Şimdi Ara

Viessmann kombi sıcak suyu çok ısıtma problemi [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
5.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bir aydır uğraştığım bir sorunun çözümünü burada sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Konuyu araştırırken benzer problem yaşayan kişiler olduğunu gördüm. Umarım onlara yardımcı olur.

Benim problemim Viessmann Vitopend 100 kombimin sıcak suyu çok ısıtması.
    Sıcaklık kademesi 1 de olmasına rağmen su sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkıyor ve kombi alevi kesiyor.
    Sonra sıcaklık düşüyor,36 dereceye düşünce tekrar ateşleme yapıyor. Sonra yine alev kesiliyor ve su soğuyunca tekrar
    ateşleme yapıyor. Haliyle su bir ısınıp bir soğuyor.

Sıcak su ayar potu 3 ten yukarıya ayarlandığında alevi kesme problemi yaşanmıyor. Kombi modülasyon yaparak suyu
    istenen sıcaklıkta tutabiliyor. Ancak bu sıcaklıktaki suyu direkt kullanmak mümkün değil ayrıca suyu gereksiz
    yere yüksek sıcaklığa kadar ısıtmak da doğalgaz tüketimini artırıyor.

Benzer problemi yaşayan arkadaşların benim uyguladığım çözümü denemeden önce aşağıdaki noktaları kontrol etmelerinde
    fayda var:

1) Kombi filtreleri temiz mi?
    Kirli filtreler su akışını engellediği için problem yaratır.

2) Plakalı eşanjör temizliği yapıldı mı?
    Plakalı eşanjör temizliği yılda bir mutlaka yapılmalı. Çok önemli bir nokta. Kombi problemlerinin çoğu kirli
    ve kireçlenmiş parçalardan kaynaklanıyor.

3) NTC sensörü sağlam mı?
    Sıcak su problemlerinde ilk kontrol edilecek nokta NTC sensörüdür. Multimetre ile direnç değeri ölçülebilir.
    Hatırladığım kadarıyla 18 derecede 10 kohm civarı gösteriyor. Isındıkça direnç değeri düşüyor. (Ucunu tutup beklediğimizde
    değeri düşüyor)

4) Sıcak su hattında tıkanıklık/daralma var mı?
    Sıcak su hattınızda tıkalı bir duş başlığı,hatalı eklenmiş plastik boru v.b. varsa su ayarlanan değerden daha fazla ısınabilir.
    Mutfakta açtığınızda sorun yok ama banyoda açtığınızda sorun varsa problemi kombide değil tesisatta aramak gerekir.

5) Potansiyometre sağlanm mı?
    Sıcak suyun derecesini ayarladığımız potansiyometre de arızalı olabilir. Multimetre ile kontrol edilmeli.

6) Pompa sağlanm mı?
    Arızalı bir pompanın da benzer problemlere neden olduğunu söylüyorlar. Ben pompayı kurcalamadım çünkü gayet sessiz bir şekilde
    çalışıyordu. Çalışırken takırtılar geliyorsa pompada bir problem olabilir.

Kendi kombimde önce filtreleri ve plakalı eşanjörü sökerek içini kireç sökücüyle bir güzel temizledim.
    NTC sensörünü multimetre ile ölçtüm değerler kötü değildi ama ucu iyice paslandığı için yenisiyle değiştirdim. Sıcak su hattımda
    sağlam bir debi var dolayısıyla tıkanıklık olmadığından eminim. Pompa da gürültüsüz çalışıyordu.

Gözlemlerim sonucu kombinin tek çizgi alev boyunda bile fazla ısı verdiği kanaatine vardım. Yani alt ısı gücü ayarı doğru değil.
    Kombiler devreye alınırken tüm bu ayarların yapılması gerekiyor ancak bizde yetkin servis az olduğu için bunlar yapılmıyor.

************ DİKKAT ***********
    Yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz kombi ayarlarını kurcalamayın. Yetkin ve tabii ki insaflı bir ustadan destek alın.
    Gaz ayarlarıyla oynamak ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Viessmann Montaj ve Servis Kılavuzunda "Alt ısı gücünün ayarlanması" kısmını okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle kombini sigortasını kapatıp elektriğini kesiyoruz.
    Ön panelin sağında ve solunda yer alan tırnakları hafifçe açtırıp ön paneli aşağıya doğru indiriyoruz.
    Tam ortada göz hizamızda sarı plastik bir kapak var. Kenarındaki vidayı söküp kapağı çıkartıyoruz.
    Kapağın altında, alt ısı gücünü ayarlamaya yarayan ortasında artı şeklinde tornavida oyuğu bulunan beyaz plastik vida var.
    Ben resimlerde konumu belli olsun diye tornavida oyuğunun bir tarafını siyah keçeli kalemle işaretledim. Size de tavsiyem ayarı değiştirmeden önce
    aynı şeyi yapıp mevcut ayarın fotoğrafını çekmeniz.
    Sonrasında bu beyaz plastik vidayı tornavida yardımıyla saat yönünün tersine biraz çeviriyoruz.
    Eklediğim fotoğraflarda ilk halini ve son halini bulabilirsiniz.Bir sebeple fotoğrafları açamayanlar için anlatmaya çalışayım.
    Vidanın ortasındaki büyük oyuğu saat yelkovanı olarak düşünürseniz.İlk halinde 5 geçe konumunda duruyordu ben onu 5 kala konumuna aldım.
    Kombini elektriğini açtım, kombi açılınca sıcak su ayar konumunu 1 e aldım ve sıcak su musluğunu açtım. Kombi ateşleme yaptıktan sonra 15-20 sn.
    bekleyin. Alev boyu azalarak tek çizgiye düştüğünde sıcak su sıcaklığına bakın. 40 derece gösteriyorsa bence ideal. 40 dereceden yüksek ise demek ki
    biraz daha sola çevirmeniz gerekecek(elektriği kesip yapın).
    Ben ilk ayarladığımda çok çevirmişim 36 dereceye düşmüştü. Elektriği kapatıp hafifçe artırıp 40 dereceyi buldum. Artık sarı kapağı yerine takıp vidasını sıkabilirsiniz.

Kombinizi 1 konumunda test ettiğinizde göreceksiniz ki artık açılıp kapanma sorunu yok. Alev boyu tek çizgi seviyesinde ve stabil 40 derece sıcak su üretiyor.
    Üst sıcaklık seviyelerinde de test edin. Kombi olması gerektiği gibi alev boyunu artırıp azaltarak (kapanıp açılmadan) su sıcaklığını ayarlıyorsa bu iş olmuş demektir.

Çok uzun bir açıklama oldu ama ben çok uğraştım siz de uğraşmayın diye detaylı anlattım.

Not:
    B.AYAR kullanıcı adlı arkadaşımız 8 yıl önce tam da bu sorunu yaşamış ve bu forumda sormuş. Çözmüşmüdür bilemiyorum ama yine de selam gönderelim kendisine.

Viessmann kombi sıcak suyu çok ısıtma problemi [ÇÖZÜLDÜ]Viessmann kombi sıcak suyu çok ısıtma problemi [ÇÖZÜLDÜ]Viessmann kombi sıcak suyu çok ısıtma problemi [ÇÖZÜLDÜ]

• Üzerinden çok zaman geçmiş ama konu gayet güzel anlatılmış, umarım faydalananlar olmuştur.

Ben de bir arkadaşımın kombisinde deneyeceğim, teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.