Şimdi Ara

Vedddddddd'in YKS Tavsiye Konusu [SAY: 305 | DİL: 90 | Y-SAY: 737]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
233
Cevap
169
Favori
16.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 3 hafta
 • Cevaplayan Üyeler 78
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 88
 • Ortalama Mesaj Aralığı 11 saat 13 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 51
 • Favoriye Eklediklerim 183
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Vedddddddd (88 mesaj) 2021in sefiri (10 mesaj) jhaer_ys (8 mesaj) öylesineeeee (6 mesaj) The Killing Road (5 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (108 mesaj) Mobil (58 mesaj) Mini (5 mesaj) Uygulama (62 mesaj)
 • @
46 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> TYT/AYT Genel Sohbet >> Vedddddddd'in YKS Tavsiye Konusu [SAY: 305 | DİL: 90 | Y-SAY: 737]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  EDIT 16.8.2020 20.30: Türkçe dersine özel tavsiyelere iki önemli madde eklendi.
  EDIT 2.8.2020 14.26: GENEL TAVSİYELER KISMINA BÜYÜK EKLEME YAPTIM. İŞARETLEDİĞİM YERDEN SONRASINA GÖZ ATIN MUTLAKA.

  Selamlar, çokça talep edilen konuyu sonunda açabildim :). Bu konuda kendi arkaplanımı vereceğim, pişman eden şeyleri söyleyeceğim, çözdüğüm kaynakları söyleyeceğim, izlediğim kişileri söyleyeceğim, derslerle ilgili izlediğim yollar ve genel tavsiyeler vereceğim. Ardından soru-cevap tarzı devam edebiliriz, mutlaka atladığım konular vardır. Ayrıca daha fazla detay istenebilecek kısımlar da vardır. 36 bin karakter yazdım ve artık yorulduğum için gözden kaçan hatalar yoktur umarım...

  Öncelikle 2019 ve 2020 YKS sonuçlarımı göstererek başlayayım:  Şimdi kendimle ilgili biraz arkaplan sunacağım, sonuçta nasıl çalışacağınızı arkaplanınız belirler. Dilerseniz bu kısmı bana özel olduğu için atlayıp sonraki mesaja geçebilirsiniz, daha çok meraklılar için burası :).
  2020 YKS'den önce ne yaptım, nasıldım, bu sene nasıl bir ortamda çalıştım, 2020'de ne zaman ne çalıştım vs.:
  -Kendimi bildim bileli bilgisayarlara ilgim olmuştur, beni tanımlayan en köklü özelliklerimden birisi olduğunu düşünüyorum o yüzden ekledim :).
  -Hırslı ve soğukkanlı biriyimdir genelde. 2019 ve 2020 YKS'lerde stresli gecelerim tabi oldu ama genel olarak stressizdim. Daha çok heyecan vardı içimde acaba ne yapıcam sınavda diye :p.
  -4 ve 5. sınıflarda özel okulda iyi bir İngilizce temeli edindim, hem zevk alıyordum hem öğretmenimi seviyordum haliyle etkili bir ders olmuştu. O zamanlardan beri İngilizce'yi bir ders olarak görmeyi bırakıp kendim daima günlük olarak kullandım. Kafamın içinde İngilizce konuşarak düşündüm, bütün teknolojik aletleri ve platformları İngilizce kullandım, Google'da tüm aramalarımı ve araştırmalarımı İngilizce yaptım, İngilizce kitaplar okudum, Youtube'um tamamen İngilizce içerikten oluşuyor hala. Türkçe olarak Youtube'dan izlediğim kimse yok sanırım. Hal böyle olunca İngilizcem iyi bir seviyeye geldi, Cambridge'in bir sınavında reading/listening/speaking fulleyerek 190 üzerinden 188 puan ile C1+ seviye sertifika aldım. 1 saatte verip çıktığım YDT'nin arkasında bunlar vardı... Maalesef bunlardan öte tavsiyede bulunmam zor çünkü İngilizce'yi bir ders olarak yaşamadım, anadil gibi öğrendim. Grammar kuralı bilmem, onun yerine kulağıma hoş gelen doğrudur şeklinde öğrendim. Dil ile ilgili merak edenlere söyleyebileceklerim bunlar sanırım ama özel bir soru olursa sorabilirsiniz tabi.
  -6 ve 7. sınıfları yurtdışında İspanyolca olarak okudum. Akademik amaçlı değildi, babamın görevi gereğiydi. Türkiye'de denk notlara çevirince TEOG'a çok etki etti ve 465 puan aldım, ikinci sınavda sadece iki yanlış yapmıştım oysa :). Sıradan bir anadolu lisesinde 2 sene okudum ama dersler ilgimi çekmiyordu ben de son gün çalışıyordum, onun dışında kitap okurdum derste bile. O kadar biyoloji konu anlatım kitabı varken baştan sona manyak gibi defter yazmanın ne anlamı olabilir ki? Sinir bozuyor düşündükçe, o zamanlar da böyle şeyler yüzünden kopuktum dersten. Ayrıca sayısız sefer sıkıntılı öğretmenler yüzünden fizikten 10, 20 aldığım, kimya yazılılarında 85-75 yapıp performansımda 0-60 yediğim oldu. Evet sıfır, E-okul'umda G var.
  -11. sınıfın başında bir özel okula geçtim zira devlet okulunda politik olaylar oluyordu. Okulda ilk hafta seviye sınavında matematikte 40 soruda 2 doğru yapabilmiştim :). Her neyse, bu özel okulda matematik dersi mantık konusu ile başlıyordu ve ben çok fazla zevk almaya başladım. Genel olarak derslere ilgiyle yaklaşır olmuştum. Nihayet yazılılardan iyi not alabiliyordum. Bir yazılı için son gün çalışmak yerine rahat rahat uyumak nasıl bir şeymiş ilk kez deneyimledim, ama eski alışkanlıklardan kopamadığım için son gün çalıştıklarım vardı yine çokça :p. 11. sınıfı da hayvan gibi çalışarak bitirmedim hatta bir noktadan sonra maalesef koptum ama sonuçta ders ilgim alevlenmişti, önemli olan buydu. En büyük faydası 11. sınıf matematiği kafamda oluşturmak olmuş olabilir. Fen için kulakta kalan birkaç şey dışında sıfırlanmıştım yine...
  -12. sınıfta yazın çok sallandım, geç başladım. Gerçekten feci bir procrastination sıkıntım vardı sene boyunca. Ama aynı zamanda matematik ve geometriden inanılmaz zevk alıyordum. Okulda pek ders dinlemezdim, genel olarak günlerim ya matematik çözmekle geçerdi ya da dersten uzak olurdum... Matematikten abartı zevk almak fen derslerini tamamen aksatmıştı. Mayıs ayında nihayet rapor alıp eve çekildim ve fen çalışmaya başladım. Lise biyolojisini yatakta günde 10 saat olmak üzere biyokamp ile 3 günde bitirmiştim... Bu tarz sıkışık hareketlerle feni sıvamaya çalışıyordum ama tabi olmadı, sınavda 21 doğrum vardı AYT fenden :). Yine de son 40 günde 40 net arttırdım diyebilirim. Çünkü hem TYT hem AYT fen rezil haldeydi, 2-4 doğru arası olurdu genelde. Matematik ise konular bittikten sonra asla 36'nın altına düşmemişti sanırım. Özetlemek gerekirse 2019 senesinin sonunda matematik açısından iyiydim, AYT soru bankası çözmeden fullemiştim; öbür yandan fen açısından rezalettim, sınavdan 1 ay sonra kafamdakilerin %80'i uçmuştu zaten... Böyle bir durum ile 2020'nin mezun adayı olmuş oldum.

  -Lise boyunca özel ders/dershaneye gitmedim. Bazı kişiler bunu merak ediyor sanırım.
  -2020 senesinde tamamen evdeydim. Kütüphanedir bilmemnedir hiç gitmedim. Evde masamda çalıştım daima tek başıma. Ders çalışırken internet/bilgisayar çok fazla kullanıyorum o açıdan benim için en verimli ortam bu. Düşününce aklıma geldi, ders çalışırken Türkçe dışında daima müzik dinlerdim, deneme çözerken bile dinlerdim ne olacak be :).
  -Peki rekabet ortamın olmadan nasıl durdun? Rekabet ortamımı iki şekilde oluşturdum. Birincisi şu ki sınavı fullemek istediğim için rakibim zaten sınavın kendisi idi aslında. İkincisi de forumda birileri deneme günlüğü açmış her gün manyak netler girip duruyordu, kendimi her gece sinsi sinsi karşılaştırırdım, bugün ne çözmüş kaç net yapmış diye beklerdim :p.
  -2020 senesinde yaklaşık ayda bir kez mezun olduğum okulda TYT denemesine giriyordum. Karantina ile bu bitti tabi. 6 Mart'ta bir hafta branş denemeleri çözdüm sonra da 29 Mayıs'ta ciddi deneme maratonuna başladım sınava kadar. Aslında gerçekten endişe verici bir deneme yoğunluğu bu, ama netlerim halihazırda iyiydi deneme çözerken, oradan yırtmış oldum.

  -Çalışmaya 15 Ekim'de başladım ama hafif tempoydu başta. 22 Ekim'de ilk denemem ÜçDörtBeş kurumsal TYT 1'de 104d yaptım.
  Ne çalıştım: paragraf-geometri-dil bilgisi-matematik-problem
  -Kasım'da 15 gün civarı hafif tempoyla çalışmaya devam ettim. Kalan 15 günde paragraf çözdüm sadece.
  Ne çalıştım: Önceki ayın aynısı.
  -Aralık'ta gerçek anlamda düzenli çalışmaya başladım, yalnız 1 günüm boş geçti. Çalışma ağırlığım günden güne değişiyordu yine de.
  Ne çalıştım: Önceki ayın aynısı. Bunlar hep TYT bu arada, AYT yok hiç :p.
  -Ocak ayı en yoğun çalıştığım aydı. Boş bir günüm olmadı.
  Ne çalıştım: Yine önceki ayın aynısı ama bu sefer TYT fizik dahil.
  -Şubat'ta yine yoğun çalıştım ama önceki aya kıyasla gevşemeye başladım.
  Ne çalıştım: Matematik ve geometri, yanında da TYT biyoloji ve kimya bitirdim. Günde 200-400 arası kimya/biyoloji çözdüğüm oldu ama sayı sizi yanıltmasın kolay malum biraz.
  -Mart'ta soru çözümlerim azaldı, AYT fizik bitirdim, Ayın 23'ünden sonra 5 gün sorusuz kimya konu çalıştım. Kalan günler boştu.
  Ne çalıştım: AYT fizik başlayıp bitirdim ve ay sonunda AYT kimya konu anlatımını bitirdim.
  -Nisan ayında tek bir soru çözmedim, kitap açmadım, konu anlatımı bakmadım, ders bakmadım. codewars.com üzerinden deli gibi sabahlara kadar beğendiğim algoritma problemlerini çözdüm. Rastgele şeyler yaptım. Çok tehlikeli ve gereksiz bir şeydi ama mühendislik arzumu ve neden mühendis olmanın farklı olduğunu anlamam açısından ufuk açıcı bir aydı.
  Ne çalıştım: Hesap makinesi ve sudoku çözücü gibi bir sürü şey kodladım hehehe.
  -Mayıs ayında yalnızca AYT feni bitirip geliştirip toparlamak için uğraştım.
  Ne çalıştım: AYT biyoloji ayın ilk haftasında konu olarak bitirdim, sonraki hafta AYT fizik ve AYT biyoloji birlikte soru çözdüm. Ayın son haftasında tek başına Palme B kimya bitirdim.
  -Haziran ayında boş gün bırakmaksızın her gün deneme çözdüm 25 Haziran'a kadar.
  Ne çalıştım: Kaynak mesajında yazdığım denemeleri bitirdim. Ayın 1'inden 15'ine kadar sadece branş denemelerini çözdüm günlük 10-13 deneme yapıyor. 16'sında senenin ilk AYT genel denemesini çözdüm ve kalan günlerde de her gün aşağı yukarı 1 AYT genel deneme, her 2 günde 1 ise birer TYT genel deneme çözdüm.

  Pişmanlıklar Listesi:
  -OBP'm ortalamanın altında olduğu için pişmanım çünkü OBP sistemi asla düzeltilmeyecek. Kimseye bireysel olarak söylemiyorum o yüzden alınganlık olmasın ama hamda benim kadar başarılı olamayan insanlar sırf obp ile yerleştirme önceliğinde beni geçiyor. Zaten 80 AYT yapmama rağmen bir işe yaramıyor çünkü normalde yapamayacak birçok aday da 79-80 yaptı (grafiklerde görülüyor). Sisteme başkaldırmak zaten anlamsız, şu durumu gururuma yedirmem de zor, haliyle obp benim için pişmanlık :). Yerleştirme bittikten sonra kendimi 305. sayarım, banane kardeşim . Eğer bunu okuyan alt sınıflar varsa obp'lerine özen göstersinler. Çıkarılacak ders budur.
  -Sayısalcıyım ben deyip sosyali çalışmadan sınava girmeyin ben gibi. Aptallık etmeyip adam gibi tarih coğrafya çalışsam hamda ilk 100'e yaklaşmış olacaktım belki. Çok boşu boşuna kaçtı 2.5 net.
  -3 tane dikkat hatam var, 2si TYT matematik, 1i TYT fizik kaldırma kuvveti sorusu. Buna da şükür ama keşke dikkat hatasız bir sınav bitirebilmiş olsaydım :). İşte işin bu noktasında biraz şans dahil oluyor. Bir de dediğim gibi deneme çözmemin yeterince yoğun olmaması ile ilgili olabilir dikkatsizliği sıfıra indirememem.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vedddddddd -- 31 Ağustos 2020; 20:28:23 >  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Ders stratejileri ve yaptıklarım:

  Türkçe 39d/1y:
  -Dil bilgisini erteleyip durmayın, öğrenin geçin. Zaten 1 haftalık iş sadece, öğrenin rahat edin.
  -Bol paragraf, bu işin başka yolu yok, sabırlı olmak gerekiyor. Ama kendinizi bıktırmayın mesela. Bazen ara vermek çözmekten daha faydalı olabiliyor. Ben her gün paragraf çözerdim ama 1 ay kesip geri başladığımda asıl gelişmeyi yaşamıştım nedense. Paragraflara bakış açım değişmişti gibi diyim.
  -Süre kesinlikle tutun daima (saf dil bilgisi çözerken gerek yok).
  -Denemeden denemeye değişiyor ama zamanla 40-45 dakikalardan 25-35 dakikalara çekebilmiştim süreyi. 2019 TYT 45, 2020 TYT 35 dakikada bitmişti.
  -Türkçe için belli bir bakış açısı gerekiyor. Eğer yeterince pratik ile o bakış açısını elde edebilirseniz çoğu soru sizi zorlamaz, süreyi kısaltmak da buradan geliyor. Bu bakış açısını açıklamakta biraz zorlanıyorum ama mesela örnek olarak şunu söyleyeyim: Paragrafları kendi kafanıza göre yorumlamak yerine soru yazarı gözünden görmeniz gerek. Şıklarda yalnızca birebir eşleşen şıkka yönelmeniz gerek. İkilemde kalma olayından çoğunlukla bu bakış açısı kurtarıyor. Yeterli pratik ile soru yazarı bu soruda hangi cevabı doğru seçmiştir bunu anlıyorsunuz.
  -Paragrafın sonuna gelince ne okuduğunuzun çoğunu unutuyor musunuz? İki tavsiyem var: Birincisi, okuduğunuzu anlamaya çalışarak okuyun, okumuş olmak için okumayın. Beyninizin otopilotluk yapmasına izin vermeyin yani, ne okuyor olduğunuzu düşünerek okuyun. İkinci tavsiyem, ne okuduğunuzu kafanızda görselleştirin, canlandırın. Kafanızda eğer bir film gibi kurgularsanız paragrafta okuduğunuzu, aklınızda kalma şansı çok daha kuvvetli olur. İnsan beyni genel olarak hikayeleştirilmiş şeyleri akılda tutmakta daha başarılı, bunu kullanın daima.
  -Hızlı okuma konusunda uzmanlaşmanıza gerek yok fakat birkaç teknik bilip uygulamaya çalışın. Ben mesela kalemle gözlerimi yönlendirirdim ve okuyan "iç ses"imi bastırmayı öğrenmiştim. Kalemle satırları kelime kelime hızlıca takip ederseniz gözleriniz de kaleme göre hareket ederse faydası oluyor. İç sesinizi kapatmayı da kesinlikle öğrenin, başta zor gelebilir. Okuduğunuzu içinizden tekrar okumayın, yalnızca gözünüz okusun ve beyniniz direkt algılasın araya başka eleman girmeden. Paragraf sorularını çözerken yapmaya çalışın bunları, kitap okuyarak da biraz alışmaya çalışabilirsiniz. Bunları boşuna demiyorum hepsi sene içinde de sınavda da uyguladığım şeyler...
  ### Son iki Türkçe maddesi 16.08.2020 tarihinde eklendi.

  Sosyal 17d/3y:
  -Pişmanlıklar listemde sosyali duyacaksınız, fazla işinize gelecek bir öneride bulunamıyorum burada :(.
  -TARİH 4d/1y: Asla oturup çalışmadım... 8. sınıf inkılap bilgimi de unuttum doğrusu. Son gün kampüsten izlemeye çalışmıştım ama sınavda işime yaramadı.
  -COĞRAFYA 4d/1y: Pandül'ün defterini 2019'da tarayıp özet çıkarmıştım bir sayısalcıya yarayacak şekilde. Tabi aptallık ettim çünkü karstik ne demek bilmiyordum: "nasılsa AYT gibi bilgi gelmez abie yeaa".
  -FELSEFE 4d/1y: 11. sınıfta çok seviyordum, Raunt vardı çok fazla felsefe çözmüştüm zevkine tamamen. Arada hafif konu tekrarları yapıp denemelerde çözmek yeterli gibime geliyor.
  -DİN 5d/0y: Şu etrafta dolaşan din özet PDF'lerine bakındım.
  -Özetle: Derslerden aklımda kalanlar + Okulun TYT genel denemeleri + Hızlandırılmış konu tekrarlarım = 17 doğru + 3 yanlış

  Matematik 37d/3y ve 40d/0y:
  -12'ye başlarken 11. sınıfın belli konularına hakimdim ama TYT matematik açısından zayıftım. Sadece 2. dereceden denklemler/logaritma/trigonometri/eşitsizlikler gibi şeylere hakimdim diyeyim. Öte yandan geometride ise sıfırdım tam.
  -Öncelikle matematik için çap sayılar çözerek iyi bir matematik temeli elde ettim. Sonra geometriye geçtim ve sırayla Karekök Sıfır, Birey B, Karekök LYS çözdüm. Karekök LYS özenerek bitirince zaten ilah gibi bir şey oluyorsunuz geometri açısından. (Gerek var mı? Yok. Acil yeterli.)
  -Devamında Aralık-Ocak ayları arasında ÜçDörtBeş TYT matematik bitirdim. TYT matematik temelini aşırı önemli buluyorum, geçen senenin yazında benimle konuşanlar bilir. TYT matematik temelini iyi döşeyince AYT'den soru bankası çözmedim bile, sadece Apotemi fasikülleri.
  -LTİ de bittikten sonra hep okulda deneme olmuştum, başka pek bir şey yapmadım. 2020 senesinde komple bırakıp paslanmamak adına soru bankası vs. çözdüm.
  -Peki konulara anlatım açısından nasıl çalıştım? LTİ için Apotemi fasiküllerindeki konu anlatımını okudum güzeldi. TYT için youtube'dan rastgele bir kanala girip bakıyordum neler anlatılmış, klasikleşmiş soru tipleri neler, vs. Ayrıca daha sonra da bahsedeceğim gibi 3blue1brown tarzı matematik zevki yaşatan kanalları tavsiye ederim. Matematik bence müfredata sıkışıp kalmaması gereken bir şey. Matematik ufkunu genişletince bazı şeyler daha kolay geliyor. Ve tabi bunların tamamı için zevk almak gerekiyor. Hayatta zevk almak çoğu şeyde çok önemli :).

  Fizik 6d/1y ve 14d/0y:
  -Fizik için kendimi Umut Öncül'e emanet ettim. Paralı TYT anlatımını dinledim, kendi kitabındaki soruları çözdüm. Ardından Yayın Denizi TYT fizik kitabını çözdüm. Geçen seneden birikimim olan tek fen alanı TYT fizikti o açıdan zorlanmadım ama geçen sene de zaten benzer taktik uygulamıştım.
  -AYT fizik sanırım 3-4 hafta sürdü başlayıp bitirmesi. Yine Umut Öncül'den bir konuyu açıyordum, dinliyordum, ardından kitaptaki soruları çözüyordum. Sorular bitince hemen sonraki konuya başlıyordum, böyle böyle bitti.
  -Fizik bitince bir süre tamamen salıp başka şeylerle ilgilendim. Mayıs ayında Nihat Bilgin soru bankasından gözüme çarpan soruları çözdüm, hem kendimi sınav seviyesine getirmek hem de tekrar etmek için.
  -Haziran ayında Ertan Sinan Şahin denemelerini çözdüm. Mükemmel bir deneyimdi :). Ertan hocanın söylediği gibi denemeleri çözdüm, kafamda çözmüş olsam bile soru işareti bırakan herhangi bir sorunun çözümünü izledim ve kitabın arkasındaki notlar kısmına yazdım. Eğer ilgi olursa bu kısmı çekip atabilirim ama henüz evde değilim...

  Kimya 7d/0y ve 13d/0y:
  -Kimyada kimyaözel ile ilerledim. Öncelikle oktay hocayla çok sağlam bir TYT kimya temeli attım. İnsanlar TYT kimya nasılsa aşırı kolay diye pek üstünde durmuyorlar. Bunu yapmayın. Genel olarak her ders için TYT konularını ne kadar sağlam temellerseniz AYT konularında o kadar rahat edersiniz. AYT kimyadaki öğrenilecek çoğu şeyin sebebini zaten TYT kimyada öğreniyorsunuz eğer Oktay hoca gibi iyi birinden dinlerseniz. Bir de ben mesela ezberden nefret ederim, yapamıyorum kolay kolay. Benim kafama bir bilginin girip orada kalması için mantıksal ilişkilendirme yapmam gerekiyor. Eğer her şeyi mantığı ile dinleyip hazmetmezsem uçar gider...
  -TYT konuları bitince Palme A'yı açıp çözdüm, fazla sayısal gelen soruları atladıp birkaç örnek çözdükten sonra.
  -AYT fizik bittikten hemen sonra AYT kimya dinlemeye başlamıştım ama çok doğru hareket etmedim. Konuları hiçbir soru çözmeden Oktay hocadan 5-6 günde dinleyip kimyayı tamamen saldım.
  -Mayıs ayında Palme B'yi açıp yine abartı soruları birkaç örnek çözdükten sonra atlayarak kitabı bitirdim. Sonunda AYT kimya soruları çözerek kafamdaki soru işaretlerininin çoğunu silmiş oldum.
  -Haziranda Aydın AYT kimya denemelerini çözdüm, Palme'den sonra kalan son sıkıntılarımı da gidermiş oldum. Yine Ertan hocanın denemelerinde yaptığım gibi herhangi bir sorudan ileride işime yarayabilecek bir şey görürsem kitabın arkasına not ediyordum.

  Biyoloji 6d/0y ve 13d/0y:
  -Biyoloji için kendinizi direkt Aras hocaya (SeninBiyolojin) emanet edin. Bırakın o sizi halleder :p.
  -TYT biyoloji için PDF'leri çıkarttım, konu anlatımlarını 2x ile izledim ve önemli herhangi bir yeri fosforladım. Aslında bu fosfor işini diğer fen dersleri için de yaptım. Fosfor kalemsiz bu başarıyı elde edemezdim hehehe. Ben olabildiğince kısa bilgileri seviyorum çünkü dediğim gibi ezber yapamıyorum. O yüzden kitaplardaki dev yazıların belli cümlelerini fosforlayarak kendime kolaylık sağlıyordum. Fakat fosforlu kalem çok tehlikeli bir kılıçtır!!!111!!1!1 Eğer içinizden "yeaa bunu sormazlar geçeyim bunu bişi olmaz" diye geçirirseniz birkaç kez daha düşünün :). Fosforlu kalemi bence özetlemek yerine gereksiz anlatım cümlelerinde kurtulmak için kullanın. Çünkü neyi fosforlarsanız ilk başta, ileride de tekrar ederken vs. o fosforladıklarınıza mahkum oluyorsunuz. Dediğim gibi bu biraz tehlikeli.
  -Konu bitince Aras hocanın sorularını çöze çöze ilerledim, TYT'yi bitirdim.
  -AYT biyolojiye Mayıs'ın ilk haftası başlayıp 1 hafta civarı bir sürede bitirdim. TYT biyoloji için kullandığım taktiğin aynısını yaptım. Aras hocanın soruları bitince kendimi sağlama almak için Palme B'yi 1 hafta gibi bir sürede bitirdim. Zaten uyku düzenim sene içinde pek sağlıklı olmadı, genelde sabah 4-6 arası anca uyurdum :). Erken kalkmazdım ama sonra, yani bunun etkisi daha çok çalışmak değil gece daha çok verim almakla ilgiliydi. Uykudan bahsetme sebebim şu ki akşam geceye doğru oturuyordum kitabın başına, sabaha kadar soru bankası speedrun yapıyordum. Bunu tüm fenler için yaptım aslında :). Çok örnek bir öğrenci değilim, yazın başlayayım planlı programlı her konuyu tam vaktinde bitireyim tarzı bir çalışma olamadı hehe.
  -Yine Haziran'da Aras hocanın son tekrar sorularını çözdüm (160 soru) ve Aydın AYT denemelerini bitirdim 3 günde... Zamanım yoktu pek :p. Bir yandan The Killing Road piyasada çözmedik deneme bırakmıyor, öbür yandan sen sadece 1 branş denemesi bitirip ilk 100 hedefliyorsun... O günlüğü keşfedince başta biraz boşluğa düşmüştüm haliyle :p.
  Genel Tavsiyeler:
  -Soru sayısına kafayı takmayın. Bu çağ dışı bir şey artık. Ben sene içinde soru sayımı o gün ne yapmışım kaydetmek için kullanıyordum, belli bir sayıya ulaşamazsam kırbaç yemek için değil. Bazen 20 tane zaman isteyen kaliteli ufuk açıcı soru çözersin, seni 100 tane rastgele sorudan daha çok geliştirir. Bu kadar basit.

  -Sene içinde bazı tanıdıklarınız TYT'yi 3-5 kez bitirdikleri tarzı acayip şeyler iddia edebilirler. Tamam deyip geçin. Genel olarak sene içinde duyacağınız birçok şeye tamam deyip geçin. Başka insanları gözünüzde büyütmeyin.

  -Normal yaşantınızdan kendinizi büsbütün soyutlamayın ama bir miktar değişiklikler yapmanız gerek. Mesela ben hala istediğim diziyi izliyordum her gün ama youtube'da bir video açınca bitmek bilmeyen 50 videoluk bir serüvene dönüşmesine izin vermiyordum. Kendime fazla düşünme fırsatı vermeden hop hemen sekmeyi kapatıyordum ve dersi açıyordum. Çok hızlı bir el hareketi ile kitabın kapağını açıp kalemi elime alıyordum böylece kaçış kalmıyordu heh :p.

  -Bu işe yoğunlaşmak gerekiyor. Belki de en önemli tavsiyemin bu olduğunu söyleyebilirim. Yoğunlaşmak kör bir şekilde günde 15-20 saat çalışmak değildir. Derslere az çok her an odaklanmış olmaktır diyeyim? Bir gün belki 5 saat çalışırsınız ama zihniniz kalan zamanda da derse odaklı olabilir mesela. Bu olguyu açıklamakta biraz zorlandığım için wikipedia'dan yardım alacağım:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_(psychology)
  "the mental state in which a person performing an activity is fully immersed in a feeling of energized focus, full involvement, and enjoyment in the process of the activity."
  Bu cümlede de söylendiği için onu da belirteyim, bu işten zevk almak inanılmaz boyutta önemli. Zevk almak kolaylaştırıcıdır, almamak eziyettir. Verimli olamazsınız.
  "Flow is characterized by the complete absorption in what one does, and a resulting transformation in one's sense of time."
  Ayrıca burada dendiği gibi bu olayı yapabilmek kişinin zaman hissini etkiliyor. Ben şahsen günde kaç saat çalırdın deseniz net cevap veremem, bilmiyorum çünkü doğrusu. 2-3 saat çalışmışlığım da vardır, 5 de vardır 15 de. Ben pek saat tutmazdım. Derse oturunca zaman geçerdi ve ben dersime bakardım, geç olunca yatardım. Belki de bu yüzdendir yine, pek hayvan gibi çalıştım hissini duymuyorum... Öğrenmek ve çalışmak bir hobi gibiydi.

  -Ne yaptığınızı kaydedin mesela ben Google Calendar'a her gün ders ders soru sayısı yazardım. Hem sene sonuna anı oluyor hem geriye bakıp ne yapmışım diyebilmek mümkün oluyor.

  -Bazen uyumak öğrenmenize katkıda bulunuyor. Bunun bilimsel bir açıklaması vardı ama hatırlamıyorum şu an. Bir konu kafama yatmazsa uyuyup ertesi gün daha açık görebiliyordum.

  -Ben her şeyi ezbere değil mantığı ile öğrenmekten yanayım. Öbür türlü aklımda kalmıyor. Öğrendiklerinizi mantığı ile anlatan kişilerden dinleyin ve kafanızda başka konularla ilişkisini kurun derim.

  -Tonlarca kaynak çözmeye çalışmayın. 10 kaynağı yarım yamalak bitirmektense bir iki tanesini güzel bitirmek iyidir. Aşağıda yazacağım kaynaklardan başka pek bir şey çözmemiştim mesela ben.

  -MEB KİTAPLARI ÖNEMLİ.

  EKLEME #1:

  -Soru bankası çözerken yanlışlarınıza takılmayın. Soru bankası çözerken kendinizi denemiyorsanız neden yanlışlara kafayı takıyorsunuz? Siz konuyu öğrenmek için soru bankası çözmeye çalışmıyor musunuz zaten? Yanlış şıkkı işaretlediyseniz silin tekrar bakın soruya. Yanlış yaptınız diye soruyu kafanızdan silecek misiniz? Kaç defa gerekiyorsa silin tekrar çözün, yanlış yaptım deyip geçmeyin, eğer olmuyorsa çözümüne bakın ve sonra kendiniz çözün yine. Benim çözdüğüm soru bankalarında yanlış soru bulamazsınız, neredeyse hepsi doğru olarak işaretlidir. Eğer takıldığım bir soruysa ama sonradan öyle ya da böyle çözdüysem soruya bir şekilde işaret atarım, mesela ne kadar öğretici bir soru olduğuna göre 1-8 tane arası yıldız atarım yanına. Bu konu kişiden kişiye görüş farkı olabilecek bir konu ama benim görüşüm budur. Bu arada söylememe gerek olmamalı ama soru bankası çözerken süre tutmayın.

  -Gerçek öğrenim soru çözerken gerçekleşir. Genel olarak hayatta gerçek öğrenim genelde uygulama esnasında gerçekleşir. Konu anlatımını iyi kavramanızın önemi gerçek öğrenmeyi etkili/verimli kılabilmek oluyor aslında.

  -Az önce soru bankası ve yanlışlar üzerine yazdığım şeyin bir benzerini denemeler için de söyleyeceğim. Evde eğer kendiniz çözüyorsanız geçerli bu diyeceğim, başkalarının girdiği bir sınavda işlemez. Denemelerdeki dikkat hatalarınızı SAYMAYIN. Eğer ben o soruyu az daha dikkatli olsam rahat çözebiliyorsam neden yanlış sayıp kendimi o konuda eksik göreyim ki? Eğer soruyu bir aksilik olmasa rahat çözebiliyorduysam doğru kabul eder düzeltir geçerim. Ha ama dikkat hatalarını komple göz ardı edin demiyorum, eğer düzelteceğeniz çok fazla soru çıkıyorsa kendinizi dikkat hatası konusunda eğitmeniz gerekiyor kesinlikle. Bu yazdığım tavsiyeyi sınavda 80 AYT yapmasam yazamazdım ama gördüğünüz gibi dikkat hatalarımı saysam evde belki 75 AYT'lerde gezecekken çözdüğüm denemelerde gerçek potansiyelime göre değerlendirdiğim için evde 79-80 yaparken sınav da 80 geldi. Yine bu tavsiye de biraz subjektif tabi, yetki sizin. Eğer bu dediğimi dinleyecek olursanız kendinizi kandırmamanız gerekiyor, kesinlikle bireysel dürüstlük isteyen bir şey bu.

  -Kararsızlık yapmayın eğer mümkünse. Mesela x kitabı mı çözsem y kitabı mı? Şu günde mi çözsem bu günde mi? Şunu mu yapsam bunu mu? Önce diğerini mi bitirsem yoksa öbürünü mü? Bu tarz soruların faydası olabiliyor tabi ama aynı zamanda çoğu size zaman kaybı yaptırıyor sadece. Bazen bazı konularda fazla kafa yormak yerine eyleme geçmek çok daha faydalıdır. Ama tabi umursamaz biri olun da demiyorum, böyle şeyleri düşünmek önemli ama bazen anlamsız olduğu olabiliyor, bu tavsiyem daha çok soruların anlamsız olduğu zamanlar için.

  -Benimsenmiş kalıplara takılmayın. Normalde Haziran'da adam akıllı deneme çözmeye başlayıp sadece birer fen branş denemesi bitiren birisine "başaramaz" yaftası yapıştırılır ama bu saçmalık. Herkes farklıdır, herkesin yapabilecekleri ve yapması gerekenleri farklıdır. Akıma komple ters yüzmeyin tabi ama kendinizi karamsarlığa sürüklemeyin. Verdiğim tavsiyeleri körü körüne uygulamayın, sorgulayın.

  -Turlama taktiği. Ben bu olayı gururum yüzünden yapamıyordum çok uzun bir süre. TYT veya AYT matematikte zamanım varsa asla soru atlayıp boş bırakamazdım, salakça uğraşıp dururdum 10-15 dakika. Çünkü gurur, ben bu soruyu çözmek zorundayım gururu. Oysa böyle şeylere kaptırmamak lazım, zaten bazen takıldığınız şeyden biraz uzaklaşsanız dönünce çözüyorsunuz. MSÜ'de bu taktiği mecburen uygulayınca faydasını gördüm her ne kadar MSÜ'de matematiği batırıp 35 yapsam da :). TYT'de de aynı şekilde matematikte çözemediğim bir sayfa denk geldi, sayfadaki 4 sorudan hiçbirini çözemedim. Biraz uğraştıktan sonra mecbur turlama yapacağım dedim ama yine salak gibi önce uğraştığımdan telafi etmek için PKOB sorularını da atladım sonra dönerim diye. Bu şekilde devam edip feni hızlıca (fende bu sebeple dikkat hatası yaptım 1 tane...) bitirdim ve dönüp matematikteki o sayfaya tekrar başladım. Sakince baktım ve sayfanın hepsini çözdüm, sonra PKOB sorularını da çözdüm. Yanlış okuduğum sorular bile varmış. Ayrıca turlama yapmama rağmen başta minik gururum yüzünden sonra acele etmem gerekince geometriden de aşırı basit 1 dikkat hatam çıktı sonuçlar açıklandıktan sonra, her şeyi bulup toplama işlemini yanlış yapmışım... Gururu bir kenara bırakmak gerekiyormuş, asıl o zaman daha iyi olabilirmişim...

  -ÖSYM için sınav kafa yapısı. Size bir örnek göstereyim, umitcan.evleksiz ile aynı şekilde düşündüğümüz bir şey hem de bu :).

  Kaynak için buraya tık tık

  -Denemede sizi geliştiren sorularda yani yeni bir şey öğrendiğiniz/kavradığınız sorularda daha sonra hatırlayabilmek için bir yere not alın. Ben mesela denemenin sonuna yazıyordum:


  -Eğer herhangi bir soruda kafanıza takılan küçük/büyük bir yer varsa onun peşinden gidin. Böyle böyle çok şey öğrenip bildiklerinizi daha iyi kavrayabilirsiniz. Doğru yaptığınız sorularda bile "Tamam doğru yaptım bitti, geçiyorum" demeyin.

  -Bu biraz benim şahsi düşüncem ve herkese göre değildir. Bence koca defterler yazmak yerine kaliteli bir konu anlatım kitabı alın, normalde yazacağınız şeyleri fosforlayın ve eğer ekleme yapmak gerekirse kitabın ilgili sayfasının kenarına yazın.

  -Benim yaptığım en genel taktiklerden biri de kendime program vs. ile değil kitap ile yol çizmemdi. Bir kitap seçip onu etkili bitirmek için çalışırdım, ne gerekiyorsa yapardım.

  -Sorularla uğraşın, hemen çözüme bakmaya veya hocanıza göstermeye çalışmayın. Sorulara kafa patlatmak iyi gelişim sağlar. Sonuçta sizi asıl geliştirecek olan sorular kolayca yaptıklarınız değil zorlandıklarınız.

  -TYT'DEN ÇIKINCA AYT TEKRARI YAPIN. TYT'DEN ÇIKINCA AYT TEKRARI YAPIN. PİŞMAN OLURSUNUZ.

  -Sınavda AYT'yi bitirdikten sonra vaktiniz kalırsa MUTLAKA önce optiğinizi kontrol edin kaydırma var mı diye. Sonra manyak gibi cevaplarınızı ezberlemeye çalışın. TYT netlerinizi hesaplarken zaten %100 emin olamıyorsunuz, bari AYT'den emin olun da kafayı yemeyin. AYT'nin bittiği günün akşamı 8-9 gibi kitapçıklar yayınlanır, aklınızda olsun.

  -Sınavda stres yapmamanın iyi bir yolu stres kaynaklarını baya baya düşünmemek. x olmazsa başıma y gelecek tarzı şeyler düşününce stres yapıyorsunuz. Hiçbir şey düşünmeyin sadece işinize bakın. Bir de salona erken girip saatin gelmesini beklemek cidden çok sıkıcıydı, 4. bir oturum için beklemem gerekse kafayı yerdim :). Bu arada şekeri hemen ağzınıza atmayın, sanırım sınavın ortalarına yaklaştıktan sonra şeker kullanmak daha mantıklıymış ama o zaman da çıkarıp atmak zor olabilir, bilemiyorum... Fazla su da içmeyin bu arada, ne sınav esnasında ne de sınavdan önce. Yudum yudum için, sınavdan çıkınca yaz sıcağı ile içersiniz bolca :).

  -Sene içinde daima uçlu kalem kullanın ama sene sonuna doğru günleriniz sadece deneme ile geçmeye başlayınca kurşun kalem kullanın, alışın buna.

  -Bazı arkadaşlar kalemleri kırıp 8 tane yazılabilecek uç oluşturmaya çalışıyorlar ama ben kalem kırmayı biraz tehlikeli görüyorum, kalemi bozma ihtimali var. Ben girdiğim 6 oturumun 6'sında da kalemleri olduğu gibi kullandım, ne ters ucunu açtım ne de kırdım. The Killing Road'un tavsiyesiydi sanırım onu ben de destekleyeyim, geometriye geçerken ya kaleminizi açın ya da öbür kaleme geçin ki ucunuz ince olsun. Ben matematiğe kadar aynı kalemi kullanırdım, matematiğe geçince işlem yapabilmek için ince uçluya geçerdim, geometriye gelince tekrar ince uca geçerdim.

  -Forumu sınava yaklaşırken ve sınavdan sonra fazla kullanmayı önermem. Bakıp çıkın daha çok bence özellikle sınava yaklaşırken. Mesela ben denemelere Haziran ayında tam anlamıyla başladım ama forumda çok kişi aylardır deneme çözüp tartışıyorlardı, eğer sınav senesinde başkalarına takılmanın ne kadar anlamsız olduğunu bilmeseydim muhtemelen moral bozucu olurdu.

  -Türkçe, matematik ve ayt fen genel denemelerinde süre tutun. Diğer denemeler için süre tutmak opsiyonel, ben tutmadım. (TYT-AYT genellerde de tutun tabi...)

  -Konu anlatımlarımın hepsini 1.7-2.1x hızda dinlemiştim zamandan kazanmak için ama bu kadar kasmak zorunlu değil onu da söyleyeyim. Ayrıca vakit kaybı bir şey çıkarsa atlıyordum ama önemli şeyleri atlamayın aman diyeyim.

  -Bilgisayar/telefon/vs. kısıtlamak yerine etkili kullanmaya bakın mümkünse. Benim çalışmamın her noktasına teknoloji dahildi. Mühim olan kötüye kullanmamayı başarmak ama eğer yapamıyorsanız kısıtlayabilirsiniz, size kalmış.

  -Yeterli uzunlukta bir uyku uyumak öğrenilenleri beyinde tutmak için önemli, mümkünse uyuma saati de ideal olmalı ama ben beceremedim onu...

  -Sene içinde çok fazla aptalca kitap ve aptalca soru göreceksiniz bunu sakın unutmayın. Sinirinizi az zorlamayacaklar. Ben cidden seviniyorum sonunda bu yayınevlerinin saçmalıklarından kurtuldum diye.

  -ÖSYM tartışmalı soru sorabilir, soruyor ve hatta iptal olacak sorular da soruyor. Sınavda bu soru kesin hatalı demeyin ama aklınızda bulunsun en azından. Zaman kaybedebilirsiniz, bize 2019'da TYT matematikten hatalı soru sordular böyle.

  -Kötü günleriniz olabileceğini kabullenin. Yeteneğiniz her gün aynı düzeyde olmuyor, bu sıradan bir şey.


  Aklıma başka tavsiyeler gelirse bu kısım güncellenecektir, eklemeleri ayrıca konuda yeni mesaj olarak da yazacağım. Konuyu favorileri ekleyerek sanırım haberdar olabilirsiniz.
  Kaynaklar: (Kitap-Deneme-Youtube-vs.) (2020'de çözdüklerimi * ile işaretledim.)

  KİTAPLAR:

  Matematik:
  Çap sayılar fasikülü: Matematiğe giriş kitaplarımdan biriydi, sayılar konusunda iyi bir temelin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. ÇAP'ın beğendiğim nadir kitaplarından biri.

  ÜçDörtBeş TYT matematik: TYT matematik için ideal kitap buydu. Zorluk olarak geniş bir aralığı kapsıyor o yüzden çoğu kişinin işine yarayabilir. ÖSYM'ye yakın buluyorum, soru dengesi iyi sayılır. Çözümleri biraz kötü olabiliyor ama idare etmeye yeter. Tavsiye ederim.

  *ÜçDörtBeş AYT matematik: Sadece paslanmamak için çözmüştüm. Bence neredeyse tamamen kolay kitaptı bir iki test/soru hariç. Ama yine de temel oluşturmaya çalışan birisi için oldukça iyidir gibi hissediyorum... Tavsiye edebilirim.

  *Acil geometri 2019: Yine paslanmamak için çözdüğüm bir kitaptı. Biraz da herkes Acil çözdüğü için kıskançlık :). Sınavın zorluğunu düşününce bence geometri adına çözülebilecek ideal kitap budur. Kenan kara'nın çözümleri çok ama çok iyi. duydum ki 2020'si daha kolay veya kalitesizmiş, biraz yazık olmuş...

  *Orijinal geometri: Mavi ve kırmızı testleri paslanmamak için çözdüm ama beni deli etti. Bu kitaba lanet ettiğim kadar ben hiçbir kitaba ağzımı açmadım. Uzak durun derim, adım başı hatalı soru görmekten saç baş yoluyordum. Çözümleri de rezaletti, hatalı sorular göz göre göre doğruymuş gibi çözülüyordu. Bir de hatalı soruları da geçtim diyelim, soru tiplerini beğenmedim. Ufuk açmaktan çok seni sadece öylesine uğraştırmaya çalışıyormuş gibi hissettim. Acil'in merdiven altı versiyonu gibiydi diyeyim.

  Karekök lys geometri: Of ben bu kitabı gerçekten çerçeveletmek isteyebilirim. Geometrinin ansiklopedisi benim için. Aşırı zorlamıştı zamanında ama inanılmaz geliştirmişti aynı zamanda. Mükemmel bir kitap ama çözmeye değmiyor çünkü sınav basit. Kenan kara'nın çözümleri olmasa ne geometrim o kadar gelişirdi ne de kitabı bitirebilirdim. Ama benim için dönüm noktası olan bir kitap diyebilirim.

  *Karekök AYT matematik: Yalnızca ilk üniteyi (neydi hatırlamıyorum) ve polinomları çözmüştüm. Güzeldi, hoştu. Mükemmel bir kitap olduğunu düşünmüyorum ama çözülmesi insana katkıda bulunur gibi duruyordu.

  *Acil TYT matematik: sadece A+ testlerini çözdüm TYT matematik geliştirmek için. İşime yaradı diyebilirim ama bazen sinirlendirebiliyordu. Çözümleri ehh'tir biraz. Çözmüş olmaktan memnunum ama biraz sabır isteyen bir kitap diyebilirim, hem yazarlığı hem zorluğu açısından.

  Birey b geometri: Efsaneleşmiş bir kitap artık. Çözümleri gayet hoştur, hatır yapalım diyen samimi bir adam çözüyor. Çok temel soru tiplerini öğretir ama geometriye girişte daha ileri kitaplara geçmeden çok iyi bir basamak bence. Benim çözdüğüm 2016 basımdı, içindeki ıvır zıvır üniteleri çözmedim sadece geometri olanları çözdüm.

  Karekök sıfır geometri: İlk geometri kitabım. Beni ciddi anlamda SIFIR'dan iyi bir temele taşıdı. Amacı sınav geometrisi değil, yalnızca geometri bilgisini bir miktar kafaya sokabilmek. Giriş kitabı işte.

  Karekök TYT geometri: Yalnızca rutin dışı ünite sonlarını çözmüştüm, yeni nesil antrenmanı olacak başka kitabım yoktu o zamanlar. Onun dışındaki sorular aşırı basitti gibime gelmişti.

  Bilgi Sarmal problemler: İlk problemler kitabım sayılır. Problemlere giriş için oldukça etkili gelmişti bana ama bendeki eski basımdı, Bilgi Sarmalın eski kapağı vardı.

  *Apotemi problemler: İlk ünitesi sinir ediciydi sanırım. Daha sonra ilerleyip daha normal sorular başlayınca zevkli bir kitaptı. Geliştirici yanları var, beni belli problem tiplerinde geliştirmişti.

  Apotemi trigonometri + LTİ: Bence kesinlikle çözülmesi gerekir. Yalnızca bu 4 fasikülü çözerek ben AYT matematik fulledim. Hem matematik zevkimi okşuyordu özellikle LTİ hem de ufuk açıcı bulmuştum.

  Fizik:
  *Umut Öncül soruları: Sorular güzel hazırlanmıştı, ufak açıcı sorular varsa da sayıca azlardı. Daha çok temel atmaya yönelik diyebilirim. Benim işime yaramıştı.

  Hız ve Renk TYT fizik: Kitabı oldukça beğenmiştim, sanırım dizgisi/tasarımı yüzünden :). 2019'da çözdüğüm tek fen kitabı buydu, işime de yaramıştı bence güzel yani. Ama alternatiflerinden ileri taşıyan bir yanı yok sanırım.

  *Yayın Denizi TYT fizik: Kitabı çok net hatırlamıyorum ama bitirmesi zor olmamıştı, baya kısa bir kitaptı sanırım. hız ve renk'e kıyasla yorum sorusu oranı daha fazla olabilir. Yine çözülebilecek bir kitap ama alternatiflerinden çok uzak değil diyim yine.

  *Nihat Bilgin fizik: Çok övülüyordu diye aldım. Zamanım biraz kısıtlı olduğu için tüm kitabı bitirmedim, sayfaları gezip gözüme hoş görünen soruları çözüp atlaya atlaya ilerledim. Kitabı beğendim ama tek başına çözülse yeterince kapsamlı olmayabilir belki? Çözümleri de pdf üzerine yazılmış, herkes beğenmeyebilir. Neticede AYT fizikte çözdüğüm tek gerçek kitap olduğu için beni kurtardı diyebilirim.

  Kimya:
  *Palme A-B kimya: Çok özel kitaplar değiller ama zaten kimyaya çok özel bir şekilde yaklaşmaya gerek yok, müfredat basit sayılır. Temel seviye kitaplardı ve ben gayet beğendim, doyurucu buldum. Bazen fazla sayısal soruların olduğu bölümler oluyordu, birkaç soru çözüp sıkılıp atladığım kısımlar oldu.

  Biyoloji:
  *Palme A-B biyoloji: Palme yine temel bir kitaptı, uçuk kaçık sorular yoktu pek. Ama doyurucu oluyor ki olmuştu da. Ben biyolojide Palme'yi hala beğeniyorum.

  *Senin Biyolojin soruları: Güzel sorulardı, Aras hoca kişiyi geliştirecek sorular koymuş şüphesiz. Çok çok memnunum.

  Türkçe: (Birkaç soru bankası eksik ama bir özellikleri olmadığı için yazmadım.)
  ÇAP dil bilgisi: Bu da ÇAP'ın beğendiğim nadir kitaplarından yine. Dil bilgisi çalışmamı ilk bu kitap ile yapmıştım, 2019 sömestr tatilinde bitivermişti her gün çözünce. Daha sonra içindeki konu anlatımını defalarca okuyup tekrar etmişimdir ihtiyaç duyarsam.

  *Paragrafın şifresi: Uzak durun, kaçın. Eziyetti ama bitirdim... Limit çözenler bu kitaptaki hissi anlayabilir muhtemelen. Çok zorlarsanız belki sizi geliştirebilir ama bilemiyorum saç baş yolmaya değer mi...

  *Fides paragraf: Paragrafın şifresi, ama kat kat daha kötü. İlk üniteden sonra çözmeye sabrım kalmadı, en sondaki kıytırık denemeleri paslanmamak için çözüp bir kenara attım.

  *Bilgi Sarmal dil bilgisi: Beğendiğim bir kitaptı çünkü benim için ÇAP ile öğrendiğim dil bilgisini pekiştirici nitelikteydi. İçinde güzel sorular vardı, yazım yanlışı lanetini bitirince gerisi zevkli denebilir.

  Karekök paragraf: Soru tiplerini ÖSYM'ye çok yakın buldum. Aslında biraz şaşırtıcı, Karekök'ten beklenmez ÖSYM'ye yakın olmak. Beğendim diyebilirim.

  *ÜçDörtBeş Türkçe: Beğendim. Paragrafları hoştu, dil bilgisinde bazen hata çıkıyordu ama genel olarak o da güzeldi. Bilgi sarmal mı bu mu deseniz Bilgi Sarmalın ortalama kalitesi daha iyi, bunun uçlardaki kalitesi daha iyi sanırım.


  DENEMELER:

  Türkçe:
  Apotemi Türkçe: Bazen saçma gelen sorular oluyor ama genel olarak çözdüğüm için mutluyum.

  ÜçDörtBeş Türkçe: Fazla yoruma bence gerek yok, güzeldi işte :)

  Bilgi Sarmal Türkçe: İyi ama denemeler biraz fazla tekrar ediyor. Belli sorular hep belli sıralarda konulmuş, sürekli aynı denemeyi biraz değiştirip çözüyormuş gibi sanki. Yine çözülebilir ama buna dikkat etmek lazım.

  Matematik:
  ÜçDörtBeş TYT matematik: ÜçDörtBeş'lere genel olarak fazla yorum yapamayacağım, iyiydi işte çözülür :).

  ÜçDörtBeş AYT matematik: Güzeldi, çözülür. ÜçDörtBeş AYT fen ile birleştirip son 10 AYT denemem olarak çözmüştüm.

  Apotemi AYT matematik: Güzeldi ama ÖSYM sormuyor arkadaş... Çözülür yine tabi.

  Orijinal TYT matematik: geometri kitabının aksine daha az hata vardı. Bazı denemelerini gerçekten çok beğenmiştim. Son iki denemesini hiç çözmedim, TYT matematik için ileri seviye deneme çözmek çok anlamsız. Alınabilir bir deneme ama hata görmeye tahammülünüz yoksa almayın.

  Acil geometri: 2019 olanını çözmüştüm, güzeldi diye hatırlıyorum.

  Yayın Denizi geometri: Bu sene çözdüm, yine güzeldi yani işte.

  Bilgi Sarmal TYT matematik: Çözülebilir ama pek ideal deneme sayılmaz bence. ÖSYM tipine tam uymuyor... Çok fazla yeni nesil akıl oyunu tarzı soru vardı diye hatırlıyorum.

  Hız ve Renk TYT matematik: Çok kötüydü... 2019'da çözmüştüm o yüzden nedenini hatırlamıyorum şu an ama cidden çok kötüydü, almayın boşuna.

  Fizik:
  Nihat Bilgin AYT: TYT kısmına hiç bakmadım ama AYTden birkaç denemesini çözdüm. başta iyiydi ama gittikçe soruları saçma buldum ve dizgiyi de beğenmedim. Çözmeyi bıraktım. Çok tavsiye etmiyorum.

  Ertan Sinan Şahin TYT-AYT: Çok çok çok iyiydi. Çözdüğüm en iyi deneme budur bence. Çözümleri eşi benzeri olmayan muazzam bir kalitede. Sorular da aynı şekilde çok çok iyi yazılmış, fullediğim denemelerde bile çözümleri izleyip yeni şeyler öğrenip not ediyordum. Kesinlikle çözülmeli. 2021 için sanırım biraz kolaylaştırmayı düşünüyorlar ama umarım Acil yayınları gibi olmaz bu da :(. Bu arada cidden sırf bu denemenin kalitesi yüzünden Umut Öncül'den ESŞ'ye kaymıştım. Edit: The Killing Road'un yorumu doğru, insana her şeyde bir tuzak aramayı öğretiyor. Ama bence bunun iyi-kötü olması tartışılır, şahsen benim için böylesi daha iyi mesela ama akılda bulundurmakta fayda var.

  Kimya:
  Aydın AYT kimya: İlk denemelerini beklediğimden kolay bulmuştum ama sonra genel olarak orta seviye ve hoştu. ÖSYM'nin seviyesini yakalaması güzel.

  Biyoloji:
  Aydın AYT biyoloji: Her sorusu süper sayılmaz, bazen garip soruları çıkıyordu. Ama genel olarak yine bunu da beğendim diyebilirim. Eğer daha iyisi yoksa çözülür.

  Diğerleri:
  ÜçDörtBeş AYT fen: ÜçDörtBeş AYT matematik ile birleştirmiştim dediğim gibi. Fizikte bazen ÖSYM'nin asla sormayacağı sorular çıkıyordu diye hatırlıyorum. Kimyasını beğenmiştim. Biyolojisi ise gidip geliyordu, bazen yeterliydi bazen tuhaftı... Matematik eşinden daha zayıf bir deneme diyebilirim... Ama Apotemi fenden de iyidir bence :).

  Apotemi TYT fen: zor bulmadım, bence tadındaydı ve öğretme/tekrar/ölçme açısından güzeldi. Ama ösym tarzında mı derseniz bence değildi.

  ÜçDörtBeş TYT 6'lı: Beğendim, çözülür. Sosyali fazla bilgi içeriyor sanmıştım da sınav da öyle geldi... 113-117 arası yapmıştım hepsinde.

  ÜçDörtBeş kurumsal: Zaten çok popüler. Hoş deneme, bulunursa çözülmeli.

  Krallar karması MF kazanım: krallar karmasından bir bunu çözdüm bir daha da çözmem dedim. İşlerin şampiyondur kraldır hiçbir karmasını beğenmiyorum.
  okulda yapılan işler denemeleri: hız ve renk, Bilgi Sarmal, çap, vs. bunlardan bahsediyorum. Bunları tek tek inceleyemem ama 2019 için güzellerdi genelde. Sadece şunu söylemem gerek ki bu denemelerin çoğu bence TYT dengesini yakalayamıyor. sınav zaten 135 dakika, buna uygun hazırlanmayınca sinir oluyorum.  KONU KAYNAKLARI:
  3blue1brown: Bu tarz kanalları takip etmeyi tavsiye ederim, müfredat dışı matematik öğrenmek bence güzel bir şey ve bu kanallar genelde görsel açıdan iyi oluyorlar.

  Matematik youtube: konu anlatımı ihtiyacım olursa herhangi bir kanaldan izliyordum, bir kanal önerim pek olamaz o yüzden.

  Kenan Kara: Konu anlatımlarını kendim izlemedim ama oldukça iyidir muhtemelen. Ben sadece Acil Geo çözümlerini ve Karekök LYS çözümlerini izlemiştim, fazlasıyla iyiydi.

  Umut Öncül: paralı TYT-AYT satın almıştım ve memnun da kaldım ama sene sonunda bazen acaba ESŞ mi alsaydım diye düşündüğüm oldu. ESŞ almayan birine Umut Öncül tavsiye ederim sanırım. ESŞ'yi de daha çok fizikle iyi bir ilgisi olan kişilere tavsiye ederim gibi.

  Kimyaözel: paralı satın aldım, kesinlikle tavsiye ederim çünkü her şey mantığı ile anlatılıyordu ve ben başka türlü öğrenemiyorum. TYT kimyayı çoğu kişi yarım yamalak atlar geçer ama bence TYT kimya temeli çok önemli, AYT kimyayı çok basite indirgeyebiliyor.

  SeninBiyolojin: paralı satın aldım ve zaten oldukça makul bir fiyatı vardı. Aynı videolar youtubeda ücretsiz de var ama olsun. Aras hoca olmadan kesinlikle biyoloji fullemek hayal olurdu. Aşırı derecede tavsiye ederim.

  Rüştü Hoca: anlatımı biraz sinir bozuyor ama yazdığı bilgiler iyi olduğu için videoları açıp atlaya atlaya izlemiştim dil bilgisi tekrarı olsun diye.
  Başarabilecek kabiliyetim olduğunu düşündüğüm için yapmak zorundaydım. Kendimi kanıtlamam için bir seneydi, yoksa B planları yapılabilirdi elbet.
  111 tyt 80 ayt ye ilk 700 ~ gelmiş böyle iş mi olur

  Hayatınızda başarılar hocam.

  Dildeki 90 sıralama ile ilk 100 bursu alamıyorsunuz değil mi ?
  Geçen yaz ve sene başında yardımcı olduğum kişilerden böyle mesajlar duymak her zaman sevindiriyor :). Bolca başarılar dilerim .
  Tebrik ederim hocam çok dolu bir insansınız umarım ileride hakettiğiniz yerlere gelirsiniz hayatınızda başarılar
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ders stratejileri ve yaptıklarım:

  Türkçe 39d/1y:
  -Dil bilgisini erteleyip durmayın, öğrenin geçin. Zaten 1 haftalık iş sadece, öğrenin rahat edin.
  -Bol paragraf, bu işin başka yolu yok, sabırlı olmak gerekiyor. Ama kendinizi bıktırmayın mesela. Bazen ara vermek çözmekten daha faydalı olabiliyor. Ben her gün paragraf çözerdim ama 1 ay kesip geri başladığımda asıl gelişmeyi yaşamıştım nedense. Paragraflara bakış açım değişmişti gibi diyim.
  -Süre kesinlikle tutun daima (saf dil bilgisi çözerken gerek yok).
  -Denemeden denemeye değişiyor ama zamanla 40-45 dakikalardan 25-35 dakikalara çekebilmiştim süreyi. 2019 TYT 45, 2020 TYT 35 dakikada bitmişti.
  -Türkçe için belli bir bakış açısı gerekiyor. Eğer yeterince pratik ile o bakış açısını elde edebilirseniz çoğu soru sizi zorlamaz, süreyi kısaltmak da buradan geliyor. Bu bakış açısını açıklamakta biraz zorlanıyorum ama mesela örnek olarak şunu söyleyeyim: Paragrafları kendi kafanıza göre yorumlamak yerine soru yazarı gözünden görmeniz gerek. Şıklarda yalnızca birebir eşleşen şıkka yönelmeniz gerek. İkilemde kalma olayından çoğunlukla bu bakış açısı kurtarıyor. Yeterli pratik ile soru yazarı bu soruda hangi cevabı doğru seçmiştir bunu anlıyorsunuz.
  -Paragrafın sonuna gelince ne okuduğunuzun çoğunu unutuyor musunuz? İki tavsiyem var: Birincisi, okuduğunuzu anlamaya çalışarak okuyun, okumuş olmak için okumayın. Beyninizin otopilotluk yapmasına izin vermeyin yani, ne okuyor olduğunuzu düşünerek okuyun. İkinci tavsiyem, ne okuduğunuzu kafanızda görselleştirin, canlandırın. Kafanızda eğer bir film gibi kurgularsanız paragrafta okuduğunuzu, aklınızda kalma şansı çok daha kuvvetli olur. İnsan beyni genel olarak hikayeleştirilmiş şeyleri akılda tutmakta daha başarılı, bunu kullanın daima.
  -Hızlı okuma konusunda uzmanlaşmanıza gerek yok fakat birkaç teknik bilip uygulamaya çalışın. Ben mesela kalemle gözlerimi yönlendirirdim ve okuyan "iç ses"imi bastırmayı öğrenmiştim. Kalemle satırları kelime kelime hızlıca takip ederseniz gözleriniz de kaleme göre hareket ederse faydası oluyor. İç sesinizi kapatmayı da kesinlikle öğrenin, başta zor gelebilir. Okuduğunuzu içinizden tekrar okumayın, yalnızca gözünüz okusun ve beyniniz direkt algılasın araya başka eleman girmeden. Paragraf sorularını çözerken yapmaya çalışın bunları, kitap okuyarak da biraz alışmaya çalışabilirsiniz. Bunları boşuna demiyorum hepsi sene içinde de sınavda da uyguladığım şeyler...
  ### Son iki Türkçe maddesi 16.08.2020 tarihinde eklendi.

  Sosyal 17d/3y:
  -Pişmanlıklar listemde sosyali duyacaksınız, fazla işinize gelecek bir öneride bulunamıyorum burada :(.
  -TARİH 4d/1y: Asla oturup çalışmadım... 8. sınıf inkılap bilgimi de unuttum doğrusu. Son gün kampüsten izlemeye çalışmıştım ama sınavda işime yaramadı.
  -COĞRAFYA 4d/1y: Pandül'ün defterini 2019'da tarayıp özet çıkarmıştım bir sayısalcıya yarayacak şekilde. Tabi aptallık ettim çünkü karstik ne demek bilmiyordum: "nasılsa AYT gibi bilgi gelmez abie yeaa".
  -FELSEFE 4d/1y: 11. sınıfta çok seviyordum, Raunt vardı çok fazla felsefe çözmüştüm zevkine tamamen. Arada hafif konu tekrarları yapıp denemelerde çözmek yeterli gibime geliyor.
  -DİN 5d/0y: Şu etrafta dolaşan din özet PDF'lerine bakındım.
  -Özetle: Derslerden aklımda kalanlar + Okulun TYT genel denemeleri + Hızlandırılmış konu tekrarlarım = 17 doğru + 3 yanlış

  Matematik 37d/3y ve 40d/0y:
  -12'ye başlarken 11. sınıfın belli konularına hakimdim ama TYT matematik açısından zayıftım. Sadece 2. dereceden denklemler/logaritma/trigonometri/eşitsizlikler gibi şeylere hakimdim diyeyim. Öte yandan geometride ise sıfırdım tam.
  -Öncelikle matematik için çap sayılar çözerek iyi bir matematik temeli elde ettim. Sonra geometriye geçtim ve sırayla Karekök Sıfır, Birey B, Karekök LYS çözdüm. Karekök LYS özenerek bitirince zaten ilah gibi bir şey oluyorsunuz geometri açısından. (Gerek var mı? Yok. Acil yeterli.)
  -Devamında Aralık-Ocak ayları arasında ÜçDörtBeş TYT matematik bitirdim. TYT matematik temelini aşırı önemli buluyorum, geçen senenin yazında benimle konuşanlar bilir. TYT matematik temelini iyi döşeyince AYT'den soru bankası çözmedim bile, sadece Apotemi fasikülleri.
  -LTİ de bittikten sonra hep okulda deneme olmuştum, başka pek bir şey yapmadım. 2020 senesinde komple bırakıp paslanmamak adına soru bankası vs. çözdüm.
  -Peki konulara anlatım açısından nasıl çalıştım? LTİ için Apotemi fasiküllerindeki konu anlatımını okudum güzeldi. TYT için youtube'dan rastgele bir kanala girip bakıyordum neler anlatılmış, klasikleşmiş soru tipleri neler, vs. Ayrıca daha sonra da bahsedeceğim gibi 3blue1brown tarzı matematik zevki yaşatan kanalları tavsiye ederim. Matematik bence müfredata sıkışıp kalmaması gereken bir şey. Matematik ufkunu genişletince bazı şeyler daha kolay geliyor. Ve tabi bunların tamamı için zevk almak gerekiyor. Hayatta zevk almak çoğu şeyde çok önemli :).

  Fizik 6d/1y ve 14d/0y:
  -Fizik için kendimi Umut Öncül'e emanet ettim. Paralı TYT anlatımını dinledim, kendi kitabındaki soruları çözdüm. Ardından Yayın Denizi TYT fizik kitabını çözdüm. Geçen seneden birikimim olan tek fen alanı TYT fizikti o açıdan zorlanmadım ama geçen sene de zaten benzer taktik uygulamıştım.
  -AYT fizik sanırım 3-4 hafta sürdü başlayıp bitirmesi. Yine Umut Öncül'den bir konuyu açıyordum, dinliyordum, ardından kitaptaki soruları çözüyordum. Sorular bitince hemen sonraki konuya başlıyordum, böyle böyle bitti.
  -Fizik bitince bir süre tamamen salıp başka şeylerle ilgilendim. Mayıs ayında Nihat Bilgin soru bankasından gözüme çarpan soruları çözdüm, hem kendimi sınav seviyesine getirmek hem de tekrar etmek için.
  -Haziran ayında Ertan Sinan Şahin denemelerini çözdüm. Mükemmel bir deneyimdi :). Ertan hocanın söylediği gibi denemeleri çözdüm, kafamda çözmüş olsam bile soru işareti bırakan herhangi bir sorunun çözümünü izledim ve kitabın arkasındaki notlar kısmına yazdım. Eğer ilgi olursa bu kısmı çekip atabilirim ama henüz evde değilim...

  Kimya 7d/0y ve 13d/0y:
  -Kimyada kimyaözel ile ilerledim. Öncelikle oktay hocayla çok sağlam bir TYT kimya temeli attım. İnsanlar TYT kimya nasılsa aşırı kolay diye pek üstünde durmuyorlar. Bunu yapmayın. Genel olarak her ders için TYT konularını ne kadar sağlam temellerseniz AYT konularında o kadar rahat edersiniz. AYT kimyadaki öğrenilecek çoğu şeyin sebebini zaten TYT kimyada öğreniyorsunuz eğer Oktay hoca gibi iyi birinden dinlerseniz. Bir de ben mesela ezberden nefret ederim, yapamıyorum kolay kolay. Benim kafama bir bilginin girip orada kalması için mantıksal ilişkilendirme yapmam gerekiyor. Eğer her şeyi mantığı ile dinleyip hazmetmezsem uçar gider...
  -TYT konuları bitince Palme A'yı açıp çözdüm, fazla sayısal gelen soruları atladıp birkaç örnek çözdükten sonra.
  -AYT fizik bittikten hemen sonra AYT kimya dinlemeye başlamıştım ama çok doğru hareket etmedim. Konuları hiçbir soru çözmeden Oktay hocadan 5-6 günde dinleyip kimyayı tamamen saldım.
  -Mayıs ayında Palme B'yi açıp yine abartı soruları birkaç örnek çözdükten sonra atlayarak kitabı bitirdim. Sonunda AYT kimya soruları çözerek kafamdaki soru işaretlerininin çoğunu silmiş oldum.
  -Haziranda Aydın AYT kimya denemelerini çözdüm, Palme'den sonra kalan son sıkıntılarımı da gidermiş oldum. Yine Ertan hocanın denemelerinde yaptığım gibi herhangi bir sorudan ileride işime yarayabilecek bir şey görürsem kitabın arkasına not ediyordum.

  Biyoloji 6d/0y ve 13d/0y:
  -Biyoloji için kendinizi direkt Aras hocaya (SeninBiyolojin) emanet edin. Bırakın o sizi halleder :p.
  -TYT biyoloji için PDF'leri çıkarttım, konu anlatımlarını 2x ile izledim ve önemli herhangi bir yeri fosforladım. Aslında bu fosfor işini diğer fen dersleri için de yaptım. Fosfor kalemsiz bu başarıyı elde edemezdim hehehe. Ben olabildiğince kısa bilgileri seviyorum çünkü dediğim gibi ezber yapamıyorum. O yüzden kitaplardaki dev yazıların belli cümlelerini fosforlayarak kendime kolaylık sağlıyordum. Fakat fosforlu kalem çok tehlikeli bir kılıçtır!!!111!!1!1 Eğer içinizden "yeaa bunu sormazlar geçeyim bunu bişi olmaz" diye geçirirseniz birkaç kez daha düşünün :). Fosforlu kalemi bence özetlemek yerine gereksiz anlatım cümlelerinde kurtulmak için kullanın. Çünkü neyi fosforlarsanız ilk başta, ileride de tekrar ederken vs. o fosforladıklarınıza mahkum oluyorsunuz. Dediğim gibi bu biraz tehlikeli.
  -Konu bitince Aras hocanın sorularını çöze çöze ilerledim, TYT'yi bitirdim.
  -AYT biyolojiye Mayıs'ın ilk haftası başlayıp 1 hafta civarı bir sürede bitirdim. TYT biyoloji için kullandığım taktiğin aynısını yaptım. Aras hocanın soruları bitince kendimi sağlama almak için Palme B'yi 1 hafta gibi bir sürede bitirdim. Zaten uyku düzenim sene içinde pek sağlıklı olmadı, genelde sabah 4-6 arası anca uyurdum :). Erken kalkmazdım ama sonra, yani bunun etkisi daha çok çalışmak değil gece daha çok verim almakla ilgiliydi. Uykudan bahsetme sebebim şu ki akşam geceye doğru oturuyordum kitabın başına, sabaha kadar soru bankası speedrun yapıyordum. Bunu tüm fenler için yaptım aslında :). Çok örnek bir öğrenci değilim, yazın başlayayım planlı programlı her konuyu tam vaktinde bitireyim tarzı bir çalışma olamadı hehe.
  -Yine Haziran'da Aras hocanın son tekrar sorularını çözdüm (160 soru) ve Aydın AYT denemelerini bitirdim 3 günde... Zamanım yoktu pek :p. Bir yandan The Killing Road piyasada çözmedik deneme bırakmıyor, öbür yandan sen sadece 1 branş denemesi bitirip ilk 100 hedefliyorsun... O günlüğü keşfedince başta biraz boşluğa düşmüştüm haliyle :p.
  Genel Tavsiyeler:
  -Soru sayısına kafayı takmayın. Bu çağ dışı bir şey artık. Ben sene içinde soru sayımı o gün ne yapmışım kaydetmek için kullanıyordum, belli bir sayıya ulaşamazsam kırbaç yemek için değil. Bazen 20 tane zaman isteyen kaliteli ufuk açıcı soru çözersin, seni 100 tane rastgele sorudan daha çok geliştirir. Bu kadar basit.

  -Sene içinde bazı tanıdıklarınız TYT'yi 3-5 kez bitirdikleri tarzı acayip şeyler iddia edebilirler. Tamam deyip geçin. Genel olarak sene içinde duyacağınız birçok şeye tamam deyip geçin. Başka insanları gözünüzde büyütmeyin.

  -Normal yaşantınızdan kendinizi büsbütün soyutlamayın ama bir miktar değişiklikler yapmanız gerek. Mesela ben hala istediğim diziyi izliyordum her gün ama youtube'da bir video açınca bitmek bilmeyen 50 videoluk bir serüvene dönüşmesine izin vermiyordum. Kendime fazla düşünme fırsatı vermeden hop hemen sekmeyi kapatıyordum ve dersi açıyordum. Çok hızlı bir el hareketi ile kitabın kapağını açıp kalemi elime alıyordum böylece kaçış kalmıyordu heh :p.

  -Bu işe yoğunlaşmak gerekiyor. Belki de en önemli tavsiyemin bu olduğunu söyleyebilirim. Yoğunlaşmak kör bir şekilde günde 15-20 saat çalışmak değildir. Derslere az çok her an odaklanmış olmaktır diyeyim? Bir gün belki 5 saat çalışırsınız ama zihniniz kalan zamanda da derse odaklı olabilir mesela. Bu olguyu açıklamakta biraz zorlandığım için wikipedia'dan yardım alacağım:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_(psychology)
  "the mental state in which a person performing an activity is fully immersed in a feeling of energized focus, full involvement, and enjoyment in the process of the activity."
  Bu cümlede de söylendiği için onu da belirteyim, bu işten zevk almak inanılmaz boyutta önemli. Zevk almak kolaylaştırıcıdır, almamak eziyettir. Verimli olamazsınız.
  "Flow is characterized by the complete absorption in what one does, and a resulting transformation in one's sense of time."
  Ayrıca burada dendiği gibi bu olayı yapabilmek kişinin zaman hissini etkiliyor. Ben şahsen günde kaç saat çalırdın deseniz net cevap veremem, bilmiyorum çünkü doğrusu. 2-3 saat çalışmışlığım da vardır, 5 de vardır 15 de. Ben pek saat tutmazdım. Derse oturunca zaman geçerdi ve ben dersime bakardım, geç olunca yatardım. Belki de bu yüzdendir yine, pek hayvan gibi çalıştım hissini duymuyorum... Öğrenmek ve çalışmak bir hobi gibiydi.

  -Ne yaptığınızı kaydedin mesela ben Google Calendar'a her gün ders ders soru sayısı yazardım. Hem sene sonuna anı oluyor hem geriye bakıp ne yapmışım diyebilmek mümkün oluyor.

  -Bazen uyumak öğrenmenize katkıda bulunuyor. Bunun bilimsel bir açıklaması vardı ama hatırlamıyorum şu an. Bir konu kafama yatmazsa uyuyup ertesi gün daha açık görebiliyordum.

  -Ben her şeyi ezbere değil mantığı ile öğrenmekten yanayım. Öbür türlü aklımda kalmıyor. Öğrendiklerinizi mantığı ile anlatan kişilerden dinleyin ve kafanızda başka konularla ilişkisini kurun derim.

  -Tonlarca kaynak çözmeye çalışmayın. 10 kaynağı yarım yamalak bitirmektense bir iki tanesini güzel bitirmek iyidir. Aşağıda yazacağım kaynaklardan başka pek bir şey çözmemiştim mesela ben.

  -MEB KİTAPLARI ÖNEMLİ.

  EKLEME #1:

  -Soru bankası çözerken yanlışlarınıza takılmayın. Soru bankası çözerken kendinizi denemiyorsanız neden yanlışlara kafayı takıyorsunuz? Siz konuyu öğrenmek için soru bankası çözmeye çalışmıyor musunuz zaten? Yanlış şıkkı işaretlediyseniz silin tekrar bakın soruya. Yanlış yaptınız diye soruyu kafanızdan silecek misiniz? Kaç defa gerekiyorsa silin tekrar çözün, yanlış yaptım deyip geçmeyin, eğer olmuyorsa çözümüne bakın ve sonra kendiniz çözün yine. Benim çözdüğüm soru bankalarında yanlış soru bulamazsınız, neredeyse hepsi doğru olarak işaretlidir. Eğer takıldığım bir soruysa ama sonradan öyle ya da böyle çözdüysem soruya bir şekilde işaret atarım, mesela ne kadar öğretici bir soru olduğuna göre 1-8 tane arası yıldız atarım yanına. Bu konu kişiden kişiye görüş farkı olabilecek bir konu ama benim görüşüm budur. Bu arada söylememe gerek olmamalı ama soru bankası çözerken süre tutmayın.

  -Gerçek öğrenim soru çözerken gerçekleşir. Genel olarak hayatta gerçek öğrenim genelde uygulama esnasında gerçekleşir. Konu anlatımını iyi kavramanızın önemi gerçek öğrenmeyi etkili/verimli kılabilmek oluyor aslında.

  -Az önce soru bankası ve yanlışlar üzerine yazdığım şeyin bir benzerini denemeler için de söyleyeceğim. Evde eğer kendiniz çözüyorsanız geçerli bu diyeceğim, başkalarının girdiği bir sınavda işlemez. Denemelerdeki dikkat hatalarınızı SAYMAYIN. Eğer ben o soruyu az daha dikkatli olsam rahat çözebiliyorsam neden yanlış sayıp kendimi o konuda eksik göreyim ki? Eğer soruyu bir aksilik olmasa rahat çözebiliyorduysam doğru kabul eder düzeltir geçerim. Ha ama dikkat hatalarını komple göz ardı edin demiyorum, eğer düzelteceğeniz çok fazla soru çıkıyorsa kendinizi dikkat hatası konusunda eğitmeniz gerekiyor kesinlikle. Bu yazdığım tavsiyeyi sınavda 80 AYT yapmasam yazamazdım ama gördüğünüz gibi dikkat hatalarımı saysam evde belki 75 AYT'lerde gezecekken çözdüğüm denemelerde gerçek potansiyelime göre değerlendirdiğim için evde 79-80 yaparken sınav da 80 geldi. Yine bu tavsiye de biraz subjektif tabi, yetki sizin. Eğer bu dediğimi dinleyecek olursanız kendinizi kandırmamanız gerekiyor, kesinlikle bireysel dürüstlük isteyen bir şey bu.

  -Kararsızlık yapmayın eğer mümkünse. Mesela x kitabı mı çözsem y kitabı mı? Şu günde mi çözsem bu günde mi? Şunu mu yapsam bunu mu? Önce diğerini mi bitirsem yoksa öbürünü mü? Bu tarz soruların faydası olabiliyor tabi ama aynı zamanda çoğu size zaman kaybı yaptırıyor sadece. Bazen bazı konularda fazla kafa yormak yerine eyleme geçmek çok daha faydalıdır. Ama tabi umursamaz biri olun da demiyorum, böyle şeyleri düşünmek önemli ama bazen anlamsız olduğu olabiliyor, bu tavsiyem daha çok soruların anlamsız olduğu zamanlar için.

  -Benimsenmiş kalıplara takılmayın. Normalde Haziran'da adam akıllı deneme çözmeye başlayıp sadece birer fen branş denemesi bitiren birisine "başaramaz" yaftası yapıştırılır ama bu saçmalık. Herkes farklıdır, herkesin yapabilecekleri ve yapması gerekenleri farklıdır. Akıma komple ters yüzmeyin tabi ama kendinizi karamsarlığa sürüklemeyin. Verdiğim tavsiyeleri körü körüne uygulamayın, sorgulayın.

  -Turlama taktiği. Ben bu olayı gururum yüzünden yapamıyordum çok uzun bir süre. TYT veya AYT matematikte zamanım varsa asla soru atlayıp boş bırakamazdım, salakça uğraşıp dururdum 10-15 dakika. Çünkü gurur, ben bu soruyu çözmek zorundayım gururu. Oysa böyle şeylere kaptırmamak lazım, zaten bazen takıldığınız şeyden biraz uzaklaşsanız dönünce çözüyorsunuz. MSÜ'de bu taktiği mecburen uygulayınca faydasını gördüm her ne kadar MSÜ'de matematiği batırıp 35 yapsam da :). TYT'de de aynı şekilde matematikte çözemediğim bir sayfa denk geldi, sayfadaki 4 sorudan hiçbirini çözemedim. Biraz uğraştıktan sonra mecbur turlama yapacağım dedim ama yine salak gibi önce uğraştığımdan telafi etmek için PKOB sorularını da atladım sonra dönerim diye. Bu şekilde devam edip feni hızlıca (fende bu sebeple dikkat hatası yaptım 1 tane...) bitirdim ve dönüp matematikteki o sayfaya tekrar başladım. Sakince baktım ve sayfanın hepsini çözdüm, sonra PKOB sorularını da çözdüm. Yanlış okuduğum sorular bile varmış. Ayrıca turlama yapmama rağmen başta minik gururum yüzünden sonra acele etmem gerekince geometriden de aşırı basit 1 dikkat hatam çıktı sonuçlar açıklandıktan sonra, her şeyi bulup toplama işlemini yanlış yapmışım... Gururu bir kenara bırakmak gerekiyormuş, asıl o zaman daha iyi olabilirmişim...

  -ÖSYM için sınav kafa yapısı. Size bir örnek göstereyim, umitcan.evleksiz ile aynı şekilde düşündüğümüz bir şey hem de bu :).
  quote:

  SORUYU SINAVDA NASIL DOĞRU ÇÖZDÜM:
  Biyoloji alanında uzmanlaşmamış birisi burada yazdıklarımı yazabilmek için yaptığım araştırmalara hakim değildir, haliyle ben de değildim. Stackexchange üzerinden iletişimde bulunduğum insanlar bile her ayrıntıya hakim değildiler. Soruyu buna rağmen doğru çözebilmemin sebebi şu:
  Eşit uzunlukta iki DNA molekülünün şekle bağlı olarak hızda değişim yaşayacağına dair bir bilgim yoktu, bu yönde düşünmek için bir sebebim de yoktu. Sınava çalışırken olabildiğince eksiksiz ilerlemiş olmama rağmen böyle bir bilgiyle ilk defa karşılaşıyorsam bu öncül tuzaktır, yanlıştır. Buna karşıt örnek olarak alveol sorusunda ikinci öncüldeki "nemli" ifadesini net olarak hatırlamasam da mantıken uyması ve daha önce duymuş olmam sayesinde doğru yaptım. İleride sınava girecek kişilerin de bu ve benzeri ÖSYM sınav stratejilerini bilmesini tavsiye ederim.

  Kaynak için buraya tık tık

  -Denemede sizi geliştiren sorularda yani yeni bir şey öğrendiğiniz/kavradığınız sorularda daha sonra hatırlayabilmek için bir yere not alın. Ben mesela denemenin sonuna yazıyordum:
  quote:

  AYT 10: Soru #13: Hareketin B.H.H. olması için geri çağırıcı kuvvetin genliğe bağlı doğrusal artması gerekli. (Mesela F=kx)


  -Eğer herhangi bir soruda kafanıza takılan küçük/büyük bir yer varsa onun peşinden gidin. Böyle böyle çok şey öğrenip bildiklerinizi daha iyi kavrayabilirsiniz. Doğru yaptığınız sorularda bile "Tamam doğru yaptım bitti, geçiyorum" demeyin.

  -Bu biraz benim şahsi düşüncem ve herkese göre değildir. Bence koca defterler yazmak yerine kaliteli bir konu anlatım kitabı alın, normalde yazacağınız şeyleri fosforlayın ve eğer ekleme yapmak gerekirse kitabın ilgili sayfasının kenarına yazın.

  -Benim yaptığım en genel taktiklerden biri de kendime program vs. ile değil kitap ile yol çizmemdi. Bir kitap seçip onu etkili bitirmek için çalışırdım, ne gerekiyorsa yapardım.

  -Sorularla uğraşın, hemen çözüme bakmaya veya hocanıza göstermeye çalışmayın. Sorulara kafa patlatmak iyi gelişim sağlar. Sonuçta sizi asıl geliştirecek olan sorular kolayca yaptıklarınız değil zorlandıklarınız.

  -TYT'DEN ÇIKINCA AYT TEKRARI YAPIN. TYT'DEN ÇIKINCA AYT TEKRARI YAPIN. PİŞMAN OLURSUNUZ.

  -Sınavda AYT'yi bitirdikten sonra vaktiniz kalırsa MUTLAKA önce optiğinizi kontrol edin kaydırma var mı diye. Sonra manyak gibi cevaplarınızı ezberlemeye çalışın. TYT netlerinizi hesaplarken zaten %100 emin olamıyorsunuz, bari AYT'den emin olun da kafayı yemeyin. AYT'nin bittiği günün akşamı 8-9 gibi kitapçıklar yayınlanır, aklınızda olsun.

  -Sınavda stres yapmamanın iyi bir yolu stres kaynaklarını baya baya düşünmemek. x olmazsa başıma y gelecek tarzı şeyler düşününce stres yapıyorsunuz. Hiçbir şey düşünmeyin sadece işinize bakın. Bir de salona erken girip saatin gelmesini beklemek cidden çok sıkıcıydı, 4. bir oturum için beklemem gerekse kafayı yerdim :). Bu arada şekeri hemen ağzınıza atmayın, sanırım sınavın ortalarına yaklaştıktan sonra şeker kullanmak daha mantıklıymış ama o zaman da çıkarıp atmak zor olabilir, bilemiyorum... Fazla su da içmeyin bu arada, ne sınav esnasında ne de sınavdan önce. Yudum yudum için, sınavdan çıkınca yaz sıcağı ile içersiniz bolca :).

  -Sene içinde daima uçlu kalem kullanın ama sene sonuna doğru günleriniz sadece deneme ile geçmeye başlayınca kurşun kalem kullanın, alışın buna.

  -Bazı arkadaşlar kalemleri kırıp 8 tane yazılabilecek uç oluşturmaya çalışıyorlar ama ben kalem kırmayı biraz tehlikeli görüyorum, kalemi bozma ihtimali var. Ben girdiğim 6 oturumun 6'sında da kalemleri olduğu gibi kullandım, ne ters ucunu açtım ne de kırdım. The Killing Road'un tavsiyesiydi sanırım onu ben de destekleyeyim, geometriye geçerken ya kaleminizi açın ya da öbür kaleme geçin ki ucunuz ince olsun. Ben matematiğe kadar aynı kalemi kullanırdım, matematiğe geçince işlem yapabilmek için ince uçluya geçerdim, geometriye gelince tekrar ince uca geçerdim.

  -Forumu sınava yaklaşırken ve sınavdan sonra fazla kullanmayı önermem. Bakıp çıkın daha çok bence özellikle sınava yaklaşırken. Mesela ben denemelere Haziran ayında tam anlamıyla başladım ama forumda çok kişi aylardır deneme çözüp tartışıyorlardı, eğer sınav senesinde başkalarına takılmanın ne kadar anlamsız olduğunu bilmeseydim muhtemelen moral bozucu olurdu.

  -Türkçe, matematik ve ayt fen genel denemelerinde süre tutun. Diğer denemeler için süre tutmak opsiyonel, ben tutmadım. (TYT-AYT genellerde de tutun tabi...)

  -Konu anlatımlarımın hepsini 1.7-2.1x hızda dinlemiştim zamandan kazanmak için ama bu kadar kasmak zorunlu değil onu da söyleyeyim. Ayrıca vakit kaybı bir şey çıkarsa atlıyordum ama önemli şeyleri atlamayın aman diyeyim.

  -Bilgisayar/telefon/vs. kısıtlamak yerine etkili kullanmaya bakın mümkünse. Benim çalışmamın her noktasına teknoloji dahildi. Mühim olan kötüye kullanmamayı başarmak ama eğer yapamıyorsanız kısıtlayabilirsiniz, size kalmış.

  -Yeterli uzunlukta bir uyku uyumak öğrenilenleri beyinde tutmak için önemli, mümkünse uyuma saati de ideal olmalı ama ben beceremedim onu...

  -Sene içinde çok fazla aptalca kitap ve aptalca soru göreceksiniz bunu sakın unutmayın. Sinirinizi az zorlamayacaklar. Ben cidden seviniyorum sonunda bu yayınevlerinin saçmalıklarından kurtuldum diye.

  -ÖSYM tartışmalı soru sorabilir, soruyor ve hatta iptal olacak sorular da soruyor. Sınavda bu soru kesin hatalı demeyin ama aklınızda bulunsun en azından. Zaman kaybedebilirsiniz, bize 2019'da TYT matematikten hatalı soru sordular böyle.

  -Kötü günleriniz olabileceğini kabullenin. Yeteneğiniz her gün aynı düzeyde olmuyor, bu sıradan bir şey.


  Aklıma başka tavsiyeler gelirse bu kısım güncellenecektir, eklemeleri ayrıca konuda yeni mesaj olarak da yazacağım. Konuyu favorileri ekleyerek sanırım haberdar olabilirsiniz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vedddddddd -- 16 Ağustos 2020; 20:30:3 >
  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Kaynaklar: (Kitap-Deneme-Youtube-vs.) (2020'de çözdüklerimi * ile işaretledim.)

  KİTAPLAR:

  Matematik:
  Çap sayılar fasikülü: Matematiğe giriş kitaplarımdan biriydi, sayılar konusunda iyi bir temelin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. ÇAP'ın beğendiğim nadir kitaplarından biri.

  ÜçDörtBeş TYT matematik: TYT matematik için ideal kitap buydu. Zorluk olarak geniş bir aralığı kapsıyor o yüzden çoğu kişinin işine yarayabilir. ÖSYM'ye yakın buluyorum, soru dengesi iyi sayılır. Çözümleri biraz kötü olabiliyor ama idare etmeye yeter. Tavsiye ederim.

  *ÜçDörtBeş AYT matematik: Sadece paslanmamak için çözmüştüm. Bence neredeyse tamamen kolay kitaptı bir iki test/soru hariç. Ama yine de temel oluşturmaya çalışan birisi için oldukça iyidir gibi hissediyorum... Tavsiye edebilirim.

  *Acil geometri 2019: Yine paslanmamak için çözdüğüm bir kitaptı. Biraz da herkes Acil çözdüğü için kıskançlık :). Sınavın zorluğunu düşününce bence geometri adına çözülebilecek ideal kitap budur. Kenan kara'nın çözümleri çok ama çok iyi. duydum ki 2020'si daha kolay veya kalitesizmiş, biraz yazık olmuş...

  *Orijinal geometri: Mavi ve kırmızı testleri paslanmamak için çözdüm ama beni deli etti. Bu kitaba lanet ettiğim kadar ben hiçbir kitaba ağzımı açmadım. Uzak durun derim, adım başı hatalı soru görmekten saç baş yoluyordum. Çözümleri de rezaletti, hatalı sorular göz göre göre doğruymuş gibi çözülüyordu. Bir de hatalı soruları da geçtim diyelim, soru tiplerini beğenmedim. Ufuk açmaktan çok seni sadece öylesine uğraştırmaya çalışıyormuş gibi hissettim. Acil'in merdiven altı versiyonu gibiydi diyeyim.

  Karekök lys geometri: Of ben bu kitabı gerçekten çerçeveletmek isteyebilirim. Geometrinin ansiklopedisi benim için. Aşırı zorlamıştı zamanında ama inanılmaz geliştirmişti aynı zamanda. Mükemmel bir kitap ama çözmeye değmiyor çünkü sınav basit. Kenan kara'nın çözümleri olmasa ne geometrim o kadar gelişirdi ne de kitabı bitirebilirdim. Ama benim için dönüm noktası olan bir kitap diyebilirim.

  *Karekök AYT matematik: Yalnızca ilk üniteyi (neydi hatırlamıyorum) ve polinomları çözmüştüm. Güzeldi, hoştu. Mükemmel bir kitap olduğunu düşünmüyorum ama çözülmesi insana katkıda bulunur gibi duruyordu.

  *Acil TYT matematik: sadece A+ testlerini çözdüm TYT matematik geliştirmek için. İşime yaradı diyebilirim ama bazen sinirlendirebiliyordu. Çözümleri ehh'tir biraz. Çözmüş olmaktan memnunum ama biraz sabır isteyen bir kitap diyebilirim, hem yazarlığı hem zorluğu açısından.

  Birey b geometri: Efsaneleşmiş bir kitap artık. Çözümleri gayet hoştur, hatır yapalım diyen samimi bir adam çözüyor. Çok temel soru tiplerini öğretir ama geometriye girişte daha ileri kitaplara geçmeden çok iyi bir basamak bence. Benim çözdüğüm 2016 basımdı, içindeki ıvır zıvır üniteleri çözmedim sadece geometri olanları çözdüm.

  Karekök sıfır geometri: İlk geometri kitabım. Beni ciddi anlamda SIFIR'dan iyi bir temele taşıdı. Amacı sınav geometrisi değil, yalnızca geometri bilgisini bir miktar kafaya sokabilmek. Giriş kitabı işte.

  Karekök TYT geometri: Yalnızca rutin dışı ünite sonlarını çözmüştüm, yeni nesil antrenmanı olacak başka kitabım yoktu o zamanlar. Onun dışındaki sorular aşırı basitti gibime gelmişti.

  Bilgi Sarmal problemler: İlk problemler kitabım sayılır. Problemlere giriş için oldukça etkili gelmişti bana ama bendeki eski basımdı, Bilgi Sarmalın eski kapağı vardı.

  *Apotemi problemler: İlk ünitesi sinir ediciydi sanırım. Daha sonra ilerleyip daha normal sorular başlayınca zevkli bir kitaptı. Geliştirici yanları var, beni belli problem tiplerinde geliştirmişti.

  Apotemi trigonometri + LTİ: Bence kesinlikle çözülmesi gerekir. Yalnızca bu 4 fasikülü çözerek ben AYT matematik fulledim. Hem matematik zevkimi okşuyordu özellikle LTİ hem de ufuk açıcı bulmuştum.

  Fizik:
  *Umut Öncül soruları: Sorular güzel hazırlanmıştı, ufak açıcı sorular varsa da sayıca azlardı. Daha çok temel atmaya yönelik diyebilirim. Benim işime yaramıştı.

  Hız ve Renk TYT fizik: Kitabı oldukça beğenmiştim, sanırım dizgisi/tasarımı yüzünden :). 2019'da çözdüğüm tek fen kitabı buydu, işime de yaramıştı bence güzel yani. Ama alternatiflerinden ileri taşıyan bir yanı yok sanırım.

  *Yayın Denizi TYT fizik: Kitabı çok net hatırlamıyorum ama bitirmesi zor olmamıştı, baya kısa bir kitaptı sanırım. hız ve renk'e kıyasla yorum sorusu oranı daha fazla olabilir. Yine çözülebilecek bir kitap ama alternatiflerinden çok uzak değil diyim yine.

  *Nihat Bilgin fizik: Çok övülüyordu diye aldım. Zamanım biraz kısıtlı olduğu için tüm kitabı bitirmedim, sayfaları gezip gözüme hoş görünen soruları çözüp atlaya atlaya ilerledim. Kitabı beğendim ama tek başına çözülse yeterince kapsamlı olmayabilir belki? Çözümleri de pdf üzerine yazılmış, herkes beğenmeyebilir. Neticede AYT fizikte çözdüğüm tek gerçek kitap olduğu için beni kurtardı diyebilirim.

  Kimya:
  *Palme A-B kimya: Çok özel kitaplar değiller ama zaten kimyaya çok özel bir şekilde yaklaşmaya gerek yok, müfredat basit sayılır. Temel seviye kitaplardı ve ben gayet beğendim, doyurucu buldum. Bazen fazla sayısal soruların olduğu bölümler oluyordu, birkaç soru çözüp sıkılıp atladığım kısımlar oldu.

  Biyoloji:
  *Palme A-B biyoloji: Palme yine temel bir kitaptı, uçuk kaçık sorular yoktu pek. Ama doyurucu oluyor ki olmuştu da. Ben biyolojide Palme'yi hala beğeniyorum.

  *Senin Biyolojin soruları: Güzel sorulardı, Aras hoca kişiyi geliştirecek sorular koymuş şüphesiz. Çok çok memnunum.

  Türkçe: (Birkaç soru bankası eksik ama bir özellikleri olmadığı için yazmadım.)
  ÇAP dil bilgisi: Bu da ÇAP'ın beğendiğim nadir kitaplarından yine. Dil bilgisi çalışmamı ilk bu kitap ile yapmıştım, 2019 sömestr tatilinde bitivermişti her gün çözünce. Daha sonra içindeki konu anlatımını defalarca okuyup tekrar etmişimdir ihtiyaç duyarsam.

  *Paragrafın şifresi: Uzak durun, kaçın. Eziyetti ama bitirdim... Limit çözenler bu kitaptaki hissi anlayabilir muhtemelen. Çok zorlarsanız belki sizi geliştirebilir ama bilemiyorum saç baş yolmaya değer mi...

  *Fides paragraf: Paragrafın şifresi, ama kat kat daha kötü. İlk üniteden sonra çözmeye sabrım kalmadı, en sondaki kıytırık denemeleri paslanmamak için çözüp bir kenara attım.

  *Bilgi Sarmal dil bilgisi: Beğendiğim bir kitaptı çünkü benim için ÇAP ile öğrendiğim dil bilgisini pekiştirici nitelikteydi. İçinde güzel sorular vardı, yazım yanlışı lanetini bitirince gerisi zevkli denebilir.

  Karekök paragraf: Soru tiplerini ÖSYM'ye çok yakın buldum. Aslında biraz şaşırtıcı, Karekök'ten beklenmez ÖSYM'ye yakın olmak. Beğendim diyebilirim.

  *ÜçDörtBeş Türkçe: Beğendim. Paragrafları hoştu, dil bilgisinde bazen hata çıkıyordu ama genel olarak o da güzeldi. Bilgi sarmal mı bu mu deseniz Bilgi Sarmalın ortalama kalitesi daha iyi, bunun uçlardaki kalitesi daha iyi sanırım.


  DENEMELER:

  Türkçe:
  Apotemi Türkçe: Bazen saçma gelen sorular oluyor ama genel olarak çözdüğüm için mutluyum.

  ÜçDörtBeş Türkçe: Fazla yoruma bence gerek yok, güzeldi işte :)

  Bilgi Sarmal Türkçe: İyi ama denemeler biraz fazla tekrar ediyor. Belli sorular hep belli sıralarda konulmuş, sürekli aynı denemeyi biraz değiştirip çözüyormuş gibi sanki. Yine çözülebilir ama buna dikkat etmek lazım.

  Matematik:
  ÜçDörtBeş TYT matematik: ÜçDörtBeş'lere genel olarak fazla yorum yapamayacağım, iyiydi işte çözülür :).

  ÜçDörtBeş AYT matematik: Güzeldi, çözülür. ÜçDörtBeş AYT fen ile birleştirip son 10 AYT denemem olarak çözmüştüm.

  Apotemi AYT matematik: Güzeldi ama ÖSYM sormuyor arkadaş... Çözülür yine tabi.

  Orijinal TYT matematik: geometri kitabının aksine daha az hata vardı. Bazı denemelerini gerçekten çok beğenmiştim. Son iki denemesini hiç çözmedim, TYT matematik için ileri seviye deneme çözmek çok anlamsız. Alınabilir bir deneme ama hata görmeye tahammülünüz yoksa almayın.

  Acil geometri: 2019 olanını çözmüştüm, güzeldi diye hatırlıyorum.

  Yayın Denizi geometri: Bu sene çözdüm, yine güzeldi yani işte.

  Bilgi Sarmal TYT matematik: Çözülebilir ama pek ideal deneme sayılmaz bence. ÖSYM tipine tam uymuyor... Çok fazla yeni nesil akıl oyunu tarzı soru vardı diye hatırlıyorum.

  Hız ve Renk TYT matematik: Çok kötüydü... 2019'da çözmüştüm o yüzden nedenini hatırlamıyorum şu an ama cidden çok kötüydü, almayın boşuna.

  Fizik:
  Nihat Bilgin AYT: TYT kısmına hiç bakmadım ama AYTden birkaç denemesini çözdüm. başta iyiydi ama gittikçe soruları saçma buldum ve dizgiyi de beğenmedim. Çözmeyi bıraktım. Çok tavsiye etmiyorum.

  Ertan Sinan Şahin TYT-AYT: Çok çok çok iyiydi. Çözdüğüm en iyi deneme budur bence. Çözümleri eşi benzeri olmayan muazzam bir kalitede. Sorular da aynı şekilde çok çok iyi yazılmış, fullediğim denemelerde bile çözümleri izleyip yeni şeyler öğrenip not ediyordum. Kesinlikle çözülmeli. 2021 için sanırım biraz kolaylaştırmayı düşünüyorlar ama umarım Acil yayınları gibi olmaz bu da :(. Bu arada cidden sırf bu denemenin kalitesi yüzünden Umut Öncül'den ESŞ'ye kaymıştım. Edit: The Killing Road'un yorumu doğru, insana her şeyde bir tuzak aramayı öğretiyor. Ama bence bunun iyi-kötü olması tartışılır, şahsen benim için böylesi daha iyi mesela ama akılda bulundurmakta fayda var.

  Kimya:
  Aydın AYT kimya: İlk denemelerini beklediğimden kolay bulmuştum ama sonra genel olarak orta seviye ve hoştu. ÖSYM'nin seviyesini yakalaması güzel.

  Biyoloji:
  Aydın AYT biyoloji: Her sorusu süper sayılmaz, bazen garip soruları çıkıyordu. Ama genel olarak yine bunu da beğendim diyebilirim. Eğer daha iyisi yoksa çözülür.

  Diğerleri:
  ÜçDörtBeş AYT fen: ÜçDörtBeş AYT matematik ile birleştirmiştim dediğim gibi. Fizikte bazen ÖSYM'nin asla sormayacağı sorular çıkıyordu diye hatırlıyorum. Kimyasını beğenmiştim. Biyolojisi ise gidip geliyordu, bazen yeterliydi bazen tuhaftı... Matematik eşinden daha zayıf bir deneme diyebilirim... Ama Apotemi fenden de iyidir bence :).

  Apotemi TYT fen: zor bulmadım, bence tadındaydı ve öğretme/tekrar/ölçme açısından güzeldi. Ama ösym tarzında mı derseniz bence değildi.

  ÜçDörtBeş TYT 6'lı: Beğendim, çözülür. Sosyali fazla bilgi içeriyor sanmıştım da sınav da öyle geldi... 113-117 arası yapmıştım hepsinde.

  ÜçDörtBeş kurumsal: Zaten çok popüler. Hoş deneme, bulunursa çözülmeli.

  Krallar karması MF kazanım: krallar karmasından bir bunu çözdüm bir daha da çözmem dedim. İşlerin şampiyondur kraldır hiçbir karmasını beğenmiyorum.
  okulda yapılan işler denemeleri: hız ve renk, Bilgi Sarmal, çap, vs. bunlardan bahsediyorum. Bunları tek tek inceleyemem ama 2019 için güzellerdi genelde. Sadece şunu söylemem gerek ki bu denemelerin çoğu bence TYT dengesini yakalayamıyor. sınav zaten 135 dakika, buna uygun hazırlanmayınca sinir oluyorum.  KONU KAYNAKLARI:
  3blue1brown: Bu tarz kanalları takip etmeyi tavsiye ederim, müfredat dışı matematik öğrenmek bence güzel bir şey ve bu kanallar genelde görsel açıdan iyi oluyorlar.

  Matematik youtube: konu anlatımı ihtiyacım olursa herhangi bir kanaldan izliyordum, bir kanal önerim pek olamaz o yüzden.

  Kenan Kara: Konu anlatımlarını kendim izlemedim ama oldukça iyidir muhtemelen. Ben sadece Acil Geo çözümlerini ve Karekök LYS çözümlerini izlemiştim, fazlasıyla iyiydi.

  Umut Öncül: paralı TYT-AYT satın almıştım ve memnun da kaldım ama sene sonunda bazen acaba ESŞ mi alsaydım diye düşündüğüm oldu. ESŞ almayan birine Umut Öncül tavsiye ederim sanırım. ESŞ'yi de daha çok fizikle iyi bir ilgisi olan kişilere tavsiye ederim gibi.

  Kimyaözel: paralı satın aldım, kesinlikle tavsiye ederim çünkü her şey mantığı ile anlatılıyordu ve ben başka türlü öğrenemiyorum. TYT kimyayı çoğu kişi yarım yamalak atlar geçer ama bence TYT kimya temeli çok önemli, AYT kimyayı çok basite indirgeyebiliyor.

  SeninBiyolojin: paralı satın aldım ve zaten oldukça makul bir fiyatı vardı. Aynı videolar youtubeda ücretsiz de var ama olsun. Aras hoca olmadan kesinlikle biyoloji fullemek hayal olurdu. Aşırı derecede tavsiye ederim.

  Rüştü Hoca: anlatımı biraz sinir bozuyor ama yazdığı bilgiler iyi olduğu için videoları açıp atlaya atlaya izlemiştim dil bilgisi tekrarı olsun diye.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vedddddddd -- 5 Ağustos 2020; 20:10:47 >
  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Yüzbaşı
  532 Mesaj
  111 tyt 80 ayt ye ilk 700 ~ gelmiş böyle iş mi olur

  Hayatınızda başarılar hocam.

  Dildeki 90 sıralama ile ilk 100 bursu alamıyorsunuz değil mi ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuzyirmi -- 30 Temmuz 2020; 23:47:0 >
  _____________________________
 • Onbaşı
  24 Mesaj
  Forumda lti sorularımı çözen tek kişiydiniz sanırım o kısımda epey vakit geçiriyordunuz çözümleriniz hep açıklayıcıydı çok teşekkürler :)  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Er
  0 Mesaj
  Tebrik ederim hocam.Faydalı konu için de teşekkürler  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Er
  12 Mesaj
  Hayal ettiğim yabancı dil bu işte ama ben seviye sınavına girsem beginner bile olamam :∆  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • gereksiz mezuna kalmışsınız bilkente ödeyecek para verken hayatınızdan 1 yılınız boşa gitmiş
  _____________________________
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Böyle iş olmaz olsun .

  Teşekkürler.

  Dildeki 90 sıralama ile ilk 100 bursu alabiliyorum bildiğim kadarıyla...
  |
  |
  yuzyirmi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Yüzbaşı
  512 Mesaj
  Tebrikler. Obp saçmalığının mağdurlarından olmanız üzdü.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Er
  13 Mesaj
  Tebrik ederim hocam çok dolu bir insansınız umarım ileride hakettiğiniz yerlere gelirsiniz hayatınızda başarılar  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  512 Mesaj

  Hamda ilk 100 ise alırsınız. Neyse ki bunda obp yok :)  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Vedddddddd kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  190 Mesaj
  Adimiz gecmis diye duyduk hemen okuyalim konuyu  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  The Killing Road'un Deneme Günlüğü | The Killing Road'un Tavsiye Konusu
  Samsung Galaxy S20 Cloud Blue | hp Envy 13 | Samsung Galaxy S7 Black Onyx
  Galatasaray | Villarreal CF | Chelsea FC
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Geçen yaz ve sene başında yardımcı olduğum kişilerden böyle mesajlar duymak her zaman sevindiriyor :). Bolca başarılar dilerim .
  |
  |
  nuppac0840 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Er
  12 Mesaj
  Süper tavsiye konusu olmuş hocam elinize sağlık.
  Çok güzel çekiş yapmışsınız. Tebrikler.
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Yabancı dil insan kendini buna verince mutlaka gelişiyor hocam. Bence beyinlerimiz bu yönde doğal bir yeteneğe sahip yani. Sadece öğrenirken doğru yollarla öğrenmek lazım, bir de ağaç yaşken eğilir sıkıntısı olabiliyor tabi bazen.
  |
  |
  epheksus kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  2020 YKS Sayısal 305.si ve Dil 90.sından Tavsiye Konusu: https://forum.donanimhaber.com/--144815126
 • Su son gunlerde acilan tavsiye konulariyla forum biraz kendine geldi ya  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  111 Mesaj
  Yks 2020 sen nelere kadirsin hocam tebrikler.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  12 Mesaj

  Hocam benim yerimde olsaydınız ne yapardınız nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum gerçekten lisede ingilizce görmedik yalnızca tyt ayt test cozduk teogta 20/20 yapmıştım ondan sonra hic bi şey katmadım İngilizce adına  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Vedddddddd kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Er
  2 Mesaj
  Daha iyisini hak ediyordun hocam. Umarım ileride hak ettiğini alırsın Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık
  _____________________________
  skal
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Webtures SEO;SEO Nedir?
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
Ekonomi
Bebek Oyunları
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,047
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.