Şimdi Ara

Yeni PC ye ssd kurulumu yardım! sandisk 120gb extreme SATA3

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
9
Favori
28.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

sıfır bilgisayar topladım ve bugun kuruluma gecicem.
    ssd olarak ta sandisk 120gb extreme aldım.ancak ssd ler hakkında hiçbirşey bilmiyorum.eminimki biri bana yardım edecektir.
    şimdi ben bu ssd yi nasıl bağlarım,
    nasıl bios ayarlarını yaparım,
    nasıl güncellemelerini yaparım
    ,nasıl win8 yada win 7 kurarım.
    nasıl ince ayarlarını yaparım bu ssdnin?
    hatta nasıl ssd nin içini silerim ,hangi programla?.ssdnin içine önceden bişiler yüklü çünkü.

sıfırdan kurmak istiyorum.ayrıca yanınada 3 tane hdd takıcam.

anakartım asus sabertooth p67.

bunları alalı 10 gün oldu ama ssd işini çözemediğim için malesef hevesim kaçmak üzere,moralim bozuk.

bana madde madde yapıcaklarım sıralarmısınız acaba?sistemimle ilgili başka bilgi gerekiyorsa söyleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cenk345 -- 21 Mayıs 2012; 14:13:58 >

• Ssd'n hayırlı olsun. Ssd'yi diğer depolama birimlerinden farklı olarak görüp, bilgisayar hevesini kaybetme.

--Ssd'ni sata'nın 1. portuna tak
    --Bios'tan ahci modu seç (Advanced/Sata Configuration) ve Windows dvd'ni taktıktan sonra bios ayarlarını kaydedip çık
    --Bilgisayar başlar başlamaz F12'ye bas ve boot ekranını aç (birden fazla basabilirsin)
    --Boot ekranından Dvd'nin bulunduğu sürücüyü seçerek Windows kurulumuna başla
    --Kurulumun başında sistemin depolama seçenekleri gelecek. O ekranda ssd'yi silip yeniden oluştur ve sonra yine aynı ekranda formatla
    --Kurulum sonrası gerekliyse intel ahci sürücülerini yükle (ben amd'de yüklemeyip windows'un kendi sürücüleriyle kullanıyorum)
    --Yedekleme yapıyorsan ve bu konuda tecrübeliysen windows'un "sistem geri yüklemesi"ni kapat
    --Ram'in yeterliyse Sanal Belleği kapat ya da boyutunu küçült
    --Uyku modu bana yeter, hibernate işime yaramaz diyorsan kapat
    --Aramayla ne işim olur dersen indexlemeyi kapat
    --Elzem değil ama istiyorsan superfetch ve prefetch'i de kapatabilirsin (ayrıntılara sonra gireriz)

Bu seçenek sana kalmış:
    --Büyük ihtimalle firmware güncellemesi yapılmamıştır. Çok gerekli değil ama aşağıdaki sıkıntılarla karşılaşırsan yapmanı öneririm (R201 sürün notları);
    Improved the robustness of the recovery procedure during power cycles and secure erases
    Fixed an issue that would block a TRIM command sent by an application on Windows 7
    Improved TRIM throughput, write performance, resume from slumber and checkpoints

• Güzel bilgiler vermissiniz. Arkadas bu adimlari uygulayarak ssd nin hizli dunyasina adimini atarak memnuniyetini yasayacaktir.
    Ben ufak bir soru sormak istiyorum. Yeni konu açarak kirlilik yaratmak istemedim.

Bende MacBook Pro var. Ssd aldım ve mac kurdum. Bir yama kullanarak trim destegini aktif hale getirdim. Bootcamp ile windows 7 kurdum lazım olacak diye. Ama ide modda çalışıyor. Bu modun ssd için bir zararı var mı?? Trim destegi sadece ahci modda mı aktiftir??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trim komutu ide modda çalışır. Üreticiler ssd'leri daha yeni teknoloji olan ahci'de kullanmamızı öneriyorlar. Ide'nin bir zararı olduğunu sanmıyorum ama ahci ile daha uyumlu çalıştığını söylemeyen üretici yok.

Çalışıp çalışmadığını göstermez ama Windows'ta trim durumuna aşağıdakini komut satırına girerek bakabilirsin (yönetici onayı ile)
    fsutil behavior query disabledeletenotify
    DisableDeleteNotify = 1 (tirm kapalı)
    DisableDeleteNotify = 0 (trim açık)

Hem Windows durumunu hemde çalışıp çalışmadığını görmek için aşağıdaki yazılımı deneyebilirsin. Freeware versiyonu bile işine yarayacaktır. "Trim: supported, enabled" satırını görürsen sorun yok demektir.
    http://ssd-life.com/eng/download-ssdlife.html

• quote:

Orijinalden alıntı: 7Mhz

Trim komutu ide modda çalışır. Üreticiler ssd'leri daha yeni teknoloji olan ahci'de kullanmamızı öneriyorlar. Ide'nin bir zararı olduğunu sanmıyorum ama ahci ile daha uyumlu çalıştığını söylemeyen üretici yok.

Çalışıp çalışmadığını göstermez ama Windows'ta trim durumuna aşağıdakini komut satırına girerek bakabilirsin (yönetici onayı ile)
    fsutil behavior query disabledeletenotify
    DisableDeleteNotify = 1 (tirm kapalı)
    DisableDeleteNotify = 0 (trim açık)

Hem Windows durumunu hemde çalışıp çalışmadığını görmek için aşağıdaki yazılımı deneyebilirsin. Freeware versiyonu bile işine yarayacaktır. "Trim: supported, enabled" satırını görürsen sorun yok demektir.
    http://ssd-life.com/eng/download-ssdlife.html

ilginiz için teşekkürler. programa göre trim çalışıyor. bu sevindirici. ama ahci modda kurulum macbook için uğraştırıcı bir olay. sanırım üzerimdeki üşengeçliği atana kadar böyle kullanacağım. teşekkürler.

Yeni PC ye ssd kurulumu yardım! sandisk 120gb extreme SATA3

• takip lazım olacak
  • herkese lazım
  • Merhabalar. Ben de ssd hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Merak ettiğim bazı konular var.

1. Ahci modu her anakartta bulunur mu ?
    2. Senkron/asenkron olayı nedir ? Ocz vertex4 bunlardan hangi gruba girer ?
    3.intelin driverları dediğiniz olay nedir ? Hangi makinalara kurmak gerek ? Ne gibi bir yarar sağlar ?
    4. TRIM nedir ne işe yarar ?
    5. Sata2 ile sata3'ün ayarları birbirinden farklı mıdır ?
    6. C3/C6 nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Milenoux -- 22 Eylül 2012; 22:46:27 >
  • takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Public_Enemy

takip

Tarihe bakıp takip etsen...
  • Güncl kalsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @carman1tr

TRIM desteği için AHCI mecbûriyeti yoktur.

@Milenoux

Suâllerinizin cevablarını aşağıda bulabilirsiniz.

- AHCI Nedir, Hangi Anakartlarda Desteklenir:

http://www.ssdlabs.net/ssc/isletim-sistemini-ide-uzerine-kurdum-windowsdan-ahci-moda-nasil-gecirebilirim/

- Senkron ve Asenkron Nedir:

http://www.ssdlabs.net/ssd-rehberi/nand-flash-bellekler-kaca-ayrilir/

- Intel RST Nedir:

http://www.ssdlabs.net/gerecler/intel-rapid-storage-technology-v12-%E2%80%8B8-%E2%80%8B0-%E2%80%8B1016/

- TRIM Nedir, Nasıl Çalışır ?

http://www.ssdlabs.net/ssd-rehberi/trim-nedir-nasil-calisir/

- İnce Ayrıntıları ile SSD Arayüzleri

http://www.ssdlabs.net/ssd-rehberi/ince-ayrintilari-ile-ssd-arayuzleri/

Son suâlinizi anlamadım

• Solid State Disk kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim de bir sorum olacak.

Macbook da AHCI modu yok sanırım. OSX de ide olarak mı çalışıyor? Ahci yok mudur?

Peki AHCI olmadan SSD OSX de performanslı çalışır mı?

Teşekkürler
  • AHCI, donanımsal bir protokoldür olmasına rağmen işletim sistemi cephesinde destek gördüğü vakit faâl durumda çalışmaktadır.

Daha detaylı bilgi için şu link ziyâret edilebilir

http://www.ssdlabs.net/ssc/isletim-sistemini-ide-uzerine-kurdum-windowsdan-ahci-moda-nasil-gecirebilirim/
  • Herkese merhaba, işletim sistemi ve programları hızlandırmak için bir SSD kullandığımızı düşünürsek, oyunlar ve diğer işler için tek HDD yavaş olacağından 2li veya 3lü bir raid 0 kurmak mantıklı geldi. Fakat yaptığım araştırmalar sonucu böyle bir setup'ın SSD'nin performans ve ömrüne olumsuz etki edebileceğini öğrendim.
    Şöyle ki, SSD'leri kurarken biostan ide-ahci-raid seçenekleri arasından ahci seçeneğinin seçilmiş olması gerekiyor. Diğer seçeneklerde SSD'nin Trim özelliğinin(belki daha başka özelliklerinin de) kullanılamaması yani performans ve ömrünün düşmesi durumu oluşuyormuş. Raid 0 HDD'leri kurmak için biostan raid seçeneğini seçmemiz lazım. Bu setup'a bir SSD ekleyince Raid 0'ı kaybetmemek için ahci seçeneğini secemiyoruz. Bu da SSD'mizden tam performans alamamamız anlamına geliyor.

Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekecek , konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum ..

• Arakadaşlar diz üstü pc ye ssd takmak isityorum. Mevcut hdd yi cd yerine takacağım ama mevcut hdd içeriğini c ve d şeklinde görebilecek ve içindeki dosyalarıma erişebilecekmiyim. Cd-rom a takılan mevcut hdd nasıl görünür. Farklı bir işlem yapmam gerekir mi?
  • Arkadaşlar benim önceden 256 gb ssd vardı. Sonradan yetmediği için 240 gb ssd daha ekledim. Pc yi açtığımda ssd gözükmüyor ama biosa girdiğimde takılı gözüküyor. Bo sorunuma yardımcı olursanız sevinirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.