Şimdi Ara

AM4 Anakartlar Konusu (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.310
Cevap
108
Favori
48.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
238 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ryzen 5 2600 ve Msi B450 Gaming Plus ile katılacağım nasipse :)
  • CcOsmanLı kullanıcısına yanıt
    şimdiden hayırlı olsun o zaman :)
  • Bazı sitelerde x470 anakrtlarda bios update yapıldığında ve 3000 serisi işlemcilerle kullanıldığında biostaki birçok özelliğin kısıtlandığı yazılmış , 3000 serisi işlemci kullanılmak isteniyorsa direk x570 serisine yönelinmesi tavisye edilmiş.

Bu konuda sizin fikirleriniz nedir? Takip ettiğim kadarıyla çoğunluk x570 serisinin PCI 4.0 dan başka bir farkı yok gibi fikre kapılmış.
  • Jimmy_Conway kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam sağolun :)
  • lethe_x L kullanıcısına yanıt
    x570ler gereksiz pahalı. Eğer işlemciyi 3600-3700x falan alacaksan b450 tomahawk max veya gaming plus max al geç, bios update istemiyor ve kırpılmış bios değil normal bios.
  • lethe_x L kullanıcısına yanıt
    Fikre kapılmış değil zaten doğrusu o, PCIe 4.0 dışında fark yok.

Hatta o farkda yoktu, bazı markalar geçmiş ürünlerine PCIe 4.0 desteği verdi fakat AMD bir AGESA ile kaldırttı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Fikre kapılmış değil zaten doğrusu o, PCIe 4.0 dışında fark yok.

Hatta o farkda yoktu, bazı markalar geçmiş ürünlerine PCIe 4.0 desteği verdi fakat AMD bir AGESA ile kaldırttı.
    Peki bellek kısmında bir değişiklik var mı? X570 4400mhz kadar destek verebiliyor X470 de 3466mhz maximum yazıyor, Ryzen 3000 serisi bir işlemci taksak x470 e daha yüksek hızlarda kullanabilir miyim söylenen hızdan?
  • Castiell07 kullanıcısına yanıt
    AM4 Anakartlar Konusu

3000 serisi ile en iyi performansı 3733mhz bellek ile alıyorsun sonra 2:1'den dolayı düşüş yaşanıyor bu nedenle chipsetlerin 3733mhz üstü destekleyip desteklememesinin bir önemi yok.

3733mhz belleğide eğer 3000 serisi cpu takarsan tüm chipsetler destekliyor. B450/X470 de 3466mhz 2000, 1000 serisi için sınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 6 Eylül 2019; 22:34:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

3000 serisi ile en iyi performansı 3733mhz bellek ile alıyorsun sonra 2:1'den dolayı düşüş yaşanıyor bu nedenle chipsetlerin 3733mhz üstü destekleyip desteklememesinin bir önemi yok.

3733mhz belleğide eğer 3000 serisi cpu takarsan tüm chipsetler destekliyor. B450/X470 de 3466mhz 2000, 1000 serisi için sınır.
    Tüm chipsetlerin desteklediğini öğrenmem iyi oldu, pci 4 var 1 2 fps 5700 xt ile yüksek alacağım diye kötü vrm leri olan anakartı almayayım x470 iyi vrm li anakart alayım o zaman teşekkürler.

• Merhabalar,

Ryzen 9 3900x için iki anakart arasında kaldım sizce hangisini almak daha mantıklı. Oc işleri ile uğraşmıyacağım, grafik tasarım, render ve arasıra oyun oynamak için sistem topluyorum.

1 Kart : Gigabyte Aorus X570 Pro
    2 Kart : Asus TUF Gaming X570-PLUS

İlginize şimdiden teşekkür ederim..
  • Arkadaşlar B450 Gaming Plus - ve XPG SPECTRIX D80 8GB 3000MHz x2(16 gb) ram aldım ancak ramlarin birisi 2933 mhz de çalışıyor diğeri 2667 mhz de. Ramlari çift kalan slotlara taktım 2 kırmızı ve 2 siyah ancak sorun düzelmedi. CL değerleri de farklı frekansları da bunu nasıl düzeltirim?
    A2 ve B2'ye takıp, XMP açacaksın bu kadar.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten A2 ve B2 ye taktım yani ikisi de kırmızı olan slotlara ancak öyle bir durum oldu

AM4 Anakartlar Konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CcOsmanLı -- 8 Eylül 2019; 11:38:27 >
  • Birazdan bios güncellemesi yapacağım belki düzelir diye umuyorum
    Sen olayı çok yanlış anlamışsın; attığın resimde Profil 1-2'de 2667-2933 yazan iki raminin ayrı ayrı çalışması frekansları değil(Zaten iki ramin farklı frekansda çalışması diye birşey mümkün değil). XMP Profil 1 ve 2'den hangisini seçersen iki raminde o hızda birlikte çalışır, onlar sadece XMP açarken hangi hızda çalıştırmanı seçtirdiği iki ön ayarlı profil. XMP açtıktan sonra(sen profil 2'yi seçeceksin) ramlerinin gerçek çalışma frekansını öğrenmek için cpu-z>memory>dram frequency değerini 2 ile çarpıcaksın yani 1500 yazıyorsa 3000'de çalışıyordur

Son olarak B450 Gaming Plus ile 1000/2000 serisi kullanıyosan bu biosu kullanmalısın;

Version
    7B86v15
    Release Date
    2019-01-31
    File Size
    10.72 MB

Bu bios'tan sonra çıkan bisoları asla yüklenmemeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 8 Eylül 2019; 13:27:27 >
    Hocam ben de olayı biraz önce anladım. Profile 2 ye alınca 2933 mhz ye geçtiğini fark ettim. Olayı yanlış anlamışım aynen :) Ben en güncel bios'u indirdim görseller felan da hep değişti önceki kırmızı bios ekranı daha iyidi şimdi gri bir ekran oldu. Şimdi dediğiniz biosu yükleyeceğim.

Son olarak Win 7 64 bit kullanıyorum sistem ssd yi ve win 7 64 biti tanıyor ancak klavye mouse bios ekranında çalışırken windows 7 masaüstüne gelince çalışmıyor bunun biz çözümü var mı yoksa bir kaç yerde okuduğum gibi illa windows 10 a mı geçmek zorundayım?
    Doğal çünkü ryzen'nın W7 desteği yok zaten olsaydı bile 2019'da W7 kullanılmamalı.
    Hocam windows 10 da çok sevdiğim bir sistem değil o nedenle win 7 kullanıyorum. Ama Ryzen için gerekliyse mecburen onu kuracağız napalım :) İlginiz ve alakanız için çok çok teşekkür ederim
    Hocam yüklenmemeli demenizin sebebi nedir ve yeni bir BIOS sürümü yüklediğimizde onu geri almanın bir yolu var mı, tekrar eski olanı USB belleğe atıp kurabilir miyiz?
  • milesbroke kullanıcısına yanıt
    Bundan sonraki BIOS'larda AGESA değişti ve PinnaclePı'den ComboPI oldu, ComboPI'de 1000/2000 serisi kullananlar ilgilendirmeyen tamamen 3000 serisi ile alakalı bir güncellemeydi ve şu an bir sürü sorunu var, 1003ABB olmasına rağmen hala düzgün çalışmıyor. Üstüne MSI kullanıyorsanız bir getirisi olmadığı gibi boşu boşuna Click BIOS 5'den GSE Lite BIOS'a geçmiş olursunuz ayrıca bazı MSI anakartlarda cold boot sorununa yol açtı.

1000/2000 serisi kullanıyorsanız anakart markası fark etmeden kullanmanaınz gereken PinnaclePI 1.0.0.6 içeren BIOS sürümüdür, 1000/2000 serisi için kusursuz AGESA sürümü budur, 3000 serisi kullanmadan gidip BIOS'unuzu ComboPI asla yapmayın, boşu boşuna başınıza dert almayın.

Flashback ile eski sürüme dönebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 8 Eylül 2019; 19:5:13 >
  • 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.