Şimdi Ara

VW TSİ de en uygun YAĞ seçimi (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
646
Cevap
9
Favori
246.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: telenor
    yağ konusunda hala 0w -30 da kararlılar .5w -30 tr de dizeller için birşey olursa karışmayız bize 0w - 30 dendi diye ısrarlılar ... akşam yazılım işini de tekrar konuştum yazılımın piston erimelerine neden olduğundan eskiye dönüldüğü cevabını tekrar aldım . yani biz bunları bu şekliyle kabul edip bu şekilde devam edeceğiz gibi...

İşte bu kadar at gözlüğü ile bakıyorlar olaya..

Hem olayı bilmiyorlar hemde ısrar ediyorlar.. Kafam bozuluyor mobil 1 in ESP formulasını alıp gideceğim servise. Servisin elindeki yağ varille. Üzerinde VW 504 00 kodu yazmıyor.. Onlara dizeller için denilmiş dizellere konuluyor.
    TSI lara tavsiye edilen yağ aynı zamanda dizellerede tavsiye edilen yağ... Bunu üretici firmaların yağ ile ilgili yazdıklarını okuyunca daha iyi anlıyorsun.

• Kimi kime şikayet edeceksin...
    Birbirlerini ısıracaklarınımı zannediyorsun. Aynı klozete yapıyorlar zaten...
    Tek bir servis değil tüm VW servisleri yanlış yağ kullanıyor.
    Şikayet etsen bile hiç bir sonuç çıkmaz kalıbımı basarım.. Doğuş gene 0W-30 yağı paşa paşa koymaya devam eder. Kullandıkları yağında edge filan olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz.. SLX Formula...1 litrelik kapalı bir yağ alında dumur olun üzerindeki etiketi görünce.. Piyasada baktım slx formula yağ kalmışmı diye.. Hiç bir yerde yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 10 Ağustos 2009; 14:24:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

http***://www.metacafe.com/watch/2966055/engine_oil_dyno_shootout_on_evo/

5w30 hakkında güzel bir test videosu mutlaka izleyin ve yağ markaları arasındaki farkları görün arkadaşlar...castrolden vazgeçmeyin, ve memnun olmadığınız VW servisini VW almanya merkezine şikayet edin...kullanıcıyı yanlış yönlendirmekten dolayı, markanın sağlamlık imajına zarar verdiğini açıklayın...emin olun mesaj doğru yere giderse size aynı hafta içinde döneceklerdir, ve o servisi inceleme altına alacaklardır...

Nulon ile Castrol EDGE arasında 8HP, Nulon ve Mobil 1 arasında 11HP fark oluşuyor. Cidden çok büyük rakamlar. Bakalım Nulon 'u Türkiye 'de bulabiliyor muyuz?

VW TSİ  de en uygun YAĞ seçimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 10 Ağustos 2009; 14:56:29 >

• "tsi kullanıcıları"topıgınde bahsettıgım uzere arabamın ön sol çamurluguna içten davlumbaza sıvanan yağın ne oldugunu arastırırken sabah yağ cubugunu cektim(tam 3 defa) ve yağın eksık oldugunu gordum.seviye min. da idi.

aracım 31.500 km de ve 30.000 bakımı yetkılı servis (tamaş) ta yapılmış.
    hemen servısı aradım ve durumu ılettım."hemen getırın "dedıler.bende "ya gelene kadar motor" gıderse dedım.
    onlarda bız sıze "yağ bılgılerını verelım sız tedarık edersenız bulundugunuz yerden 1 kg ekleyın"dedıler.1500 km once yagı degısmıs bır arabanın yagı nasıl eksılır dedıgımde, cvp alamadım.
    sonra verdıklerı bılgıde"SHELL 5-30 KONULMUS ONDAN KOYUN "
    bende "vw castrol onerıyor,deyınce hemen lafım kesılerek CASTROL EDGE 0-30 KOYABILIRSINIZ, SHELL 5-30 UN MUADILI DENDI.
    yagdan azbucuk anlarım ,o bahsedılen numaralar viskozite range.i,aynı degıller dedım. sonrası uzadı gıttı.ve finalde vw 505 yazıyosa sorun yok acıklaması geldi.

işin özü Tamaş Shell 5-30 kullanıyo,cok ilginç.

hiçbişey anlamadım.

• Autolover
    Eğer yağ çubuğun minimumda ise 0.2 ile 0.3 litre arası yağ alıyor. Yağ çubuğunun en altındaki turuncu renkli topa kadar inmişse eğer 0.6 litre alıyor. Çok azalmış diye yağı boca ettiğinde yağ miktarı maksimumu geçiyor.
    Eğer Tamaş Shell kullanıyorsa doğuşun kriterlerine ve anlaşmalarına uymuyor demektir. 0W-30 yağ tsi larda ve bilhassa GT lerde ciddi yağ eksiltiyor. 5W-30 yağ konusunda araştırmalarım devam ediyor. TEcrübelerimi zamanı geldiğinde sizinle paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 10 Ağustos 2009; 20:40:49 >
  • turuncu topla seviye scalasının en dip noktasındaydı.
    0.5 lt koydum maksimumun 2mm altına geldi.heralde tamamdır.
    ama bu yağ işi tam bir karmaşa oldu.
    özellıkle Shell olayını tamaş a yineleyerek sordum aldıgım cvp aynıydı.

demekkı hicbir servis yağ kriterlerıne uymuyo.tamaş ise marka olarak uymamıs ama vizkozıte olarak uymuş.al birini vur ötekine.

quote:

Orijinalden alıntı: Muradovskiy

Autolover
    Eğer yağ çubuğun minimumda ise 0.2 ile 0.3 litre arası yağ alıyor. Yağ çubuğunun en altındaki turuncu renkli topa kadar inmişse eğer 0.6 litre alıyor. Çok azalmış diye yağı boca ettiğinde yağ miktarı maksimumu geçiyor.
    Eğer Tamaş Shell kullanıyorsa doğuşun kriterlerine ve anlaşmalarına uymuyor demektir. 0W-30 yağ tsi larda ve bilhassa GT lerde ciddi yağ eksiltiyor. 5W-30 yağ konusunda araştırmalarım devam ediyor. TEcrübelerimi zamanı geldiğinde sizinle paylaşacağım.

• Tek umudum eşim önümüzdeki hafta Bulgaristana gidecek. Oradan sorduracağım. Eğer bulabilirse Castrol edge 5W-30 aldıracağım. Yoksa eğer TR de mobil 1 ESP formula 5W-30 a bakacağım. O da olmadı kavga dövüş bakım anında başında dikilerek servisteki 5W-30 u koyduracağım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 11 Ağustos 2009; 0:02:53 >
  • ben cumartesi tamaş servise gittim.Koydukları yağ 5w-30 ve shell.Peki shell niye dedim anlaşmaları anladığım kadarıyla shell ama ustayla konuştum en iyi yağın mobil 1 olduğu aslında ama pahalı olduğunu söyledi.Bencede en iyi mobil 1.Castrol dedim tavsiye ediyorvw.Castrolden geçmişte sorun yaşadıklarını teknik olarak bir şeyler açıkladı ama tam olarak anlayamadım turboya giden boruda birikme olduğu tarzı bir şey anllattı onun için şahsen tavsiye etmiyorum dedi.Özeetle 5w-30 mobil esp.Peki siz shell koyuyosunuz biz nasıl mobil koyacaz dedim getir farketmezz koyarızz dediler.
    Yalnız kitapçığa bakmadım yağ kodu bizim 160 lığın nedir bilmiyorum yani 5w-30 yağlı kod mu ona bakacam.
    not:Bu genç teknisyen arkadaş aynı zamanda tam bişr golf hastası ve kendisinde 20. yıl özel golfIII gtı var.Biz servisteykende 30.yıl özel edition golf V gtı vardı almanyadan gelmiş alman plakalı beyaz üstü komple cam tavan superdi.
  • ben bu shell in yagınında iyi olduguna inanmıyorum. 30.000 de konan yag 1500 km sonra resmen kahverengi durumundaydı.

quote:

Orijinalden alıntı: ftk44

ben cumartesi tamaş servise gittim.Koydukları yağ 5w-30 ve shell.Peki shell niye dedim anlaşmaları anladığım kadarıyla shell ama ustayla konuştum en iyi yağın mobil 1 olduğu aslında ama pahalı olduğunu söyledi.Bencede en iyi mobil 1.Castrol dedim tavsiye ediyorvw.Castrolden geçmişte sorun yaşadıklarını teknik olarak bir şeyler açıkladı ama tam olarak anlayamadım turboya giden boruda birikme olduğu tarzı bir şey anllattı onun için şahsen tavsiye etmiyorum dedi.Özeetle 5w-30 mobil esp.Peki siz shell koyuyosunuz biz nasıl mobil koyacaz dedim getir farketmezz koyarızz dediler.
    Yalnız kitapçığa bakmadım yağ kodu bizim 160 lığın nedir bilmiyorum yani 5w-30 yağlı kod mu ona bakacam.
    not:Bu genç teknisyen arkadaş aynı zamanda tam bişr golf hastası ve kendisinde 20. yıl özel golfIII gtı var.Biz servisteykende 30.yıl özel edition golf V gtı vardı almanyadan gelmiş alman plakalı beyaz üstü komple cam tavan superdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: autolover

ben bu shell in yagınında iyi olduguna inanmıyorum. 30.000 de konan yag 1500 km sonra resmen kahverengi durumundaydı.

quote:

Orijinalden alıntı: ftk44

ben cumartesi tamaş servise gittim.Koydukları yağ 5w-30 ve shell.Peki shell niye dedim anlaşmaları anladığım kadarıyla shell ama ustayla konuştum en iyi yağın mobil 1 olduğu aslında ama pahalı olduğunu söyledi.Bencede en iyi mobil 1.Castrol dedim tavsiye ediyorvw.Castrolden geçmişte sorun yaşadıklarını teknik olarak bir şeyler açıkladı ama tam olarak anlayamadım turboya giden boruda birikme olduğu tarzı bir şey anllattı onun için şahsen tavsiye etmiyorum dedi.Özeetle 5w-30 mobil esp.Peki siz shell koyuyosunuz biz nasıl mobil koyacaz dedim getir farketmezz koyarızz dediler.

1500 km değil yağı koyduktan sonra çalıştırdığında bile siyah v.b koyu renk alabalir.Çünkü yağın özelliği motordaki pislikleri temizlemesi pisliği bünyesine alması.Espirisi bu zaten.
    shell kötü bir yağ değil ama beklentileri karşılaması meselesi.Mobil 1 benim gözümde dünyanın en iyi yağı.Bizim çocukluğumuzda bir reklamı vardı rakip firma yağı ile mobil 1 i ocakta ateşe veriyorlar ısıyı artırıyorlar rakip firma yağı belli sıcaklıktan sonra katılaşıyor mobil 1 akışkanlığını koruyor.
    teknik usta değilim ama bugüne kadar hep mobil 1 koydum araçlarıma ne eksiltme yaptı ne de eksi bir özelliğini gördüm.Bir ara elim son zamanlarda castrole gitti ama son tercihim mobil 1.

• sayın Ftk44,
    mobil kullanan birinden bir yorum..
    iyi yag eniyi temizleyen degıldır,o motora en ıyı katkı yapandır.
    iyi temızlemek bazen basa bınbır turlu belalar acıyo.

quote:

Ben daha evvelki golf gti de hep 0W-30 castrol SLX kullanırdım. Çok az miktar azalma olurdu. 5000 km de bir bir su bardağı kadar yağ ilave ederdim.
    Daha sonra carrefourda mobil 0W-40 yağda ciddi indirim oldu. Bende 2 adet 4 litrelik almıştım. Gelen ilk bakımda koydum yağı.. 15000 km boyunca ikinci aldığım 4 litrelik yağın 3 litresini ilave ettim. Ondan sonrada mobil kullanırsam.... oldum.
    O yüzden ben Castrolden başka marka yağa bu güne kadar hiç sıcak bakamadım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autolover -- 11 Ağustos 2009; 13:29:15 >
  • quote:

sayın Ftk44,
    mobil kullanan birinden bir yorum..
    iyi yag eniyi temizleyen degıldır,o motora en ıyı katkı yapandır.
    iyi temızlemek bazen basa bınbır turlu belalar acıyo.

quote:

Ben daha evvelki golf gti de hep 0W-30 castrol SLX kullanırdım. Çok az miktar azalma olurdu. 5000 km de bir bir su bardağı kadar yağ ilave ederdim.
    Daha sonra carrefourda mobil 0W-40 yağda ciddi indirim oldu. Bende 2 adet 4 litrelik almıştım. Gelen ilk bakımda koydum yağı.. 15000 km boyunca ikinci aldığım 4 litrelik yağın 3 litresini ilave ettim. Ondan sonrada mobil kullanırsam.... oldum.
    O yüzden ben Castrolden başka marka yağa bu güne kadar hiç sıcak bakamadım....

ben temizlemeyi şunun için diyorum 1500 km sonra rengi şu renk oldun dediğin için bende temizleme olayından bahsettim zaten yağın görevi ve en önemli görevi o değil zaten.
    Arkadaşın sorunu bence motoru castrole alıştırıp birde 0w-30 alıştırp daha sonra başka markanın daha kalın bir yağını kullanması.Tersten düşünürsek 4-5 yağ değişiminde mobil kullanıp daha sonra indirimden castrolü koysaydıda aynı sorunla karşılaşablirde.
    Genelde motora ilk koyulan yağdan itibaren aynı marka ve numara yağa devamda fayda gözüküyor en azından bilinen durum bu.

• mobil 1 kötü bir yağ değil..
    Benim arabanın motoruna uymadı o zaman. ve aşırı yağ eksiltmesi oldu.
    Motoru iyi koruyor diye ekksilten bir yağ kullanmayı ben doğru bulmuyorum. Birincisi katalitik konvertörü tıkanmasına, ikincisi supapların kurum bağlamasına neden olur.
    Eğer VW nin istediği 504 00 kodunu sağlayan bir yağı varsaki Mobil 1 ESP formula 5W-30 yağ sağlıyor.. Kullanmakta sakınca görmem.
    Ama aynı özelliklerde castrol mü mobil 1 mi deseniz castrol'ü tercih edrim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 11 Ağustos 2009; 15:49:15 >
  • Bu arada shell in sitesine girip baktım.
    Hiç bir yağı VW nin 504 00 kodunu karşılamıyor. Haberiniz olsun...
  • Arkadaşlar VW arabalar için yağ standartlarını karşılayan yağların listesi pdf olarak bu başlıkta verimiştir.

http://forum.donanimhaber.com/m_33640772/tm.htm

Caddy im için yağ araştırırken neler öğrendik neler.
    Öğrendiğim en kötü şey tam uygun yağı caddy ime koyarsam normal koyduğum yağın fiyatını 2.5 ile çarpmam gerektiği :)
  • Bu gün Castrolle tekrar görüştüm.
    Çok yardımcı olan Sedat bey adında bir kişi ile görüşüyorum..
    Gittiğiniz servisten bizi arayın, oradakilerle konuşup ellerinde bulunan ve 504 00 kodlu Castrolün 5W-30 kullandırtalım dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 11 Ağustos 2009; 19:49:37 >
  • bu arada Shell in vw 50400 ı karsılayan bı yagı var ama tamaşın kullandıgı degıl bu tabi.
    cunku 505 i karsılıyosa tamamdır demıslerdi

Sonrakı yag degısımın de Sedat beyi rahatsız edicez artık. yoksa bu servısler motora ne koyuyo belli degil.
  • quote:

bu arada Shell in vw 50400 ı karsılayan bı yagı var ama tamaşın kullandıgı degıl bu tabi.

Sonrakı yag degısımın de Sedat beyi rahatsız edicez artık. yoksa bu servısler motora ne koyuyo belli degil.

Shell in TR internet sayfasında karşılayan yağı koymamışlar o zaman ..
  • Shell Helix Ultra AV-L yağı vw nin 50400 kodunu karşılıyor.
    quote:

quote:

bu arada Shell in vw 50400 ı karsılayan bı yagı var ama tamaşın kullandıgı degıl bu tabi.

Shell in TR internet sayfasında karşılayan yağı koymamışlar o zaman ..
  • Shell TR sayfasındaki motor yağların linkihttp://www.shell.com/home/Framework?siteId=tu-tr&FC2=/tu-tr/html/iwgen/leftnavs/zzz_lhn3_4_1.html&FC3=/tu-tr/tailored/shell_for_motorists/oils_lubricants/helix_new/products_ga_0312.html#16

Bu yağlar içinde bahsetymiş olduğun yağı bulamadım. Belki Türkiyede satılmıyordur.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.