Şimdi Ara

UNIX vs Linux & Linux dağıtımları (çeşitleri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hem bazı konulara açıklık kazandırılması hemde forumda linux başlığı altında daha çok okunacak konuların olması açısından son zamanlarda arkadaşlarım tarafından bana yönetilen soruları size danışmak istedim;

1-) Unix ile Linux'un birbirlerinden farkları nedir? Eğer aynı şey ise neden farklı 2 isim altındalar?
    2-) Birçok Linux dağıtımı mevcut. Herkes acaba hangisi diye sorar ilkbaşta. Ama aslında Mandrake ile yaptığım HEMEN HEMEN herşeyi Suse/Redhat ile de yapabiliyorsam aynı ara yüz ve kerneli kullanarak biraz kendimizi kandırmıyormuyuz? Bunların asıl farkları nedir? İleride bir çatı altında tek isim olarak dağıtılması söz konusu olabilir mi?

Ben bildiklerimi birazdan postaliyacağım ama benim bildiklerim çok az, eger sizin de bilginiz varsa benimle(bizimle) paylaşın lütfen...

• 1-) UNIX 1969 yılında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından space travel adlı oyunu oynayabilmek için yazılmış bir işletim sistemi.Asıl amaç tabi bu oyunu daha küçük bir makinada çalıştırabilmekmiş.(Bu arada 1969 Linux Tovards ın dogum yılı). Sun, AT&T ve Western Electric tarafından geliştirilmesinde katkıda bulunuldu. C programlama dili böylece ortaya çıkmış oldu. Linux la baglantısını pek bilmiyorum?

2-) Genel olarak GNU GPL, bu yazılımı temin edenlerin, üzerinde değişiklik yapabilmelerine ve tekrar dağıtmalarına olanak tanır.Böylelikle yazılımın her zaman geliştirilmesi ve hayat çevriminin sürdürülmesi imkanı sağlanmış olur.
    Sanırım çeşitli gruplar bunları alıp geliştirmeye başlıyor o yüzden bu kadar isim var ama; bir ses problemi ile karşılaşınca örneğin ALSA ile hepsine aynı çözüm getirebiliyoruz. Yani<font color='red'>aslında hepsi için aynı şey yapılıyor</font id='red'>, zaten(galiba?) aynı çekirdegi kullanıyorlar. Neden bu kadar isim?

• UNIX'in temelleri 1968 yılında, AT&T Bell Laboratuarları, General Electric ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden bir grup araştırmacının bir arada çalıştığı MULTICS projesine dayanır. AT&T Bell Laboratuarları'ndan iki araştırmacı Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından MULTICS projesi kapsamında geliştirilen UNIX çok maliyetli olmayan (tabii burada üniversite/büyük şirket bütçeleri söz konusu) çok-kullanıcılı çok-görevli bir işletim sistemi olarak tasarlanmıştır.

UNIX 1973'te C programlama dili kullanılarak yeniden yazılmıştır. Böylece her donanım platformu için ayrı ayrı bir daha yazılma zahmetinden kurtulunmuştur. Böylece PC'lerden süperbilgisayarlara kadar birçok platform için UNIX sürümleri ortaya çıkmıştır. UNIX büyüdükçe, Bell Laboratuarları UNIX'in lisansını bazı kullanıcılarına vermiştir. Bunlardan bir tanesi de California Berkeley Üniversitesi idi. UNIX gelişimine burada da DARPA desteği ile de devam etmiştir; TCP/IP de burda geliştirilmiştir.

Fakat birçok platforma taşınması bazı uyum sorunlarına da beraberinde getirdi. Bu sorunu çözmek için IEEE yeni bir standart geliştirdi: POSIX(Portable Operating System Interface for Computer Environments). Bu standart Unix-benzeri işletim sistemlerinin nasıl çalışması gerektiği ile ilgiliydi: sistem çağrıları, arayüzler de detaylı şekilde açıklanıyordu. Bu standart sayesinde UNIX daha da yaygınlaştı. Ancak bütün bu gelişmelere karşın UNIX özellikle işistasyonları ve minicomputerler için geliştirilmişti. Bu da 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında UNIX uygulamalarının birçok üniversitedeki güçlü PC'lerde çalışmasına olanak tanımıyordu. Profesör Andrew Tannebaum UNIX-benzeri bir İS yaratmıştı: Minix - fakat Minix'in özellikleri Linus Torvalds'ı memnun etmemişti.

Linus Torvalds Linux projesine Helsinki Üniversitesi'nde başladı. Minix'ten daha fazla özelliğe sahip bir işletim sistemi yaratmak istiyordu. 1991'de UNIX uygulamaları ile çalışabilen ilk çekirdeği Intel x86 platformu için yazan Torvalds daha sonra bunu internette dağıttı. Çekirdek bir işletim sisteminin en temel parçasıdır, Linux UNIX gibi çalışmak üzere yazılmıştır fakat Linux hiç UNIX kodu içermez. Bundan dolayı, Linux UNIX değildir. Daha sonra birçok standart UNIX uygulaması da Linux için yeniden yazıldı.

Diğer programcıların Torvalds'ın dağıttığı kod üzerinde serbestçe çalışmasını ise Torvalds'ın bu kodu özel bir şekilde dağıtması sağladı: GNU GPL lisansı kaynak kodun serbestçe dağıtımını ve herkese açık olmasını sağlar. Herkes bu yazılımın kopyalarını dağıtabilir, yazılım üzerinde değişiklik yapabilir, yeni paketler ekleyebilir. Bu yazılımı parayla satın almış olsanız bile onu başkalarına bedava verebilirsiniz. Buradaki tek şart bu lisansı değiştirme hakkınızın olmamasıdır.

• Yukarıdaki bilgileri Linux+ Certification Bible'den derledim. Sorularına gelince yukarıda da belirtildiği gibi UNIX ve Linux aynı gibi gözükseler de aslında birbirlerinden oldukça farklılar. Ayrıca bildiğiniz üzere Linux'un arayüzü falan daha kullanıcı dostu. Ayrıca pengueni de çok sevimli

Dağıtımlara gelince ben çeşitli dağıtımların olmasından yanayım. Örneğin Suse'yi ISO formatında indiremiyosun, ama Mandrake ya da RedHat için durum böyle değil. Ayrıca çeşitli diller için düzenlenmiş farklı Linux'lar olduğunu da unutmamak lazım. Bi de Linux'ta olayı aşmış kişilerin kullandığı slackware sürümü var tabii. Bazı sürümler çok düşük işlemcilerle çalışabiliyor X Window yüklemedikten sonra; 286'lar için bile geliştirmeye çalışıyorlardı.

Başlangıç aşamasında hangi dağıtım sorusu biraz kafa karıştırsa da bence değişik sürümler kullanıcı için her zaman avantaj.

• Merhaba,
    öncellikle yazını büyük bir zevkle okuduğumu söylemek istiyorum.
    Yani aşağı-yukarı farkını anlıyordum ama küçük soru işaretlerini de çözmüş oldun. [frndsp]
    Kaynagını da vermişin; henüz ona bakamadım, belki bulamam sen bir zahmet edit edip onu da eklermisin? çok saol!

Eğer farklı dağıtımlara karşı olduğum anlaşıldıysa yazdıklarımdan bundan özür diliyorum. Bende herzaman çeşitten yanayım. Bunların avantajlarına burda değinmeye gerek yok. Sadece kendimi bu konularda yeni hissettiğim için (tecrübem, arşatırmalarım yetersiz) biraz daha bilgilenmek istedim.

Çok Teşekkür ederim tekrar tekrar...[bye]
  • Selamlar,

Öncelikle şunu söylemek isterim. Ben de bu konuda oldukça yeniyim umarım herkes bildiklerini/düşündüklerini buraya aktarır ve böylece hepimiz daha kısa sürede daha çok yol alırız.

Bu kaynağı kazaa/iMesh'ten indirebilirsin. pdf formatında 3.6 MB falan. Kitabın tam ismi Linux+ Certification Bible; yazarı Trevor Kay. Bunun dışında da aşağı yukarı her kaynak başlangıçta Linux'un tarihçesinden ve değişik sürümlerden bahsediyor.

Ben de başlangıçta yazını okuyunca "Bu kadar sürüme ne gerek var?" diye düşündüğünü varsaydım. Ama yazını okuduktan sonra anladım ki aynı fikirdeyiz.

İyi çalışmalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Berlin_

Merhaba,
    Yani aşağı-yukarı farkını anlıyordum ama küçük soru işaretlerini de çözmüş oldun. [frndsp]
    Kaynagını da vermişin; henüz ona bakamadım, belki bulamam sen bir zahmet edit edip onu da eklermisin? çok saol!

Eğer farklı dağıtımlara karşı olduğum anlaşıldıysa yazdıklarımdan bundan özür diliyorum. Bende herzaman çeşitten yanayım. Bunların avantajlarına burda değinmeye gerek yok. Sadece kendimi bu konularda yeni hissettiğim için (tecrübem, arşatırmalarım yetersiz) biraz daha bilgilenmek istedim.

konuyu hortlattık ama çok çeşit biraz kafa karıştırıyor, çeşidi azaltıp geliştiriciler birkaç çeşit üzerinde yoğunlaşsalar daha hızlı gelişmezmi

• quote:

Orijinalden alıntı: fbkaya

quote:

Merhaba,

konuyu hortlattık ama çok çeşit biraz kafa karıştırıyor, çeşidi azaltıp geliştiriciler birkaç çeşit üzerinde yoğunlaşsalar daha hızlı gelişmezmi

Her zaman bir şeylerin daha farklı olmasını isteyip yeniliklere yelken açacaklar olacak. Bu işin doğal kanunu ve olması gereken de bu. Örneğin Debian olmasa Ubuntu olmazdı. Ubuntu olmasa LinuxMint ve daha nice Ubuntu tabanlı sevilen dağıtım olmazdı. Yani ortada düşünülen şekilde bir emek kaybı olmuyor. Her şey birikimli bir şekilde ilerliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Let Down

quote:

Orijinalden alıntı: fbkaya

quote:

Merhaba,

Her zaman bir şeylerin daha farklı olmasını isteyip yeniliklere yelken açacaklar olacak. Bu işin doğal kanunu ve olması gereken de bu. Örneğin Debian olmasa Ubuntu olmazdı. Ubuntu olmasa LinuxMint ve daha nice Ubuntu tabanlı sevilen dağıtım olmazdı. Yani ortada düşünülen şekilde bir emek kaybı olmuyor. Her şey birikimli bir şekilde ilerliyor.

değişik bir yaklaşım açısı

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

40 yıl önce yazılmış kodu habire hack edip duruyorlar, yeni hiçbir şey yok, sadece ismi farklı.

Niye birleşmiyorlar? Niye donanımcılarla gizlilik anlaşması(NDA) imzalayıp adam gibi sürücü yazmıyorlar? Neden lisans ücreti isteyip adam gibi iş yapmıyorlar? çünkü bunları yapsalar da değişen birşey olmayacak. çünkü geçmişte zaten öyleydiler, adları Unix idi, ve Microsoft hepsinin kıçına tekmeyi vurdu. Silicon Graphics'in $50bin'e sattığı iş istasyonu ile yapılanı 10'da biri fiyatına NT iş istasyonu da yapıyordu. Aynı durum server tarafında da vardı.

@seyfi84, çok sığ bir yorum olmuş. Linux kaynak kodu şu an 15 milyon satırı aşmış durumda. Çok değil 4 sene önce 10 milyondu. Öyle her önüne geleni kernel hacker ı yapmazlar. Microsoft'un Linux kernel tree sine eklediği kodlarda, kirli kodladığından dolayı eleştirildiğini de bil. Linux , Minix adında Unix benzeri bir yapıdan yeniden yazılarak buralara geldi. Yani 40 sene davası yok. Diğer taraftan NT kaç senelik bir kernel ,hangi aralıklarla yamalanır araştırmanı tavsiye ederim.

Donanımcılarla gizli anlaşmalar yapan belli. Kapitalizmin iliklere kadar işlediği bir düzende Linux aykırı oyuncu kalıyor da ondan. Meseleyi özümsemek ve anlamak için işin biraz GNU felsefesi tarafına yoğunlaşman gerekli. linux ta çoğunlukla bir donanım sürücüsü için öyle MB larca kod yazılmaz. Modüler bir yapı vardır. Açık kaynak olduğundan kernelle daha alt seviyeden bağlantı kurabilir. Bu da daha hızlı bir tepki süresi demektir.

Linux tasarımı ve sağlamlığı Microsoft tan çok ötedir. Eğer Edison ile Tesla nın kalite farkını biliyorsan ve hangisinin ünlü olduğunu gördüysen Linux ile Microsoft arasındaki bu farklılığın sebebini de anlarsın.
    Linux masaüstü pazarında eskiden pek yoktu. Son 10 küsür yıldan beri ciddi bir atağa kalktı ve her geçen gün güzelleşmeye devam ediyor. Kaldı ki bana göre önemli olan kaputun altının sağlam olması. Bazıları estetiğe bakar, not verir...

• Neee

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • byanon B kullanıcısına yanıt
    konu hortladı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.