Şimdi Ara

Windows XP yi guvenli ve hizli kullanmanin YASAL yollari.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows XP nin yavaslamasindan belki cok sikayetci olan vardir.Ya da virus yemekten sikilanlar.Simdi kendi edindigim bilgiler ve tecrubeler ile microsoft ta calisan bir yetkili den aldigim onerileri yazacagim.Windows XP nizi zarar vermeden hizlandirin ve guvenli hale getirin.

Windows XP yi hizli calistirmak.

Birinci adim : Baslangicta isimize yaramayan programlardan kurtuluyoruz.(Az duzeyde programsal bilgi gereklidir.)

Start (Baslat) menusunden Run... (Calistir) 'a tikliyoruz.

Satira msconfig yazip OK (Tamam) 'a basiyoruz.

Acilan pencereden Startup (Baslangic) sekmesine tikliyoruz.

Burda driver olanlari ve isinize yaramayan programlarin tikini kaldirip Apply (Uygula) ya tikliyoruz ve cikiyoruz.Eger yeniden baslatmaniz istenirse Restart ya da Restart Later (Yeniden Baslat) (Sonra Yeniden Baslat)'i secebilirsiniz.Fark etmez.Ama bilgisayar acilinca bir uyari penceresi karsiniza cikacak.Oradaki tiki isaretleyerek bir daha bu uyariyi gormemenizi saglayabilirsiniz.

• Ikinci adim : Hizli arama ve indeksleme servisini kapatmak.

Oncelikle sistemi kurdugunuz surucuye sag tiklayarak Properties (Ozellikler) 'i aciniz.

En altta bulunan Allow Indexing Service to index this disk for fast file searching (Daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle) tikini kaldiriyoruz.

Eger bir uyari penceresi acilirsa Ignore All (Tumunu Yoksay) a tiklayarak devam ettirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baptyr -- 10 Şubat 2009; 3:03:37 >

• Ucuncu adim : Gereksiz gorsel efektlerden kurtulmak.

Masaustunden My Computer (Bilgisayarim) i sag tiklayarak Properties (Ozellikler) i aciniz.

En sagda olan Advanced (Gelismis) sekmesine tiklayiniz ve Performance (Performans) basligi altindaki Settings (Ayarlar) butonuna tiklayin.

Buradan isinize yaramayan gorsel efektlerin tiklerini kaldirarak Windows'unuza hiz kazandirabilirsiniz.

• Dorduncu adim : Automatic Updates (Otomatik Guncellestirmeler) i kapatmak.

Start (Baslat) menusunden Control Panel (Denetim Masasi) 'ni aciyoruz.

Buradan Automatic Updates (Otomatik Guncellestirmeler) 'i aciyoruz.Ve Turn Off Automatic Updates (Otomatik Guncellestirmeleri Kapat) butonuna tiklayarak OK (Tamam) a basip cikiyoruz.

Eger Orjinal bir Windows kullanicisi iseniz ve Update yapmak istiyorsaniz da Internet Explorer i aciphttp://windowsupdate.microsoft.com adresini acarak Updatelerinizi Manuel olarak yapabilirsiniz.

• Besinci adim : Internet'te girdiginiz sayfalarin kayitlarinin silinmesi.

Bunu Browser (Tarayici)nizdan da yapabilirsiniz ama bunu saglam yapan bir program da onerebilirim.Ccleaner.

Ilk once Ccleaner programini indirip kuruyoruz.Bu linkten indirebilirsiniz.

http://www.filehippo.com/download_ccleaner/download/56920e3a160229f826f209c166c36f69/

Sonra Ccleaner i acip Run Cleaner! (Temizlige basla!) butonuna tikliyoruz.

Eger karsiniza bir uyari mesaji cikarsa tiki isaretleyip OK (Tamam) tusuna basip devam ediniz.

Temizleme tamamlandiktan sonra programi kapatabilirsiniz.

• Altinci adim : System Restore (Sistem Geri Yukleme) 'yi kapatmak.

Eger sistem geri yukleme ozelligini kullaniyorsaniz kapatmayiniz.

Masaustunden My Computer (Bilgisayarim) 'a sag tiklayip Properties (Ozellikler) 'e tikliyoruz.

System Properties (Sistem Ozellikleri) penceresinden System Restore (Sistem Geri Yukleme) sekmesine tikliyoruz.

Buradaki tiki isaretleyip OK (Tamam) a basiyoruz.
  • Internet'te dolasirken cok daha fazla hizlandirma secenegi gordum.Ama bunlar bilgisayariniza zarar verebilecegi gibi en iyi ihtimalde bilgisayarinizi yavas calistiracak yontemlerdir.

Windows XP yi guvenli kullanmak.

Bunun yolu saglam bir antivirus kurup update (guncellestirme) 'lerini yapmaktir.Kaspersky Internet Security veya Kaspersky Anti Virus 2009 versiyonlarini onerebilirim.

Ha eger diyorsaniz ki antivirus icin bir butce ayirmak istemiyorum,o zaman Avira AntiVir in free (beles) versiyonununu indirip kurabilirsiniz.

Bilgisayariniza bilmediginiz Flash Disk ve CD leri takarak Autorun dosyanizi riske atmayiniz.

Bilgisayariniza Wireless ile baglanmalarini engellemek icin Wireless ADSL inize sifre koyun ve Uzaktan Yardim servisini kapatin.

Mutlaka Administrator hesabiniza ve kendi kullanici hesabiniza sifre koymayi ihmal etmeyin.Sifreler birbirinden farkli olursa daha guvenli olur.

Eger Windows XP yi yeniden kuracaksaniz C: surucusune degil de D: veya E: gibi suruculere kurmanizda fayda var.Bazi orta dereceli virusler ve tum dusuk risk tasiyan virusler her zaman C:/WINDOWS klasorunu hedef alir.Siz d ye kurarsaniz o virus sisteminize bulasamaz

Haftada bir sisteminizi viruslere karsi taramanizi oneririm.Fazla yayilmadan durdurmus olursunuz

Arkadaslar benden bu kadar.Bu kesinlikle Alinti degil kendi calismamdir.Eger windows un registry sine karismadan yasal bir sekilde hizlandirma yontemlerinden baskalarini biliyorsaniz bu baslikta paylasiniz.

Bartug EREN.

• bi tanede benden, xp için yazıyorum,

başlar=>bilgisayarım sağ tık=> özellikler=> gelişmiş=> performans sekmesindeki ayarlar=> yine gelişmiş tık=>sanal bellek sekmesindeki değiştire tık=>disk belleği dosyası yok=> ayarla ya tık=>tamam=> tamam=> yeniden başlat...

yalnız uyarayım oyun oynuyorsanız 4gb bellek, normal işler için 2gb dan az bellek varsa sistemden atar, restart atabilir, bunu yapabilmek için en az yazdığım miktarlarda belleğiniz olmalı, bu işlem sayesinde ram belleklere göre çok daha yavaş harddiske veri yazmak yerine, sanal bellek verilerini sadece ram de dolaştırarak çok daha hızlı işlem yapabilirsiniz...
  • Sürekli söylenen bilgiler. Tek konuda toplaman iyi olmuş, saol
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.