Şimdi Ara

[Visual Novel][Type Moon] Fate Stay Night

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
6.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  [Visual Novel][Type Moon] Fate Stay Night

Evet 2. tanıtım olarak oynayalı yıllar geçmiş olsada hala dün gibi hatırladığım,üç aşağı beş yukarı anime ile alakası olan herkesin en azından ismini duymuş olduğu efsane yapımlardan biri olan Fate Stay Night var elimizde.Öncelikle tanıtıma başlamadan önce Fsn hakkında animeden olsun mangadan olsun bildiğiniz herşeyi unutmanızı rica edeceğim,Malesef o animeler ile bunun arasında o kadar büyük bir kalite farkı varki ben ikisinin aynı kaynaktan çıktığını kabullenmek istemiyorum.

Herneyse hemen konumuzu kısadan özetleyerek başlayalım; Ana karakterimiz shirou küçükken sebebi bilinmeyen büyük bir yangın sonucu ailesini kaybetmiş ve ölmek üzereyken büyücü kiritsugu tarafından evlat edinilmiş bir lise öğrencisi.Trajik geçmişi ve Kiritsugunun etkisi sonucunda canı pahasınada olsa yardıma ihtiyacı olan herkese yardım edeceğine,kısacası "Hero of Justice" olacağına yemin eden shirou pek fazla olmayan büyü bilgisi ile günlük hayatta çevresindekilere yardım ederek yaşamını sürdürürken, bir akşam insanüstü hız güç ve çeviklik ile savaşan 2 insana şahit olur.Savaşan taraflardan birisinin arkada tanık bırakmak istememesi sonucu ölümün eşiğine gelen shirou,kısa bir süre sonra Son servant olan Saber'i istemeyerekte olsa summonlayarak artık kazananın ne isterse istesin yerine getireceği Kutsal Kase savaşının 7. ve son katılımcısı olmuştur.

Üç aşağı beş yukarı herkes birşeyler bildiğinden konu kısmını geçip oyundaki Route'lar hakkında temel bilgiler versem daha işe yarar olacak gibi.

Oyun 3 Route ve Bir dünya Bad endingden oluşmakta,Bu 3 Route üzerinde kendiniz seçim yapamıyorsunuz Fate > Unlimited blade works > Heaven's Feel sırasını izlemek zorundasınız yani.

Fate

Animeninde geçirmeye çalıştığı ancak yarısını zar zor geçirdiği routeumuz,animeyi izlemiş olan arkadaşlar bunun ilk birkaç saatinde sıkılabilir zaten bildiklerinden ancak kalan kısımda sorun yaşamazsınız dediğim gibi 15-20 saat süren bir routeu 4-5 saatlik bir animeye sığdırmaya çalışırsanız haliyle birçok önemli olayı atlamış oluyorsunuz.Bu route hakkında genel olarak oyunun "Tanıtım" kısmı diyebiliriz,gerekli bilgiler veriliyor Nasuverse'de Magic nedir,Masterlar ne yapar, Servantlar nasıl gelir ölünce nereye gider falan filan.Route'daki Heroinemiz "Saber",yan karakterler olarak Berserker & Gilgamesh biraz daha öne çıkıyor diğerlerine oranla.Diğer Routelara kıyasla zayıf ancak karşılaştırma yapmadan bakacak olursak yine gayet güzel bir senaryo kendisi.Ayrıca Shirou'nun en işe yaramaz olduğu routedur onuda belirteyim pek savaşmaz etmez genelde animedede gördüğünüz üzere.

Unlimited Blade Works

Bu Route'da ana karakterimiz daha olgun,kendi kendine aksiyona falan girmekte.Fate arkasından insana müthiş geliyor açıkçası,sürekli aksiyon var,ilk Routedaki gibi fazla açıklamayla tanıtımla uğraşmıyorsunuz zaten bildiginizden yazarda bunu göz önünde bulundurarak gereksiz kendini tekrar eden açıklamalardan kaçınmış.Heroine olarak Rin var elimizde,öne çıkan karakterler ise Caster,Archer,Lancer diyebiliriz sanırım.Anladığınız gibi genel olarak bu route "Servant" lar ağırlıklı,sürekli farklı servantları farklı combolarla aksiyonda görüyorsunuz o karakterler üzerine en çok bilgi aldığımız route diyebilirim. Animesinden bahsetmiyorum bile, 20 saatlik routeu 2 saate sıgdırma sonucunda ne çıktığını herkes açık açık gördü zaten.

Heaven's Feel

Ve Fate stay nightı ünlendiren,efsaneleştiren o mükemmel route.Ana karakterimiz bunda tam bir badass gördüğüm en iyi ana karakterlerden biri bu routeda,Dark saber & dark sakura & Dark berserker & True assassin & Matou Zouken gibi karakterlerinde [U]sadece[/U] bu routeda bulunması apayrı bir tad katıyor. Heroinemiz Sakura,Öne çıkan karakterler Kotomine & Ilya & Rider,hatta bir ara rider bizim servantımız bile oluyor.Senaryonun başlı başına harika olması bir yana bu routeun birde Fate Zero devamı bir tadı var, ordan kalan yarım işleride bitiriyor yani her şekilde gerçekten harika bir final, bu routeu okumadan "Fsn biliyorum" diyen insandan şüphe duymak lazım,o derece önemli ve can alıcı okuduktan sonra diğer 2 routeu direk ezip geçiyor desem yeridir heralde.

Birde Tüm Route'lar & Bad Endingler bittikten sonra özel bir Ending açılıyor Saber hakkında, oda nasıl desem son nokta oluyor yani onuda gördükten sonra bi mutluluk çöküyor üzerinize ve fsn sayfasını kapatmış oluyorsunuz.Aşırı özenilmiş ve oyundaki her endingden daha güzel bir ending kendisi üşenmeden tüm bad endingleri bitirmenizi tavsiye ederim yani,en olmadı Save falan indirin ancak kesinlikle görün onu.Saber karakterini sevenler için altın değerinde bir sahne,Hatta sırf o 15-20 dakikalık kısım için özel soundtrack yapmışlar sadece orda çalıyor ve oyunun en iyi müziklerinden biri denilebilecek derecede hoş gerçekten.

Açıkçası tanıtımı yazması hiç kolay bir seri değil,ne yazarsanız yazın yetmiyor bu kadar yazmama rağmen hala "şunudamı yazsam" "şurası pek olmadı gibi" hisler var içimde.Genel olarak oyun hakkındaki yorumuma gelecek olursak tabiki yukarıdada kaç defa belirttiğim gibi gayet olumlu, gerçekten aldığı ünü şöhreti popülerliği sonuna kadar hakeden bir yapım.Konu muhteşem yazılmış bi defa,Son derece akıcı hikaye sırası olsun aksiyonlar olsun karakterler olsun kusursuz diyebilirim.Başlangıçda belki biraz beklediğinizi alamayabilirsiniz konuyu aceleye getirmeden yavaş yavaş ilerletiyor çünkü,Fakat ondan sonra kolay kolay başından kalkamayacağınıza garanti verebilirim desem yeridir.Kısacası Visual novel sevsenizde sevmesenizde,fate stay night animesini izlemiş olsanızda olmasanızda boş zamanı olan herkesin en kısa zamanda başlaması gereken bir yapım.

Şimdi Birazda oyuna teknik açıdan bakalım,Oyunda gayet klasik bir Menü,Save / Load,Cg,Event, Auto,Skip sistemi var.Diğer oyunlardan ayıran bir özelliği varsa oda Aldıgınız bad ending başına bir simge vermesi yani ne kadar bad ending kaldı görmediğiniz hangisini atladınız oradan takip edebiliyorsunuz, onun haricinde her oyunda bulunan şeyler extra birşey eklememişler.

Çizimler ve Efekler'e gelince,Çizimlerimiz 2004den kalma olduğundan gözümüze 2012de çıkan oyunlar kadar güzel gelmiyor tabiki ancak 2009da çıkan ve hepsini olmasada Cglerin yarısından çoğunu sıfırdan çizilmiş Realta nua sayesinde gayet güzel diyebiliyorum.Efekler ise gerçekten şahane, O kadar yerinde ve güzel kullanmışlarki animasyon olmadığı halde karakterleri hareket ediyor sanıyorsunuz resmen özellikle kan,Kılıç sallama tarzı efekler hem grafik olarak hemde ses olarak mükemmel oturmuş. Her ne kadar pek kimsenin aklında gelmesede aslında oyunu bu derece kaliteli yapan en önemli gizli unsurlardan biri bence,bu efekler olmasaydı kesinlikle şuanki yerine gelemezdi fate stay night.

Ost & Seslendirme ise tamamen kusursuz.Seslendirmede son derece profesyonel kişiler kullanılmış ki açıkçası ne kadar düşünsemde bundan daha iyisini hayal edemiyorum hani oynadıktan sonra kesinlikle "keşke şu karakteri başkası seslendirseydi" tarzı birşey düşünemeyeceksiniz, o derece özdeşleşiyor sesler karakterlerle.Ost bakımından ise en iyi Ostye sahip oyunlardan biri.Oynadıktan sonra eminim birçok kişi açıp içinden bazılarını indirecektir,İsterseniz Youtube üzerinden Emiya,Unlimited blade works,Yume no owari,church on the hill,All evils in the world gibi birkaçını deniyebilirsiniz,seveceğinizden eminim ki bunları oyun atmosferi ile birleştirince çok daha harika şeyler çıkıyor ortaya.

Baya uzadı ancak konu Fate stay night gibi bir oyun olunca insanın elinde olmuyor.Açıkçası ben büyük bir fsn fanı değilim her ne kadar tüm tanıtım boyunca övmekten başka birşey yapmamış olsamda daha çok tsukihime yandaşıyımdır,yinede böyle bir oyunu hakkını vermeden anlatmak olmazdı.Elimden geldiğince düzgün sıkmadan anlatmaya çalıştım,umarım bir nebzede olsa amacıma ulaşmışımdır.Yüklemeyle & Linklerle & hikayeyle veya herhangi başka bir sorunuz varsa bu konu altından alabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burnaldinho -- 28 Kasım 2012; 1:45:43 >

• yazilali olmus ama animesini izleyip cok begenmistim,(özellikle saber bir animede gördügüm en dikkat cekici karakter diyebilirim)link nerde hocam indirip baslamak istiyorum hemen
  • link istiyorum süpermiş
  • konuya bakan yok galiba
  • var abi var,merak etmeyin sadece işim vardı bugün yeni gördüm paniğe gerek yok.Genel olarak download linklerini hangi forumda bulabiliceğinizi rehbere yazmıştım ama yinede vereyim;

bu torrentimiz ;http://sukebei.nyaa.eu/?page=torrentinfo&tid=178710 Realta Nua paketli,Voice eklenmiş,İngilizce kısacası indirip simgeye basmanız yeterli herşeyi yapılmış.

Torrent indiremeyen arkadaşlardahttp://erogedownload.com/downloads/fatestay-night/ burdan indirebilir.

http://erogedownload.com/walkthroughs/fatestay-night-walkthrough/ Buda walkthrough,Ancak oyuna başlamadan "visual novel rehberi" konusunu okuyup ne olduğunu iyice idrak ettikten sonra başlamanızı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: burnaldinho

var abi var,merak etmeyin sadece işim vardı bugün yeni gördüm paniğe gerek yok.Genel olarak download linklerini hangi forumda bulabiliceğinizi rehbere yazmıştım ama yinede vereyim;

bu torrentimiz ;http://sukebei.nyaa.eu/?page=torrentinfo&tid=178710 Realta Nua paketli,Voice eklenmiş,İngilizce kısacası indirip simgeye basmanız yeterli herşeyi yapılmış.

Torrent indiremeyen arkadaşlardahttp://erogedownload.com/downloads/fatestay-night/ burdan indirebilir.

http://erogedownload.com/walkthroughs/fatestay-night-walkthrough/ Buda walkthrough,Ancak oyuna başlamadan "visual novel rehberi" konusunu okuyup ne olduğunu iyice idrak ettikten sonra başlamanızı tavsiye ederim.

saolasin hocam

• VN indirmek isteyen arkadaşlar fuwanovel.org 'u denemek isteyebilir çevirisi olan bir takım VN'ler var nyaa.eu da oradan alıyor torrentleri genelde yeterli seed'de bulunuyor.Bu olaya bulaşmak isteyenler için başlangıçta yeterli kaynak var
  • Turkce olan novel ya da oyun yok mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ?

• görselroman.net te 2 tane çevrilmiş vardı galiba hiç indirip de incelemedim ama
  • Tamamlanmış olanların hepsi burda listelenmiş:https://vndb.org/v/all?q=&fil=lang-tr&rfil=

Bir de yıllardır devam eden Umineko projesi var ama yarım saatlik bir demo hariç kaydadeğer bir şey çıkmadı ondan daha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kiralik kettle -- 23 Şubat 2016; 21:12:21 >
  • Türkçeye çevrilmiş profesyonel bir visual novel yok dostum, 2-3 adet kısa amatör yapım çevrildi sadece.
  • Dostum bende böyle bi error veriyo acaba win10 olmasından dolayı mı? Yardımcı olabilirsen sevinirim  [Visual Novel][Type Moon] Fate Stay Night

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gumball -- 14 Şubat 2017; 21:2:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gumball

Dostum bende böyle bi error veriyo acaba win10 olmasından dolayı mı? Yardımcı olabilirsen sevinirim  [Visual Novel][Type Moon] Fate Stay Night

Location Changer kullanman lazım sanırım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Formatlamadan evvel win10 da açıp fate routeunu okumuştum, yani win10 ile ilgili bir sıkıntı değildir bence. Denetim masası, saat dil bölge, bölge ayarlarına girip yönetimselin altında unicode programlar için geçerli olan dili japonca yap. Sonra gene değiştirirsin tabi ama oyuna girmek için kesinlikle gerekiyor bu.

• hort bende fate serisine daha yeni başladım ve vn yi indirmek için uğraşıyodum çok iyi oldu

• drezzuars D kullanıcısına yanıt

visual novel'i indirmek isteyenler ultimate edition indirebilir, yeni çıktı ve oyunun 3 rotasını tek oyunda birleştiriyor, seslendirmeler var, ingilizce çevirisi en iyisi ve çizimlerin kalitesi arttırılmış. 1920x1080 bile oynanabiliyor. buradan kurulumuna bakabilirsiniz (videoyu tamamen izledikten sonra kurun, 3 tane kurma yöntemi var siz 3. yani best method ile kurmalısınız. diğerleri eski yöntemler.) https://www.youtube.com/watch?v=mzJCuiHOg_c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kohakudoori -- 4 Ocak 2022; 15:45:29 >
  • kohakudoori kullanıcısına yanıt

Steame gelmesini bekliyorum ama geleceği yok herhalde. Bir sürü visual novel var oysaki neden getirmiyorlar anlamıyorum.

• Stay/Night serisi hakkında tek bir sorum var animede olan aptalca diyaloglar VN'de de var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 4 Ocak 2022; 17:35:31 >
  • Ainz Ooal Gown kullanıcısına yanıt

steam'e geleceğini sanmıyorum, ps5 ve yeni nesil konsollara çıkan tsukihime remake'i bile gelmediyse 2003de çıkan fsn hiç gelmez ve yasal olarak edinmemiz imkansız olduğu için korsana muhtacız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.