Şimdi Ara

Yeni başlayan için lens tavsiyesi (75-300?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Canon EOS550D (18-135mm) ile aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Fazla meşgul etmeden bir sorum olacaktı. Zoom mesafesini yeterli bulamadım lensimin. Bu nedenle 75-300 lens almayı düşünüyorum. Ama almadan önce tabiki burada sizlere sormayı uygun gördüm. Genel olarak kendimden ve yapmak istediklerimden bahsetmek gerekirse; fotoğrafçılık hakkında bilgim yok denecek kadar az. Fakat araştırarak öğrenmek ve deneyimlerle kendimi geliştirmek istiyorum, bilgiye her zaman açığım. Şimdilik manuel olarak çekemiyorum, hazır programlar ve otomatik modda çekiyorum. Yapmak istediğim ise doğa turlarına, kasırlara, seyahatlere gidiyoruz haftasonları geziyoruz ve uzak mesafe manzara çekmekten hoşlanıyorum. Kendi evim de üsküdarda ve mevki olarak tam karşımda kızkulesi bulunmakta + karşı yakada dolmabahçe-beşiktaş-galata ve sahil şeridini baya net görmekteyim. Zoom çekimler yapmak istiyorum, birçok yerde. Bu nedenle bana tavsiye edebileceğiniz bir lens türü varmı?

Kendi araştırmalarım sonucu bunu buldum:

http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/canon-75-300-lens-hediyelidir-44185195

Fiyatının neden uygun olduğunu sormak istiyorum öncelikle. Ardından bu bana uygun bir lens tipi mi? Bir de 70-300'ler var fakat onlar USM olmasından dolayı mı bu yukardakinden 2 kat pahalı acaba? USM'yi de araştırdım sanırım tek fark motorla ilgili? Biri sessiz biri sesli mi çalışıyor? Bir diğer nokta tamron ve sigma sanırım bu tür lensler canon lenslerden daha uygun fiyatlı. Kalite bakımından çok farkları varmıdır?

Genel olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler şimdiden.
    Zafer

• Önce tam bir makineye alış, modları kullanmayı öğren, elindeki lens de manzara çekimlerine yeter. İyice öğrendikten sonra lens bakmaya başlarsın.
  • Hocam ajanlık falanmı yapacaksın zoomu yeterli bulmuyorsun

Biraz makinene alış fotograf gözün açılsın iyice ondan sonra alırsın.
  • O kadar para verip kocaman makine aldınız, ama teldeki kuşu yakından çekemiyorsunuz değil mi? Oysa eşin dostun kompaktında var 15x zoom; dalga geçerler adamala... Can sıkıcı bir durumdur, fotoğrafçılık hakkında çok bir şey bilmeden ilk dslr'sini kit lensle alan hepimiz bunu yaşamışızdır... Hatta siz 135mm ile yine iyisiniz, ben 18-55 ile almıştım makineyi, o dönem kullandığım kompakt A590IS bile 35-140mm 4X zoom yapıyordu...

Aslında yukarıda arkadaşın yazdığı gibi önce cihazı tanıyıp sonra lens almak önerilir. Yoksa ne tür fotoğraflar çekeceğinizi bilmeden boşa para harcarsınız, aldığınız lens de ölü yatırım olur. Ama paranız varsa ve ben uzakları yakın etmekte kararlıyım diyorsanız, zoom lens alırken, -hele ki tripod kullanmadan çekim yapılacaksa- ben mutlaka IS'si olan bir lens tercih etmenizi öneririm. Bu açıdan uygun fiyatıyla Canon 55-250 IS tam bir fiyat performans lensidir. Yok 250mm bana yetmez derseniz, canon 70-300 IS USM var, ama fiyatı daha yüksektir, 55-250'de olmayan sessiz oto fokus motoru içerir.

Karar sizin

• quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

O kadar para verip kocaman makine aldınız, ama teldeki kuşu yakından çekemiyorsunuz değil mi? Oysa eşin dostun kompaktında var 15x zoom; dalga geçerler adamala... Can sıkıcı bir durumdur, fotoğrafçılık hakkında çok bir şey bilmeden ilk dslr'sini kit lensle alan hepimiz bunu yaşamışızdır... Hatta siz 135mm ile yine iyisiniz, ben 18-55 ile almıştım makineyi, o dönem kullandığım kompakt A590IS bile 35-140mm 4X zoom yapıyordu...

Aslında yukarıda arkadaşın yazdığı gibi önce cihazı tanıyıp sonra lens almak önerilir. Yoksa ne tür fotoğraflar çekeceğinizi bilmeden boşa para harcarsınız, aldığınız lens de ölü yatırım olur. Ama paranız varsa ve ben uzakları yakın etmekte kararlıyım diyorsanız, zoom lens alırken, -hele ki tripod kullanmadan çekim yapılacaksa- ben mutlaka IS'si olan bir lens tercih etmenizi öneririm. Bu açıdan uygun fiyatıyla Canon 55-250 IS tam bir fiyat performans lensidir. Yok 250mm bana yetmez derseniz, canon 70-300 IS USM var, ama fiyatı daha yüksektir, 55-250'de olmayan sessiz oto fokus motoru içerir.

Karar sizin

Cevap için teşekkürler Dediğiniz 55-250 IS fiyat olarak çok uygun. Fikrimi değiştirip buna yöneldim. 18-135 lens'in zoom'undan 2 kat fazla olarak mı düşüneyim zoom mesafesini?

• Evet aşağı yukarı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.