Şimdi Ara

Ütopya nedir? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ? YARDIM.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
7.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ütopya düşüncesine göre herkes mutlu , para sıkıntısı yoktur . Ancak bu sadece hayalde kalır . Gerçeklememiş bekletilerde diyebiliriz . Mesela öss ' yi kazanma isteğin gibi :))
  • quote:

Orjinalden alıntı: empire_loups

quote:

Orjinalden alıntı: thekodz

@empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem

Nasıl yani?

yaa hocanın bilemeyeceği bi kelime var mıdır çünkü sözleri baya dokundu :S

herkes saolsun arkadaşlar ütopya kelimesi hakkında yeterli bilgiye sahibim diye düşünüyorum artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thekodz -- 28 Nisan 2008; 19:26:52 >
  • Varıdr, sor kozmos. Kozmosu genelde çoğu kişi öyle hemencecik cevaplayamaz. Geveler durur ağzında. Ama kim bilir belkide bilir. O kadarda zor bir kelime değil çünkü.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: empire_loups

quote:

@empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem

Nasıl yani?

yaa hocanın bilemeyeceği bi kelime var mıdır çünkü sözleri baya dokundu :S

herkes saolsun arkadaşlar ütopya kelimesi hakkında yeterli bilgiye sahibim diye düşünüyorum artık

Yunanca U:Olumsuzluk öneki ; topos:Yer dolayısıyla utopos:Olmayan yer

• Cok fazla kullanılmayan bir kelimeyi bilmemek ayıp degildir, hocanız ayıp etmis eger asagilarca tavır sergilediyse.

Benim onerim Ajitasyon bunu cogu kisi bilmez,bilenlerin bir kismi da Acıtasyon olarak ifade eder yani kendini acındırmak ajitasyonmus. bu yanlıs

Gercek anlamı ise Provakasyonun bir koludur.
  • daha bugün edebiyat dersinde gördük.tesadüf-i vahşet
    ...
  • İnsanın kendi iç dünyası.. Bir tür hayal dünyası..
  • Öncelikle hocanın sizin cehaletinizle ilgili yaptığı eleştiriler karşısında senin verdiğin tepkilere (yazdığın ifadelere) bir bak:

1) "hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi"

2) "o karıda bişe bilmio demekki"

3) "evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı"

Ve bundan sonra soruyorsun:
    "nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi"

Herşey çok açık; sen kendin zaten ütopya olmuşsun. Senin bu gidişle kendisine, çevresine ülkesine ve insanlığa yarar birisi olabilmen ütopyaya en güzel örneği oluşturur.

Bu gün geldiğin durum, içine düştüğün çaresizlik ve cehaletin yüzüne vurulunca içinin hınçla dolması seni en iyi ütopya zaten yapmış.

Kendini, kendi ütopyanda örnek olarak kullan.

Bu anne babalar nasıl bir nesil yetiştiriyor yahu?

Öğretmenin bilmediği bir kelime bulup yüzüne vuracakmış!!!
    Hey allahım ya...

• quote:

Orjinalden alıntı: videre

Öncelikle hocanın sizin cehaletinizle ilgili yaptığı eleştiriler karşısında senin verdiğin tepkilere (yazdığın ifadelere) bir bak:

1) "hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi"

Herşey çok açık; sen kendin zaten ütopya olmuşsun. Senin bu gidişle kendisine, çevresine ülkesine ve insanlığa yarar birisi olabilmen ütopyaya en güzel örneği oluşturur.

Bu gün geldiğin durum, içine düştüğün çaresizlik ve cehaletin yüzüne vurulunca içinin hınçla dolması seni en iyi ütopya zaten yapmış.

Hey allahım ya...

Lise 2 öğrencisinin çoktan bilgi dağarcığında yerini alması gereken bir kelimedir ütopya...
    Genel kültür ile ilgilidir.

Öğretmene "lamer" ne diye sorsan bilemeyebilir.
    Çünkü bu genel kültüre ait bir kelime değil, daha çok internet dünyasının teknik yönünü ilgilendiren bir kelimedir.
    Bilememesi doğal olur...

Arkadaşın dediği gibi bence de öğretmenin açığını bulmayı bırakıp kendi açıklarını kapatmaya çalış...

• ütopya her zaman en üstte ulaşılmaz olan anlamındadir

mesela herkezin eşit oldugu paranın tanrı olmadıgı bir dünya yani komunizm bence ütopyadır

ama varlıgı bile beni heycanlandırır
  • quote:

Orjinalden alıntı: videre

Öncelikle hocanın sizin cehaletinizle ilgili yaptığı eleştiriler karşısında senin verdiğin tepkilere (yazdığın ifadelere) bir bak:

Hey allahım ya...

peki haklısın.

onun söledikleri ? benim yapım böyle bana yapılan hiçbirşeyi karşılıksız bırakamam. bu ne anne babamın yetiştirişinden nede öğretmeni küçümsememden.
    bak normalde gayet düzgün biriyim ama çabuk sinirlenen biriyim sinirlendiğimdede gözüm hiçbirşeyi görmez..

ben ütopya olamam çünkü en azından kişiliğimi biliyorum ;) kişiliğimi sevdiğimi soleyemem ama ben böyleyim seven böyle sevsin ;)

bak @ctrl tasarim ne demiş
    " Cok fazla kullanılmayan bir kelimeyi bilmemek ayıp degildir, hocanız ayıp etmis eger asagilarca tavır sergilediyse. "

ve son olarakta.
    bir olaya sadece bir yönden bakarak yorum yapılmaz diye düşünüyorum ;)

konuyu saptırmak istemedim ama cvp verme gereği duydum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thekodz -- 28 Nisan 2008; 20:40:38 >

• Up umarım @videre görür son yazdıklarımı .
  • Ulaşılamayan Hayal..
  • mesala Türkiye'nin dış borcunun olmayacağı, cari açığının bulunmayacağı, enflasyonun %0.1 olacağı, tam bağımsız, demokratik, sosyal hukuk devleti olacağı bir ütopyadır
  • Devletlerin ileriye yönelik yönetim şekillerini kafalarında belirledikleri ve şimdiki sorunları falan ortadan kaldırmaya yönelik olarak tasarladıkları hayali devletlerdir. nasılım
  • Herşeyin süper herkesin mutlu olduğu toplum
    Distopia : tam tersi
  • mesela her vize sonrası çalıştıklarımı unutmayayım diye finallere kadar bütün derslere girmek,not tutmak benim için bir ütopyadır.ama hiç bir zaman gerçekleşmeyen
  • asdf..
  • Ütopya Nedir - Ütopya Ne Demek

Ütopya anlamı, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.

Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır.

Distopya olumsuz ütopyadır Totaliter ve baskıcı toplumları ifade eder. Örnekler; : Jack London'nın The Iron Heel’i, George Orwell'in 1984’i; Aldous Huxley'in Brave New World’u; Anthony Burgess's A Clockwork Orange; Alan Moore's V for Vendetta; Margaret Atwood's The Handmaid'ın Tale; Evgenii Zamiatin'nın We’si; Ayn Rand'nin Anthem’i; Lois Lowry'in The Giver’ı; Samuel Butler'ın Erewhon’ı; Chuck Palahniuk'un Rant’ı ; and Cormac McCarthy'ın The Road’ı;Fatih Kerim'in Fetih'i gibi örnekler yer almaktadır.

Eutopya olumlu ütopyadır. Mükemmel ama kurgusal değildir.

More’un ütopyası birçok açıdan Platon’un Devlet’ine dayanır.Sefiller ve fakirler toplumdan ayıklanır. Çok az yasa vardır ve avukat yoktur, çok az savaş vardır. Toplum bütün dinlere hoşgörülüdür. Bazı okuyucular bu hayali topluma sıcak bakmazken bazıları millet için gerçekçi bir plan olarak gördü. Bazıları da More’un ütopyasını bir ideal toplum arayışından çok İngiliz toplumu için bir taşlama olarak algıladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: W

Hayaller ülkesidir ütopya. Ve asla gerçekleşmez..

aynen öyle. ha birde selena'nın doğduğu yer <3
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.