Şimdi Ara

Türkiye'de Sol-Sağ Karmaşası (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
2
Favori
4.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • türkiye de ki sol; kendisinden başkasını yada varlığını kabul etmeyen faşizan bir söylem. bakın sol olduğunu söyleyenlere aynen yazdığım gibi. akp nin kullandığı dini hassasiyetle gelen diğerlerininde hakkının var olduğu söylemi solun olması gerektiği şekil.
    burada ki sağ özellikle din eksenli kişilerin söylemi aslında var olan sol gibi. tabii sol kastım düşünce eksenli değil. bizim dışımızda ki sağ; özellikle batı sağı, aynen bizde ki sol.
  • Sen Akpye ne bakıyorsun? onlar eskiden Şeriatçıydı ama değiştiler. Nick değiştiriyolar sanki.
  • şeriat düzensizlik anlamında birşey değildir. şeriat deyince insanlar hemen el ayak kesme taşlanma felan anlıyor. birden ürkenlerin kendi iç dünyalarını dışa vurumu gibi görüyorum. hırsızın suçuklanması gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wineleven

şeriat düzensizlik anlamında birşey değildir. şeriat deyince insanlar hemen el ayak kesme taşlanma felan anlıyor. birden ürkenlerin kendi iç dünyalarını dışa vurumu gibi görüyorum. hırsızın suçuklanması gibi.

ne demezsin, o kadar çok hırsızlık yaptım ki tekrar yapınca elimin kesilmesinden korkuyorum
    Arkadaşım,Şu an Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz.-Laik- bir ülkedeyiz(her ne kadar elden gittiği de söylense) ve,ben devlet yapımızın değişmesini istemiyorum. düzenin bozulmasını istemiyoruz.Arabistan gibi olmak,Iran gibi olmak istemiyoruz. Tabii ki her şeriat ile yönetilen ülke tıpa tıp onlar gibi değil fakat, Arabistan ve Iran'ı söyleyerek Şeriat ile yönetilen ülkelerin en iyilerini söyledim sanırım. Görüyoruz; ''Arabistan'da Umre ziyaretine giden komsumuza evlenme teklifi eden Araplar'dan tut, insanların yemek yediği yere pislemek zorunda kaldıgı toplu hapishanelere kadar, Iran'da Başı açık gezdi diye hapse atılan kadınlardan tut,parayla tek gecelik evlilikler yapan yaşlı adamlara kadar..''
    diğer şeriatla yönetilen ülkeleri hiç saymıyorum bile,onlar internette araştırma yapan adamı bile idam edecek derecede yobaz. Ya Islam Anlaşılamıyor,ya da insanlar geriliyor.

Ben çok Arapla tanıştım,Türkiye'de başları açık geziyorlar.Kendi ülkelerinde öyle gezemediklerini söylüyorlar.Türkiye'deki yaşamı çok güzel buluyorlar. belki de şeriat şimdi yanlış uygulanıyordur,ama günümüzde uygulanan ve adının şeriat oldugu söylenen sistem hiç de güzel değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peacifullord -- 17 Şubat 2008; 1:50:13 >

• quote:

''Arabistan'da Umre ziyaretine giden komsumuza evlenme teklifi eden Araplar'dan tut, insanların yemek yediği yere pislemek zorunda kaldıgı toplu hapishanelere kadar, Iran'da Başı açık gezdi diye hapse atılan kadınlardan tut,parayla tek gecelik evlilikler yapan yaşlı adamlara kadar..

maalesef burada da farklı şeyler yok. orada şeriat ne kadar yanlışsa burada da laiklik o kadar yanlış.
    yanlış yapma konusunda kafa kafaya gidiyoruz. aklıma at yarışı sunan spikerler geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forvet09 -- 17 Şubat 2008; 0:58:41 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: wineleven

quote:

''Arabistan'da Umre ziyaretine giden komsumuza evlenme teklifi eden Araplar'dan tut, insanların yemek yediği yere pislemek zorunda kaldıgı toplu hapishanelere kadar, Iran'da Başı açık gezdi diye hapse atılan kadınlardan tut,parayla tek gecelik evlilikler yapan yaşlı adamlara kadar..

maalesef burada da farklı şeyler yok. orada şeriat ne kadar yanlışsa burada da laiklik o kadar yanlış.
    yanlış yapma konusunda kafa kafaya gidiyoruz. aklıma at yarışı sunan spikerler geldi.

Spiker Moderatörler olmasın

mesele burada farklı şeyler olup olmaması değil.
    quote:

Hz.Muhammed yaşasaydı,Şeriatla yönetilen bir ülkede yukarıda yazılanların olmasını istermiydi?

şimdi bizim ülkemiz laik bir ülke,Atatürk'ün getirdiği laiklik, gelecek nesiller tarafından tam anlaşılamadı.yani bir kısım Laikliği dinsizlik olarak görüyor,bir kısım başörtüsüyle laikliğin gideceğini söylüyor vs..

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyorum,yaşıyoruz,yaşıyorsunuz.. bu ülkedeki düzen ufak bozulmalar haricinde,her türlü dini inancın yaşanabileceği şekilde(kişisel inançlar olarak) . Zaten insanlar da dinlerini kişisel olarak yaşar. Kimse dinini başka insanlar için yaşamıyor.

Ama tabi herkesin düşüncesi değişkendir.forumda okudugu yazılarla düşüncelerini değiştirebilecek bir insan oldugunu zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peacifullord -- 17 Şubat 2008; 2:10:39 >

• Bir konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini savunmak, sağcı mı oluyor, solcu mu?

Laik devlet, üniter devlet, ulus devlet ilkelerini savunmak sağcı mı oluyor solcu mu?

Eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

Ya da Genelkurmay Başkanımız Yaşar Büyükanıt görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

Bunu öğrenirsem ben de ne tarafta yer aldığımı bilirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Bir konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini savunmak, sağcı mı oluyor, solcu mu?

Laik devlet, üniter devlet, ulus devlet ilkelerini savunmak sağcı mı oluyor solcu mu?

Eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

Ya da Genelkurmay Başkanımız Yaşar Büyükanıt görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

2008 itibariyle hepsi "sağ" denilse yanlış değildir sanıyorum. aslında laiklik tabi ki dini bir devlete göre ileriliktir
    bana göre.

ama bizdeki gibi laik görünümlü sunni devlet anlayışıyla olmaz.
  • dasdasq,
    Devlet sünni değil inan ki. Sadece diyanet işleri başkanlığı sünni. Hatta sünni ve hanefi. O da dini konularda hizmet vermek için kurulmuş bir kurum. Örneğin ben ateistim ve diyanet işleri başkanlığı ile bir işim yok. Ha diyeceksiniz benim cebimden oraya vergi gidiyor. Aslına bakarsanız kullanmadığımız pek çok yere vergi gidiyor. O şekilde bakmamak gerek. Bu toplumun tümü ile ilgili ve biz de o toplum içerisinde yaşıyoruz.
  • quote:

dasdasq,
    Devlet sünni değil inan ki. Sadece diyanet işleri başkanlığı sünni. Hatta sünni ve hanefi. O da dini konularda hizmet vermek için kurulmuş bir kurum. Örneğin ben ateistim ve diyanet işleri başkanlığı ile bir işim yok. Ha diyeceksiniz benim cebimden oraya vergi gidiyor. Aslına bakarsanız kullanmadığımız pek çok yere vergi gidiyor. O şekilde bakmamak gerek. Bu toplumun tümü ile ilgili ve biz de o toplum içerisinde yaşıyoruz.

"türkiye de 70.000 cami var kaç tane cemevi var ? onbinlerce sunni imam var. kaç tane alevi din adamı var devlet görevlisi?

diyanet işleri başkanının kıyafeti mi tüm dinlere eşit mesafede?

hangi laiklikmiş, hangi eşit mesafeymiş bu?"

bu mesajı daha önce laiklik üzerine yazmıştım. aynısını söylemeyim. biz de tüm bunlar toplumu kontrol etmek için kullanılmaktadır.

bu nedenle kuruluşundan itibaren "laik" olma şansını yitirmiştir.

bunlar benim fikirlerim tabi.

• quote:

Bir konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

1 Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini savunmak, sağcı mı oluyor, solcu mu?

2 Laik devlet, üniter devlet, ulus devlet ilkelerini savunmak sağcı mı oluyor solcu mu?

3 Eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

4 Ya da Genelkurmay Başkanımız Yaşar Büyükanıt görüşleri itibarı ile sağcı mı oluyor solcu mu?

Siz muhafazakarsınız.Türkiye ' de sağ görüş kapsamındasınız.

1 Cumhuriyet!in kuruluş ilkelerini savunmak muhafazakarlıktır.Çünki yeni gelişim ve açılımlara kapalı olmak demektir.Eğer insanoğlu ilk bulduğu devlet kavramına sıkı sıkıya sahiplenseydi site devleti dışında açılımlar olmazdı.

2 Laiklik sekülerizmin Fransa da türetilmiş bir koludur,Sekülerizm , din devletten ayrı olmalıdır der,Fransa bizdeki anlamı ise devletin din i kontrolü manasına gelir.Üniter devlet devleti oluşturan ünitelerin ne şekilde temsil edildiğiyle ilgilidir.Ben üniter devletin zorlama bir anlayış olduğu inancındayım,eğer olmasa idi bunca ayrılık ve karmaşa olmazdı.Ulus devlet yine aynı bağlamda zorlamadır.Ki globalleşme ile ulus devletlerin sonu gelmiş, kültürel yaşamlar ön plana çıkmıştır diye düşünüyorum.

3 Sayın Ahmet Necdet Sezer , tam muhafazakardır diye düşünüyorum.Çünki toplumun sorunlarının aşılmasında hiç bir yeni düşüncesi veya açılımı olmamıştır,mevcut üzerinde taraf olmuştur.Kendisi iyi bir bürokrat olabilir, ama iyi bir devlet adamı değildir özür dilerim.

4 Genelkurmay başkanının açıklamaları ferdi olarak kendisini bağlar, Kurum adına açıklama yetkisi varsa bunu siyasi otorite ye bağlı olarak yapabilir, yaptığı açıklamanın yanlışlığı veya doğruluğu siyasi otoriteyi bağlar.Seçilmişlerin sorumluluğu vardır, yanlış yaparlarsa!veya halk tarafından benimsenmiyorlarsa, bir daha ki seçim de yönetimden azledilebilirler.Atanmışlar arasında iyi niyetli ve doğruyu yapanlar çıkabilir, ama bu onların arasından kötü niyetlilerin çıkabileceği ve bizim onları gönderemeyeceğimiz gerçeğini değiştirmez.Medet umduğunuz atanmışlar bir gün sizin geleceğinizi karartabilir ve bunda sizin karar hakkınız olmayabilir.

Ben ne sağcı ne solcuyum,kendimi illa bi yere koymak zorundamıyım ki?Eğer öyleyse ben bir insanım.Varın siz beni nereye koyacaksanız koyun.Kimileri doğruyu savunmak adına , şekilci mutlak bilgi ve kaynak sahibi radikal dindarlardan daha muhafazakar olabiliyor, ha bizi onlar yönetmiş ha siz,hiç farketmiyor, zira Cumhuriyet rejimi ile geldiğimiz nokta belli:)...Burada yönetim biçimi veya rejimin ne olduğu değil,insanların nasıl eğitildiği ve nasıl anlayışa sahip olduğu önemlidir.Siz Türkiyeye insanlık tarihinin bulunabilecek en iyi sistemini de getirseniz bu kafa yapısıyla anca gerileriz diye düşünüyorum.

saygılarımla,

• sol sağ diye bişey türkiyede yoktur.hiçbir zamanda olmamıştır.ne ecevit,baykal,inönü solcudur,nede demirel,özal,tansu vs. sağcıdır
    gizli servislerin propagandası ile kitleler kışkırtılmakta,tepedekilerin oyuncağı olmaktadır.
    bugünde bu geçerlidir.bkz.kurtlar vadisi
  • Kavram karmaşası içinde olanlar, veya halen SOL'u tanımlama güçlüğü çekenler bile var.
    Türkiye'de demokrasicilik oynayan burjuva partilerini SOL olarak kabul edenler ve Sol'u o kişiler üzerinden eleştirenler var..

Tavsiye:
    Bir an önce elinize bir kitap alın ve okuyun. Lütfen okuyun arkadaşlar. Bu iş böyle olmaz.
    (Felsefenin Temel İlkeleri - Georges Politzer olabilir örneğin)
  • Başka ülkelerde doğan siyasal düşünceler ve kültürel oluşumlar bizde de aynı şekilde olacak diye bir kaide yoktur. Ülkemizde sağ ve sol algılamasının yabancı ülkelerden farklı olması gayet normaldir. Kavramlar hiç bir ülkenin, hiç bir medeniyetin tekelinde değildir. Ülkemiz her açıdan batıdan çok farklıdır ve batıda oluşan düşünce ve sistemlerin bizde aynen oluşması veya uygulanması söz konusu olamaz.
    Bizim ne zaman işçi sınıfımız oluştu? Hakları için ne zaman ve ne kadar mücadele ettiler? 50 yıl önce zorla oluşturulan yerli burjuvamız ise tuttu kendini yaratanlara arkasını döndü gelenekselin aksine.
    Burası Türkiye bizim kavramlarımız bize aittir ve bizim kullandığımız şekle gelmiştir. Kafamızda oluşan sağ ve sol görüşler ise oluştuğu gibi doğrudur.
    Biz başka ülkeler gibi değiliz tam tersiyiz, biz sağ nedir sol nedir bilmiyoruz demek bilimsellik veya özelleştirinin de ötesinde bir aymazlıktır.

• quote:

Orjinalden alıntı: homo_sapiens

Başka ülkelerde doğan siyasal düşünceler ve kültürel oluşumlar bizde de aynı şekilde olacak diye bir kaide yoktur. Ülkemizde sağ ve sol algılamasının yabancı ülkelerden farklı olması gayet normaldir. Kavramlar hiç bir ülkenin, hiç bir medeniyetin tekelinde değildir. Ülkemiz her açıdan batıdan çok farklıdır ve batıda oluşan düşünce ve sistemlerin bizde aynen oluşması veya uygulanması söz konusu olamaz.
    Bizim ne zaman işçi sınıfımız oluştu? Hakları için ne zaman ve ne kadar mücadele ettiler? 50 yıl önce zorla oluşturulan yerli burjuvamız ise tuttu kendini yaratanlara arkasını döndü gelenekselin aksine.
    Burası Türkiye bizim kavramlarımız bize aittir ve bizim kullandığımız şekle gelmiştir. Kafamızda oluşan sağ ve sol görüşler ise oluştuğu gibi doğrudur.
    Biz başka ülkeler gibi değiliz tam tersiyiz, biz sağ nedir sol nedir bilmiyoruz demek bilimsellik veya özelleştirinin de ötesinde bir aymazlıktır.

bence çok yanlış. evrensel kavramları kullanıyorsanız onları kategorilerine uygun kullanırsınız. yoksa kendi kavramlarınızı kullanırsınız. mukaddesatçı,milliyetçi liberal, muhafazakar demokrat vs .vs.

tabi sağı soluda kullanırsınız da, insanlarınızın kafası bi türlü oturmaz. toplumunuza evrensel bir siyasi ufuk veremezsiniz. küçük hesaplara hapsedersiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: dasdasq

quote:

Başka ülkelerde doğan siyasal düşünceler ve kültürel oluşumlar bizde de aynı şekilde olacak diye bir kaide yoktur. Ülkemizde sağ ve sol algılamasının yabancı ülkelerden farklı olması gayet normaldir. Kavramlar hiç bir ülkenin, hiç bir medeniyetin tekelinde değildir. Ülkemiz her açıdan batıdan çok farklıdır ve batıda oluşan düşünce ve sistemlerin bizde aynen oluşması veya uygulanması söz konusu olamaz.

bence çok yanlış. evrensel kavramları kullanıyorsanız onları kategorilerine uygun kullanırsınız. yoksa kendi kavramlarınızı kullanırsınız. mukaddesatçı,milliyetçi liberal, muhafazakar demokrat vs .vs.

tabi sağı soluda kullanırsınız da, insanlarınızın kafası bi türlü oturmaz. toplumunuza evrensel bir siyasi ufuk veremezsiniz. küçük hesaplara hapsedersiniz.

Tam olarak anlatamadım. Sizin dediğiniz kavramlar (mukaddesatçı, liberal, milliyetçi, sosyalist) kullanılsa genelde her yerde aynı çerçevede değerlendirilir. Ancak benim bahsettiğim daha üst bir tanım olarak sağ sol kavramları bunların da üstündedir.
    Ülkemizde batı ülkelerinde oluştuğu gibi bir sol oluşmadı. Sanayi devrimimiz olmadı, işçi sınıfımız yoktu (oluşan da bambaşka). Emekçilerimiz haklarını mücadeleyle almadılar. Devlet koydu önlerine sendikaları. Emekçiler dünyada savaşı kaybettiğinde bizim savaşa hazır bir işçi sınıfımız vardı.
    Bu topraklarda algılanan sağ ve sol Avrupadaki gibi değil. 50 yıl kendini sağcı saymış bir insana sen aslında solcusunuz deseniz de inandıramassınız. Liberalistim dediğinde insanlar yüzüne bakar "o ne" der.

• quote:

Bu topraklarda algılanan sağ ve sol Avrupadaki gibi değil. 50 yıl kendini sağcı saymış bir insana sen aslında solcusunuz deseniz de inandıramassınız. Liberalistim dediğinde insanlar yüzüne bakar "o ne" der.

doğru ama değişecekler. bu kavrayışlar er ya da geç değişecek. türkiye kendi gerçeğiyle yüzleşecek. mesela @kaotika nın bahsettiklerinin sağ olduğunu aynı şekilde iktidardakilerin de sağ olduğunu bir gün herkes anlayacak.

ters, düz olacak. bu biraz daresmi tarih anlatımınınsorgulanmasına bağlı.
  • Normalde sol barış,emekten yana iken ülkemiz solculuğu Din düşmanlığı,Kürt milliyetçiliğine kaymakta ya da böyle anlaşılmakta...
    Zaten Türkiye'de %15 - %20 solcu sayısı...
    Bu da bu yüzden...Ve böyle de devam edecek belki sol görüşlü insanlar daha da azalacak!Çünkü ülkemiz solculuğu Dünya solculuğundan farklı...
  • sagcılar dinci solcular dinsiz diye anlasılıyo bu ülkede artık

80 lerde de bu sag saol meselesi yüzünden darbe oldu zaten

fakir halkın sag partiye oy vermesinin sebebi ki mesela şu anki parti için konusayım fakir kesime yardım etmesidir ama ne için yardım ediyor ? tabiki çıkarları için ben cok biliyorum birine ekmek vermiş birine iş olanagı onlar çok zengin her yerde okulları iş yerleri vs var ama solcuların pek kazanımları yoktur Atatürk bunu da bilmişki chp iş bankasından kaynak saglıyor sağ partilerin basındakilerine bakalım bir onlar cok zengin ama bir de sol partinin basındakilere bakın örnek deniz baykal adamın sadece bir arsası var temcid pilavı gibi onu koyuyorlar önüne habire ayrıca bir de dikili agacın yok diye de dalga geciyorlar bir insan memurken nasıl bu kadar zengin olabilir ki tabi ki cukka yaparak.

hani sadaka toplumu sözü var ya o gerçek

• Yeni konu açmak yerine bu konuyu yukarı taşıyorum. Yorum sizin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.