Şimdi Ara

vista ve mandriva cift sistem kullanabilirmiyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba ikibucuk yillik bir hp kullanicisiyim makinemden cok memnunum
    sistemim mobile amd sempron processor 3800+ 2.2 ghz 3gb ram 80 gb harddisk vista home basic deutsch
    benim sorunum c bölümünü bölmek istedim (bilgisayar yöneticisinden) ama yapamadim aldigimda (c lokal 65,3 gb) (d hp recovery 7,58 gb) ve (e os tools 1,55 gb) hala aldigim gibi duruyor bugün linux un mandriva isletim sistemini (cd den calisan) denedim tek kelimeyle hayran kaldim !
    simdilik vista ile beraber mandrivayida kullanmak istiyorum c yi bölmek istiyorum yardim ederseniz sevinirim d nin yedegini ilk aldigim gün cd ye cektim ama d yi silmek istemiyorum tek tusla format kolay oluyor ve birazda linux acemiliginin korkusu var ama biraz ustalasinca zaten windows u hayatimdan silecem c yi bölmek icin yardim istiyorum saygilar..

• Gparted ile yapabilirsin. Mandriva'nın çalışan CD'lerinde mutlaka vardır. Oradan aç ve C'nin bulunduğu disk bölümüne sağ tıkla. Oradan Resize/Move (Boyutlandır/Taşı) kısmına tıkla ve yeni boyut kısmından da diskin boyutunu küçült. Bittiğinde "Yeniden Boyutlandır/Taşı" butonuna tıkla.

Sonra küçülttüğün kadar boş bir disk alanı çıkacaktır. Mandriva kurulumunda orayı ext4 ile formatlayıp kurabilirsin
  • coğu zaman cpartedle yapılan windows ntfs bölümlemeleri hüsranla sonuçlanır.
    doğrusu Windows ntfs bölümlemeyi windowsa bırakarak . daha sonra mandrivayı kurmalısınız.

dahada doğrusu önce sisteminizin ghostla bir yedeğini alın. sonra bölümlemeye geçersiniz.
  • @ k_jack

Valla GNU/Linux'u ilk kurduğum günden beridir Windows'un yanında kullanıyorum, defalarca kez Gparted ile Windows'un disk bölümlerini büyültüp-küçülttüm ki hiç problemim olmadı.
  • xp devrinde önceleri problem yoktu.
    parted magic üzerindeki cparted ile üç sene önce kadardı 4-5 defa denedim windows vista çalışmadı .
    bereket ghostla yapılmış yedeklerim vardı.
    bir dahada denemedim.Belki de harddisklerim büyük olduğu içindi .
  • bu arada cpartedin linux bölümlerini ufaltıp büyültmesinde problem yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.