Şimdi Ara

Türkiye'de yazılımın geleceği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
1.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üniversite 3. Sınıf öğrencisi olarak bir kararsızlığa kapıldım.Hayalimde sürekli yapay zeka alanında çalışmak var.Hala da bu sevdam devam ediyor.Şu anda vize haftasındayım ve cuma günü sınavlarım bitiyor.Python'a başlamak istiyorum.Ardından makine öğrenmesi ve yapay zeka alanında kariyerine başlama hedefim var.Fakat bölümümde bu alanla ilgili hiçbir şey yok.Müfredat gereği geçen sene c# öğrendik ama üstünde tam durmadık.Ama bu sene PHP üzerine hoca çok yoğunlaştı ve teknoparkta PHP ile web programlama yapan 5-10 firma var.Ben web programlama alanında çalışmaya pek hevesli değilim.PHP açısından da gelecek parlak değil deniliyor.
    PHP öğrenirsem okul bitene kadar ufakta olsa bir firmada çalışıp,hocalardan da destek alabilirim.Fakat yapay zeka alanına yönelirsem kesinlikle tek başıma olacağım.Hiç bir sınıf arkadaşımda bu alanla ilgilenmiyor.Bu şartlar altında mezun olduğumda tecrübesiz bir yapay zeka geliştiricisi olarak nasıl iş bulabilirim?Yapay zeka alanında kaynaklar da çok az.PHP için ücretsiz olarak dahi binlerce eğitim videosu var.
    Biraz uzun oldu ama kısaca toparlarsam,sizce Türkiye'de yapay zeka ve makine öğrenmesinin geleceği var mı ve bu alana yönelmeli miyim?Yoksa üniversitede tecrübe edinebileceğiniz alana mı yönelmeliyim?
    Bu arada yapay zeka ile ilgili tavsiye edeceğiniz bir kaynak var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Başlık ve konu uyumsuzluğu var. "Türkiye'de yazılımın geleceği" başlığı yazılım / IT sektöründeki çalışma şartlar ve ücretler ne olacak sorusunu akla getiriyor fakat konuya bakınca AI alanında iş olanakları temel konu gibi.

AI sadece yazılım alanıyla ilgili değil bir kere. Birçok AI kitabında doğru dürüst tek satır kod bile yoktur. Ve bu arada AI kadar önemli Bioinformatik de var.

PHP 'nin en büyük özelliği Freelance veya kısa dönemli projelerde her an iş imkanı sağlamasıdır. Cok yaygın olması da tüm sunucuların desteklemesi, HTML yerine kullanılabilmesi (bir php dosyasına html kodlarla başlayıp php etiketleri koyabilirsiniz) ve dinamik (tip içermeyen yapıda) olması, her bir projenin PHP portu veya API'sinin olması (örneğin Lucene'i php içinden kolaylıkla dahil edip site içi arama özelliği ekleyebilirsiniz) sayesinde. PHP kullanmamış, PHP'den para kazanmamış yazılımcı yok gibidir.

AI konusuna dönecek olursak, AI'yı üniversitede ders / proje olarak göreyim öğreneyim diye beklerseniz bence pek öğrenemezsiniz, kendi kendinize bir kaç orjinal proje geliştirmiş olmalısınız.
  • Tavsiyem, bu işi istiyorsan python bilgini genişlet. Hiç takılme php falan, derslere aşırı önem ver yüksek gano yap, ielts falan çalış, kendini yurtdışında master yapmaya ada. Türkiyeyi unut. Orda seni bulurlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • javacıı kullanıcısına yanıt
    Python'a kesin olarak başlayacağım.Ama yanına da en azından Türkiye'de iş imkanı olan bir şey katmak istiyorum.Neredeyse Türkçe bildiğim gibi İngilizce de biliyorum.Yabancı dil sıkıntım yok ve çifte vatandaşım.Ama bütün planı yurtdışı için kuramam(ailevi sebepler).Bu yüzden Türkiye'de de iş bulabileceğim alanlarda uzmanlaşmak istiyorum.JavaScript öğrenmek PHP öğrenmekten daha faydalı olur mu?

• BiletlerBiletxD kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle daha faydalı olur. Web ile uğraşmak istiyorsan js teknolojileriyle haşır neşir olmak zaruru. Php backend teknolojisi oldugu için altarnatifi bulunmakta. Ama backend ne kullanırsan kullan javascript mutlaka kullanıyorsun. Modern top frameworkleride(angular,react,vue,ember,node,express, vs) kavrayıp etkin kullanabilirsen iş bulman zor olmayacaktır. Ama şunuda belirtmek istiyorum, türkiyede fullstack daha cazip o yüzden yanında backend öğrenmek fayda sağlıyacaktır. Parantezlerde verdiğim node ve express backend teknolojileridir ama türkiyede ne kadar kullanılıyor bilmiyorum. Piyasa genelde .net, java, php

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Başlık ve konu uyumsuzluğu var. "Türkiye'de yazılımın geleceği" başlığı yazılım / IT sektöründeki çalışma şartlar ve ücretler ne olacak sorusunu akla getiriyor fakat konuya bakınca AI alanında iş olanakları temel konu gibi.

AI sadece yazılım alanıyla ilgili değil bir kere. Birçok AI kitabında doğru dürüst tek satır kod bile yoktur. Ve bu arada AI kadar önemli Bioinformatik de var.

PHP 'nin en büyük özelliği Freelance veya kısa dönemli projelerde her an iş imkanı sağlamasıdır. Cok yaygın olması da tüm sunucuların desteklemesi, HTML yerine kullanılabilmesi (bir php dosyasına html kodlarla başlayıp php etiketleri koyabilirsiniz) ve dinamik (tip içermeyen yapıda) olması, her bir projenin PHP portu veya API'sinin olması (örneğin Lucene'i php içinden kolaylıkla dahil edip site içi arama özelliği ekleyebilirsiniz) sayesinde. PHP kullanmamış, PHP'den para kazanmamış yazılımcı yok gibidir.

AI konusuna dönecek olursak, AI'yı üniversitede ders / proje olarak göreyim öğreneyim diye beklerseniz bence pek öğrenemezsiniz, kendi kendinize bir kaç orjinal proje geliştirmiş olmalısınız.

• bolumun ne bilmiyorum ama sirf ona bagimli kalmana gerek yok. stanford'in cogu dersi acik youtube'da. otur derse girer gibi izle. akademik olarak en azindan temeli kaparsin. sonrasinda da pratige bakar is.
  • javacıı kullanıcısına yanıt
    O zaman ilk aşamada javascripte ağırlık vereyim hocam.Teşekkür ederim.

• Hocam şu an aklım çok karışık bu yüzden başlık ve konu uyumsuz oldu sanırım.Özetle derdim şu,yapay zekaya ilgim var ama çevremde bu konuda danışabileceğim,konuşabileceğim hiç kimse yok.Yapay zeka alanıda ülkemizde pek gelişmediği için mezun olduktan sonra işsiz kalmaktan korkuyorum.

• Hocam maalesef Böte okuyorum.Sınav zamanı git-gel dahil neredeyse 12 saat çalıştım,aile baskısından dolayı o sene yerleşip bölüme başladım.Mühendislik okusaydım belki daha net olurdum ve çevremde yazılım konuşanlar olurdu.Ama bötede herkes öğretmen olup yatayım kafasında.Ben çalışmak,uğraşmak istiyorum ama hevesimi kırıyorlar.YouTube da birçok video izledim,makaleler okudum yapay zekanın ne olduğuna dair belirli fikirlerim var.Ama yapay zeka kodlamaya nasıl başlayabilirim bilmiyorum.Udemy'den kurs alsam faydası olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BiletlerBiletxD -- 7 Kasım 2018; 21:17:27 >
  • Bote buyuk cop. Okulu salla git bir yerde calis. Eger yazilimci olmak istiyorum diyorsan bundan baska caren yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eskişehirde okuyorum şehirde yazılım alanında web sitesi ve mobil uygulama işleri dönüyor.Php kullanan firmalar var ama yapay zeka alanında hiçbir şey yok.Ya istediğim alanda kendimi geliştirip tecrübesiz mezun olacağım yada istemediğim alanda çalışıp tecrübeli mezun olacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: BiletlerBiletxD

Python'a kesin olarak başlayacağım.Ama yanına da en azından Türkiye'de iş imkanı olan bir şey katmak istiyorum.Neredeyse Türkçe bildiğim gibi İngilizce de biliyorum.Yabancı dil sıkıntım yok ve çifte vatandaşım.Ama bütün planı yurtdışı için kuramam(ailevi sebepler).Bu yüzden Türkiye'de de iş bulabileceğim alanlarda uzmanlaşmak istiyorum.JavaScript öğrenmek PHP öğrenmekten daha faydalı olur mu?
    Türkçe bildiğin gibi İngilizce bildiğini hatta çifte vatandaş olduğunu belirtmişsin. Eğer durum bu ise problemin çoğunu halletmişsin demektir...

Yapay Genel Zeka (Machine learning, Deep learning, Artificial neural networks... ) konularına ait İngilizce sayısız kaynak ve eğitimler var. Zaten geliştirilmiş kütüphaneler sayesinde (TensorFlow, Keras...) işler çok kolay. Özellikle Python tabanlı çözümler çok pratik. İstenilen sonuçlara ulaşmak oldukça basittir. Tabii bu durumda asıl iş ve işlemleri Python' un yapmadığını ve sadece aracı olduğunu belirtelim.

İşin bilimsel temellerine inilmedikten sonra önünde bir problem yok aslında. Bundan dolayıdır ki ülkemizde bu alanda çok fazla sayıda (akademik ve sektörel) bu işlerle iştigal eden kişi bulunmaktadır. Şu bir gerçektir ki; gerçekten zor olan bir konu ile hiç bir zaman fazla sayıda kimse uğraşmaz. Eğer bir alana ilgi fazla ise mutlaka bir kolaylığı, basitliği vardır.

Yapay zeka konusunda çoğu zaman olduğu gibi hazır çözümler kullanılıp ortaya bir çok örneği bulunan benzer ürünler çıkarmaktan öteye maalesef pek geçilememektedir. Ancak "Yapay Zeka" denilince insanlar işin bu kısmıyla pek ilgilenmezler ve gözlerinde gereğinden fazla büyütürler...

Eğer akademik anlamda bu işin asıl bilimsel temellerine inmek ve ilerlemek isteniyorsa o zaman iş biraz değişir. Yukarıdaki yorumda da (revivo72) denildiği gibi işin yazılımsal kısmı bir tarafa bu noktada devreye ileri matematik ve mantık girmektedir.

Okul ve eğitim kısmına gelince; bu konuda rahat olunabilir. Bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Asıl iş kişinin kendisinde bitmektedir.

• AI konusunda öncü 1979'da basılan Gödel - Escher - Bach isimli kitaptır. Kitap 40 yıllık fakat belli bir teknoloji veya programlama kodlarını değil, zekanın temellerini nasıl çalıştığını, zekanın matematik temellerini anlatıyor. Teknolojilerin modası geçer ama matematik her daim geçerlidir, bu açıdan o kitap günümüzde de geçerli.

Diger önemli kitap 1992 'da basılan Paradigms of Artificial Intelligence Programming. Onda da AI'yle ilgili kodlama örnekleri var. Kitabın yazarı Peter Norvig, Google'ın yazılım şefi :)

Örnek verdiğim bu iki kitabın ortak özelliği konuları yeni başlayan birinin anlayabileceği kadar temel ve anlaşılır dil ile anlatması fakat ileri düzeye de gidebilecek kadar geniş olması.

Ve 2016 basımı AI in 21th century : A living introduction kitabı da cok iyidir, breadth first search gibi yapay zeka algoritmalarını anlatmaktadır.

Bence sadece bu 3 kitap bakılarak AI konusunda baya ciddi şeyler öğrenilebilir tabi ki konuları bilgisayarınızda deneyip çalışarak.

• Çok teşekkür ederim.İlk iş olarak dediğiniz kitapları okuyacağım.Bu kitaplar haricinde tavsiye edebileceğiniz başka kaynaklar var mı?Udemy dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz?Gereksiz masraf mı yoksa kitapları okuduktan sonra faydası olur mu?

• Yapay zeka öğrenip ne yapacaksın? Nvidia'da çalışan bir programcının, evinin bahçesine dadanıp kaka yapan kedilerle başı beladaymış. O da bahçeye kameralar yerleştirmiş. Daha sonra kameraya yakalanan kedileri tanıyıp bahçe sulamasını çalıştıran bir yapay zeka yapmış.

Tamam, yapay zeka gibi ileri derece programlama ve matematik bilgisi gerektiren bir konuya ilgi duyman güzel bişey ancak be web programlama yapmak istemiyorum nedir? Yani php ile bir site yapamıyorsan zaten programcılığı bırak bence. Önce bi web programlamayı öğren, sonra ne istiyorsan üzerine ekle.

Bak ben full stack, baştan sona bir web projesi yapabiliyorum ama şimdi unity ve c# ile oyun yapıyorum. Yani fazla bilmek göz çıkarmaz. Tamam benim de yapay zekaya aşırı ilgim var. Algoritma çözmeyi, matematiği seviyorum ama önce kafamdaki projeleri bitirmek istiyorum. Programcılık öyle büyük bir okyanus ki, ucu bucağı yok. Bi kaç ayını ayır. Önce web projesi yapmayı öğren, sonra üzerine istediğini ekle. Önünde daha zaman var.

• eğitimini müfredata bırakılamayacak kadar kıymetli. Udemy, udacity,coursera,... onlarca kaynak ağzına kadar bilgi dolu hatta top 10 deki üniversitelerin coğunun computer science dersleri internette var. Öğrenmek istiyorsan öğren okulu bekleme hatta 3. sınıf çok geç bile kalmışın ilk yılın ardından bir şeyler yapmalıydın sonuçta temel programlama mantığını öğrendikten sonra seni durduran bir şey kalmıyor.

Ayrıca c# ile de Machine learning ve benzeri uygulamalar yapabilirsin bu dilden bağımsız bir durum sadece favori kütüpaneler pythonda var. Ama c# veya bambaşka bir dil ile yapay zeka algoritmaları çalıştıramayacağın anlamına gelmiyor.

kısaca foruma yazacağna google yazsan daha çok yol kat ederdin.

"Yapay zeka alanında kaynaklar da çok az" nasıl çok az türkçe bile içerik var. udacity de otonom araç yapmna kursu bile var.

"Bu arada yapay zeka ile ilgili tavsiye edeceğiniz bir kaynak var mı?" google.com kullan onu. ARAŞTIR! sorma araştır bol bol oku araştır.

• BiletlerBiletxD kullanıcısına yanıt
    Daha o 3 kitabın 1 sayfasını dahi okumadan, AI ile ilgili tek blok kodu bilgisayarında denemeden, Udemy gibi yığın / mainstream eğitim kanallarını soruyorsan AI programcılığına baştan yanlış yaklaşıyorsun demektir. Udemy vs gibi video kanalları AI konusunda faydasızdır. Onlarla AI öğrenilebilseydi ortalık AI programcısı dolardı. Bunu derken, video tutorial larının hepsi faydasızdır demiyorum, cok faydalı ve gerekli birçok video tut var fakat video tut her konuda da işe yaramaz. Örneğin traveling salesman problem / TSP konusunu çalışırken Dijkstra algoritmasını anlamak için Youtube ta bir 5 dklık bir video bakmıştım, cok faydalıydı. Ancak ayrıntıya dikkat: Programcı biri tarafından yapılmış bir tek video, yani bir eğitim kanalı serisinden bir video değil. Ve o video 5 dk ise ben 50 dk boyunca Dijkstra algoritmasını laptopumda Java ile yazmaya çalıştım ve sonra saatlerce TSP problemini çözen bir uygulama yazdım. Yani sonuçta video ve hatta kitaba bile bakmadan bilgisayarında çözüm geliştirmen gerekiyor.

• godel - escher - bach cok agir bir kitap. heves kacirir.

yapay zekadan once temel cs bilgisine sahip olman lazim bence. keza matematigin de burda onemi cok fazla.
  • Aynen GEB kitabı biraz zordur fakat karışık değildir. Derin bir kitap. O yüzden uygun ve sakin zamanda tam odaklanarak takip etmeyi gerektirir. Ve AI ve bilgisayar programlamaya henüz başlamamış kişilerin de anlayıp takip edebileceği birçok ünitesi var. Aslında 20 küsür ünitesinden sadece biri bilgisayar programlamayla ilgili. Ve diger önerdiğim 2 kitap Amazon'da 20'şer okuyucu yorumu almışken, GEB 500'e yakın yorum almış cok özel bir kitap. Bunlara ragmen AI öğrenmek için muhakkak gerekli mi hayır fakat AInin temelleri açısından cok özel bir eser.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.