Şimdi Ara

Video montaj & Görsel efekt & Render & Animasyon için bir kasa !?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    "Başka ne kaldı?" Evet. Durum böyle.
    Fakat gerçekten bunlar ile içli dışlıyım.
    Sıralamak gerekirse, ağırlıklı olarak
    Adobe Premiere Pro CC ve sonrası
    versiyonlarını kullanacağım. Sonrasında gelen
    After Effects, Nuke, Cinema 4D gibi ağır programlar
    ile içli dışlı olmak istiyorum. E tabiki, işin sonunda ve
    en çok kortuğum mesele; 3D Max ve Maya

Şimdi tüm bunlar için muhtemelen bana 4000lik bir kasa al
    diyeceksiniz. Ama durumum farklı. Ben diyorumki, öyle bir kasa
    yapalım ki, hem Nvidianın CUDA teknolojisi veya bir sonraki teknolojisi olsun.
    Hem bu CUDA teknolojisini kullanarak 2K ve minimum 15'er dakikalık montajlar
    yapabileyim akışkan bir şekilde. Hem de öyle bir Ram ve işlemcim olsunki,
    3 veya 4 dakikalık bir AE çalışmamda, 40-50 layer olduğunda halde akışkanlık bozulmasın.
    Ek olarak, Nuke, 3D Max & Maya ve özellikle Cinema 4D gibi yazılımlarda basit düzeyde
    yapacağım ek çalışmaları da bilgisayar kaldırabilsin, render süresi önemli değil.

Yani uzun lafın kısası tutup bana Quadro kartlardan bahsetmeyin lütfen.
    Ben bir Quadro fiyatıyla kasa toplamayı düşünüyorum, hehehe.
    Daha önce bu kadar cimri bir bakış açısı gördünüz mü bilmiyorum ama
    dediğim gibi, render süresi önemli değil, ben ilk video montajımı yaptığımda
    bir hafta beklediğimi bekliyorum. Gerçekten 6.5 gün sürmüştü. Bildiğin kasam
    6.5-7 açık kaldı. O zaman Premiere 2.0 vardı sanırsam. Her neyse, durum böyle
    heijanlar.

2000 tl'nin üstüne çıkabileceğimi sanmıyorum. Eğer bu cimri bakış açısına;
    "Ayıp ettin ayarlarız bir şeyler" gibisinden yaklaşabilirseniz, canımsınız. Birlikte
    araştıralım. Fakat sanırım zaten CUDA teknolojili bir GTX ve performanslı bir işlemci
    alınca zaten 2000 oluyor dolardan dolayı değil mi?

• hocam ikinci el makine lazım sana. şu anki fiyatlarla 2000 liraya medium ayarlarda oyun oynatabilecek sıfır makine anca toplanıyor. bahsettiğin yazılımları kullanmadım ama forumda yazılanlardan gördüğüm kadarıyla sağlam makine istediğini tahmin edebiliyorum. forumun ikinci el bölümünde komple sistemler satılıyor, komple sistemden ziyade parça satışına talep çok olduğu için toplu alımda bayağı fiyat kıranlar kişiler de oluyor bir gözat istersen.
  • Eyvallah ya, valla çok kötü eleştirilecem sandım az paraya çok istiyorum diye =)
    Bu bahsettiğin olayın farkındaydım ama tam olarak kendime anlatamamıştım.
    Bu şekilde yazman çok iyi oldu benim için. Dolar, kur, banka, ATM gibi terimler
    duyunca kafam çalışmıyor çünkü.

Bugün 2 saattir ikinci el kısmına girmeye çalışıyorum ama beni sürekli olarak
    profilimi düzenleme sayfasına yolluyor. Anlamadım gitti. Email adresimi değiştirmeye
    çalışıyorum o da olmuyor. Yorgunluktan nereye soracağımı araştıramıyorum.
    Yoksa benim de niyetim ikinci el sekmesi.
  • minikcanavar kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=111939307

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • minikcanavar kullanıcısına yanıt
    az paraya çok şey istemek konusunda eleştirileceğin en son yer dh'dir hocam. dh ölücüleri diye google'da aratırsan bayağı bir malumat sahibi olursun. ucuz diye kaşağı alan (bildiğimiz at tımarı) adam var bu sitede. profiline konum bilgisi girmediysen ondan dolayı ikinci ele giremiyor olabilirsin, ikinci el bölümü için il ve ilçe olarak iki bilgiyi de vermeni istiyordu sistem. üst mesajda paylaşılan sistem 2000 liranın hakkını verir. satan arkadaşla görüşüp kullanacağın yazılımları makinede deneyebilirsin.
  • Valla bugün forumda sabahladım. Çok iyi geldi bana. Bu kadarını beklemiyordum. Teşekkür ettim m352.
    Dh ölücülerini ekşide okudum biraz ama okumaz olaydım. Afedersin kahkaha attım sabah sabah annem
    kalktı geldi olum iyi misin diye... Tabiki kendimi o kategoride görmek istemem, hehe. Sadece bir
    şeyin hakkı ne ise ne eksiğini ne fazlasını vermek istemiyorum. Kazıklanmak da istemiyorum artık.
    Bu yüzden çok dikkatli olmaya çalışıyorum. DH'de samimi bir ortam var ve bunu hissediyorum ama işin
    sonunda internet ortamındayız.

Arkadaşın yolladığı linki inceledim gerçekten hoş duruyor ama öncelikle ekran kartının CUDA sayısını
    iyice bir araştırayım. Sağolasın xdelirüzgar.

Aslında samimi olmak gerekirse, ben biraz bu konularla ilgilenen adamların bu konuyu görüp,
    isviçreli bilim adamları gibi yorumlar atmasını bekliyordum. Ehuehueh. Tabi asıl mesele bu değil,
    şaka bir yana, ihtiyacım olan ekran kartı, işlemci ve ram konusunda grafik sektörüne yönelik
    yorum almak uyumluluğunu tartışmak.

Ha kimse görmezse, cevap yazmasa, o zaman ben sizlere yoluma devam ederim. Buna da şükür.
    İşin sonunda bir şey alacağım.

• i5 4460 işlemci.
    Gtx 750ti

Anca o bütçeyle bu iki tanesi olan bir sistem yapabilirsin.

Yada gtx 960
    i3 4130 yada g3258 yaparsın. Yada amd seçersin. Ama single core performanceleri biraz düşük. Ama çekirdek yüksek. Çok işine yarayabilir bağzı programlarda.

Daha fazlası için bütçe yükseltmek gerek.

3000 tl'de adam akıllı 970 i5 olan bir sistem çıkar.

2500 tl'de 960 olan i5 olan bir sistem çıkar.

Sadece kasa he söyleyim unutma yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi INCOMING -- 17 Kasım 2015; 8:30:47 >
  • Bence amazondan haftaya black friday var 27 kasımda amazonda 6600k r9 390 16 gb ram li sistem toplarsin 27 kasimda olmadi bilesenleri dusurursun ama 27 kasimda ucuza 0 sistem toplarsin abarttim biraz ama cidden ucuza guzel sistem toplrsin en az i5 ve gtx 970 r9 390 ustu olur 2000tl ye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProVival -- 17 Kasım 2015; 11:50:35 >
  • ProVival, bu fikri ben de düşünüyordum ama bir hafta içerisinde bütçeyi
    toparlayabilmem mümkün değil. Hem amazondan 100 doları aşında vergi
    olayı işin içine giriyor bildiğim kadarıyla. 100 dolarada nereye sistem topluyoruz?
    Ama keşke değin gibi olsa, yani çok hoşuma gidiyor şu bahsettiğin Amazon olayı.

INCOMING üstad, bu bahsettiğin, verdiğin örnekler full sistem değil mi? Yani tamam,
    ekran, mouse, klavye vs harici bileşenler olamyacak ama sadece kasa derken bunun
    anakartı, rami, wifi kutusu felan dahil değil mi yani ? 2000 liraya bize 2 tane parça aldırtmıyorsun
    umarım.

960 ile 970'in CUDA performansını biraz konuşalım dersem off-topic mi yapmış oluruz?
    Çünkü bu kartları Google amca ile arayınca istediğim bilgiyi alamıyorum. Böyle yüz yüze
    konuşuyor gibi bilgilendirilmek daha da içaçıcı oluyor.

• sana benim oyun için kullandığım workstation'u bağışlayasım geldi
    xeon e3 1240 v2 @3.40,amd firepro w5000 2gb.
  • Ne kadar da düşünceli bir insansınız
    Hayrını görün.

Bu arada INCOMING, i7/960 kombosunu yaparsak
    cepte para kalmaz değil mi? Mümkündür dersen gel
    canımı ye. Yabancı forumlarda herkes i7den aşağıya inme
    diyorlar. Ekran kartın bir çıt düşük olabilir ama i7den aşağıya
    düşme diyorlar AE'ci elemanlar.

Bir de, i7 4790k pişmanlıktır diyorlar. Beyinsizliktir diyorlar.
    Yorumlarınızı bekliyorum. GTX 960 gerçekten efsane bir kartmış.
    Niyetlendim buna.

Edit: Bakın bir motajcı arkadaş şöyle demiş Reddit'te:

"I have two editing sytems, one has a GTX 660, and one has a Quadro k4000. They both have similar amounts of ram and similar storage setups. If I match the CPU specs, I don't really notice much of a performance difference, and most of my projects are semi demanding (10-40 minute AVCHD timelines with AE comps and some CC)."

Meali şöyle: "İki tane sistemim var, GTX 660 ve Quadro K4000. İki sistemde eşit oranda RAM'e ve depolama türüne sahip. Eğer işlemcileri eşit farzedersek, aralarında bir performans farkı göremiyorum ve projelerim genel olarak 10-40 dakika aralığında değişen AVCHD formatında, After Effects mutfağında ve bazı diğer Adobe programlarında hazırlanıyor."

Analdığım kadarıyla bu arkadaş akışkan bir şekilde montaj yapabiliyor bu GTX 660 ile. O zaman ben GTX 960 yeterli olur diyorum. Sizce GTX 970 büyük değişiklik yaratır mı? Bir de herkes daha fazla VRAM, daha akışkan workflow demiş. Ne dersiniz sayın DH sakinleri?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi minikcanavar -- 17 Kasım 2015; 17:29:09 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.