Şimdi Ara

VW TSİ de en uygun YAĞ seçimi (18. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
646
Cevap
9
Favori
246.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ViTalyCL

@Muradovskiy
    @emrckr79

Yakında 1.4 tsi leon aracımı 30.000 km bakımına getireceğim , yağ konusunda baya bilgi sahibi olmuşsunuz gördüğüm kadarı ile . Sizce aracıma hangi yağı almalıyım , cevabınız için şimdiden tşk ederim.

Teşekkür ederiz güzel iltifatlarınız için

Arkadaşım ben şu ana kadar Castrol Longlife III ve Mobil 1 ESP kullandım. Mobil Castrol'ün 2 katı tüketti 7000 km de. Şu anda hala Castrol kullanıyorum. Aracım 51000 km de, 60000 ise Shell VX kullanacağım. Gelişmeleri aktarırım.

Murad abi de 45000 km de yağını Shell VX ile değiştirecek.

Bence sende Shell VX i dene.. En azından Shell AVL den daha iyi oranlar içerdiğini duymuştum.

Esas detaylı açıklamayı sevgili Murad abi yapar

İyi sürüşler.

• quote:

@Muradovskiy
    @emrckr79

Yakında 1.4 tsi leon aracımı 30.000 km bakımına getireceğim , yağ konusunda baya bilgi sahibi olmuşsunuz gördüğüm kadarı ile . Sizce aracıma hangi yağı almalıyım , cevabınız için şimdiden tşk ederim.

Sevgili ViTalyCL
    Aracın garanti kapsamında mı?. Eğer garantide ise servistekini kullanmanı tavsiye ederim.
    15000 km bakımında hangi yağ kullanılmış?
    Eğer herhangi bir şikayetin yoksa servisin kullandığı yağı kullanabilirsin..
    Servisteki yağı kullanmayacağım dersen.... Mobil 1 ESP Formula kullanan herkeste ( VW araçlarda ) eksiltme yaptı.... Shell AV-L veya Ultra extra kullanabilirsin..
  • @emrckr79 , @Muradovskiy

Cevaplarınız icin cok tsk ederim , aslında ikinci bakımada sorgusuz sualsiz keleşlere vericektim ama cok ciddi problemlerle karsılastım.Leon kulubüne Msj yazmıstım alıntısını aşağıda vereyim.Yazdığınız yağları nereden alabilirim _?

quote:

Aracımı İlk aldığım zaman rodaj süresi geçtikten sonra Ortalama 25 Kuruş felan yakıyordu , 15.000 Bakımını İzmit Keleşler yaptırdıktan sonra yakıt tüketimim aşırı derecede arttı. İlk 15.000 Km de Şehir İci Yol bilgisayarı 7.5 Litreye kadar , Şehır Dışı 5.2 ye Kadar Düşüyordu ama bakımdan sonra nasıl kullanırsam Kullanıyım Şehir İçi 8.5- 9 Litreden , Şehır Dışıda 8 Litreden aşağı düşmedi.
    Bu durumu Keleşleri anlattığım zaman herşeyin normal olduğunu , yol bilgisayarının yanıltığını söyledi !! Aracım Şuanda 25.000 Kmde malesef İkinci bakıma erken sokmayı düşünüyorum ve adapazarına gideceğim çünkü keleşler hiç ilgili değil , bu konu hakkında 2,3 sefer gittim en son kavga ederek ayrıldım.
    1.4 Tsi LEON kullanıcıları Sizin değerleriniz nasıl Şuanda Şehir İçi Normal kullanımda 38 Kurus , Şehır Dışı Normal kullanımda 30 Kuruş yakıyor agresif kullanımdan hiç bahsetmiyeyim
    Aracımdan nefret eder oldum , bazen performanslı çalışıyor bazen ise araç tam bir hantal oluyor sizce sorun nedir _? Birde son 2 haftadır devirli kullandığım zaman araç vurmaya başladı tak tak die atıyor hemen.

• Sevgili ViTalyCL
    Aracın fazla benzin yakmasının bir çok nedeni var.
    Benim aracım 40000 km de ve son bir kaç bin km de fazla yakmaya başladı. Daha evvel şehir içinde 7.8 ortalama ile dolaşırken şimdilerde 8.6 ortalamanın altına inemiyorum.
    Seat kullanıcılarından hangi servislerden memnun kaldıklarını öğrenebilirsin.. Bu servisin yeri İstanbulda bile olsa bir günlüğüne İstanbula gelip o servise gitmeni tavsiye ederim. Ya da Seat ın müşteri ilişkileri ile görüş.
    İstediğin gibi yardımcı olamadığım için üzgünüm. VW olsa sana servis tavsiye edebilirdim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 25 Aralık 2010; 19:59:33 >
  • Sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Şu motor yağı konusunda bildiklerimi, Murad abi sayesinde sonradan öğrendiklerimi (ki Murad abi burada tamamına yakınını anlattı zaten) sizinle bir de ben paylaşayım.

Şimdi arkadaşlar, bu yaza dönelim. Yaz tatiline malum, çoğumuz arabamızla gideriz çoluk çocuk daha rahat ediyoruz. Tatile çıkmadan önce yetkili servise gittim. Arabanın yağını soyunu kontrol ettireyim dedim uzun yola çıkmadan önce. Baktılar, arabanın suyu, yağı iyi. Yağda en ufak bir eksiltme olmamış. Ama siz yine de 1 lt yağı yanınızda bulundurun, uzun yola gidiyorsunuz, ne olur ne olmaz dediler. 1 lt Castrol SLX aldım yetkili servisten. Tatile gidip geldim ama rahat bir insan olduğum için arabanın yağ eksiltip eksiltmediğine bakmadım. Taa ki 18.12.2010 tarihinde özel servise (yıllık bakıma) gidene kadar. Araba yağ eksilmiş dediler. Normaldir dedim kendi kendime çünkü yıllık bakım zamanı gelmişti netekim.

Bu arada, özel servise gitmeden önce yetkili servisi ve özel servisi ayrı ayrı arayıp bakım masrafının ne kadar tutacağını önceden sordum. Arada aman aman bir fark olmamasına rağmen özel servise gittim. Üçüncü yıl bakımı için aslında yetkili servise gidilebilir. Sonradan ediniyoruz tecrübeyi işte. Neyse, özel servise gittim. İlgi süper. Hangi yağı koyuyorsunuz dedim. 5 30 dediler. İyi dedim. Bakımlar yapıldı, sıra motor yağına geldi. Baktım 5 30 magnatec koyuyorlar. Arabamdaki açılmamış 1 lt Castrol SLX'e baktım, bir de magnatec'e. Sonuçta özel de olsa VW servisi dedim. Ben onlardan iyi mi bileceğim dedim. İşim bitti, çıktım. Arabanın sanki ivmelenmesi düştü, yakıt tüketimi arttı gibi geldi bana. Dayanamadım, akşam Murad abiyi aradım. Daha önce de aramış sormuştum ne yaptın diye. Bu kez yaptırdıklarımı, arabanın durumunu, yağı anlattım. Magnatec koydurmasaydın iyi olurdu dedi. Shell helix, Mobil 1 veya illa Castrol koyduracaksan Edge koydursaydın dedi. İçime kurt düştü bi defa. İki gün sonra öğlen tekrar aradım Murad abiyi. Yola gideceğim dedim, acaba değiştirsem mi dedim. Murad abi de sağolsun, değiştirmem yönünde beni ikna etti. Daha doğrusu ben ikna olmuştum zaten de Murad abiden Onay bekliyordum sadece. Akşam yine aynı özel servise gittim. Ellerinde sadece Magnatec var. Tüm arabalara onu koyuyorlar. Bu kez dışardan Edge getirttiler benim için. Kutuyu inceledim, arkasında bmw'ler için üstün performans yağı yazıyor. Yağı değiştirtmeden tekrar Murad abiyi aradım. Onu koydurabilirsin, VW daha onayını almadı ama onaylatacak dedi.

Uzun lafın kısası, motor yağını değiştirttim tekrar. Sadece yağın fiyat farkını aldılar. Daha iki gün önce değişim yaptıkları için tekrar değişim parası almadılar. Şimdi belki psikolojik dersiniz ama arabanın ivmelenmesi de, yakıt tüketim değerleri de düzeldi.
    Şimdi can alıcı bir noktaya temas etmek istiyorum. O yağ bu yağ derken bayağı bir bilgi sahibi oldum. Hadi ben birilerine sorup iş yapıyorum. Servise giden bir sürü insan var. Servis ne derse onu yapıyor. Tüketici neyin iyi neyin kötü olduğunu tam olarak bilmeyebilir.

Sonuç: arkadaşlar, yağ kutularının arkasına iyi bakın. Orada performans kodu diye bir kod var. Harf ve rakamlardan oluşan. VW yetkili servisinin bana 1 lt'ye sattığı Castrol SLX ile arabama koydurduğum Castrol Edge'in performans kodu aynı idi. Castrol Magnatec'inki farklı idi. (Bunu da Murad abi ile paylaştım tabi...)

Tahmin ediyorum, hangi marka olursa olsun, performans kodları aynı olan yağlar kullanılabilir bizim TSI'lerde...

Murad abi, sana bir kere daha teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar, şimdilik benden bu kadar...

Sağlıklı kalın, kazasız belasız sürüşler hepinize...

• quote:

Orijinalden alıntı: atikus

............. Daha doğrusu ben ikna olmuştum zaten de Murad abiden Onay bekliyordum sadece. ......

Murad abi, sana bir kere daha teşekkür ediyorum.

Bu başlığı ben açmadım ama sonunda onay merciside olduk ya helal olsun bana...

Bir şey değil Atakan... Hiç lafı bile olmaz... Arasıra bak bakalım edge eksiltecek mi?
  • @Muradovskiy

http://www.turkoilmarket.com/Shell-Hellix-Ultra-Extra-5W-30-4-Lt,PR-245.html

Önerdiğinz yağ bumudur , zahmet olmazsa bir daha teyit edermisiniz.
  • quote:

@Muradovskiy

Bu yağ TSI için önerilen yağlardan biridir. Üzerinde VW 50400-50700 kodu mevcuttur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Murad abi, harbi onay mercii oldun!..
    quote:

Orijinalden alıntı: Muradovskiy

quote:

@Muradovskiy

Bu yağ TSI için önerilen yağlardan biridir. Üzerinde VW 50400-50700 kodu mevcuttur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

• quote:

quote:

@Muradovskiy

İlginz icin tsk ederim , bir deniyelim bakalım sonuc ne olucak :)

• Merhaba arkadaşlar..Bende 2004 model VW Passat var..1,6 ALZ Motor benzinli (LPG li)...Arabam için castrol 5w30 edge 'mi kullanmam lazım?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..Birde internette aynı yağ fakat farklı fiyatları var..Acaba bunlarında çakmaları oluyormu?Son bir sorumda diyelimki arabaya 10w40 yağ konuldu ve eksildi bunun üzerine 5w30 koysak bir zararı olurmu?İlginize şimdiden teşekkürler..Saygılar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: f5s5b5

Merhaba arkadaşlar..Bende 2004 model VW Passat var..1,6 ALZ Motor benzinli (LPG li)...Arabam için castrol 5w30 edge 'mi kullanmam lazım?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..Birde internette aynı yağ fakat farklı fiyatları var..Acaba bunlarında çakmaları oluyormu?Son bir sorumda diyelimki arabaya 10w40 yağ konuldu ve eksildi bunun üzerine 5w30 koysak bir zararı olurmu?İlginize şimdiden teşekkürler..Saygılar....

Sevgili dostum.
    Otomobil genel sayfasında motor yağı ile ilgili açılmış detaylı bir konu var ve sorularının en doğru cevaplarını orada alırsın. Vezir nickli yağ konusunda tecrübeli bir arkadaş sorulan sorulara detaylı cevaplar veriyor o konuda.
    Bu konu sadece TSI motorlarla ilgili ama bildiğim kadarıyla internette aynı yağı 80 TL ye de bulman mümkün 140 TL ye de. Benim yaptığım araştırmada her iki yağında yerli üretim olduğunu öğrendim. Dolayısıyla aralarında fiyat dışında bir fark yok.
    LPG li arabalarda kullanılan yağları bilmiyorum ama 10W-40 yağ eğer eksiltiyorsa bence 5W-30 yağı hiç deneme. Eksiltme miktarı, yağ daha ince olacağından artar.

Edit :
    Otomotiv Geneldeki Konu başlığı
    http://forum.donanimhaber.com/m_6792166/mpage_1/key_motor%2Cyagi/tm.htm
    Uzun bir konu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 30 Aralık 2010; 21:32:01 >

• murad bey,konuya vakıf biri olarak yerli 5/30 edge yi 80 civarında sanayide buldum arkasında vw 504 00 ve 507 00 onay kodu yoktu satan adam pek önemsenicek bir durum değil dedi anlamadıgım mercedes ve bmw icin onaylar var vw icin yok bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla teşekürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi güvengolfv -- 12 Ocak 2011; 22:12:43 >
  • Sevgili güvengolfv
    Daha öncede yazdım. Castrolle görüşmemde bu yağın VW nin onaylarını henüz almadığını ama yurt dışında saılan edge ile yerli malı edgenin formüllerinin aynı olduğunu farklı yapamayacaklarını belirtmişlerdi. Alman edge ile yerli edge arasındaki onay açısından tek fark zaten VW nin onayları. Bu iştede bazı kişilerin devreye girdiğini düşünüyorum. Sonuçta dışarıda 80 TL ye ve VW nin onayı olan Castrol edge bir yağ bulan VW müşterisi gidip servisteki Castrol e 2 katı fiyat verir mi sence?.
    Ben olsam ne yaparım?.. Eğer bakımı yetkili serviste yaptırmıyorsam kullanırım. Ama yetkili servislerde bakım yaptırırsam kullanamam.
    Emre ile Shell Helix Ultra 5W-30 u 95 TL ye aldık. VW onayıda var yağın.
    Bu arada birşey tesbit ettim. Benim arabanın yağ koyulan kapağının çevresinde hafif bir yağ gördüm. Servise geçenlerde gittim. Kasko ve sigorta işlemleri için. 20 TL miş bu kapak. Ellerinde de varmış. Aldım ve değiştirdim. İşin ilginç yanı servisten aldığım orjinal yağ kapağının üzerinde Castrol yazmıyor.!!!.. Sadece ingilizce ve almanca katalitiği korumak için maksimum seviyenin üzerinde yağ koymayın yazıyor.
    Diğer bir konu ise en son kullandığım shell helix av-l yağında 7000 km ye kadar yağ eksiltmesi önemsenmeyecek kadar azdı ama bakım yaklaştıkça yağ sarfiyatı arttı...

• murad bey ,artık alıcam bu yağı servis iki katı fiyata yağ satıyor bir onay vesvese si icin de deymez,Çok teşekür ediyorum ilginiz için beni aydınlattınız sagolun saygılarımla...
  • Herkese sl arkadaslar,
    yogun işlerimden mütevellit forumdan baya uzak kaldım.
    Castrol edge nin eksilttiğini daha once beyan etmistim vede Mobil 1 esp formulanında oyle.
    Bu motorda ilginctir en ideal yagi Shell helix 5-40 olarak gordum. Cok performanslı kullanırım vede bu yağ cok az eksiltmektedir.
    Tmm 504-507 yi karsilamiyor 502 yi karsiliyor ama eksilme olayı az ve performans ta kaybınıda goremedim.
  • merhaba arkadaşlar,
    2009 1.4 tsi 150 hp tigu sahibiyim.çok faydalı bir paylaşım olmuş.45000km bakımı için birkaçgün sonra servise gideceğim.
    mobil1 esp ile shell helix ultra extra arasında kaldım ne tavsiye edersiniz...
    bir de castrol edge 5w30 TR de bulunabiliyormu...
    üretim tarihi üzerinde yazarmı eski olup olmadığını nasıl anlayacağız...
    çokmu sordum ne

keyifli sürüşler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: autolover

Herkese sl arkadaslar,
    yogun işlerimden mütevellit forumdan baya uzak kaldım.
    Castrol edge nin eksilttiğini daha once beyan etmistim vede Mobil 1 esp formulanında oyle.
    Bu motorda ilginctir en ideal yagi Shell helix 5-40 olarak gordum. Cok performanslı kullanırım vede bu yağ cok az eksiltmektedir.
    Tmm 504-507 yi karsilamiyor 502 yi karsiliyor ama eksilme olayı az ve performans ta kaybınıda goremedim.

Sevgili autolover
    Senin eksilttiğini belirttiğin Castrol Longlife III powerflow olarak serviste satılan yanılmıyorsam.
    İlginç olan başka bir şey de ben söyliyeyim. Benim önceki golf üm için bir çok yedek parça aldığım hatta mağaza sorunlusu ile çok iyi dost olduğum bir VW yedek parça satıcısı var. Bu parça satıcısının da Türkiyeninde bir çok yerinde mağazası var. Onlara telefon açtım. TSI lar için ne motor yağı veriyorsunuz diye. Bana söylediği 5W-40 oldu..
    Ben 5W-30 dan başka yağ koyacak olsam gözüme Castrol ün 0W-40 Edge sport unu kestirdim...... O da 502 00 kodunu sağlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muradovskiy -- 17 Ocak 2011; 13:19:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: drkaramurat

merhaba arkadaşlar,
    2009 1.4 tsi 150 hp tigu sahibiyim.çok faydalı bir paylaşım olmuş.45000km bakımı için birkaçgün sonra servise gideceğim.
    çokmu sordum ne

keyifli sürüşler...

Her ikiside VW standartlarını karşılıyor. Her ikisini de kullanabilirsiniz ama eğer yağ eksiltme probleminiz var ise shell kullanmanızı tavsiye ederim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: drkaramurat

merhaba arkadaşlar,
    çokmu sordum ne

keyifli sürüşler...

Her ikiside VW standartlarını karşılıyor. Her ikisini de kullanabilirsiniz ama eğer yağ eksiltme probleminiz var ise shell kullanmanızı tavsiye ederim.

teşekkürler...

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.