiler keyfe keder satıcılar, arabadan tam tatmin olmayıp, olurda iyi fiyata satıp başka araca geçerim diye düşünenler.. Aslada istedikleri fiyata satamazlar mümkünatı yok. Bir düşünün ya 74000 TL 10 bin km altı bir arabaya hiç yutkunmadan verebilri misiniz? Sıfırı 80000 iken, birde sizde 75000 TL keş para varken..

• quote:

quote:

Octavia'nın mı 2. eli kötü? Ben 1 ay boyunca 70.000 TL'ye 1.6 TDI DSG Elegance araç aradım. 10.000 km altında. Bulamadım. bulabildiğim en uygun araç 71500'e satıldı...
    Gittim 1 yaşında 2.el'e o parayı vereceğime sıfırını aldım. Bundan önceki octaviamı da neredeyse aldığım fiyata 3. arayana satmıştım. 3 gün içinde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi needacar -- 19 Ağustos 2014; 12:42:09 >
  • quote:

quote:

quote:

Eğer bir aile iseniz ve dizel-otomatik arıyorsanız, (BMW, Mercedes, Volvo ve Audi'ye paranız yetmiyorsa), alınacak tek araba bu..

bu sonuncu için söylüyorum bu nasıl bir tatmin duygusudur. kenar mahalle delikanlısının şahiniyle pahalı arabalarla yarışması gibi. aşın artık bunları. ben antalya-izmir 1.33 aurisimle 120 den aşağı düşmeden gittim tamam tork yok ama bastımı gidiyor köpek gibi motor.

Oguzce

konuyu o kadar güzel ve detaylı ele almışsıznız ki bence üstüne söyleyecek çok birşey kalmamış. aracınızla güven ve mutlulukla seyahat etmenizi dilerim.

Son satırdaki güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

(kusura bakmayın, sizi aşağılamak haddime değil ancak )
    Bence Siz ; Arabadan anlayan kimsenin yanında araba sohbeti yapmayın, bir markayı da savunmaya kalkmayın.
    2 gündür yazışmalarınızı takip ediyorum, marka fanatikliğinden şikayetçisiniz, ancak sizin her yazınızda Toyota'nızı ön plana çıkarıyorsunuz. Bırakın bu işleri.
    @ okutman isimli kullanıcıyı anlayamamışsınız. Marka alıp kendine güldürmek istemiyor değil, o para etmez olan ürünleri, bilinçli insanlara mazleme olmak istemiyor.

Hadi deyin bana ;
    O çok övdüğünüz Toyota Corollanın, Skoda Octaviadan ne üstün özelliği var???? (farkındayım, farklı sınıflarda ancak auris ile kıyaslanmaz, her türlü auris malüp olur.)

• quote:

quote:

quote:

Hocam sizin gibiler çok az bulunur, kusura bakmayın ama sıfırı 77 olan bir aracın ikinci el 10000 km altındakine 70000 TL verecem diyen pek bulunmaz.. Tabiki gider sıfırı alınır. Sahibindendekiler keyfe keder satıcılar, arabadan tam tatmin olmayıp, olurda iyi fiyata satıp başka araca geçerim diye düşünenler.. Aslada istedikleri fiyata satamazlar mümkünatı yok. Bir düşünün ya 74000 TL 10 bin km altı bir arabaya hiç yutkunmadan verebilri misiniz? Sıfırı 80000 iken, birde sizde 75000 TL keş para varken..

İşin tuhafı bizim memlekette öyle bir 2. el pazarı var ki bazı araçlar gerçekten sıfır fiyatına satılıyor. Bunu 2. el piyasasınısürekli takipeden biri olarak söylüyorum. Hatta 2 ay içinde 3 araç satıp 3 araç aldım... İlgilendiğim 2013 octi'lerin tamamı benim teklif ettiğimden daha iyi rakamlara satıldı...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Oguzce

Son satırdaki güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

(kusura bakmayın, sizi aşağılamak haddime değil ancak )
    Bence Siz ; Arabadan anlayan kimsenin yanında araba sohbeti yapmayın, bir markayı da savunmaya kalkmayın.
    2 gündür yazışmalarınızı takip ediyorum, marka fanatikliğinden şikayetçisiniz, ancak sizin her yazınızda Toyota'nızı ön plana çıkarıyorsunuz. Bırakın bu işleri.
    @ okutman isimli kullanıcıyı anlayamamışsınız. Marka alıp kendine güldürmek istemiyor değil, o para etmez olan ürünleri, bilinçli insanlara mazleme olmak istemiyor.

Hadi deyin bana ;
    O çok övdüğünüz Toyota Corollanın, Skoda Octaviadan ne üstün özelliği var???? (farkındayım, farklı sınıflarda ancak auris ile kıyaslanmaz, her türlü auris malüp olur.)

Arkadaşın yerine ben cevap vereyim corolla kullanıcısı olarak. Bana göre dış tasarım corollanin daha iyi arka siz mesafesi tam olarak bilmiyorum ama sanırım corolla az bir farkla önde olabilir yada aynilar. Octavia nin daha fazla olsa bile saft tüneli arka taraftaki rahatlığı baltalıyor. Bunlar çok önemli değil asıl üstünlüğü sorunsuzlugu. Sorunsuzluk dediğimde belki guleceksiniz ama toyota alanların toyota seçmesinin %99 sebebi budur. Sorumsuzluk olarak kendini kanıtlamış olmasıdır. Öngörülen motor Cvt şanzıman ömrü 500000km. Skodanin motoru ve dsg şanzımanı için bunları soyleyebilirmisin. Zaten turbonun ömrü 150000km. Herkesin arabası kendine güzeldir. Neticede araba alırken herkez araştırıyor o kadar para verip körü körüne kimse araba almıyor. Sen gezersin denersin arastirirsin toyotadan nefret edersin oktavia yi çok begenirsin alirsin. Bende giderim octaviayi begenmem giderim başka alırım. Senin araban dandik benimki güzel deyemem. Herkez beğendiğini alıyor. Bu yüzden böyle muhabbetlere girmeyin girenlere tartismayin. He deyip geçin. Gerek yok. (Toyota hakkında yazdıklarında sadece siz sorduğunuz icindi) Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Allah hepimizi kazadan beladan korusun.

• En alınası octavia 1.2 ambition. 50 e alınır sanırım. Donanım dizel deyip 80 bin verilmez bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 372373374375376
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.