Şimdi Ara

Xbox Series S fiyatı resmiyet kazandı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
4.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tama da Almanya'da asgari ücret ile çalışanlaın tüm çalışanlara oranı yüzde kaç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snakefatih -- 8 Eylül 2020; 12:59:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PrensMişkın P kullanıcısına yanıt
    Xbox one x 6 tr gücünde daha güçlü gibi geliyor bana

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 300 dolar para değil. Ama bizim para birimimize göre 2500-3000 lira 😂

• Guhong01 kullanıcısına yanıt

İnsanların birimden kastı alım gücü aslında. Anlattıkları şey net olarak ifade edemiyorlar sadece.

Almanyada evli ve 1 çocuk sahibi bir vatandaş işsizlik maaşı + çocuk yardımı alsa zaten eline 1200 eurodan fazla para geçiyor. Sence 1000 euro mu veriyorlar insanlara?

Eskiden ülkemizde de asgari ücret vardı ancak hiçbir vasfı olmayan, çırak vb. kişiler alırdı asgari ücreti. Yani bir mühendis eskiden işe başlarken asgari ücretin 2-3 katıyla başlardı. Şu an 2500-3500 arasında değişiyor başlangıç ücretleri.

Asıl konuya gelirsek 1000 euro üzerinden bile hesap yapsak 499 euro olan bir ürün için YARIM maaş vermesi yeterli bir alaman vatandaşı için.

Ülkemizde ise 499 euro + aracı payı + vergi falan filan derken 600 euro civarına gelir (belki geçer bile ) 600 euro da mesajı yazdığım an itibari ile 5300 TL yapıyor. Asgari ücret ülkemizde 10000 TL olmadığına göre maaşının bırak yarısını, maaşının İKİ KATINI bile verse bir asgari ücretli bu konsolu alamaz demektir. (Neden euro hesabı yaptın dersen de euro bölgesinde olduğumuz için fiyatlandırma genellikle euro üzerinden yapılır eğer ki özel bir fiyatlandırma yapılmazsa).

Kıssadan hisse elin avrupalısı katma değer üretip bizim gibi ülkelerden kat ve kat yüksek alım gücüne sahiptir.

• Baranimus B kullanıcısına yanıt

Bir değil iki  Hatta üstüne biraz da gezip tozacak parası kalıyor.

Ayni birimide harcamiyorlar ama !!

Bu ulkenin senin gibi kafa yapisina sahip insanlardan kurtulmadigi surece duzluge cikmasi imkansiz,yanlis anlama bu senin sucun degil,boyle yetistirilmissin kafani kaldirip dunyaya bakicak kadar bir dunya gorusu katilmamis sana.uzucu olan senden cok var ulkemizde maalesef.kendi hayatinizda hicbirsey yasayip gormediginiz gibi yasayip gormek isteyen insanlarida engelliyorsunuz yaptiginiz secimlerle

• quote:

Orijinalden alıntı: Mütercim Bey

Arkadaş hala körü körüne savunuyorsun, ne garip insansınız.
    Adam 1157 € ile 500 €'luk konsol alıyor, maaşının %43,2'sini veriyor.
    Sen Türkiye'de 2.300 TL asgari ücretle kaç ayda alıyorsun 500 dolarlık (Euro da demiyorum bak) konsolu? Türkiye'ye en iyi ihtimalle 5000TL'den girse bile yaklaşık 2 maaş gömmek zorunda kalıyorsun ki bu da tam olarak hesaplarsak %217,3 eder. Aradaki farka bakılırsa yaklaşık 5 kat daha kötü şartlarda alıyoruz elektronik eşyaları.
    Ben Türkiye'nin ekonomisini savunmadım, savunulacak bir şey yok, Türkiye ekonomik olarak boku yedi. Ama hesaplamalara bazı hatalar var, onları düzeltmekti amacım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jem991

Türkiye'de min mühendis geliri 3500 TL civarında Almanya'da 43 bin dolar yıllık aylık gene 3500 civarı yapar yani birim hesabı yapılır

yaptığın hesaplar çok hatalı. iki tarafta da bulundum ve çalıştım, kendi sektörüm yazılım, ve yazılım sektörü için konuşmak gerekirse aylık gelir birim bazında oranı %40, yani Türkiye'de 5000 TL alınıyorsa Almanya'da 2200 euro alınıyor... 5000 değil. Almanya'da 43 bin dolar dediğiniz maaşlar brüt ve yaklaşık %60-65 i ele geçiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nicomedia66

Ayni birimide harcamiyorlar ama !!

Bu ulkenin senin gibi kafa yapisina sahip insanlardan kurtulmadigi surece duzluge cikmasi imkansiz,yanlis anlama bu senin sucun degil,boyle yetistirilmissin kafani kaldirip dunyaya bakicak kadar bir dunya gorusu katilmamis sana.uzucu olan senden cok var ulkemizde maalesef.kendi hayatinizda hicbirsey yasayip gormediginiz gibi yasayip gormek isteyen insanlarida engelliyorsunuz yaptiginiz secimlerle

söylediklerin benle çok alakasız. buradaki çoğu kişiden daha fazla ülke gördüm, daha iyi eğitim aldım, daha iyi yetiştirildim ve daha iyi yerde çalışıyorum. bundan emin olabilirsin. ha eğer kanıtlamamı istersen söyle, ama eşek gibi anıracağına söz verirsen...

• quote:

Orijinalden alıntı: MaximillianFoe

Blok 

Adam kısmen doğru şeyler demiş. 2300 euro asgariyi ancak Norveç filan verir. Sabah akşam konuşulan Almanya net 1200 veriyor. Hoş asgari ücretle çalışan oranı çok çok düşük ama yine de ortalama ücret de asgarinin kmlerce yukarısında değil. Buna da gelir adaleti deniyor.

şimdi bizim ülkede 12-13 kazananlar almanyada olsam 12 13bin euro kazanırdım diyor. Bu saçma mantığa göre de merkelin 75bin euro alması geliyor(rte zam almıştır ama maaşını takip etmediğim için son maaşı aklımda böyle kalmış) veya milletvekilinin 25bin euro filan alması gerekiyor. Ha doktor hakediyordur o ayrı mevzu ama kimsenin emeğinin 6-7 asgari maaş etmediği görüşünde almanlar.

En doğru karşılaştırma yöntemi ortalama maaşla kaç tane ürün alındığına bakmak. Hoş yine kusursuz olmuyor o karşılaştırma. Çünkü bir alman bize göre hayatı easy modeda yaşıyor. Bizim 4bin maaş veren bir işe girerkenki geçtiğimiz yollarla onlarınki bir olmuyor. İşsizlik oranları, devlet desteği bile aşırı farklı. Bu fark rakamların ötesinde bir fark. İlla rakam arıyorsanız ortalama insan ömürlerine ve happiness indexdeki sıralamaya bakın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

Ben Türkiye'nin ekonomisini savunmadım, savunulacak bir şey yok, Türkiye ekonomik olarak boku yedi. Ama hesaplamalara bazı hatalar var, onları düzeltmekti amacım

Alıntıları Göster

Ülkecek kafayı yediğimizin ve tahammülümüzün kalmadığının bir başka kanıtı. Almanya 2300 euro asgari ücret vermiyor derseniz bloğu yiyip akpli ilan ediliyorsunuz.  

O zaman duzeltiyorum durum daha ciddi,senin sucun yok demistim olay tamamen senin cehaletinden ve geri kafaliligindan kaynakliymis

• mczaga kullanıcısına yanıt
    Evet ultra slim bir ps4 pro gelecektir ucuz fiyatlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bio technolog -- 8 Eylül 2020; 14:37:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Slim Charles

Ülkecek kafayı yediğimizin ve tahammülümüzün kalmadığının bir başka kanıtı. Almanya 2300 euro asgari ücret vermiyor derseniz bloğu yiyip akpli ilan ediliyorsunuz.  

Alıntıları Göster
    Laf kime geldi geldi anlamadım ama ne AKP liyim ne de Almanya da 2300 euro NET asgari ücret var

• quote:

O zaman duzeltiyorum durum daha ciddi,senin sucun yok demistim olay tamamen senin cehaletinden ve geri kafaliligindan kaynakliymis

Peki. Siz yaşadığınız hayattan memnun değilseniz Almanya'da iş bulun gidin kalifiye iseniz... Şuan Almanca öğrenip 6 ay iş arama vizesi ile Almanya'da bulunabiliyorsunuz, neden hala duruyorsunuz, yoksa bunu bile yapacak iradeniz yok mu...

• Butun anlasmazliklarinizi gidereyim hemen. Bakmaniz gereken tek sey ulkelerin ortalama yilllik gelirinden aylik gelirini bulmak. Bunlar da genelde avrupayla tr asagi yukari ayni “birim” olur. Asgari ucretleri karsilastirirsaniz pek tutmaz cunku avrupada tr deki gibi ulkenin yarisi degil nufuslarinin %5 ila 10 u arasi asgari ucret alir. Zaten kuzeydekiler laf olsun diye asgari ucret diyolar, kimsenin asgari ucret aldigi yok. Bizde fazla olup onlarda olmayan ya da az olan seylere gelirsek, vergi :) ve enflasyon :) hemen minik bir ornekle de konuyu kapatalim. Ev arkadasim tr de unlu kahve zincir magazalarindan birinde magaza mudurlugu yaparken, ailesi sebebiyle ab vatandasligi alip hollandaya gitti ve en alttan ise basladi. Mutfak elemani olarak. Daha az calisip daha guzel bir evde oturup istedigi seyleri hemen alabiliyor. Sinirden stresten uzak, ev sahibi pandemi doneminde kiranin yarisini odemene gerek yok diyor, marketler ya yuzde 50 indirim ya da bir alana bir bedava yapip yuklerini hafifletiyor, devlet maas kayiplarini karsiliyor. Bizde yuk hafifletmek soyle dursun, insanlar kampa gitmeye basladi evde oyunmak istedi diye, oyun konsollarina ve cadirlara ek vergi getirildi :) Daha ne diyimki.. Falan falan iste boyle devam edip gidiyor. Tr de mudur olup surunuyosun, orda mutfak elemani olup guzelce yasiyosun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

Laf kime geldi geldi anlamadım ama ne AKP liyim ne de Almanya da 2300 euro NET asgari ücret var

Alıntıları Göster

Siz 2300 euro değil dediniz diye blok yazan kişiye.

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Problemleriniz var, sanırım ekonomik sıkıntılarınız var ve yurtdışında çalışabilecek kalifiyeye sahip olmadığınız gerçeğini dile getirmek zorunuza gidiyor, ağzınız bozuk, bence çıkın bir hava alın, olmadı bir doktora görünün. Kimseyi de cehaletle, yetiştirilme şekliyle eleştirmemeye özen gösterin, hakkında ufacık bile bilgi sahibi olmadığınız insanlara bulaşmayın, çünkü çok yanlış insanlara ithamda bulunuyorsunuz. Sağlıcakla

• quote:

Orijinalden alıntı: Slim Charles

Siz 2300 euro değil dediniz diye blok yazan kişiye.

Alıntıları Göster
    Dünyadan haberi olmayan insanlar başka insanlara dünyadan haberleri olmadığını söylüyorlar, ben böyle insanlara üzülüyorum, yaşamadan, araştırmadan, matematik bilmeden sadece bulundukları durumu kötüleyip başkalarını suçluyorlar, ama durup da ben ne yapıyorum, ne üretiyorum diye sorgulamıyorlar. Gelişmiş ülkelerdeki insanlarda gördüğüm genel farklılık durum hakkında başkalarını sorgulamaktansa kendilerini sorgulayarak sorunu çözmeleri...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.