Şimdi Ara

UYKU APNESI CPAP CIHAZI VE MASKE SEÇİMİ HAKKINDA (128. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.207
Cevap
130
Favori
440.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçmiş olsun, ben yılbaşından önce yenilettim, bana öyle bir şey söylenmedi. Hatta E-devlet üzerinden aldığım ön raporu doldururken, kendim yazmıştım Uyku Apnesi sonucu CPAP kullanılıyor diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Goqhan06 -- 6 Şubat 2021; 12:44:50 >
  • Hastalık ve cbab cihazının etkileri noktasında bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için daha önce bir yorum yapmıştım. Bu yazımı takiben, yaklaşık 3 hafta aradan sonra bir yazı daha yazmak istedim.

-Cihaza alışmak için 1 ay gibi bir süre öneriliyordu, gerçekten de 1 ay psikolojik bir eşik gibi. 1.5 ay oluyor, cihaza tamamen alıştım diyebilirim. Sanki yıllardır cbab ile yatıyor gibiyim. Cihazın sesi, kendi nefes alışveriş sesim, hiçbirisi yok gibi.

-Basıncım (4 bar) düşük olduğu için ahi ortalamam yavaş ilerliyordu. Ancak yavaş da olsa gelişim var. 3 hafta önce 4.4 olan aylık ortalamam şuan 3.1 olmuş durumda.

-Başlangıçta vücudum uykuya aç bir şekilde 9, hatta 10-11 saat uyuduğum oluyordu. Birkaç haftadır bu uyku ihtiyacı azalma eğiliminde. Sabah 6-7 saatlik uykunun üzerine gün içinde 2-3 saat kestiriyordum bu kestirme isteği azaldı.

-Artık 4-5 saatlik uyku ile günü çıkarabiliyorum. Baş ağrısı, ağız kuruluğu, esneme olmuyor. Fakat 7-8 saatin altı uyuduğum günlerde, vücut iş yorgunluğunu tam atamıyor. Önceleri apneden farklı bir sebebi (siyetik ağrılar, iltihaplı romatizma gibi) olabilir diye düşünüyordum. Fakat yeteri kadar uyduğumda vücut yorgunluğu atmış, ağrılarından arınmış oluyor. Aksi halde günlük işlerimi yapabilsem de ağrılarım oluyor. 7-8 saat ve üzeri günlük uyku süresine sahipsem, o gün gayet dinç geçiyor.

-Dreamwear maskenin arka lastik şeridi çok dandik. Çabuk yıprandı. Su vuramıyorum pek daha da aşınacak diye. Yapışkanı da pek tutmaz oldu. 800 tl fark verip aldığım maske. Anlamadım nasıl iş.

• Alışmanıza sizin adınıza sevindim. Aynı cihazı kullanıyoruz, benim 6 ay oldu, Cihazı kullanmadan önce Uyku testinde Saatlik AHİ 30 çıkmıştı, CPAP kullandıktan sonra Aylık Ahi değeri 2.0

"-Basıncım (4 bar) düşük olduğu için ahi ortalamam yavaş ilerliyordu. Ancak yavaş da olsa gelişim var. 3 hafta önce 4.4 olan aylık ortalamam şuan 3.1 olmuş durumda. "

Benimde 4-11 arası ama 4 bana boğuluyormuşum gibi geliyor, o nedenle Rampa değerini 5 yaptım. Opti-Start değerim 7,5

Merak ettiğim sizin Cihaz CPAP mı, Yoksa Otomatik APAP mı. APAP ise Cihazı ayarlayan kişi Opti-Start fonksiyonunu aktif etmemiş gibi görünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Goqhan06

Alışmanıza sizin adınıza sevindim. Aynı cihazı kullanıyoruz, benim 6 ay oldu, Cihazı kullanmadan önce Uyku testinde Saatlik AHİ 30 çıkmıştı, CPAP kullandıktan sonra Aylık Ahi değeri 2.0

"-Basıncım (4 bar) düşük olduğu için ahi ortalamam yavaş ilerliyordu. Ancak yavaş da olsa gelişim var. 3 hafta önce 4.4 olan aylık ortalamam şuan 3.1 olmuş durumda. "

Benimde 4-11 arası ama 4 bana boğuluyormuşum gibi geliyor, o nedenle Rampa değerini 5 yaptım. Opti-Start değerim 7,5

Merak ettiğim sizin Cihaz CPAP mı, Yoksa Otomatik APAP mı. APAP ise Cihazı ayarlayan kişi Opti-Start fonksiyonunu aktif etmemiş gibi görünüyor.

teşekkürler hocam.

cihazım cbab. dreamstation philips. teknisyen arkadaş, bir ay kullandıktan sonra cihaz apne sıklığına göre uyku esnasında basıncı kendi yükseltip azaltabilecek demişti. açıkcası şuan bu söylediğini cihazım yapıyor mu bilmiyorum.

• maietnigri M kullanıcısına yanıt

Bende 1-2 tane bu maskeden kullandım. En büyük sorun bağlantı kayışı. Zamanla dökülüyor. Amazondan bu yedeklerden aldım. Daha iyi gibi. en azından daha ucuz.

https://www.amazon.com/gp/product/B07WGKWX5Y/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

• BK2000 kullanıcısına yanıt
    Resmed in maske kayışlarının, Philips e göre daha dayanıklı olduğunu söylemişti medikalci.
  • Arkadaşlar resmed p30i maske almak istiyorum ama bu tarz maskelerde basınca göre uyumsuzluk sağlar diyorlar varmıdır aslı?

• omr_hmz O kullanıcısına yanıt
    selamlar,ben Resmed Aircurve V10 Auto BPAP cihazımda aylık ortalama değerleri olarak nefes veriş 7, nefes alış 11 ile kullanmışım. Bu basınçlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadan, 1 civarı veya yer yer 1’in altında AHI değerleri ile 1 yılı aşkın süredir memnuniyetle kullanıyorum. Aynı maskeden bir iki ay içerisinde tekrar satın almayı planlıyorum hatta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • coppermine kullanıcısına yanıt

Philips inde var Dreamweaver modeli sanırım ama benim basınç 11 ve birkaç medikal 8 den sonrası burun kanaması yapar dedi satanlara soruyorum yalan 18 e kadar kullanan müşterim var diyor arada kaldım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    isterseniz öncesinde şöyle bir maske alıp mevcut basınç ayarınızla deneyin. Sıkıntı yaşamaz ve rahat uyursanız Resmed P30i bundan daha konforlu gelecektir, hortum girişinin başınızın üzerinde olması bile konfor seviyesini bayağı arttırıyor.

https://urun.n11.com/diger/bmc-p2-burun-yastikcigi-cpap-maskesi-resmed-airfit-p10-benzeri-P416738723

ssk nın verdiği sleep as a1 maske var ama pekde iyi bi kaliteye sahip değilmiş o yüzden iyi bişey almak istiyorum.

önerdiğin linke baktım görsel olarak güzele benziyor ama yorumlar çok kötü :)

ben bu linkini verdiğim maskeden kullandım hatta ondan da memnun kaldığım için (fiyatına oranla) aliexpress’den 1 adet de yedek aldım. Bu maske resmed airfit p10’un çin çakması aslında. Bence o kullanıcı yorumlarında gömdükleri kadar da kötü bir maske değil. Ama maske işi de kişiden kişiye değişiyor haliyle. Kesin konuşmayayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coppermine -- 11 Şubat 2021; 1:26:13 >

haklısın...

aliexpress te baktım çokta fiyat farkı yok sanki.

teşekkürler kardeş.

• Arkadaşlar herkese merhabalar,

Uyku testimin ikincisinede girdim ve sonuç raporlandı.Şİmdi bu rapora göre benim merak ettiğim, benim sabit basınçlımı yoksa auto cpap cihazımı kullanmam gerektiğini tam anlayamadım.

İkinciside ben cihaz ve maske olarak Resmed veya Philips alacağım,ama anladığım kadarıyla sgk dan cihaz ve maske ücretinin bir ksımını almak çok mantıklı görünmüyor.Çünkü cihaz parasının büyük bir kısmını ben ödeyeceğim ve bu durumda cihazın mülkiyeti sgk nın oluyor.Eğer yanlışım yoksa ve durum böyleyse ben şimdi bu elimdeki raporu sgk ya götürüp başvuru yapmama gerek varmı ?

Bir üçüncüsüde bu konuda anladığım kadarıyla cihazın öneminin yanında esas mevzuunun maskenin kalitesi ve uyumu olduğunu görüyorum.Aklımdaki bir diğer seçenekte maskeyi kendim Resmed veya Philips alıp cihazı şimdilik sgk nın verdiği cihazlamı başlasam,eğer memnun kalmazsam cihazı sgk ya iade edip kendim iyi bir cihazmı alsam.Kafam biraz karıştı,bu arada sgk cihaz olarak ne veriyor bilgisi olan var mı?

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

• deforme olan maske lastiğimin (kafa bandı) yenisini medikalcime sordurdum, sadece lastik için 440 tl dedi :) yani inanılmaz. sırf pahalı bir maskenin parçası olduğu için ayrı haline bile bu fiyatı çekiyorlar. yoksa 10 tl'lik bi malzeme. yukarıda bir arkadaşımız göndermişti linkini, yurtdışından almak daha akıllıca gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maietnigri -- 12 Şubat 2021; 19:22:14 >
  • akonay kullanıcısına yanıt
    Öncelikle geçmiş olsun. Size verilen rapora göre Cpap alabilirsiniz rapor ile. Ancak ileriye dönük bir hamle olarak oto Cpap yani APAP almanızı tavsiye ederim ben. Şahsen ben öyle yaptım ve Resmed Airsense 10 oto Cpap aldım ancak şimdilik doktor tavsiyesi ile manuel yani sabit tedavi basıncı ile kullanıyorum. Benim tedavi basınç değerim 11 mbar. Yüksek bir değer olmasına rağmen, cihazın güzelliği sayesinde alışmakta hiç zorlanmadım. Maske konusu ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu tabiki. Hangisine uyun gösterebileceğiniz size bağlı. Ben şahsen resmed n30i nazal maske aldım ve çok memnunum. Rapor size parasal olarak çok az bir katkı sağlıyor ve cihaz SGK nın malı oluyor. İsterseniz 20 bin TL lik cihaz alın. O yüzden ben rapor kullanmadım cihazı ve maskeyi alırken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canbaba44

Öncelikle geçmiş olsun. Size verilen rapora göre Cpap alabilirsiniz rapor ile. Ancak ileriye dönük bir hamle olarak oto Cpap yani APAP almanızı tavsiye ederim ben. Şahsen ben öyle yaptım ve Resmed Airsense 10 oto Cpap aldım ancak şimdilik doktor tavsiyesi ile manuel yani sabit tedavi basıncı ile kullanıyorum. Benim tedavi basınç değerim 11 mbar. Yüksek bir değer olmasına rağmen, cihazın güzelliği sayesinde alışmakta hiç zorlanmadım. Maske konusu ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu tabiki. Hangisine uyun gösterebileceğiniz size bağlı. Ben şahsen resmed n30i nazal maske aldım ve çok memnunum. Rapor size parasal olarak çok az bir katkı sağlıyor ve cihaz SGK nın malı oluyor. İsterseniz 20 bin TL lik cihaz alın. O yüzden ben rapor kullanmadım cihazı ve maskeyi alırken.

O zaman raporu sgk ya ibraz etmemim bir anlamı yok çünkü bütün parayı ben ödeyip iyi bir cihaz alacağım.

Yada parayı ben ödeyip sgk dan para talep etmesem bile yinede raporu sgk ya ibraz etmelimiyim,bunun bir zorunluluğu var mı ?

• akonay kullanıcısına yanıt
    Rapor beyan etmek gibi bir zorunluluğunuz yok.
  • maietnigri M kullanıcısına yanıt

Merhaba

Bende bu cihazı 3 yılı aşkın süredir kullanıyorum. İlk başlarda ısıtıcının ayarı 2'de iken su damlacıkları uyku sürenince rahatsız ediyordu. Ta ki bir yorum okuyuncaya kadar. Bu yorumda medikalci arkadaş kışın nemlendiricinizin ısıtma seviyesini en üste alın diyordu. Bende ayarı beşe getirdim o gün bu gün tek bir damla bırakın maskeye hortuma bile gelmiyor. Bilginize.

• Benim başıma gelmedi ama araştırmalarımdan çıkardığım özet şöyle, hortumda oluşan su birikmesi problemini cihazın nem ayarları ile oyanayarak çözebilirsiniz. Nem oranını düşürdünüz ancak bu seferde burun kuruluğu oluşyor ve tekrar nemi artırmak istiyorsanız bu noktada ısıtmalı hortum alınması gerekiyor. anladığım kadarı ile ısıtmalı hortumun tek olayı yğksek nem oranında hortumda su birikmesinin önüne geçmek.

• 
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.