Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Xiaomi Mi 3G WiFi Router ile SAMBA Paylaşımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: rikendly Daha Az
1 Kayıtlı Üye
16
Cevap
1
Favori
0
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Modem >> Xiaomi Mi 3G WiFi Router ile SAMBA Paylaşımı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 06:40:06 Konu Sahibi
   Xiaomi Mi 3G WiFi Router ile SAMBA Paylaşımı
   Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum Xiaomi Mi WiFi 3G modeli, 3 ve 3c modelinden çok farklı özelliklere sahip.http://en.miui.com/thread-641278-1-1.html
   Zaten wifi router olarak donanım özellikleri tartışmasız çok güçlü olan bu cihaza OpenWRT (LEDE) ve Samba Server kurarak evdeki her yerden USB 3.0 harici diskimize erişebileceğimiz süper bir NAS sistemi yapabiliyoruz. En azından ben denedim çok da güzel oldu. Salonumdaki Mi TV Box ile yerimden kalkmadan tüm film-dizi arşivime ulaşabiliyorum.   (Bu paragraf geyik. Okumasanız da olur) Evimde 5.1 Yamaha receiver anfi, Xiaomi MiBox3 4K ile AppleTV 3.nesil kullanıyorum. Bir ara divx desteği olan DVD playerlar vardı, boş DVD lere divx veya xvid formatında filmler-diziler kaydedip bu sistemde seyrederdik. Sonra bunun yerini WD TV, Apple TV gibi cihazlar aldı. Birgün Xiaomi marka bir telefon aldım. Bu firmayı takibe alınca Mi TV Box 3 cihazıyla tanıştım. Apple TV den sonra büyük özgürlük ama hiç biri tek başına çözüm olmuyor ne yazık ki. Çünkü bu kez de bir film izlemek için her seferinde filmi harici diske çekip cihaza takıyorsun, taratıyorsun altyazı maltyazı derken yine tam rahata eremiyorsun. Aslında paraya kıyıp adamakıllı bir NAS cihazı almak var ama 1 taşla birkaç kuş vurmak bana daha cazip geliyor. Eğer prize bağlı bir cihazım varsa hem evdeki kablolu/kablosuz ağımı en iyi şekilde yönetsin, hem de dosya paylaşımı işimi görsün. Bu aletin Giagabit ethernet portu, USB 3.0 portu ve güçlü bir donanımı varsa, bir de 802.11ac destekliyorsa dadından yenmesin. Valla bunların hepsini bir arada bulunduran 40 dolarlık başka bir alet bulamadım. Bulan varsa söylesin. Haa bi de üzerine farklı yazılım kurmana izin vereninden olacak.

   Gelelim Xiaomi Mi 3G Routera;
   Adamlar aslında güzel bir arayüz yapmışlar ama sadece Çince. Router kendi firma yazılımıyla samba dosya paylaşımına (SMB) izin veriyor gibi ama bunun için client cihazlara da xiaominin uygulamasını kurman gerekiyor. Güya uygulamadaki sistemin adı samba ama adresini yazınca bağlanamıyorsun. ama ama ama… Kısacası cihazın yazılımı yerine Openwrt ve üzerine Samba Server kurmak bana çok mantıklı geldi.

   (!Bu konularda tecrübeli olsanız bile işe başlamadan önce yazının tamamını okuyun bence.)
   (Hiç tecrübeniz yoksa ya baştan vazgeçin ya da bilen biriyle yapın. Cihaza bişey olursa bana kızmayın. Sonuçta ben de bir yeri hatalı veya eksik anlatmış olabilirim. Bazı yerlerde akıl yürüterek işlem yapmanız gerekebilir. Burada anlattıklarım adım adım bir kurulum tarifi değildir. Sadece internetteki birkaç tarifin birleştirilip bir araya getirilmesi ve birkaç püf noktasına değinmektenden ibarettir. Kolay gelsin.)


   Önce olayın mantığını anlayalım;


   Basit olarak yapacaklarımız sırasıyla 3 aşamadan oluşuyor;
   Routerın orijinal yazılımı yerine Openwrt kuracağız.
   USB Diski sağlıklı şekilde OpenWRT ye tanıtacağız. (Mount edeceğiz)
   Samba server kurarak, mount ettiğimiz diski paylaşıma açacağız. (birkaç ince ayarla birlikte)

   Biraz daha kapsamlı baktığımızda;

   Routera başka firmware kurmak istiyorsak önce xiaominin orijinal developer firmware’ini kuracağız. Bu işi yapmak için ayıya dayı demekten başka çare yok.
   Telefonumuza Xiaomi router uygulamasını kurup, bu uygulama ile router a bağlıyken Xiaomi hesabımıza bu cihazı tanıtacağız.
   Bütün bu şartları yerine getirdiğimiz için Xiaomi bize; aferin şimdi bu cihaza erişebilmen için artık sana ssh.bin dosyasını ve cihazın benzersiz şifresini vereceğim, şimdihttps://d.miwifi.com/rom/ssh adresine gidip ssh.bin dosyanı indirebilirsin diyecek.
   Biz de sağol ayı demeden önce şifreyi ve dosyayı sağlama alacağız.
   Artık SSH ile router a bağlanabildiğimiz için, bir iki komutla openwrt yi cihaza kuracağız.
   Routera USB 3.0 desteğini kuracağız.
   USB desteğinin doğru çallıştığına emin olduktan sonra Samba paylaşımını kuracağız
   Birkaç ince ayar yapacağız ki bağlı olan harici diskimiz 24 saat deli gibi boşuna dönmesin.

   BAŞLIYORUZ

   OPENWRT (LEDE) KURULUMU (OpenWRT ve LEDE artık OpenWRT adında birleştiği için lede ismi kullanılmıyor)

   Buradaki ilk 5 aşamanın tamamını size vereceğim linkteki malezyalı (sanırım) amcamız çok güzel anlatmış. Adım adım anlatılanları yapalım. Eğer takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz. İşte anlatımın linki:https://klseet.com/267-lede/lede-miwifi/392-miwifi-3g-lede-unifi-ready
   Malezyalı Openwrt kurduktan sonra UniFi kurulumunu da anlatmış. Bu başka bir konu. Onun için biz sadece Openwrt (LEDE) kurulumunun sonuna kadarki kısmı yapacağız.
   Kurulum bitip de modemi yazıdaki gibi reboot ettikten sonra hiç birşey yapmadan ilk iş olarak web browser ile 192.168.1.1 adresinde login oluyoruz. Menüden SYSTEM/BACKUP a giriyoruz ve alttaki bölümde Choose File butonuna basıyoruz. mir3g-squashfs-sysupgrade.tar adresinden indirdiğimiz image dosyasını göstererek upload ediyoruz. İşlem bitince tekrar reboot edeceğiz.

   Sonraki ilk iş eğer evimizdeki modemimiz 192.168.1.1 ağını kullanıyorsa karışıklık olmasın diye routerın default adresini 192.168.2.1 olarak değiştirmek. Bunun için terminalden ssh root@192.168.1.1 komutuyla routera bağlanıp aşağıdaki komutları giriyoruz. (Ben mac kullandığım için terminal ile yaptım. Siz Putty gibi herhangi bir SSH komut girme aracını da kullanabilirsiniz.)

   uci set network.lan.ipaddr=192.168.2.1
   uci commit && service network restart

   Bu komutu girdikten sonra birkaç saniye bekleyin. Sonra gücü kesip takın ve ışığın sabit yanan maviye dönmesini bekleyin. 10sn sonra tekrar ssh root@192.168.2.1 komutuyla giriş yapmayı deneyin. Adresi bir kere değiştirdikten sonra kalıcı olur. Eğer modeme güvenlik nedeniyle ulaşılamadığı gibi bir mesaj alırsanız;
   ssh-keygen -R 192.168.2.1
   komutunu girin ve tekrar deneyin. Bu da olmazsa evdeki başka bir cihazdan girmeyi deneyin.
   Mevcut modemin ethernet portlarından birini, xiaominin mavi wan portuna bir kabloyla bağlıyoruz. Böylece mevcut modemi sadece internet gateway olarak kullanırız ve ev içindeki ağ işleriyle uğraşması için işi abisine devrederiz. Mevcut modemin wifi yayınını da kapatırsak tüm işleri xiaomi devralmış olur. Evdeki kablolu/kablosuz network karmaşası da sona erer.

   USB KURULUMU
   USB kurulumu için “ssh root@192.168.2.1” ile router a bağlanıp aşağıdaki komutları giriyoruz. Kullandığınız diske, partition yapısına, file sistemine göre bu komutlara başkalarını da eklemeniz gerekebilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey (amacımız) routerın menülerinde bulunan SYSTEM/MOUNT POINTS bölümünde harddiskinizi sağlıklı olarak görebilmek.
   https://openwrt.org/docs/guide-user/storage/usb-drives https://openwrt.org/docs/guide-user/storage/usb-installing
   Buradan usb kurulumu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:
   https://openwrt.org/docs/guide-user/storage/filesystems-and-partitions : Buradan elinizdeki harddiskte kullandığınız dosya sistemi ile ilgili komutları bulabilirsiniz


   Gerekli Komutlar
   ---------------------------------------------------------------------------------------------------
   opkg update
   opkg install kmod-usb-storage
   opkg install kmod-usb-storage-uas
   opkg install block-mount
   opkg install ntfs-3g
   opkg install kmod-fs-autofs4
   opkg install kmod-fs-ext4
   opkg install kmod-usb-storage
   opkg install kmod-usb-storage-extras
   opkg install usbutils
   ----------------------------------------------------------------------------------------------------
   Aşağıdaki komut UUID değerini veriyor.
   block info | grep "/dev/sd"

   SAMBA KURULUMU

   Aşağıdaki komutları terminalden ssh root@192.168.2.1ile bağlanıp giriyoruz
   opkg update
   opkg install samba36-server
   opkg install luci-app-samba
   opkg install luci-i18n-english

   /etc/init.d/samba enable
   /etc/init.d/samba start
   /etc/init.d/samba restart   Sambayı başarılı olarak kurunca menüye Services diye yeni bir bölüm ekleniyor. Bunun altında da Network Shares bölümünden sambayı yapılandırıyoruz.
   Samba kurulumu içinhttps://youtu.be/u_ReoGE4Jb8 anlatımını izleyin. Adam çok yavaş anlattığı için bayıltıyor ama iyi izlerseniz kaçırılmaması gereken yerler var. Mesela Create Mask ve Mask for new directories bölümündeki sayıların neden ve nasıl oluştuğu gibi.

   İNCE AYARLAR

   HD-PARM
   Harddiskiniz 24 saat full devirde sürekli çalışmasın diye bir paket yapmışlar. HD PARM paketini aşağıdaki komutla kuruyoruz

   opkg update
   opkg install hdparm
   hdparm -S 36 /dev/sda1

   hdparm -S 36 /dev/sda1 > hdparm ı çaşıştırır ve modem reboot olsa da bu komut artık set olur (36:Bu değer 5sn ile çarpılıyor yani Standby için 3dk bekler)
   hdparm -W /dev/sda > write-caching = 1 (on)
   hdparm -I /dev/sda > HDD’nin tüm info bilgileri
   hdparm -B /dev/sda > APM değerini görmek için
   hdparm -B 127 /dev/sda > APM için farklı bir değer girmek için
   hdparm -C /dev/sda > HDD nin o anki durumunu gösterir (Standby mı aktif mi)
   hdparm -t /dev/sda > HDD hızını test eder

   HDPARM ile ilgili ayrıntılı bilgi için.https://wiki.archlinux.org/index.php/hdparmhttps://linux.die.net/man/8/hdparm


   Arkadaşlar eksiklerim olabilir kusura bakmayın. Eğer birşey sormak isterseniz PM atmadan sormaya çalışın. Bu konuyu hep birlikte olgunlaştıralım. Aklıma gelenler veya sizden gelen dönüşlere göre konuyu tekrar edit edeceğim.

   Kolay gelsin.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysonmezer -- 10 Haziran 2018; 13:16:49 >   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   354 Mesaj
   10 Haziran 2018 11:11:22
   Sadece merakımdan soruyorum; neden padavan değilde LEDE?
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 12:27:22 Konu Sahibi
   Padavan ı hiç denemedim. Onunla ilgili de bir sürü yorum ve video izledim. O da iyi. Sanırım bu daha sevimli geldi.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysonmezer -- 10 Haziran 2018; 12:28:14 >
  • Yüzbaşı
   354 Mesaj
   10 Haziran 2018 14:24:39
   denemeni öneririm, yukarıda yaptığın işlemler ve daha fazlası padavan'da standart hazır olarak geliyor ve daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip, openwrt lede daha expert bir firmware fakat son kullanıcı için çok kullanışlı değil gibi sanki.
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 16:57:57 Konu Sahibi
   Padavan için iyi bir anlatım linki var mı. Bir bakayım. Bir de padavanın stabilitesi nasıl?
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   354 Mesaj
   10 Haziran 2018 17:22:12
   kurulum adımları genel olarak bu arkadaşın anlattığı gibi fakat cihaz seçerken kendi cihazını seçeceksin, bazı adımlar prometheus yazılımı güncellendikçe değişmiş ama mantık yürüterek çözebilirsin,

   ben bütün router firmwarelerini kullanmış biri olarak söylüyorum mükemmel değil fakat güzel, benim bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor,

   samba server, vpn server, ddns client, ad block, port yönlendirme vs. hepsini aktif olarak kullanıyorum,

   geçenlerde cihaz 15 gün açık kalınca arka planda birkaç servis hata vermeye başlamıştı kapatıp açtım düzeldi, her zaman yaparmı bilmiyorum, bunun için haftada 1 gün reboot edecek şekilde ayarladım şişmesin diye,

   cihazın donanımı çok güçlü benim favorim olan tomatousb firmware yüklense mükemmel olacak fakat işlemci desteklemiyor.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzgrTM -- 10 Haziran 2018; 17:24:26 >
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 17:31:07 Konu Sahibi
   Sağol   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
   |
   |
  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 17:34:54 Konu Sahibi
   Tomatousb yi ben de takibe alayım. Belki bu işlemci için de ileride firmware yazarlar   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   407 Mesaj
   10 Haziran 2018 18:03:11
   Tomato Frimware bulmuştum ben Xiaomi Mi 3G de çalışabilen isterseniz inceleyebilirsiniz

   www.tomato.org.cn
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   10 Haziran 2018 19:18:36 Konu Sahibi
   Tomato nun özelliği nedir. Farklı bir yanı var mı?   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yüzbaşı
   354 Mesaj
   12 Haziran 2018 01:14:38
   ben Tomato by Shibby derlemesini seviyorum ve tavsiye ediyorum, diğer tomato derlemeleri lede openwrt benzeri bir arayüze sahip olduğu için çok kullanışlı gelmiyor.

   100 liralık bir asus router Tomatousb Shibby ile 4 yıldır çok özel bir konfigürasyon yapmaksızın stabil standart bir firewall görevi görüyor sistemimde.
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   12 Haziran 2018 01:25:33 Konu Sahibi
   Eyvallah
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   9864 Mesaj
   12 Haziran 2018 15:17:15
   http://d.miwifi.com/rom/ssh
   bu link bende mi çalışmıyor sadece
   site bulunamadı diyor, bağlanmıyor

   -----

   Bir de bende xiaomi router 3 var, 4 antenin ikisi 2.4ghz, ikisi 5ghz içinmiş
   openwrt vb ile bunların 4 ünü de 2.4ghz için yapabilir miyiz? yoksa donanımsal bir şey mi bu   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimmm78 -- 12 Haziran 2018; 15:22:41 >
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   12 Haziran 2018 16:50:32 Konu Sahibi
   http://d.miwifi.com/rom/ssh yerine https://d.miwifi.com/rom/ssh olarak yaz. Bu adrese ilk gittiğinde senden Xiaomi hesabında login olmanı isteyecek. Login olduktan sonra tekrar yapıştır ve enter e bas. Burada ben de çok takıldım. Yazılarda bazı lokasyonlara ssh verilmiyor, proxy kullanın falan diyor ama inanma dediğimi yap. ssh dosyasının indiğini göreceksin. zaten çok küçük bir dosya. 1 sn de iniyor. Kolay gelsin.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysonmezer -- 13 Haziran 2018; 11:13:36 >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   47 Mesaj
   12 Haziran 2018 16:54:03 Konu Sahibi
   2. Sorunun cevabı; cihazın 2.4 ve 5ghz donanımları tamamen birbirinden ayrı diye biliyorum ama 5ghz ın 2.4 olarak çalışması mümkün mü bilmiyorum. Alta uyumlu olacağı mantıklı geliyor.   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
   |
   |
  • Çavuş
   47 Mesaj
   20 Haziran 2018 22:18:54 Konu Sahibi
   Padavanda Xiaomi Mi 3 için firmware i var ama Mi 3G için henüz yok sanırım.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   354 Mesaj
   20 Haziran 2018 23:33:29
   Prometheus arayüzünde router seçerken görmüştüm cihazlar arasında mi wifi 3G modelini de   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
Yeni Abonelik d-smart
paykasa
modasor
chat.gen.tr
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.