Şimdi Ara

Uyumlu Anakart, İşlemci ve Ekran Kartı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar öncelikle sizlerinde başını ağrıttığım için özür diliyorum ve edeceğiniz yardımlar içinse şimdiden teşekkür ediyorum..

Yaklaşık 4 yıldır aynı sistemi kullanıyorum ve artık yetersiz gelmeye başladığı için yenilemeyi düşünüyorum.
    ihtiyacım olan yeni parçalar ise işlemci, anakart, ekran kartı, ram ve bunlara yeterli gücü sağlayabilicek bir psu.

Başlangıç olarak benim dikkatimi çeken bir işlemci ve ekran kartı var tabiki:
    intel E8400 1333mhz bir işlemci ve
    Asus EAH4850 256 bit GDDR3 bir ekran kartı

Sizlerden istediğim yardım ise bu parçalarla sorunsuz bir uyum sağlayabilicek overclock a müsait yine Asus bir anakart.. veya işlemciye uygun anakartı bulduk diyelim ekran kartında bir sorun çıkarmı? Veya Sizlerin Tavsiyeleri nelerdir? ram olarakta kingston veya ocz düşünüyorum ve tüm bunlar için son olarak 1,100 TL lik bir bütçem var :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inferno_tr -- 19 Kasım 2009; 23:05:03 >

• INTEL Q8400 CORE 2 QUAD 2.66 GHz -- 313tl
    DFI LANPARTY DK P45-T2RS PLUS--- 170tl
    KINGSTON 4 Gb (2x2) KIT 1066MHz DDR2 Hyperx PC2 8500 CL5 RAM--- 190tl
    Palit GTS250 512 MB Ekran Kartı--- 195tl
    FSP 500W 12cm Fan 24 Pin Güç Kaynağı -- 120tl

toplam: 988tl,ekran kartını hd4870 yapabilir,yada işlemcini Q9550 yapabilirsin 1100tl ye tamamlamak icin.

E8400 iyi oc olan bir işlemci Q8400 ile aynı fiyatta.Asus anakart önermedim biraz pahalı,DFI oc de iyi olan bir kart.
    Amd sistem istersen ddr3 lü bir sistem önerilebilir.

x4 945,785g anakart ve gts250 + fsp 500w şeklinde önerilebilir.

www.teknofiyat.com buradan parcalara bakabilirsin.

• Sevgili HiqhWoltage;

Öncelikle ilgi ve alakan için tekrar teşekkür ederim.

E8400 ve Q8400 den birini zaten çok daha önceden tercih etmek zorunda kaldığımda mhz den dolayı seçimim E8400 den yana olmuştu Q8400 mhz si düşük bir işlemci olduğundan tercih etmedim. Diğer yandan tabikide benim için Q9550 mükemmel bir işlemci ama fiyatı korkutuyor insanı :) fakat tabiki yeterli kaynağı sağlayabilirsem 9550 den şaşmam :)

Anakart için teşekkür ederim sanki kör olmuş gibi asuslara bakıp bakıp duruyordum öyle boş boş :)) ama senin yazdığın anakart markasınıda ilk kez duyuyorum desem yeridir :S belkide birazda olsa kaliteli bişeyler isteyişimdendir.

Lakin Ekran kartı konusunda kafama takılan birşey var,
    benim söylediğim ve senin söylediğin kartlar arasında çok bi fiyat farkı yok ve palitte gördüğüm bir eksi ise tv-out çıkışı olmaması.. tabiki sen benden daha iyi anlıyorsun ve oradan asus u çıkartıp yerine palit önerdiysen bir bildiğin vardır fakat dediğim gibi benim pek bi bilgim olmadığından beni aydınlatmak amaçlı bu değişimin nedenlerini artı ve eksilerini bana söyleyebilirsen inan çok mutlu ve kart konusunda tatmin olmuş olurum.

Sana zahmet hazır elin değmişken birde HD4870 ne kadar gerekli olabilir birde bu konuda birkaç şey söyleyebilirsen dahada sevinirim.

Son olarak nedendir bilmem ama amd sistemler bana hep itici gelmiştir o yüzden hiç düşünmedim bile amd sistem kurmayı.

• Amd sistem kurmak neden itici geliyor bilmiyorum ama sistem tavsiyeleri bölümünde sizin istediğiniz fiyat aralığında sadece amd önerileri bulursunuz. Eğer geçen seneki sistem tavsiyelerini okursanız sadece intel görürdünüz o bakımdan markayı unutun ve fiyat/performans ile ilgilenin derim ben.
  • E8400 kullanıcısı olarak size Q8400 önermemin nedeni,4 cekirdekli uygulamaların gün gectikce artması ve 4 cekirdekli işlemcilerin gelecek acısından daha performanslı olacağıdır,Q8400 ile iyi oc yapanlarda mevcut,yeterli miktarda oc yapabilirsiniz tabi ama E8400 kadar kesinlikle olmaz.İcin rahat etmeyecekse işlemcide frekansa dayalı çoğu uygulamada E8400 , çoğu Q9xxx yada Q8xxx serisinin önündedir,almanızın pek bir zararı olmaz...
    Ben palit 8800gt sonic kullanıyorum.Palit kaliteli ve sağlam bir markadır.GTs250 de hd4850 den daha iyi bir kart olup physx -cuda gibi artılarıda mevcuttur.Tv-out konusunda haklısınız.Sectiğiniz asus un soğutucusuna dikkat ettiyseniz referans.Bu da ilerde ses ve ısı sorunu yaratan kötü bir secim kart icin,hd4850 alacaksanız:
    http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=3668 bu kartı alabilirsinz.
    Önerdiğim anakartla oldukca iyi overclock yapanlar mevcut internette araştırsanız epey iyi olur.Bu fiyata bana göre en iyi p45 anakart bu.Tabi bios u cok ayrıntılı ve karısık diğenlerde var.Hd4870 yüksek performanslı bir kart,ne kadar qerekli olabilir bilemem.Ancak hd4850 den daha yüksek ayarlarda daha rahat oyun oynayabileceğiniz kesin bu kartla.

Amd kurmak eskiden banada itici geliyordu,amd kendini cok geliştirdi Q9550 performansında x4 945 3.2ghz işlemcileri mevcut ve önerilerimin çoğu bu yönde.
    Amd sistem anakart+işlemci olarak daha ucuz ve bu fiyata verdiği performans daha yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 20 Kasım 2009; 10:47:26 >

• Sevgili, HiqhWoltage. genel olarak açıklamalarına katılıyorum. Yalnız kafam AMD için söylediğin son cümleye takıldı. " Q9550 performansında x4 945 3.2ghz işlemcileri mevcut "
    AMD x4 945 3,2 ghz işlemcinin, Quad 9550'nin yanına bile yaklaşabileceğini zannetmiyorum. Ama eğer yakın bir performans sergiliyor olsa bile yine de çok başarılı sayarım.

http://www.bilgisayarprogramlari.net/teknoloji-ve-program-haberleri/cok-cekirdekli-islemciler-ve-gelisim-seruveni-2 Core 2 ve Quad İşlemciler

• Sevgili moffaka; dediğim gibi amd yinede itici geliyor ve amd ye karşı hiç bir sempatim yok ve araştırma gereği bile duymuyorum.. bilemiyorum belkide bunun sebebi geçmişte amd nin beni hep hayal kırıklığına uğratmasıdır :( ama yinede önerin ve ilgin için gerçekten teşekkür ederim..

Sevgili HiqhWoltage;
    işlemci seçimimi Q9550 yaparsam eğer bunun yanına alacağım kart kesinlikle artık palit gts250 dir.
    bu konuda gerçekten benim gözlerimi açmamı sağladığın için teşekkür ederim. önermiş olduğun bu kartla ilgili kafamda artık hiçbir soru işareti kalmadı.

Diger yönden eğer işlemcimi yine E8400 yapmaya karar verir ve ekrankartımı hd4870 yapmak istersem bana önerebileceğin marka nedir?

Son olarak bahsettiğim bütçe benim elimde olan bir miktar değil, bir bilgisayarcı arkadaşımın bana olan bir borcudur ve bu borç karşılığı bu parçaları ondan alacağım ve kendisi exa ile anlaşmalı ve oradan alışveriş yapmakta ve bahsettiğin anakart ı orada bulamadım. Bana oradan bahsettiğin bu anakart ın özelliklerine yakın bir kart önerebilirmisin acaba? Bu arada seçeceğimiz anakartın benim için max. bellek 8gb desteklemesi ve 6kanal ses e destek vermeside yeterlidir. Tabi noolur noolmaz ilerde ekrankartımın başına bir iş gelirse pc mi kapalı tutmak zorunda kalmayayım diye birde dahili ekran kartı olması tercihimdir ama olmasada o kadar önemli değil...

Eminimki şu an bu sayfayı okuyan arkadaşların aklında birde şöyle bir soru işareti belirecektir.. Madem bilgisayarcı bir arkadaşın var niye burda bizleri yoruyorsun gibi :) O konuyada hemen şöyle açıklık getireyim.. Her ne kadar arkadaşım olsada kendisi bir esnaftır ve öncelikle kendi çıkarları doğrultusunda parçalar satmak isteyecektir.. veya elinde olan parçalardan bana vermek isteyecektir.. ben istedimki kendi sistemimi kendi hür iradem doğrultusunda kurayım :)) Etmiş olduğunuz ve edeceğiniz yardımlar için tekrar teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inferno_tr -- 20 Kasım 2009; 15:28:12 >

• Eksadan alınacaksa orada fiyatına göre Gigabyte EP45-UD3LR iyi bir kart.DFI dan 50tl daha pahalı.
    Ekran kartı HD4870 alırsanda PowerColor HD4870 1 GB önerebilirim.

Net user,google dan biraz araştırma yap bir cok test sitesi mevcut.x4 945 e Q9550 yaklasamaz kadar sacma bir laf olamaz.
  • Gigabyte EP45-UD3LR 225 TL
    Asus P5Q SE2 P45 190 TL

İki kartında özelliklerine baktım hemen hemen aynı gibi ama tabiki aralarında benim göremediğim farklılıklarda vardır.
    Mesela hangisinde daha iyi oc yapılabilir? Yada kapasitörleri hangisinin daha iyidir vs vs.. :S:S
    Son olarak bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum şuan için netliğe kavuşturamadığımız tek konu bu anakart seçimi maalesef.. :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inferno_tr -- 22 Kasım 2009; 0:22:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inferno_tr

Gigabyte EP45-UD3LR 225 TL
    Asus P5Q SE2 P45 190 TL

İki kartında özelliklerine baktım hemen hemen aynı gibi ama tabiki aralarında benim göremediğim farklılıklarda vardır.
    Mesela hangisinde daha iyi oc yapılabilir? Yada kapasitörleri hangisinin daha iyidir vs vs.. :S:S
    Son olarak bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum şuan için netliğe kavuşturamadığımız tek konu bu anakart seçimi maalesef.. :S

gigabyte öneririm
    asusun 24 pin kablosunun giriş yeri bile kartı itici yapmaya yetiyor
  • Hmm iticilik harici pek bi sorun yok sanıyorum o zaman :))

INTEL Q9550 İŞLEMCİ
    Gigabyte EP45-UD3LR ANAKART
    KINGSTON 4 Gb 1066MHz DDR2 Hyperx PC2 8500CL5 RAM
    Palit GTS250 512 MB Ekran Kartı
    Aşağı Yukarı 1100 TL civarı tutuyor psu yuda artık bi şekilde halledecez :))

Neyse bu son rütuşlarla birlikte kuracak olduğum intel sistem yerine oturdu sanıyorum.
    Ve bu sistemle ilgili olarak en çok emeği geçen HiqhWoltage a ve diğer arkadaşlarada teşekkür ediyorum.
    Fakat son günlerde forumu o kadar çok kurcaladımki amd hakkında belkide yanıldığımı yada çok fazla önyargılı düşündüğümü farkettim..

Aynı bütçeye kuracağımız bir amd sistem dahamı iyi olur acaba? ve bir amd sistem kurmak istesek nasıl bir sistem kurarız?
    İlgi ve alakanız için tekrar teşekkür ederim tavsiyelerinizi bekliyorum... Unutmadan ooppss forumu kurcalarken seninde çok güzel ve olumlu yorumlarını gördüm ve bu konuyada dahil olmana sevindim umarım banada yardımcı olabilirsin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inferno_tr -- 24 Kasım 2009; 2:05:07 >

• Güncel..
  • 620 veya 925 işlemciyle kuracağın bir amd sistemi bahsettiğin q9550'den daha f/p olacaktır şu dönemde. İkisi de daha ucuz ve denk Anakartında 785g çipsetli almanı tavsiye ederim crossfire yapmayacaksan. Entegre grafiğiyle yeterince başarılı. Ekran kartını 260tlye hd5750 almanı öneririm.
    Ek:Hd5770 312tl fiyatıyla deveyükünde, nova'da satılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 22 Kasım 2009; 19:33:47 >
  • Asus M4A785TD-V EVO 785G/DDR3 -- 200tl
    AMD Phenom II 945 X4 (3.0 GHz) 8MB -- 350tl
    HI-LEVEL 4 GB (2*2) 1333 MHz DDR3 Kit --- 177tl
    Palit GTS250 GREEN 512 MB 256Bit GDDR3 --- 227tl

toplam: 954tl,eksadan parcalar.Ekran kartı Hd5770 -- 353tl de yapılabilir,hd4870 te.Ram i de daha iyi birşeyler secebilirsin.
  • Hmm gördüğüm kadarıyla amd nin işlemcileri ucuz fakat iyi kalitedeki ve yüksek mhz deki ram leri intel sistemlerin aksine daha pahalı ve intel DDR2 CL5 kullanırken, AMD DDR3 CL7 kullanıyor. Bu durumda Q9550 intel sistem ile Pll 945 AMD sistem arasındaki fark 100TL gibi birşey oluyor..
    Performans açısındanda hemen hemen aynı gibiler sanırım.. 100TL lik bir farklada palit gts250 yi dx11 destekleyen bir hd serisi ekran kartıyla değiştirmemizde mümkün değil gibi..
    Bu durumda aradaki farka bakmaksızın intel almak sizce aptallık olurmu?

(ekran kartlarını iki sistemdede 1GB olarak hesapladım ve AMD sistemdeki ramleri, inteldeki gibi kingston olarak değiştirdim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inferno_tr -- 23 Kasım 2009; 1:14:21 >
  • Bu arada DDR3 ve DDR2 arasında pek fazla bi performans farkı yok sanıyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Asus M4A785TD-V EVO 785G/DDR3 -- 200tl
    AMD Phenom II 945 X4 (3.0 GHz) 8MB -- 350tl
    HI-LEVEL 4 GB (2*2) 1333 MHz DDR3 Kit --- 177tl
    Palit GTS250 GREEN 512 MB 256Bit GDDR3 --- 227tl

toplam: 954tl,eksadan parcalar.Ekran kartı Hd5770 -- 353tl de yapılabilir,hd4870 te.Ram i de daha iyi birşeyler secebilirsin.

AMD Phenom II 965 X4 (3.4 GHz) 8MB 938p -- 410tl
    http://www.exa.com.tr/amd/cpular/amd_phenom-325-9260.html

Bu işlemciyle değişirsek bu sistem en iyi secim olur.Q9550 iyi intel sevenler icin iyi performans veren iyi oc olan bir işlemci ancak Lga775 artık bitti buna yatırım yapmasan sırf amd sevmediğin icin daha iyi olr
    Böyle bir sistemi upgrade yapma şansın biraz daha yüksek LGa 775 e nazaran.
    ddr2-ddr3 arasında performans farkı cok yok.

• Önbelleği az olan x4 620 gibi işlemcilerde fark oluyor bariz bir şekilde ddr2 800 ddr 1333 arasında.
    quote:

Orijinalden alıntı: inferno_tr

Bu arada DDR3 ve DDR2 arasında pek fazla bi performans farkı yok sanıyorum..
  • GIGABYTE MA790X-UD3P/DDR2 1333MHZ --- 210 lira
    AMD Phenom II 945 X4 (3.0 GHz) 8MB Quad --- 345 lira
    SAPPHIRE HD5850 1 GB 256Bit GDDR5 HDMI --- 560 lira

1.115 lira kdv dahil.

INTEL Q8400 QuadCore 2.66 GHz 1333MHz 4MB --- 340 lira
    GIGABYTE EP45-UD3LR 1600 FSB/DDR2 --- 215 lira
    SAPPHIRE HD5850 1 GB 256Bit GDDR5 HDMI --- 560 lira

1.115 lira kdv dahil.

www.exa.com.tr

Web üzerinden de tek tek alabilirseniz biraz daha hesaplı olabilir parçalar.

Sistemlere 500w kaliteli bir psu yeterli gelir.

DDR3 isterseniz de Intel Soket 1156 düşünebilirsiniz.

• Hocam ram lerde dahil olmak üzere 1100 TL ye denkgetirmemiz gerekiyor.. :S
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.