Şimdi Ara

XP için ANTİVİRÜS önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selamlar, XP için desteğini kaldırmamıs güncel antivirüs programlarını kullananların tecrübelerini buradan paylaşmalarını rica ediyorum...

ben (ikiside ücretsiz sürüm) iObit MalwareFighter üzerine Ad-Aware antivirüs artık desteğini çektiği için virüs database güncellemeleri kapalı olarak en azından içindeki tümleşik key-logger vs. ara programları aktif halde olarak kullanıyorum.

özellikle Ad-Aware gibi kendisi güncellemeleri alıp günlük sistemi virüs taraması yapabilecek antivirüs yazılımı aramaktayım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• avast'ı önceden kullandım, sistem kaynaklarını aşırı derecede tüketip buna rağmen elle tutulur bir koruma sağlamıyor; AVG'yi de deneme amaçlı önceden kurup silmiştim, o da hatırladığım kadarıyla ad-aware için yazdığım kapsamlı güvenlik seçenekleri sunmayıp ayrıca otomatik virus database update ve scan de yapmıyordu diye hatırlıyorum, ancak sistem kaynaklarını nerdeyse hiç yormuyor tabi pek bir şey yapmadığından...

bir ara kaspersky yüklemiştim o zamanlar XP desteği vardı, o da sebepsiz sistem kitlenmelerine yol açıyor ve sistem kaynaklarını fazlasıyla tüketiyordu.

sonra panda'yı denedim yine XP desteği varken, o sistem kaynaklarını yormadan stabil çalışıyordu; ancak o da bir süre sonra sebepsiz sistem kitlenmelerine ve oturumu açmamaya başladı.

bu saydıklarım hep ÜCRETSİZ sürümler ve ilaçsız programlar için geçerli, diğer yollara bulaşmadım...

• xp kullanmak yerine linux ya da windows 8.1'in embedded versiyonunu kur bence.

sistemin kendisi çok eski. kerneldeki açıklardan korunmak için antivirüs işe yaramaz.

muhtemelen pc eski. meltdown/spectre yamaları falan da yok xp'de. (bildiğim kadarıyla, yalan olmasın.)

xp için olan driverlar'ı sonraki windows sürümlerine tanıtmak biraz uğraş isteyecektir ama bence denemekten zarar gelmez.
  • kuasudba kullanıcısına yanıt
    evde 3 dizüstünde 7 - 8.1 ve 10 var ve hepsi de (i3 ve i5 işlemciler) aşırı kaynak tüketiyorlar, linux hiç denemedim ve o tarafa çok yabancıyım.
    XP 2 farklı HDD'de zamanında aldığım backup'lar ile kurulu; o sebepten format vs. driver uyumluluğu sorunu yaşamıyorum, zaten backup'ları da alırken saf haliyle kayıt sonrası XP + üzerine driver + uygulamalar şeklinde ve en son da peyderpey yaptığım ımaj dosyaları şeklinde haric belleğe kayıtlı olduğundan sıkıntı olmuyor.

sistem açığı hususunda ise bankacılık işlemlerimi bu bilgisayardan yapmıyorum, iObit uygulamaları başlangıçta çalışan programları yönetip uygulama swap işlemlerini yapıyor; her şeyden öte adam gibi taskbar var XP'de sonrakiler gibi habire 1~2 oynak process'in dahil olup çıkmadığı, arkaplan ne çalıştığı rahatlıkla anlaşılabiliyor.

tabiki hiçbir sistem 100% güvenli değildir; ancak elden geldiği kadar (2008'den beri format yemedi) son kullanıcı + yardımcı programlarla kalkanı kuşatıyoruz işte...

• waryemezz kullanıcısına yanıt
    anladım, xp için önerim yok ama, diğer bilgisayarlar için, özellikle windows 10'da çok fazla gereksiz servis var.
    bunları kapatarak, ya da msgm toolkit ile isoyu modifiye edip cortanaymış, windows mağazasıymış bunları kaldırırsan kaynak tüketimi azalıyor.

başlangıçta çalışan programlar, servisler ve görevleri kontrol edip, gereksiz olanları iptal edebilirsin.

Bunun haricinde, periyodik olarak disk birleştirme yapmak, sfc /scannow komutuyla sistemi kontrol ve chkdsk /f X: komutuyla disk sistemlerini kontrol etmek faydalıdır. (bunlardan bazıları xp'de yok. 7 ve sonrası için yazdım.

bunları yaparak uzun süre düzgünce kullanabilirsin.

eğer bankacılık falan yapmıyorsan, meltdown ve spectre yamalarını iptal etme yolları da var (7/8/10 için).
  • kuasudba kullanıcısına yanıt
    XP ile eskisi gibi fazla elleşmeden yola devam o zaman; diğerleri için tavsiyelerinin bir kısmını yapıyordum, diğerlerini de not aldım bir sonraki iş win 7 desteğini XP gibi çekmeden dizüstünü formatlamak olacak, o zaman gereksiz arkaplanları kapatarak temiz bi imaj alırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: waryemezz

XP ile eskisi gibi fazla elleşmeden yola devam o zaman; diğerleri için tavsiyelerinin bir kısmını yapıyordum, diğerlerini de not aldım bir sonraki iş win 7 desteğini XP gibi çekmeden dizüstünü formatlamak olacak, o zaman gereksiz arkaplanları kapatarak temiz bi imaj alırım.
    XP için güçlü bir kalkan olarak Spybot - Search & Destroy 'u da önerebilirim, ücretsiz versiyon v2.4.40.0 sürümü oldukça işimi görüyor; bağışıklık ve tarayıcı/çerez temizliği ile diğer programların ücretli yaptığı işlemleri de bedelsiz sürümde gerçekleştirip otomatik virüs database updt. de yapıyor, sadece schedule_scan özelliği yok ki o da iOBit-MalwareFighter'de de yoktu.
    bilgi...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.