Şimdi Ara

WS2812B RGB Adreslenebilir led için kaç amper trafo almam gerekli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sorum başlıkta gözüktüğü gibidir. Mağazayla konuştuğumda 1 adet led 20 miliamper güç tüketiyor dedi. 1 metrede 30 tane led var. Ben 17 metre led alacağım. WS2812B led 5v ile çalışıyor. Bunun için 5v kaç amper trafo almam gerekir?

• Mağaza doğruyu söylemişse (biz buradan göremiyoruz) 17metre şerit 10,2 Amper çekiyor.

30 x 17 = 510 adet.

510 x 20mA ise => 510 x 0,02A = 10,2A demektir.

5V - 15A (minimum) trafoya ihtiyacınız olacak "kaba hesap" ile.

Güç kaynağı seçiminde ihtiyacın biraz daha üstünde kapasite seçilir. Bunun nedeni, belirtilen değerin güç kaynağının üst limiti yani artık riske girmeye başladığı değerdir.

LED'ler, yapıları gereği çalışırken ısınır ve fazla akım çekerler. Akım çektikçe de fazla ısınıarak bozulma riskine girerler; ömürleri de kısalır. Fazla akım çektiğinde güç kaynağını bozmaması için fazla kapasiteli bir adaptör alınır.

Elinizdeki adreslenebilir LED hakkında detaylı teknik bilgim olmadığı için ancak bu kadar yazıyorum. Kim bilir... Belki kendi LED sürücüsü sayesinde ısındıkça fazla akım çekemiyordur? Orasını bilemiyorum.

• Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki eldeki bu bilgilerle ledin kaç watt elektrik tükettiğini hesaplayabilir miyiz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berkay Günönü

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki eldeki bu bilgilerle ledin kaç watt elektrik tükettiğini hesaplayabilir miyiz ?
    Tabi?

Güç, Gerilim kere akım'dır. W=U.I

Tek bir LED'in 20mA olduğunu zannediyoruz.

5V x 0,02 = 0,1Watt.

Şeridin toplam 17M olduğunu ve 10,2A çekeceğini bulmuştuk.

5V ile çalıştığına göre;

5 . 10,2 = 51 Watt.

Fakat adaptörün şebekede tüketeceği güç değil bu; LED'in gücü.
  • 20ma olduğunu sanmıyorum. Ki araştırdığımda göre 60ma çekiyormuş LED başı
    30x17= 510 adet led
    510x60=30600mA=30.6 amper
    5v 45A trafo almanız gerek trafonun yüke girip fazla ısınmasını önlemek için
    Teoride saatlik 150wat civarı elektrik harcar. Kayıplar falan derken belki 200ü görebilir bilemiyorum

Nereden ne kadara aldınız metresini?
  • saasc S kullanıcısına yanıt
    Henüz almadım ama alırsam aliexpress'ten alacağım.
  • Ben de aşağıdaki ürünü aldım. 5V ile çalışıyor. Açıklama kısmında 60leds/m ---- 18watt/metre yazmış. Yani bir metre için 3,6 amper görünüyor. Çok değil mi sanki.

https://tr.aliexpress.com/item/32336809966.html?spm=a2g10.12010610.8148356.17.3e0a18765upnm6

• K4TL14M kullanıcısına yanıt
    Yukarda yazdığım gibi LED başına 60ma
    Metrede 60 LED varsa eğer 3.6a lazım. 5 metre, metrede 60 tane ws2813 şerit led var bende ws2812yle aynı güçte. 5v 25a güç kaynağı ile kullanıyorum.
  • Baya akım istiyormuş aslında 30 led/m mi alsaydım diye düşünmeye başladım.

30luk güzel durmuyor malesef. Hatta 60 bile az yerine göre 96 veya 144 çok güzel ama onlarda çok pahalı
  • 5 metreliklerde en fazla 60 lık satıyolar belki de o kadar yüksek akımı vermek zor olduğundandır.

• Arkadaşlar ws2812b şerit ledim geldi.Bir yandan arduinoya bir yandan da 5v harici kaynak ile besledim güzelce yanıyodu sanırım + - problar birbirine temas etti ve led yanmamaya başladı. Hangi ledden itibaren yandığını anlamak için sırayla ortadan bağladım ama hiçbir şekilde yanmadı. 1 metreden kesince geri kalan kısım yandı. Sonra baştaki 1 metreyi de ortadan kestim kalan kısım da yandı böyle gide gide en baş lede kadar geldim hepsi yanıyo sadece en baştaki yanmıyo. En baştaki bozuk olduğunda neden tüm sırayı etkiliyor mantığı nedir? Çünkü voltajı ondan sonraki ledlere verdim yanmaları gerekmez miydi?

2.sorum ise artık tekrar kazaya kurban gitmesin diye harici güç kaynağı yerine sadece arduino ile beslemeye başladım. Burda da şöyle ilginç bir durumla karşılaştım. - hattı gnd ye bağlamasam bile yanıyo ledler.Sadece +5v ve din pinini bağlıyorum yanıyo. Bunun mantığını anlatabilecek var mı? Madem böyle de yanıyo - yi niye bağlıyoruz?

Bu gibi bir ledin gidip diğer ledleri etkilememesi için ws2813 var. Aynı mantıkta çalışıyor.
    Direk arduino ile beslemeyin kesinlikle. Arduinodan sadece data hattı alın yoksa yakarsınız Arduinoyu
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Bu gibi bir ledin gidip diğer ledleri etkilememesi için ws2813 var. Aynı mantıkta çalışıyor.
    Direk arduino ile beslemeyin kesinlikle. Arduinodan sadece data hattı alın yoksa yakarsınız Arduinoyu

Zaten nasıl yanmadı şimdiye kadar anlamadım. Şuan deneme amaçlı arduinoya bağlıyorum 9 tane led olan kısmı yanmaz heralde minik bir parça. WS2813 ile farkını biliyorum ama bozuktan sonraki parçalar yanıyodu diye görmüştüm internetteki anlatımlarda. Benimki bozuk parça baştayken hepsini iptal ediyo ortadan beslesem bile.

İnternette yapılan bütün anlatımlarda hem güç kaynağına hem de arduinoya bağlamışlar 5v ve gnd yi. Ama bakıyorum zaten aynı ortak kablo bunlar iki ayrı yere takmaya ne gerek varmış ki? Arduinoyu böyle güç kaynağından beslesem 5v 3 amper arduinoya zarar vermiyor mu peki?

Son soruma diyeceğiniz bişey var mı? - yi bağlamıyorum yine yanıyo meret :D

WS2812B RGB Adreslenebilir led için kaç amper trafo almam gerekli?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4TL14M -- 20 Mart 2021; 11:33:22 >

• Az önce bir çalışma yaptım. Bu ledler 60 miliamperi en zor koşulda çekiyor sanırım. 1 metre 60 lık ledi rainbow efektiyle son parlaklıkta denedim 1,05 amper çekti. Ama hesaba göre 3,6 amperlik adaptör kullanmam gerekiyordu. Kullanacağımız efekte göre adaptör seçmek daha mantıklı olacak sanırım. En çok enerji harcayan renk hangisiyse ona göre belirlenmiş amper değeri.

Evet beyaz yani mavi yeşil kırmızının aynı anda yandığında 60ma çekiyor.

Edit: kimse hangi efektte ne kadar yanar diye hesaplamayacağı için en yüksek olan söylenir doğal olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saasc -- 31 Mart 2021; 0:2:10 >

bende de metre de 60 led olanından var

adaptör bozuk geldi ,

bende 4 metre taktım tv arkasına acaba kaç volt kaç amber adatör almam gerekir acaba ?

bende de metre de 60 led olanından var

adaptör bozuk geldi ,

bende 4 metre taktım tv arkasına acaba kaç volt kaç amber adatör almam gerekir acaba ?

• ymntr34 Y kullanıcısına yanıt
    5vluk oldupundan eminseniz 14.4 amper gerekiyor. Ama siz 20amper 5v olandan alın hem uzun ömür için hemde ucu ucuna olursa ısınıp arıza çıkartma olasılığı artar

teşekkür ederim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.