Şimdi Ara

Üretim, Stok, Sevkiyat Planlama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
18.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben bir şirkette sevkiyat plnlamacısı olarak çalışıyorum. Elimizdeki sistem henuz çok sağlıklı çalışmadığından herşeyi manuel olarak tekrar elde yapmam gerekiyor. Ben de bu işi kendim açısından kolaylaştıracak bir yol arıyorum.

Olay şu:
    Elimde manuel olarak tuttugum bir stok miktarı var.
    Her sabah erkenden bana bir gün önce yapılmış sevkiyat miktarları geliyor. Bunları düşüyorum. Daha sonra bir gün önce yapılan üretim miktarları geliyor onları da ekliyorum ve o günkü stokum oluşuyor.
    Bu işin günlük sabah rutin şekli ve temeli.
    Öncelikli olarak bu girişleri kolaylaştıracak form temelli stoku tutacak fakat bana sadece üritim ya da sevkiyatı olmuş ve o anda stokta miktarı bulunan malzemelerin listesini malzeme grubu bazında raporlaması.
    Tabii bunu istediğim tarih bazında da görebilmek.

Gelelim işin planlama kısmına.
    Bana her perşembe önümüzdeki haftanın üretim programı gelir. Gelen bu rapora göre gün gün neler üretileceği bildirilir.
    Ben yapacağım bu programa (ya da ne denirse) perşembe günü bunları girmek istiyorum ki ertesi hafta herhangi bir günün programını yaptığımda elimde geleceğe ait Tahmini stok miktarı olsun.
    Tabii bu programı yaptıkca da yine geleceğe ait TAhmini stoktan düşsün.
    Tabii her zaman hatta hemen hemen her hafta tahmin ettiğimiz stok miktarı gerçekten tutmuyor. Ufak Fireler oluşuyor. Bu yüzden üretim programı ve yapılan sevkiyat programına göre çıkan rakamlar ben günlük yapılanları girdikçe düzelterek devam etmeli.
    Kabataslak yapmak istediğim şey bu.
    Bu tip bir şey yapmak için ne kullanmalı nasıl yapmalı ne çalışmalı öğrenmeliyim?

• Bu iş için en uygunu stok takip programı kullanmaktır. Yazılımla aran nasıldır bilemem tabi. Ama hazır paketler var zaten. Yani bu alanda yazılım üreten bi firma ile gorusup bir yazılım satın almak en dogru cozum olacaktır. Haa ben yazıyım dersen dedim ya yazılım bilgine baglı cok uzun surer. Cok ilkel olarak excel tablolarıyla calısabilirsin. Ortak kullanılan excel dosyaları olur. Bu dosyları birden fazla kişi gunceller. Ama ilkel yontem dedigim gibi.
  • Merhaba
    Üretim planlama için çeşitli ücretli ya da ücretisiz hazır paket programlar nette mevcut. Planlama için işletmeler genelde Excel kullanır bunun içinde makro yazıp daha kolay iş görürler.Tavsiyem iyi bir excel ve makro bilgin varsa böyle bir program yazman.(bende bikac tane basit program örnekleri var istersen pm den ulaşabilirsin)

Eğer biraz daha detaylı istersen bu iş için Visual Basic kullanabilirsin ki daha cok bilgi isteyen bir olay.Yok ben hiç bunlarla ugrasmam dersen piyasada yazılımcı firmaların 75 ytlden baslayarak sattıgı paket programlar var onlardan alırsınız.

Kolay gelsin
  • Her türlü ticari paket program uygun ücret karşılığı yazılır...
  • Daha önce geliiştrdiğim bi yazılım sanırım senin işini görür.C# dili ve SQL veritabanı ile geliştirdim.
    ücrette anlaşabilirsek verebilirim.
  • Yapmayı istediğiniz şey zaten piyasada çok yaygın olarak kullanılıyor. ERP (Enterprise Resource Planning) Son çalıştığım işletmede ERP olarak SQL Server veritabanı üzerinde Netsis kullanılıyordu. Modüller

-> Sipariş (Web üzerinden veri tabanına kaydediliyor)
    -> Planlama
    -> Stok
    -> Üretim
    -> Sevkiyat

Kişisel olarak bu tür projeler geliştirilemez. En büyük ERP lerde bile mutlaka şirket ihtiyaçlarına ters düşen noktalar olabilir. Bu konuda firmanızın ihtiyacına en uygun yazılımı tercih edip kullanması lazım. Netsis yazılımının orta halli lisans ücreti 50.000 YTL civarında sanırım.

Sorunuza cevap olması açısından ; yukarıdaki verdiğim kategorileri tek arayüz ve tek veritabanında birleştirmelisiniz. Bütün dillerle yapılabilir Netsis Delphi ile yazılmış mesela ama bu kadar kapsamlı bir yazılım üretmek hayli zaman ve birikim ister.

Eğer ERP konusunda tereddütte kaldığınız noktalar olursa memnuniyetle size yardımcı olabilirim.

İyi Çalışmalar...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.