Şimdi Ara

Xeon E5-1620 için stock hızda minimum güvenli voltaj denemem & min.voltajda max. OC testi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Xeon E5-16xx serisi kullanan arkadaşlar bilir. 130W TDP ye sahip bu işlemciler layığıyla ısınıyorlar. Tam yük altında benim gibi bilgisayar masası kullandığınız bir yapıya sahipseniz, yani kasanız yeterince hava alamıyorsa su soğutma da kullansanız tam yükte 60C leri görüyorsunuz ve su soğutmanızın fanı tam devirde çalıştığı için ağır işlemler yaparken kafanız şişebiliyor.

Ben de bugün oturdum ve voltaj düşürme çalıştım. Mevcut kullanıdığım işlemci E5-1620 (ES CPU değil, retail işlemci)

Bildiğiniz gibi Xeon işlemciler stabilite için yaratıldıkları için daha düşük voltajlarda çalışabiliyorlar, fakat ben bu işlemcide bu kadar uçurum olduğunu tahmin etmiyordum.

Core voltajı -0,115 volt'a kadar düşürdüm ve yaklaşık 3 saattir Prime 95 ile test ediyorum. Şu an bu yazıyı yazarken CoolerMaster Seidon 120XL su soğutma, minimum devirde çalışıyor ve işlemci 56-57C arasında çalışıyor.
    Cinebench testleri de normal voltaj ile aynı değerleri veriyor.

Yani kafa ütüleme sorunu aşılmış durumda

Belki voltaj daha da düşürülebilir fakat benim için fazlası ile yeterli durumda. Tam yük altında 1,12 volt cıvarında, mp3 dinleme ve webde gezme gibi hafif işlerde ise cpu Vcore voltajı 0.89-0,95 volta düşüyor. Yüksüz ortamda ise 38-39C arası. Dediğim gibi kasa çok az hava alıyor.

Umarım size de feyz olmuştur. Herkese iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolindark -- 15 Mayıs 2014; 21:28:38 >

• Dün gece -0.005 volt daha düşürüp -0.120 volt ile 3 saatlik Prime test yaptım.

Sıcaklık minimum fan devirinde 56c'ye sabitlenmiş durumda

CPU'nun tam yükteki vcore voltajı 1,089 volt, idle da 0,79 civarlarında. Müthiş değerler

Bu arada yazmayı unutmuşum, anakart Asrock X79 Extreme 3.
  • Vcore 0.010 daha düşürülüp test yapıldı. offset -0.130, bu durumda

* Normalde CPU 3.6GHZ ama ben Turbo frekansına sabitledim

* 3.8 GHZ (100 x 38) de maximum vcore 1,098, idle da 0.89.

* Sıcaklık Prime95 ile maximum 57C. Bu sıcaklık deviri minimuma sabitlenmiş soğutucu ile alınan değerler.

* İşlemci fanı CoolerMaster Seidon 120XL. Fanlar da pompa da anakart controllerda, haliyle sadece fanlar değil pompa da minimum hızda çalışıyor.
  • An itibari ile tüm testleri tamamlamış bulunmaktayım. Konuya yazan yok ama 100 kişiye yakın okuyan olduğunu gördüm, ilginizi çekip baktığınız için teşekkür ediyorum

Son olarak minimum vcore ile maximum overclock denemesi yaptım ve çok güzel değerlere ulaştım.

Öyle ki stock voltajdan daha düşük voltaj ve ısı değerleri ile konuyu kapatıyorum

* Offset -0.145

* 3.9 GHZ (100 x 39 ) da maximum vcore 1.080 , idle da 0.92.

* Sıcaklık Prime95 ile maximum 60C. Bu sıcaklık deviri minimuma sabitlenmiş soğutucu ile alınan değerler.

Offsetteki düşüklük, gerçekten vcore u yük altında çok düşürmesine rağmen E5-1620 overclock karşısında yük binince çok agresif şekilde ısınıyor.
    3.8 GHZ çekirdeğin stabil kaldığı son sıcaklık, bunun üzerine çıkıldığında ısınmanın da kontrolü zorlaşıyor. Görüldüğü üzere 100 mhz lik fark 3C'lik ısı farkı yaratıyor.

Bu şekilde konuyu kapatıyorum arkadaşlar
    Keyif aldıysanız ne mutlu bana. İyi forumlar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.