Şimdi Ara

Yardım Formda yazı girince başka alanda veri görmek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, ben PHP ile bir uygulama yazıyorum. Kafama takılan bir konu var.

Bir formumuz var ve formdaki bir alana kullanıcı ana bayi kodunu yazacak. Ve hemen yanındaki kutuda bayi koduna göre veri tabanından bayinin ismini çekmem lazım.

Bunun için jquery ile birşeyler yapmam gerek ama tam olarak bu işlemin adı nedir ve nasıl yapılır?
    Örnek gerekirse:

<form>
    <table>
    <tr>
    <td>
    <input type="text" name="bayiKodu" id="bayiKodu" />
    </td>
    <td>
    <script>
    /*

Veri tabanında yazılı bayi kodu varsa bu alanda bayinin adı yazılacak. Yani kişi örneğin kod alanına "ABX5" yazıp başka bir alana geçince ya da "tab" tuşuna basınca vu alana bayi adı verisini alacağız.

*/

</script>
    </td>
    </tr>

<tr>
    <td colspan="2" align="rigth">

<input type="submit" value="Kaydet" />
    <td>
    </tr>
    </table>
    </form

Bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim...

• ajax kullanabilirsin. Bayi kodu yazılan textin blur özelliği aktifleşince bayi koduna göre bayi adını çekeceğin php dosyasına ajax ile bayi kodunu gönderirsin. Geri dönen değeri de bayi adının yazılmasını istediğin yere yazdırırsın. jQuery Ajax işlemlerini araştırırsan örnekleri bulabilirsin.
  • İlginiz için çok teşekkür ederim. Fakat benim problemim ajax konusunda hiç deneyimimin olmaması. Konuyu araştırmak istedim nette fakat bu işlemin tam adını bilmediğim için onu da yapamadım. Yani bir kutucuğa yazılan texti yazarken herhangi bir onay tuşuna basmak gerekmeden yandaki alana bilgilerin getirilmesi aslında mesele. Ama buna ne deniliyor asıl sorun bu.

Örneğin php kodlarken bir sayfanın içine başka bir sayfayı çekme konusunu araştırmak isteyince googla PHP include yazsam yeterli oluyor. Peki bahsettiğim dinamik arama işlemini ne yazarak aramalıyım??
  • ajax ile jquerry yardımıyla php form gönderme konularını incele..
    Burada yapman gereken textbox un içeriği değiştikçe ajax ın çalışmasını sağlamak..

Aslında en kötü şekilde arama yapsan onlarca örnek bulabilirsin. mesela jquery mysql otomatik tamamlama dersen :)

http://www.dijitalders.com/icerik/82/4663/jquery_ile_otomatik_tamamlayici.html#.VYFDtPntmko
    http://ustaderslik.com/konu/Jquery_-_Php_Otomatik_Arama_Tamamlama

• iki sayfan olacak bir tane php sana sonucu verecek .
    bu da obur sayfan

bayi id inputuna text girildiginde jquery ile $ajax {} diye veriyi gondereceksin . succes function ile de donen veriyi kutunun altına select yapacaksın . ismi cıkınca bayi sececek o kadar .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.