Şimdi Ara

Windows 10 22H2 Rehberi | 12 EYLÜL 19045.3448 | Resimli Anlatımlar | Araçlar [EFSANE KONU] (1869. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.561
Cevap
623
Favori
1.760.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
119 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18671868186918701871
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Evet, kullanıyorum. Chromium tabanlı. Ben herhangi bir sorun gözlemlemedim. Stabil sürüm. Resmi olarak yayınlanmadı ama sızdı. Chrome Web Store eklentilerini destekliyor.

Microsoft Edge Stable (Link)

Chrome Web Store (Link)

NOT: Kurulum tamamlandığında sistemdeki eski Edge tamamen silinecek.
    Türkçe yapamıyormuyuz.

• Ege.. kullanıcısına yanıt
    Denemedim. Bilemiyorum.
  • Şu anda en stabil sürüm hangisi ?
  • Windows Final (77.0.235.9)
    Windows Dev (78.0.244.0)
    Windows Canary (78.0.249.0)
    macOS Dev (78.0.244.0)
    macOS Canary (78.0.249.0)
  • Tükçe ekleniyor ancak tarayıcı dili olarak seçilemiyor. O yüzden şimdilik sadece İngilizce kullanabiliriz. Gözüme takılan diğer husus, yeni sekmedeki Bing arama değiştirilemiyor. Yeni sekmedeki yayın akışı tamamen kaldırılamıyor. Şimdilik gözüme çarpanlar bunlar. Onun dışında iyi gibi. Tabi daha yolu var ama ilk etap için idare eder diyebiliriz.
  • MexeSs kullanıcısına yanıt
    Ben arama yaptığımda DuckDuckGo ile arıyor. Yayın akışı ise hiç görünmüyor.

Windows 10 22H2 Rehberi | 12 EYLÜL 19045.3448 | Resimli Anlatımlar | Araçlar [EFSANE KONU]

Windows 10 22H2 Rehberi | 12 EYLÜL 19045.3448 | Resimli Anlatımlar | Araçlar [EFSANE KONU]

• O kısım değil hocam. Ana sayfa ve üst barda arama yaparsam Google ile arama yapıyor. Ancak sekme açınca ortadaki arama kutusunda sadece Bing arama var. Başka seçim bulamadım ben.

Akış ise resimde işaretlediğim yerde. O da yeni sekmede. Ana sayfayı Google falan yaparsam sorun yok. Ama yeni sekme olarak ayarlarsam dediğim sorun oluyor.

Birinci resim Edge'deki durum. İkinci resim Firefox'ta olan ama Edge'de ayarlayamadım kısım. Karşılaştırınca daha net anlarsınız.

Edge'deki Durum:

Firefox'taki Durum:

Anlatmak istediğinizi zaten anladım. Üstte eklediğim ekran görüntülerindeki ayarlarmaları yaparsanız bu şekilde görünmesi lazım;

• Ayarlar aynı hocam, bende Bing arama ve Haber Akışı gitmiyor. Arama motoru ayarlarından Google seçili.

Peki aşağıdaki flags özelleşirmelerini uyguladıktan sonra yine aynı mı? Deneyebilir misiniz?

edge://flags/

#user-activation-v2 (disabled)
    #use-edge-local-ntp (enabled)
    #happiness-tracking-surveys-for-desktop (disabled)
  • Teşekkürler, verdiğiniz ayarları yapınca Bing ve Haber Akışı gitti. Sayfa başlangıç aramasıda Google olarak düzeldi. Tekrardan teşekkürler.

Peki o arka planı değişme şansımız var mı ?
    Rica ederim. Arka plan için bildiğim bir ayar maalesef yok.
  • Anladım sağolun. Ben bi yöntem bulursam, konu içinden paylaşırım.
  • USB 3.0 bellek ve 3.0 giriş var fakat 25mb ile başlayan film transferi 20 saniye sonra 6-7mb 'a düşüyor
    Hocam şu anda en stabil sürüm sizce hangisi ?
  • NexusElite kullanıcısına yanıt
    Bi kaç haftadır Linux dağıtımlarını test ediyordum. Öncesinde Win 10 1903 Home kullanıyordum. Dün tekrardan aynı sürüme (yedek vardı zaten) geçtim. Herhangi bir sorunum yok. Gayet stabil ve akıcı. Şimdiye kadar kendi kullanım şeklime göre bir hata veya performans sorunuyla karşılaşmadım.

Ancak 1903 sürümünde forumda dahil olmak üzere sorun yaşayan çok kişi gördüm. Şurasıda var ki ilk zamanları çıkın, 1607 ve sonrasında hiçbir sürümde sorun yaşamadım. Tabi ilk başlarda 1803 ve 1809'da bi kaç sorun yaşamıştım ama güncellemelerle onlarda düzelmişti. 1903'te ise ilk kurulumdan itibaren hatırladığım bir sorunla karşılaşmadım.

Tabi ben format sonrasında tüm sürücüleri kendi sitelerinden indirip kuruyorum. Ek olarak kişisel programları kurup Windows güncellemelerinide eksiksiz yüklüyorum. Bunlar yaklaşık 1 saatimi alıyor. Bunlardan sonra ise en az 2-3 saat ayarlarıyla uğraşıyorum. Kendi bildiklerime ek olarak yeni bir şeyler var mı diye netten baya araştırıyorum. Şimdiye kadar bu şekilde hiç sorun yaşamadım. Gözlemlediğim net olay ise; Windows 10'a hangi sürüm olursa olsun sağlam bi ayar çekmezseniz kalıcı bir stabilite ve performans sağlayamıyorsunuz. İnsanlar kurduğu gibi kullandığı için mi sorun yaşıyor onuda pek bilemiyorum. (genelde bilgi vermedikleri için - sadece sorunlu diyorlar ayrıntıyı bilemiyoruz).

Kabaca yine bahsetmem gerekirse, yaptıklarım;

- Telemtry altyapısının kayıt defterinden, yerel grup ilkesinden ve hizmetlerden kapatılması ( ek olarak program yardımıda alıyorum)
    - Windows Defenderin bulut tabanlı tarama, oto örnek gönderimi, exploit taraması gibi ayarlarının kapatılması ve yerel grup ilkesi ayarlarının yapılması
    - Hizmetlerden kullanmadığım hizmetlerin kapatılması ( 60'tan fazla hizmet var kapattığım)
    - SmartScreen özelliğinin tüm sistem alanlarından kapatılması
    - Windows ile yüklü gelen uygulamaların silinmesi ve bağlı hizmetlerin kapatılması
    - Windows Ayarlar sekmesindeki tüm kullanılmayanların kapatılması ( her bölümdeki ayarları elden geçiriyorum kendi kullanım şeklime göre)
    - Windows Özelliklerinden kullanmadığım özelliklerin kapatılması ( windows özelliklerini ekle veya kaldır bölümünden - örnek;media özellikleri, ie11 gibi)
    - Sanal belleği otomatik ayarlıyorum (baya bi testini yaptım, önceden kapatıyordum ya da elle ayarlıyordum. oto'da daha stabil ve performanslı olduğunu gördüm)
    - Hazırda beklet vb. özelliklerin kapatılması
    - Bi kaç program ile ek ayarların yapılması ( debloater - dism++ ve bunlar gibi bi kaç program daha kullanıyorum)
    - Özellikle Web tarayıcıların telemetry altyapılarının kapatılması( ek olarak kendi özellikleri içinden de elden geçmesi gerekiyor)
    - Windows update ayarlarının yapılması ve grup ilkesinden ek ayarların düzenlenmesi (otomatik güncelleme kurulumunu engellemek için)
    - Sistem indexleme özelliğinin kapatılması
    - Vs vs...

Unuttuğum şeylerde var. Bunların hepsini yaptıktan sonra kişisel testlerimi yapıp yedeğimi alıyorum. Bu şekilde Win 10'nun hemen hemen hiçbir sürümünde sorun yaşamadım.

Kullandığım sistem; İ5 6500 - R9 380 - 16 Gb Ram - 120 Gb Ssd vs.

Uzun yazdığım için sorunuza göre alakasız gelebilir ama en azından fikir edinmeniz açısından ayrıntılı bişeyler yazmak istedim.

Size tavsiyem ise 1803 deneyebilirsiniz. Yakın zamanda bu tavsiyeme uyup 1803 sürümüne geçen hiç kimseden olumsuz geri dönüş almadım. Hatta olumlu geri dönüşler oldu. Konu içinden de bakarsanız bi çok arkadaş 1803'e geçtikten sonra performans aldıklarını yazmışlar. Sizede tavsiyem bu yönde olacak.

Dediğim gibi kendi sistemimde hiçbirinde sorun yaşamadığım için şu iyidir şu kötüdür diyemiyorum. Genel kullanıcı yorumlarına göre 1803 daha akla yatkın duruyor.

Çok teşekkür ederim hocam gerçekten Allah sizden razı olsun aradığım ilgi alaka ve yardımda bulundunuz ne kadar teşekkür etsem azdır. Sizden daha sonra ince ayalarla ilgili yardım istesem olur mu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • NexusElite kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam ne demek. Allah sizden de razı olsun. Siz kurmak istediğiniz sürümü diğer kaynaklardan araştırın. Forumdaki diğer arkadaşlarında önerilerini dikkate alın. İstediğiniz sürümü kurmaya karar verdiğiniz zaman ben size özelden ayrıntılı bir döküman ayarlayıp sunarım.
  • Ssd de w 10 kurulu ama kullanıcı şifresini unuttum. Sata hd dede w 10 kurulu ve burada açıyorum bilgisayarı. Elimde flaş a attığım İSO olmayan w 10 kurulum dosyaları var. İleri ileri yaptım herşeyi sili seçtim, w 10 pro ve herşeyi sil seçeneğine ileri dedim kuruluma geçti 2-3 defa açılıp kapanacak uyarısı geldi iptal ettim. Bana nereye kurmak istiyorsun ve nereyi sil seçeneği sunacağını umuyorum ama olmadı.

Sata harddiskimi silip satayamı yeniden w 10 kuracak.
    Ssd yi silip kurması için ne yapabilirim ( flaşı biostan seçip kurulum yapmayı denedim ama olmadı- kurulum flaşı hazırlamak içinde baya uğrastim onuda beceremedim)
    Rufus a elimdeki kurulum dosyalarını göstersem kurulum flaşı olurum.
    4 sene önce w 10 a yükseltmiş ve keyi kopyalamistim. Ama şimdi keye geçersiz diyor. O key i ben değiştirmiş olabilirmiyim. Keyi değiştirme var mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sys123 -- 21 Ağustos 2019; 23:48:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba dostlar geçen sene Microsoft magaza ve xbox'ı devre dışı bırakmıştım. Hiç bir şekilde çalışmıyor hizmete bağlanmıyorlar. Nereden bakıp yaptığımıda hatırlamıyorum sanırım bir şekilde bunların internet ile bağlantısını kesmişim. Videolarda uygulama ayarından sıfırlayıp veya powershell komutları ile geri getiriyorlar ama bende hiç biri işe yaramadı. Bildiğiniz bir yöntem var mı? Son çare olarak sıfırlama yaparsam yeniden yüklenir mi bunlar?
  • 
Sayfa: önceki 18671868186918701871
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.