Şimdi Ara

[ 2019 ARALIK ] GÜNCEL SİSTEM TOPLAMA REHBERİ ANA KONU * [ Paranızı Çöpe Atmayın !!! ] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
2.062
Cevap
101
Favori
149.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1700TL için ideal bir sistem nereden ne zaman alınacağına göre değişebilir daha iyisi yada daha kötüsü toplanabileceği ama , anakartın üzerinde ön panel için usb 3.0 Slotu olmasına dikkat edin onun dışında hesaplı 970 çipsetler uygundur. Bir de işlemci FX6300 e düşürülebilir oyun performansını etkilemeyecektir. Hatta ekran kartını bir çıta yükseltmekte mümkün olabilir. Gerçi çokta gerek yok HD7870 2GB 450TL civarına alınabiliyor, bu fiyata çok iyi kart
  • FX 6300 6 çekirdek FX 8320 8 çekirdek olduğu için düşündüm ileriye dönük olmak için. Ekran kartını ASUS R9 270X yapsak HD7870 le performans olarak çok fark varmı aralarında ?
    Bu arada yazın Vatandan Topluycam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amorcalient -- 18 Aralık 2013; 10:24:35 >
  • Yaza kadar piyasada değişmeyen birşey kalmaz,yazın bakalım ozaman.
  • Evet fiyatlar deişebilir, ozaman yazın sizi rahatsız ederim tekrar.
  • Hocam 1,500 TL'ye kadar limitli olacak şekilde anakart, işlemci, ram ve ekran kartı alacağım. Battlefield 4 ortalama değerlerde akıcı şekilde oynamak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  • 550watt'lık psu yeterlimidir bu sistem için peki?

birde Amd tercih ediyim diyorum intel yerine bu işlemciyi baya övüyorlar dostum f/p bide bildiğin gibi
  • Ellerinze sağlık yazılarla filan bayağı uğraşmışsınız inşallah herkese faydası dokunur şu intel amd arasında verdiğiniz tavsiye iyi olmuş eski konuda yoktu :)
    3000 tl civarı sistem toplayacağız ocak 26 da şimdiden biraz bakayım dedim 6 ay önceden konu açanları görünce msi r9 280x ve 4670k düşünüyorum 770 den vazgeçtim ancak sizin tavsiyeler r9 280 den r9 290 a atlıyor anlayamadım böyle bir kart yokmu yoksahttp://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=70997 stokta yok şuan ancak gelir herhalde ocak sonunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulaulas -- 19 Aralık 2013; 12:02:52 >

• Yine çok güzel bir konu olmuş.Yeni sistem alacak olan arkadaşlar bu konuya bakmadan kuruş harcamasın eline sağlık hocam.
  • Yeni yıla merhaba demişsin bile dostum, eline sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Yaza kadar piyasada değişmeyen birşey kalmaz,yazın bakalım ozaman.

arkadaşım bilğisayar topluyacak yanlız kısıtlı biraz fakat athlon x4 nereden bulabiliriz am3 olanı.?
  • ellerine sağlık hocam, rehberden bakarak kafamda bi sistem oluşturuyorum.

ben piyasadan baya uzak kalmışım da bu amd r9'lar amd hd7000 ile 8000 arasında mı çıktı? ben 500-600 lira arası bir ekran kartı baksam ne önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nty35 -- 20 Aralık 2013; 2:39:01 >
  • AutoCAD ve Revit tarzi programlarda daha cok cizim agirlikli ve SAP 2000 gibi analiz programlari kullanmak icin bilgisayar toplamayi düsünüyorum. Gereginden fazla performans istememin nedeni uzun süreli kullanmak istemem ve cok ufak bir ihtimal de olsa belki oyun oynarim diye, ama oyun önemli degil sistemi kurarken.

CPU: i7-4770k
    Mainboard: ASRock Z87 Extreme4, Sockel 1150, ATX
    Ram: 16 GB-Kit Kingston 2400MHz DDR3 CL11 DIMM XMP Beast Series
    Kasa: BitFenix Shinobi Midi-Tower USB 3.0 black
    GPU: Gigabyte GeForce GTX 770 WindForce 3X OC, 4GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort
    Psu: be quiet! Pure Power L8 CM 630 Watt
    HDD: Seagate Barracuda 7200 2000GB, SATA 6Gb/s
    SSD: Samsung SSD 840 EVO Basic 250GB SATA 6Gb/s
    CPU Fan: Corsair Hydro Series H80i
    Network card: LogiLink Wireless LAN 300 Mbps PCI Karte 802.11n 2T2R
    Optical Drive: LG GH24NS bare schwarz

Sorularim:
    1) Ileride ekstra ram takarsam diye 630 watt'lik psu sectim ne kadar yeterli pek fikrim yok yine de. Yeterli mi?
    2) Ekran kartinin farkli markalardan, farkli fiyatlarda (ufak farklar) versiyonlari mevcut. Ben 4gb'lik versiyonunu sectim, benchmarkta 2gb'lik versiyonu vardi. Becnhmarktaki versiyonundan daha iyi performans gösterecegini tahmin ediyorum, öyle mi?
    3) Kasasi havalandirma icin yeterli mi? Degilse sade ve sik bir kasa önerirseniz sevinirim.
    4) Ram seciminde Kingston ya da Corsair ne kadar etkili? Hangisini secmeliyim?
    5) Kasanin kendisinin fani olmasina ragmen ekstra fan sectim isinma olmamasi icin. Bu durumda cok ses olur mu calisirken.

Bilgisayardan beklentim yüksek performans göstermesi ve oldukca sessiz olmasi. Normalde mac kullanan birisiyim, oldukca da memnunum ancak bu tarz programlar icin pc almayi istiyorum. Mac seviyesinde bir sessizlik olur mu? Eski toplama bilgisayarim oldukca sesliydi, sanki ucak motoru calisiyordu.

Parcalara alternatif sunu al diyeceginiz bir tavsiye var mi? Sectigim parcalarin cakisma gibi bir durumu olur mu?

Cevabiniz icin tesekkür ederim.

• scazy S kullanıcısına yanıt
    Render için nVidia'nın Quad, AMD'nin FirePro serisinden bir kart seçmelisin. 770-760-660-7970-7870 vs bunlarla işin günlerce bitmeyebilir de yaptığın işin boyutuna göre. Bu kartların amacı oyun çünkü, render değil. Fakat bahsettiğin fiyat aralığında söylediğim 2 seriden de bulabileceğini sanmam çünkü işin ehli ve yüksek fiyatlı kartlardır.
  • @ILoseYourSelf

FX6300+970 G43+4GB Ram+HD7870+500W üzeri kasa Şeklinde düşünebilirsiniz sistemi. Siz biraz araştırın son şeklini verelim.

@WHISPERZ-

Özelden cevapladım sanırım

@Shalesh

Bir hafta önceden bakmaya başlamak yeterli hocam

@alexmason78 @M@U

Teşekkürler dostlar.

@gtx295

Sistemin kullanım amacı oyun ise kısıtlı bütçelerde FX6300+VGA şeklinde alınabilir yada daha kısıtlı ise FM2 sistem kurulabilir. Althon X3 X4 çok kalmadı piyasada malesef.

@nty35

450TL civarına çift fanlı HD7870 satılıyor indirimle, bence fiyat performans oranı mükemmel bir kart.

@Nockeee

1- Psu sadece 2.Ekran kartını takıp hızaşırtma yaptığınızda yetmez, onun dışında tek kartla kullandıktan sonra herşeye yeter içiniz rahat olsun.
    2- Bütçe var ise GTX780 alın özel soğutmalu , yoksa 4GB fiyatı çok fark ediyorsa 2GB da yeter rahatlıkla.
    3- Kasa yeterli görünüyor fakat biraz daha kaliteli bir model seçebilirsiniz.
    4- 1.5V gerilim ile çalışan bellekler yeterli. 2400Mhz e gerek yok 2133 Mhz bellekler olsun, CL değeri düşükse daha iyi olur. Marka performansı etkilemez.
    5- Kasa içinde dönen her fan belli bir ses çıkarır. Buna göre kaliteli fan seçerseniz daha sessiz çalışır.

Sistem söylediklerim dahilinde gayet güzel. Mac kadar sessiz çalışmaz malesef ama rahatsız edecek bir sesi de olmaz.

@J.Maharaja

Kullanıcı Vray Render Motoru kullanıyor ise , renderin ekran kartı ile uzaktan yakından alakası yok. Sadece çalışma rahatlığı açıısndan önem arzeder.

• Cevabiniz icin tesekkürler, birkac sorum daha olustu verdiginiz cevap ile alakali.

1) GTX 780 nin bircok versiyonu var

Gigabyte GeForce GTX 780 OC, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort
    Gigabyte GeForce GTX 780 GHz OC, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort
    Palit GeForce GTX 780 Jetstream 3GB mit GeForce Experience
    Palit GeForce GTX 780 Super Jetstream 3GB mit GeForce Experience
    Zotac GeForce GTX780, 3072MB DDR5
    EVGA GeForce GTX 780 Superclocked w/ACX, 3GB DDR5, PCI-Express
    EVGA GeForce GTX 780 FTW ACX Cooler Dual BIOS, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort
    EVGA GeForce GTX 780 EVGA Cooler, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort
    EVGA GeForce GTX 780 Classified ACX Cooler, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort

daha bir kac tane vardi ama liste uzadigi icin yazmadim. Hangisini almaliyim gtx 780'lerden?

2) Kasa Fractal Design Define r4 Black Pearl nasil?

http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-r4-black-pearl

3) Ram seciminde 2133 mhz yeterli demenizin nedeni nedir? Eger fiyat farki icin dediyseniz sadece 5 euro oynuyor aralarinda.

16 GB-Kit Kingston 2133MHz DDR3 Non-ECC CL11 DIMM XMP Predator Series
    16 GB-Kit Kingston 2400MHz DDR3 CL11 DIMM XMP Beast Series

4) Satin almayi düsündügüm yer Corsair Hydro Series H80i'yi kendimizin kurmasi gerektigini söylüyor. Bunu kurmak kolay mi? Kendiniz kurmalisiniz demesinin sizce nedeni nedir? Kasaya uymamasi gibi bir neden mi?

5) Tavsiye edebileceginiz sessiz calisan fanlar var mi?

6) Arkadasim gaming kasa almamda israr ediyor, nedeni de dedigine göre daha iyi havalandirmasi oluyormus. Sizin tavsiyeniz nasil, ben daha cok sade ve sik duran kasa tercih ediyorum genelde.

• 1- Seçtiğiniz kartların fiyatları olmadığı için , net birşey söylenmez ama şunu alabilirsiniz örneğin ;

Palit GeForce GTX 780 Jetstream 3GB mit GeForce Experience --

2 - Kasa seçimi , sade kasa seviyorsanız gayet güzel.
    3 - Ram olarak istediğinizi alın oyun performansına etkisi %1 civarında olur zaten.
    4 - H80i nin montajında bir zorluk yok, 2 kişi olursanız ve dikkatli olursanız oldukça kolay olur. Youtube de bir çok montaj videosu da var. Kasaya uyar , kasada arkaya bakan fanın olduğu yere montajlayacaksınız. Yada 12CM fan delikleri bulunan üst yada ön kısıma, uygun bir yere yani.
    5 - Fan olarak Artic Cooling / Thermalright / Khan yada Cougar'lara bakabilirsiniz. Alacağınız yerde hangileri var bilmiyorum lakin dBA değerinin 20nin çok üzerinde olmamasına dikkat edin. CFM değeri yüksek , dBA değeri düşük olmalı.
    6 - Kendi zevkinize göre alın.
  • Öncelikle bu güzel içerikli ve yararlı konu için teşekkürler.

Şuan elimde ki mevcut bileşenlerim.

Kasa : Silverstone ML03B
    İşlemci : İntel Core i5 4670K (400 TL ye sıfır ve garantili aldım)
    Güç Kaynağı : High Power ECO 400W Aktif PFC

Sizden isteğim tavsiye kasama ve işlemcime uygun;

Anakart bütçe 250 TL (Anakart mATX Olmalı)
    Ram bütçe 150-170 TL
    SSD bütçe 150-200 TL

Ekran kartı kullanmayı düşünmüyorum İntel HD 4600 sanırım isteklerimi (multimedia) karşılayacaktır.
    Son olarak elimdeki güç kaynağı önereceğiniz Anakart, Ram ve SSD ile birlikte sistemi sorunsuz bir şelikde çalıştırırmı acaba?

Not : Önerileriniz linkli olursa sevinirim.
  • Cevabiniz icin tesekkürler.

1) Ekran kartini ben baska secmistim:

http://www.hardwareversand.de/articledetail.jsp?aid=121517&agid=2271

sizin dediginiz bu:

http://www.hardwareversand.de/3072+MB/83385/Palit+GeForce+GTX+780+Super+Jetstream+3GB+mit+GeForce+Experience.article?pcconfAddUri=/pcconfigurator.jsp%3FpcConfigurator.vga.vga.0%3D83385%3A3007&pcconfBackUri=/pcconfselect.jsp?pcConfigurator.catid=6&pcConfigurator.maid=0&search.sKey=

Arada fark yok sanirim(dvi disinda), Palit'i hic duymadim kaliteli marka mi?

2) Bilgisayarda pek oyun oynamiycam, daha cok AutoCAD, Revit, Allplan tarzi programlarda cizim ve Sap 2000, Matlab belki de Abaqus ve Ansys tarzi programlarda analiz isleri yapicam. Bu bakimdan ram'i 2400 mhz almam fark eder mi? Sistemde bir sorun cikarmaz ise 2400 mhz tercih etmem daha iyi degil mi, fiyat farki yok denicek kadar azken?

3) Bilgisayari almak icin cok acelem yok. Okudugum kadariyla birkac aya yeni x99 chipsetli islemciler ve ddr4 ramler gelicekmis. Onlari beklersem o parcalarla fiyat farki cok olur mu ve beklemem ne kadar mantikli? Kurdugum sistemi uzun süreli kullanmak istiyorum.

• Çok düzenli olmuş bir konu teşekkür ederim yardımcı oluyor herkese.
  • @Chris Brown , öncelikle böyle yararlı bir paylaşımda bulunduğunuz için teşekkür ederim...

Ben de yeni pc toplayacağım, öncelikle kullanım amacımı söyleyeyim ; işim gereği internet kullanımı yüksek, yani pek oyun oynamam en fazla football manager (fm), fifa ve pes belki bunları oynarım. Chromeda 8-10 sekme açarım, pcyi kasacak tek şey bu yani :) . Siz bana hangi işlemciyi önerirsiniz ona göre diğer parçaları oluşturalım, bütçem 1000-1500 lira arası. OC yapmayı düşünmüyorum.

Ben şunları düşündüm fakat siz daha iyi bilirsiniz tabi ;

AMD FX X6 6300 SOKET AM3+ 3,5GHZ 14MB CACHE 32NM - 238 lira
    INTEL CORE I3 3240 SOKET 1155 3.4GHZ 3MB CACHE 22NM - 283 lira
    INTEL CORE I5 4570 SOKET 1150 3.2GHZ 6MB CACHE 22NM - 487 lira veya I5 4440 - 449 lira

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tvsinema -- 21 Aralık 2013; 2:55:00 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.