Şimdi Ara

Yeni akvaryumumda Filtrem hava üflemiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
17.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba ben şu linkteki akvaryumdan aldım http://www.hepsiburada.com/liste/haqos-g338-beyaz-akvaryum-sera-kurulum-seti-hediyeli-/productDetails.aspx?productId=ptm670g338b&categoryId=60002791&SKU=PTM670G338B&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dptm670g338b%26fh_lister_pos%3d2%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dakvaryum%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch filtresi kendi içinde dahil ve özel takma yeri filan var akvaryuma ilk defa başladım içinde 4 adet küçük japon besliyorum , kum vs yok biraz renkli taş ve denizden kendi çıkardıgım deniz kabukları filan var , Öncelikli sorunum şu kendi içindeki filtre hava üflemiyor bunun yerine su üflüyor şeffaf hava hortumun üstteki deliğe taktım o hortumun ucunu dışarı bırakılması gerektiğini öğrendim fakat dışarı bırakınca su akıtıyor o hortum suyu azalttım belki basınçtandır diye işe yaramadı filtrenin içini açtım baktım bişeyini ellemedim geri taktım bi türlü çözemedim balıklar arada sırada oksijensiz kalmış gibi su yüzeyine çıkıyor hava verdirebilsem içim rahat edecek , sorun nedir ne yapmam gerekiyor ?? resim de ekliyorum

http://img191.imageshack.us/img191/5497/20130516015718.jpg
    http://img534.imageshack.us/img534/7724/20130515175036.jpg
    not: resimdeki görünen meleki iade ettim japonlardan ona yem kalmıyordu aç kalıyordu hayvancağız şu an tek tür japon akvaryumu tavsiyelerinizi beklerim.

http://img593.imageshack.us/img593/5469/20130517205754.jpg

üstten görünüm sistem bu şekilde hortumu orda bi yere sıkıştırdım dışarı veremiyorum su çıkartıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ufuk_c5 -- 17 Mayıs 2013; 21:07:12 >

• normal iç filtrelerde üstten çekilen fotoğrafta akvaryumun içine geri soktuğunuz hortumun ucunun dışarda olması gerekir fakat bunun sistemi biraz farklı bilemedim. hortum ucunu dışarı çıkardığınızda filtrenin ucundan hava baloncuğu çıkıyorsa akvaryumculardan çekvalf alıp hortumun o ucuna takarsanız hortum dışarı su akıtmaz. bunun dışında filtre şelale sistemi kullanıyor gördüğüm kadarıyla. bu sistemde yeterli oksijeni alabilir balıklar. normal dalgalanma bile yeterlidir normalde. japon balıkları su yüzüne çıkarlar arada normaldir fakat su normal değerlerde mi ona da bakmak lazım. suyu ne sıklıkla değiştiriyorsunuz bilmiyorum. nitrat ya da amonyak yoğunluğu olduğu zaman balıklar genelde su yüzüne çıkarlar nefes alabilmek için. bu tür yoğunluklarda akvaryumun suyu sararır oradan anlayabilirsiniz. fakat bu suyun rengi normal o yüzden yüksek bir ihtimal normal davranış sergiliyorlar.
  • Cevabınız için teşekkürler, Şeffaf hortumun üzerinde halihazırda kapak gibi bi aparat var onu sıkınca tamamen kapanıyor yarım bırakınca az su çıkıyor kapatarak su çıkısını engelliyoruz ama sorun şu sanırım o o şeffaf borunun dışardan hava çekip suya vermesi gerekiyor ama bu görevini gerçekleştirmiyor acaba akvaryumu kurarken yanlış bişey yapıp filtrenin olmadık yerine su kaçmasına sebep olmuş olabilir miyim ? Peki su pislikleri tutan süngerden geçip suya aktığı için su yavaş akıyor kabarcık oluşmuyor ve dalgalanmada gözüme az geldi o yüzden filtrenin hava veren kısmının çalışmamasını çok taktım kafama :S
    Daha akvaryumu 2 gün önce kurdum su değişimi dün yapmak zorunda kaldım çünkü içine deniz yıldızı koymuştum suyu mahvetmişti normal şartlarda su ne zaman gözüme bulanık görünürse ozaman değiştirmeyi planlıyorum , ayrıca bi sorum olacak japonlar doymayan balıklar balıkbaşı kaç tane yem verebilirim kijaro marka küçük kırmızı yeşil top yemler var.

• -kurulumda yanlış birşey yapılmış olabilir, böyle bi sistemi hiç kullanmadım ne söylesem yanlış olur.
    -az dalgalanma iyidir balıklar yorulmaz, oksijen konusunda bir şey diyemeyeceğim yeterli olup olmadığını anlayabilmek zor. eğer filtredeki problem düzeltilemeyen bir problemse 5-10 tl'lik bir hava motoru işinizi görecektir.
    -suda bulanma varsa problemdir, her şeyi akvaryuma koymaya kalkmayın, deniz yıldızı gibi suya salınım yapabilir. bazıları gözle görülmeyebilir. balıkları zehirler. akvaryuma koyulacak şeyler konusunda dikkatli olmak lazım.
    -yem konusunda bir fikrim yok maalesef, japon balığı beslemedim. akrabam besliyordu ama sizinkiler boyundaydı sabah akşam bir çay kaşığı yem veriyordu 5 balığa. siz de ona göre oranlayabilirsiniz.
  • Tekrar tesekkurler , filtrenin verdigi dalgalanma sadece suyun aktigi kisimda bi miktar var o da fotoda gorunuyordur muhtemelen bu 4 tane baligin 35 litrelik akvaryumda yasamlari icin yeterli oksijeni saglar mi ? Baliklar cok asiri yu yuzeyine cikmiyorlar keyifli yuzuyolar , filtreyi cozebilsem ayrica hava motoruyla ugrasmaya gerek kalmazdi :S

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • önemli değil, dediğim gibi böyle bir filtreyi daha önce kullanmadığım için sistemini bilmiyorum. içini açıp görmem lazım anlayabilmem için :). eğer su değişimini düzenli ve çok kısa olmamak kaydıyla kısa süreli yaparsanız yeterli olur diye düşünüyorum. bu süreyi de ayarlamak size kalmış. isterseniz 4-5 günde bir ile başlayıp yavaş yavaş haftada bire uzatın, balıkların eylemlerini gözleyin. eğer hareketlerinde yavaşlama, su yüzeyinde (sık sık) baloncuk çıkarma gibi özellikleri görüyorsanız aşırıya kaçmışsınız demektir.
  • Musait zamanda icini acip foto cekerim :) peki baliklarin yasini nasil anlayabilirim kirmizi olan bi baligim kemik yapisi hosuma gitmedi alin kismi koseli yaslimidir acaba onu secmeden rastgele almistim simdi pisman oldum

• Su degisimi icin sunu sormak istiyorum ustten su aliyorim bir bardak ya da tas yardimiyla geri ustten ekliyorum yarisini filan aliyorum nerdeyse ama dipteki pislikler bu arada havalaniyor daha da pis hale geliyor internette dip cekimi diye duydum ama dibi nasil cekecegiz ? Ve bu arasa hava uflemesi gereken delikten su ufluyor demistim su ufleyen boruya hava hortumunu taktim ustteb dolandirdim fiskiye gibi tekrar suya dondurdum

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk_c5

Musait zamanda icini acip foto cekerim :) peki baliklarin yasini nasil anlayabilirim kirmizi olan bi baligim kemik yapisi hosuma gitmedi alin kismi koseli yaslimidir acaba onu secmeden rastgele almistim simdi pisman oldum

eliniz yatkınsa bu tür işlere olabilir. balığın yaşı konusunda hiç bir fikrim yok dediğim gibi japon balığı beslemedim hiç canlı doğuran beslemekten hoşlanıyorum ben :) o yüzden hangi boyutta kaç yaşında olur hiçbir fikrim yok.

http://www.akvaryum.com/carassius_auratus_(japon_baligi)_tatlisur_7_70.asp

bu linkten gerekli bilgileri alabilirsiniz belki. fakat akvaryumcudan aldığınız balıkların yaşlı olduğunu sanmıyorum.

• quote:

Su degisimi icin sunu sormak istiyorum ustten su aliyorim bir bardak ya da tas yardimiyla geri ustten ekliyorum yarisini filan aliyorum nerdeyse ama dipteki pislikler bu arada havalaniyor daha da pis hale geliyor internette dip cekimi diye duydum ama dibi nasil cekecegiz ? Ve bu arasa hava uflemesi gereken delikten su ufluyor demistim su ufleyen boruya hava hortumunu taktim ustteb dolandirdim fiskiye gibi tekrar suya dondurdum

dip çekimi derken bazıları su değişimden bazıları da gerçekten dip çekiminden bahseder akvaryumuna göre değişir bu. eğer dip çekmek istiyorsanız dip sifonu adı verilen aleti alabilirsiniz ya da kendiniz yapabilirsiniz. bununla dip teki pisliklerle beraber akvaryumun suyunu çekebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rasengan497

quote:

Su degisimi icin sunu sormak istiyorum ustten su aliyorim bir bardak ya da tas yardimiyla geri ustten ekliyorum yarisini filan aliyorum nerdeyse ama dipteki pislikler bu arada havalaniyor daha da pis hale geliyor internette dip cekimi diye duydum ama dibi nasil cekecegiz ? Ve bu arasa hava uflemesi gereken delikten su ufluyor demistim su ufleyen boruya hava hortumunu taktim ustteb dolandirdim fiskiye gibi tekrar suya dondurdum

dip çekimi derken bazıları su değişimden bazıları da gerçekten dip çekiminden bahseder akvaryumuna göre değişir bu. eğer dip çekmek istiyorsanız dip sifonu adı verilen aleti alabilirsiniz ya da kendiniz yapabilirsiniz. bununla dip teki pisliklerle beraber akvaryumun suyunu çekebilirsiniz.

dip sifonu aletini aldım dostum, internette bazı videolar izledim su yüzeyinde bayaa bi dalgalandırma yapıyor filtreler benimkinde hiç ama hiç öyle bi dalgalanma yok yalnızca dikkatli bakınca hafiften oynasıyor su , acaba ayrıyeten hava motoru alıp onun gürültüsünü çekmek yerine kaliteli oksijen ihtiyacınıda giderecek temizliğide iyi yapacak bi filtre mi alsam tavsiyen var mı dostum bunun için ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rasengan497

quote:

dip sifonu aletini aldım dostum, internette bazı videolar izledim su yüzeyinde bayaa bi dalgalandırma yapıyor filtreler benimkinde hiç ama hiç öyle bi dalgalanma yok yalnızca dikkatli bakınca hafiften oynasıyor su , acaba ayrıyeten hava motoru alıp onun gürültüsünü çekmek yerine kaliteli oksijen ihtiyacınıda giderecek temizliğide iyi yapacak bi filtre mi alsam tavsiyen var mı dostum bunun için ?

hava veren bir filtre almayı düşünüyosan eğer o filtreler çok daha fazla ses yapar hava motoru + filtre kombinasyonuna göre (iyi filtreleri bu grubun dışında çıkarıyorum çünkü bilmiyorum ses durumunu eheim gibi markaların, onlar da pahalı.). teoride senin filtrenin devir gücü çok iyi. Ama senin filtren şelale şeklinde çalıştığı için çok fazla dalgalanma yapmıyor. baktığın filtreler şelale filtre miydi? Çok dalgalanma yapmaması da olumlu bir şey aslında balıklar yorulmaz, yararlı bakteriler besinlerini alabilir vb. Su yüzüne filtreye en uzak yere yem atıp gözlemleyebilirsin dalgalanma şeklini dağılıyorsa dalgalanması yeterlidir bence.

• dostum küçük yerde yaşıyorum bir tane akvaryumcu var ondada pek çeşit yok olsa bile kaliteli aletler oldugunu sanmıyorum hepsiburada ya da başka güvenilir site varsa ordan alacagım eğer gerekli görürsek şimdi bi video yüklüyorum akvaryumumu çektim seninle bi karara bağlıyalım dostum hava motoru yada filtre gerekli mi diye
  • dostum buyur bi zahmet bakarsan, hava hortumu su üflediği için onu dolandırmıştım o daha çok dalgalandırma yapıyor :)
    http://www.youtube.com/watch?v=1JnYdKRGIvA
  • ve şunu ekliyeyim gerçekten ses hiç yok yalnız dalgalanmada az şelale dışında suyun içinde hava çıkacak yerden tazyikle su üfürüyor kararsız kaldım balıklar bazen su yüzeyine çıkıyor hava alıp dibe inince bırakıyor o havayı sanki oyun yapar gibi
  • -video açılmıyor, video gizlidir diyor.
    -ben sizin yerinizde olsam aldığınız akvaryumun distribütörünü bulur direk onlarla iletişime geçerdim. onlar muhakkak bu sorunun çözümünü biliyorlardır. belki yeni bir şey almanıza gerek kalmada hallolur sorun.
    -otuz.com, teleskop akvaryum, evcilal.com gibi siteler akvaryum ve petshop üzerine kurulu siteler. daha önce alışverişim olmadı fakat forumlarda alışveriş yapanlardan gördüğüm kadarıyla güvenilir siteler.
    -benim akvaryumumda dış filtre var, akvaryumun hacmine göre büyük bir filtre kullanıyorum. ona rağmen dalgalanmayı gözle görmek çok zor. yem attığım zaman aldığı yolu izliyorum, eğer bi ucundan diğer ucuna kadar gidiyorsa problem yoktur diyorum. az güç harcayan filtrelerden çıkan sesi duymak çok zor.
    -şöyle bir şey yapabilirsiniz, filtrenin çıkış bölgesine bir kap koyun, 10 dakika boyunca o kaba aksın su. daha sonra o miktarı ölçün, 6 ile çarpın o miktarı da. bu filtrenin saatte çevirdiği su miktarını verir. eğer akvaryumdaki suyun hacminin 1-3 katı arasında ise sorun yoktur. 5 katı ve üstü olursa fazladır. 1 altında ise azdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rasengan497 -- 21 Mayıs 2013; 19:07:01 >

• gizliliği açtım tekrar bakabilir misiniz?
    dostum hepsiburadadan aldım hani onlar değişim yapsa bile geri gönder yenisini göndermelerini bekle 1 hafta belki de daha fazla sürer onla uğraşmaya değmez o sürede oksijene takmışken birde pislikte boğulurlar uğraşmaya değmez.
  • quote:

gizliliği açtım tekrar bakabilir misiniz?
    dostum hepsiburadadan aldım hani onlar değişim yapsa bile geri gönder yenisini göndermelerini bekle 1 hafta belki de daha fazla sürer onla uğraşmaya değmez o sürede oksijene takmışken birde pislikte boğulurlar uğraşmaya değmez.

video hala açılmıyor aynı şeyi söylüyor yine.
    hepsiburada satıcı firmadır. ürünleri satıcılara sağlayan distribütörler olur genelde ithal ürünler için. distribütör yoksa da ürünü üretici dağıtır direkt olarak satıcılara ki onlarla görüşmek çok daha iyi sonuç verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rasengan497 -- 21 Mayıs 2013; 19:49:52 >
  • Dostum kusuruma bakma lütfen ya alışık olmadıgım için açamadım ayarını zahmet olmazsa tekrar bakarsan bu sefer ayarladım gibi.
  • suyun dalgalanması yeterli gibi gözüktü gözüme, isterseniz dediğim yöntemi deneyerek filtrenin saatte kaç litre döndürdüğüne bakabilirsiniz.

o hortum ve ucundaki şey tamamen havayı çekmesi için. yani filtrede bir sorun var. sizin bir yanlışınız yok. ürünün garantisi vardır dediğim gibi distribütörle görüşürseniz size parça temini sağlayabilir. az para vermemişsiniz yazık olmasın.

balıklarınız o akvaryum için biraz büyük gibi geldi gözüme. şu an bir sorun olmasa da ileride balıklar büyüyünce sıkıntı olur, tankınızı büyütmenizi tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.