Şimdi Ara

Uzay simülasyonu önerileri, Freelancer , Star Lancer , evochron legends gibi (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
11.802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • x-wings oynuyordum bende fii tarihinde sonra gelmedi gerisi.Iyicene soguttular bizi bu türden. Halbuki kücük bir uzay gemisi ile büyük gemiye dalmak gibisi yoktur. Bende burda önerilenleri bir deniyim aradan kendime pay cikartiyim tessekürler.
  • 2000 li yılların ilk yarısındaki teknolojiye göre freelancer tabii ki en muhteşem oyundu uzay simülasyonları arasında..
    Ancak günümüz teknolojisi için X3 serisi; gerek grafikleri, gerek konusu bakımından şu an için üst düzeydedir.Bu oyunun bir sonu yoktur sanılanın aksine...ırklarla dost oldukça onların sizlere verdiği görevleri yaptıkça,diğer ırklar,düşman ırklar size görev teklif eder,yüksek para önerir,para uğruna birini kabul eder başarırsanız biraz önce dost olduğunuz ırk bir anda düşmanınız olur.X evreni oldukça büyüktür yüzlerce geçit sayesinde yeni yeni sektörlere gidersiniz,para elde etmek için ticaret yapar,gerektiğinde soyguna başvurursunuz.Yeterli paranız olunca kendi istasyonlarınızı kurmaya başlar,mal alıp satmaya başlar ticaretinizi geliştirir, kendinize silah ve gemi imalathaneleri kurarsınız.
    Single player'da bir bölümü bitirdiğinizde diğer bölüme geçmek için belirli bir yeteneğinizin olması gerekir,gerek ek görevler gerekse ticaret yaparak yeteneğinizi geliştirip belirli bir seviyeye çıkmadıkça ikinci bölüme başlayamazsınız.Oyunun Yapayzekası bence çok iyidir, it dalaşında siz hızınızı arttırdığınızda düşmanda hızını artırır,inanılmaz manevralar yapar,arkanıza geçer,takip edip kitlenmekte zorlanırsınız,belirli bir taktik ve gerekli donanımı geminize yüklemeden düşmana dalarsanız sizi toz duman eder,nerede missile atacağını nerede laserlerle vuracağını düşman çok iyi bilir.Oyundan tad alabilmeniz için yada normal mod'dan sıkılanlar için onlarca modu vardır,scriptleri vardır.Savaş sırasında düşman gemilerine belli bir zayiat verdiğinde zaman zaman düşman pilotu gemisini terkeder ve düşman gemisini ele geçirme şansı doğar.Aynı zamanda belirli seviyedeki gemilerinizde marine 'ler bulundurabilir onları eğiterek bir savaş sırasında düşman gemisine çıkartmak için gönderebilirsiniz,marine'leriniz iyi eğitilmişse düşman gemisini ele geçirebilme şansınız vardır.
    Bir sektörede ticaret yaparken o sektöre özel illegal malları taşıyamazsınız sektördeki polis devriyeleri hemen sizi uyarır,yok kardeşim ben iilla bu illegal şeyleri taşımak istiyorum diye karşılık verirseniz,gözünüzün yaşına bakmaz tüm sektör üzerinize çullanır.Savaş sonrası genellikle füzeler ,silahlar yada ticari mallar artıklar olarak etrafta kalır,siz gemilerinize direktif vererek bunları toplatabilir,ihtiyacı olan istasyonlarda satabilir, ek para kazanma şansınız olur.

Oyunda aynı zamanda Wing commander'lık yaparsınız.Sağlam bir Wing yanınıza almadan düşmana tek başına dalmayı düşünmeyin sakın.Yanlışlıkla yada bilerek bir Khaak(default düşmanlardan birisi) sektörüne girdiğinizde siz ordan çıkana kadar bir de bakmışsınız game over olmuş.Gemiler için yüzlerce silah,füze sistemi bulunur hangi düşman gemisine hangisiyle saldıracağınız bilmezseniz yine sıkıntıdasınız demektir.Bir istasyon kurmak için istasyon kurucu diye özetleyebileceğim gemiye sahip olmanız gerekir,bu gemi için bir ırkla çok iyi dost olup onun size önerdiği görevleri başarmanız gerekmektedir.Bu sayede o ırkla olan güven puanınız artar ve gemi tersanelerinden alabileceğiniz gemiler gittikçe gelişir.

Oynayan bilir X3:TC de bir Xenon Hub kurma bölümü var günlerdir bitmedi,görev icabı sizden istenen malları toparlamak için yüzlerce ticaret gemisi,onlarca istasyonunuzun olması gerekmektedir.Tabii bu malları elde ederken istasyonunuzda üretilen bir ticari mal için gerekli hammaddeleri etraftaki istasyonlardan satın almanız gerekecektir,bazen bu hammadde satan istasyon evrenin diğer ucunda olabilmektedir,dolayısıyla o yüzlerce gemiyi öyle bir idare etmeniz gerekir ki;istasyonunuzda üretilen mal devamlı üretimde olsun, bir hammadde eksik olduğunda istasyonda üretim durur ticaret gemileriniz istasyona demirlediğinde size sorar:"usta bu istasyonda mal kalmamış ben ne yapayım diye"

Kısaca sadece it dalaşı yapmak isterseniz size Freespace öneririm,bildiğim kadarıyla bazı BSG modları var; bazıları da yapım aşamasında hatta diaspora bu modlardan en ilginci yakında biter diye tahmin ediyorum.Ama ticaret yapayım,kendi gemilerim, istasyonlarım olsun kendi üretimimi kendim yapayım,gemi tersanem olsun geliştikçe yeni görevler alayım,dostumu düşmanımı kendim belirleyim diyorsanız;sizlere X3 serisini şiddetle tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemu -- 9 Temmuz 2009; 18:18:39 >

• Space Rangers 2´ yi oynamayan cok sey kaybeder.

Grafik olarak belki sizi tatmin etmeyebilir ama hikaye ve konunun islenisi yonunden 10 numara oyundur.

Saygilarimla
  • cemu dostum yazini okuduktan sonra, diyebilirim ki sen yillardir x3 oynamisin hatim etmisin.
  • @cemu
    x3oynamaya başladım ancak oyun hakkında bilgi alabileceğim türkçe bir kaynak bulamadım ve oyunda çok detaylı.Henüz ticaret yapmasını dahi çözemedim.Astroitlerden silikon ve ore topluyorum ancak bunları satamıyorum.Aslında nasıl satış yapacağımıda çözemedim.İstasyonlarda trade seçeneğini seçiyorum ancak sadece alabiliyorum.Oyun hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • Ya arkadaşlar X3 ün nesi güzel..

x3pdemosetup1.3.1_en berbat
    900mB

Bu demoyu oynadım bi kerem hiç gerçekçi değil, fareyi kıpırdatmamla uzay gemisi komle dönüyor, gerçek dışı olunca anlamı kalmıyor.. BERBAT
  • quote:

Orijinalden alıntı: birolayd

Ya arkadaşlar X3 ün nesi güzel..

x3pdemosetup1.3.1_en berbat
    900mB

Bu demoyu oynadım bi kerem hiç gerçekçi değil, fareyi kıpırdatmamla uzay gemisi komle dönüyor, gerçek dışı olunca anlamı kalmıyor.. BERBAT

Neyini kıpırtadınca uzay gemisinin dönmesini bekliyordun pardon?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Byaku

@cemu
    x3oynamaya başladım ancak oyun hakkında bilgi alabileceğim türkçe bir kaynak bulamadım ve oyunda çok detaylı.Henüz ticaret yapmasını dahi çözemedim.Astroitlerden silikon ve ore topluyorum ancak bunları satamıyorum.Aslında nasıl satış yapacağımıda çözemedim.İstasyonlarda trade seçeneğini seçiyorum ancak sadece alabiliyorum.Oyun hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

mesajı bayağı geç gördüm
    oyunu çözebilmek için hallice ingilizce bilmek gerekiyor,çünkü gerçekten çok detayı var
    topladığın materyaller ore,silicon gibi birçok uzay istasyonunda alınıyor genelde ore silah yapım istasyonlarınca alınır
    her sektörde bir ana takas istasyonu bulunur trading post gibi oraya gemilerini gönder trade seçeneğine geç
    istasyonun birinci ve ikinci öncelikli hammaddeleri var orada o an bulunan hammadde sayısı örneğin 150/750 gibi birşey yazar
    yani sen 550 birimlik mal satabilirsin bu istasyona;bir çubuk vasıtasıyla sana doluluk oranını da gösterir altında
    mouse ile o bölgeye tıkla diyelimki ore madeni alan bir istasyondasın geminde ore varsa gemi kargo bölümü ekrana gelir sen mouse ile satacak kadar birimi kendi geminin kargo ekranından seçeceksin ve satacaksın
    oyunu artık oynamadığım için ekran görüntüleri alıp yardımcı olamıyorum ama bir kere yaparsan kolayca nasıl ticaret yapacağını öğreneceksin
    dediğim gibi her istasyonun farklı hammaddelere ihtiyacı var topladığın madenler her istasyon tarafından alınmayabilir bunu unutma

• quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Yok anlamadınız siz, fareye dokunmamla motorlar çalışmadığı halde gemi dönüyor, geminin dönmesi için motorun çalışması gerek, hiç bir motor çalışmıyorken gemi hareket halinde bile değilken fareyi çevirince gemi yön değiştiriyor bu özelliği çok saçma.. Acaba ayarı varda ben mi bilmiyorum..
  • Sins of a Solar Empire, tam olarak uzay simulasyonu diyemem ancak güzel bir uzay stratejisi, gözatabilirsiniz, ek paketleri de var. Konu başlığı eski ancak konuya denk gelenler için malumat.

http://www.gamespot.com/pc/strategy/sinsofasolarempire/index.html?tag=result;title;0

Not: Bugüne kadar oynadığım en güzel uzay simülasyonu Wing Commander IV idi, 1995-1996'lı yıllarda bilgisayar kullanan arkadaşlar belki bu oyunu hatırlarlar, oyun sektöründe devrim yapmıştır, aynı zamanda bir filmi oynuyorduk, herşeyi ile dört-dörtlük bir oyundu, 1996 yılı için yapılan bir oyunun 6 CD olması şaşkınlık yaratmıştı, o dönemlerde kullandığım bilgisayar 486 DX/2 66 MHz işlemciye sahip bir bilgisayardı, bu oyun anlatmakla bitirilebilecek bir oyun değil gerçekten, şu anda bile oynanabilir ancak eski bir bilgisayara ihtiyaç var, yeni donanımlarda çalışmıyor, bu oyun için eski bir sistem yapmayı bile düşündüğüm oluyor, Pentium 133 MHz bir bilgisayar yeterli olacaktır :) O yılda Ankara'da bu oyunun orijinalini bulmam ise bir mucizeydi, kutusu ile birlikte hala başköşede saklarım, hey gidi günler deyip geçelim, selamlar.

http://www.gamespot.com/pc/sim/wingcommander4thepof/index.html?tag=result;title;0

• Starlancer oynayanlara bi sorum olacaktı. görev bitiminde veya görevleri restart yaptığımızda oyundan çıkıyorum ve windows uyarı veriyor bir problemle karşılaşıldı vs gibi. bu sorunla karşılaşan oldu mu daha önce?nasıl düzeltebilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: birolayd

quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Yok anlamadınız siz, fareye dokunmamla motorlar çalışmadığı halde gemi dönüyor, geminin dönmesi için motorun çalışması gerek, hiç bir motor çalışmıyorken gemi hareket halinde bile değilken fareyi çevirince gemi yön değiştiriyor bu özelliği çok saçma.. Acaba ayarı varda ben mi bilmiyorum..

Arkadaşım 64 model Bedford kamyon değil ki bu manevra için marş bassın kontak açık kalsın... Ayrıca Uzay sürtünmesiz ortam olduğu için ion motor teknolojisinin ne seviyede olduğunu nasıl bilebiliriz? Işık hızında giden bir gemi yerinde manevra yapıyor diye oyunsan soğumuşsun. Yapma etme gözüm. Aya inen modüle bak nasıl manevra alıyormuş olduğu yerde anlarsın zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanctus Diavolos

Starlancer oynayanlara bi sorum olacaktı. görev bitiminde veya görevleri restart yaptığımızda oyundan çıkıyorum ve windows uyarı veriyor bir problemle karşılaşıldı vs gibi. bu sorunla karşılaşan oldu mu daha önce?nasıl düzeltebilirim?

arkadaşlar yok mu bo sorun hakkında bilgisi olan?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.