Şimdi Ara

Yeni başlayan , ne alsam? diyen , önce ehliyet mi? motor mu? diyen ... ufacık tecrübe içerir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
4
Cevap
1
Favori
1.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar , yaş 28 Ankara da ikamet ediyorum son 3-4 yıldır motosiklet kullanıcılarını görüp iç geçiriyordum . Sonunda bu yazın ortalarında şartlar olgunlaştı ve motosiklet+ehliyet+ekipman almaya karar verdim
    10 senelik araç üstünde trafik tecrübem var , binek araba ,kamyonet , kamyon kullandım hemde son 7 yıldır her gün kullandım bu yüzden trafikle ilgili sıkıntım olmayacaktı ve olmadıda.

İlk etapta ekipman dizmeye başladım herkesede bunu öneriyorum , ls2 ff352 kask aldım , ls2 laguna mont , venom dizlik , markasız bir eldiven bot almadım çünki kullanmıyorum ama kullanmanızı tavsiye ederim. Bunlar totalde 1000 liraya yakın tuttu , bu ekipmanları dizerken bir yandan ehliyet kursu araştırdım. Kimi kullanmayı bilmiyorsan öğretemem , kimi hiç kayıt etmem , kimide sardece sınav alanında 2 tur attırırım dedi. Honda nın ve bi akademinin güvenli sürüş eğitimiyle birlikte ehliyet totalde 2000 liraya geliyordu normal bir sürücü kursu ise 570 tl. Yaşım tutmasına rağmen A SINIFI ALMAK YERİNE A2 sınıfı ehliyet almayı düşündüm. Hiç tecrübeniz yoksa sizede bunu tavsiye ederim.

Velhasıl kelam kurslardan fayda gelmeyeceğine kânaat getirdim ,kursu sadece ehliyetimi almak için bir basamak olarak kullanmaya karar verdim . Kendi göbeğimi kendim kesecektim gittim kursa 570tl + 80 tl sınav ücreti olacak şekilde 650 tl ye yazıldım. Daha sonra malum siteye girip 2. el motosiklet araştırmasına başladım , plakasız ruhsatsız scooterlar , çinliler vs havada uçuşuyor 250 lik 600 lük 1000 lik kafa iyice karıştı .

Yolda gördüğüm vitesli motor kullanan paketçiler cbf ve ybr kullanıyordu bende bunlardan birini almaya karar verdim .Bir cbf 150 buldum pazarlık ettim kapora verdim , ancak adam biraz yamuk çıktı yok şehir dışındayım vs vs dedi verdiğim kaporayı geri hesabıma yatırtıp vaz geçtim almaktan.

Daha sonra ybr125 buldum , gittim baktım ( anlamıyorumda işte maksat bakmak olsun) 2011 model 40bin km bir mavi ybr125 esd.Pazarlığımı ettim kaporamı verdim ertesi gün buluşmak üzere arkadaşın yanından ayrıldım. Ertesi gün arkadaş motoru semtime kadar getirdi satış işlemlerini yaptık , aynı arkadaş evimin garajına kadar getirdi motoru sonra arbamla dolmuş durağına kadar bıraktım arkadaşı.

Yeni başlayan , ne alsam? diyen , önce ehliyet mi? motor mu? diyen ... ufacık tecrübe içerir.

artık motorum vardı , ama hiç tecrübem yoktu :)
    o gün hiç ellemedim motora öylece bıraktım pazartesi günüydü , çarşamba günü bi kaç deneme yaptım garajda olmuyodu tekrar kilitledim motoru. Bu arada aldığım motorun bi kaç eksiği var ama anlamadığım ve bir ustaya göstermeden aldığım için bu eksiklerden haberim yoktu. 2. TAVSİYEM ALDIĞINIZ MOTORU MUTLAKA İYİ BİR USTAYA GÖSTERİN. Neyse pazar gününe kadar işten geldiğimde ara ara motoru garajda ileri geri yaparak kullandım.
    Pazar günü gelip çatınca sabah saat 05.30 da çıktım sokağa ,caddeye sonra otobana :) Pazar ginü 05.30 dan 10.00 a kadar aralıksız kullandım motoru :) Bunu kimseye tavsiye etmiyotum , ehliyetsiz şekilde otobana , caddeye çıkmayın bence kapalı pazar yerlerini vs tercih edin.

Sonra ehliyet sınavım yaklaştı ve sınav alanına bi kaç tur atmaya gittim , arora nın 180 lik bi külüstürüyle giricektim sınava
    Yeni başlayan , ne alsam? diyen , önce ehliyet mi? motor mu? diyen ... ufacık tecrübe içerir. vitesler vs tamamen ters aşşağı doğru yükseliyor , bi kaç tur atınca alıştım bi 1 saat boyunca iyice öğrendim sınav alanını . Benimle birlikte 3 kişiydik diğer 2 si direk A sınıfı almak için kayıt olmuş. O enayiler motoru yatırmaktan başka bişey yapmadılar :D hoca onlarla uğraşırken bendeniz motoru ciğerini söktüm. 3. TAVSİYEM HEP Bİ SONRAKİ ENGELE ODAKLANIN , 8 çizerken HEP 3 METRE İLERİNİZE BAKIN . Sınav günü geldi başarıyla geçtim , bu arada sınav alanında bi arkadaşla tanıştım ve ANKARA da küçük bi motosiklet gurubunun wp gurubuna kendimi attım. Ben ehliyeti emniyetten alma aşamasındayken arkadaşlar bi kaç tura çıktı , içim gitti ama ben gidemedim ehliyetsiz trafiğe çok çıkmak istemiyordum.

Neyse sonra emniyete de yaklaşık bi 300 lira bayılıp ehliyeti elimize aldık :)
    Sonra ver elini yakın mesafe geziler (100-200km)

Gurup büyük fakat gezilere katılım sayısı azdı ilk zamanlar sonraki geziler hepten tatlanmaya başladı...

İşte bu büyük gezide r25ci acemi bi arkadaş ve ben hep en arkada kaldık :) arkadaş tecrübsizlikten , ben küçük cc den yandım. O gün cc büyütmeye karar verdim , araştırım birazda borcum olduğu için çok fazla açılamazdım . Ybr +4 bin tl bütçem çıktı borça harçla. Pulsar 200ns kovaladım fakat denk gelmedi , bi yandanda benim ybr ilanda ama yaz sezonu pahalı motorlar. Sonra sonra paketçi bi arkadaş mesaj attı rx3i evo ile paket atamadığı için takas düşünüyormuş ben 3 bine aldığım motoru 4.250 ye ilana koymuştum , ybr + 4 bine 2015 model 16 bin km rx3i evo aldım.

250 cc , torklu , top speedi 150-160 km motor. Ufak tefek kronik problemleri hariç gayet keyifli , kullanışlı motor. Bu motor eğer abs li ve japon kalitesinde olsa uzun yıllar binerdim fakat 1-2 seneye kadar bunuda satıp xt660z tenere almayı düşünüyorum. Bu arada ybr ile 7 bin km , rx3i evo ile 2bin km ye yakın yol yaptım. Şahsi aracım + şirket aracı olmasa daha fazla yapardım fakat araç bolluğundan pek km yapamadık. Ancak bu yazın sonuna yetişmiş olsamda epey gezdim

Bu sezonu böyle kapattık , havalar iyi oldukça biniyorum fakat Ankara iyice soğudu motoru kızağa çekicem.
    Şimdi arkadaşlar benim gibi trafik tecrübeniz varsa ve boyunuz gücünüz kuvvetiniz yerindeyse (1.88 85kg)
    vitesli , kolay alınıp satılacak , bakımı kolay bi motor almanız uygun olur
    bununda karşılığı cbf150 , ybr125 dir , zamanı gelince kolayca satarsınız.

Eğer hiç trafik tecrübeniz yoksa scooter öneririm
    125 lik 150 lik piyasası olan her scooter işinizi görür.

Benim tır ehliyetim bile var , bu şekilde bile ehliyetimi elime almadan uzun mesafe trafiğe çıkmadım sizde kesinlikle ehliyetinizi almadan trafiğe çıkmayın.
    Ekipman konusuna hiç girmiyorum full ekipman gezin her zaman.

Allah hepimizin gönlüne göre verir inşaallah .
    Herhangi sorunuz olursa cevaplamaya hazırım , herzaman.

( yazım hataları için özür dilerim telefondan yazıyorum)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bravo tebrikler. Tekeriniz düz bassın.
  • Reis bende Ankaradayim

12 saat eğitim veren bı yere 700e yazildim abimle beraber girdik bu yola

Motor Tecrübesi sıfır sıfır sıfır trafik tecrubesi azda olsa var

Aralığın 10undan sonra dersler baslayacak o soğukta nasıl olacak hiçbir fikrim yok

Biz çaylaklara ne tavsiye edersin

• korsan58 K kullanıcısına yanıt
    Kar felan olursa ertelenir sınav zaten o yönden sıkıntı olmaz , dediğim gibi hep bi sonraki engele bakıcaksın , 8 çizerken 8 çizgisinin 2-3 metre ilerisine bak. Sinyalleri atlama 50km/h geçme. Sınav çok basit büyütülcek hiçbişey yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.