Şimdi Ara

Türk'lerin insanlığa katkıları nelerdir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
26.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • arkadaşlar.. hepimiz türk olduğumuz için biraz kibirli davranıyoruz galiba. son asıra bakarsanız gerçekten de türklerin yaptığı pek de bişey yok. tamam daha önceleri iyiymiş güzelmiş ama teknolojinin patladığı zamanlarda bizim dünyaya pek de bi katkımız olmadı diye biliroyum ben (eksik biliyo olabilirim). tabi dışgöçe verdiğimiz beyinleri saymazsak
  • quote:

Orjinalden alıntı: _ShineOn_

arkadaşlar.. hepimiz türk olduğumuz için biraz kibirli davranıyoruz galiba. son asıra bakarsanız gerçekten de türklerin yaptığı pek de bişey yok. tamam daha önceleri iyiymiş güzelmiş ama teknolojinin patladığı zamanlarda bizim dünyaya pek de bi katkımız olmadı diye biliroyum ben (eksik biliyo olabilirim). tabi dışgöçe verdiğimiz beyinleri saymazsak

tek bir savaşda 250.000 pırıl pırıl gencimizin şehit olmasının bir etkisi olabilirmi bunda acaba?
    unutmayınki başkalarının sanayilerini geliştirdiği yıllarda, biz varolmaya çalışıyorduk.
  • tabi haklısın. yanlış anlamayın beni lütfen.

ama kaynak ne olursa olsun son yıllarda gerçekten de sönük kaldığımız da bir gerçek. ama benim kanımca ileriki yüzyılda bu değişecek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: semizotu

şunu diyebilirsin:

ingiltere yarım asır hindistanda kaldı şimdi hindistanda ingilizce bilmeyen bir fert göremezsin. aynı şekilde cezayirde fransızca, ve hakeza bütün sömürgeci imparatorluklar...

biz 3 kıtada aynı anda at koşturmuş bir milletiz. kuzey afirka, bütün orta doğu, bütün balkanlar osmanlı himayesi altındaydı.
    şimdi mantık olarak bütün bu coğrafyada türkçenin konuşulması gerekmezmiydi?

yunanistanda kaç asır kaldığımızı sen daha iyi bilirsin. dininizi özgürce yaşamadınız mı? hangi kilisenize dokunuldu?

orta doğudan biz çıktığımızdan beridir kan eksik olmuyor. ortadoğuda türk hakimiyeti haricinde ne zaman huzur oldu.
    barbarlık dediğin bu mu?

istersen sizin medeniyet anlayışınızı hiç konuşmayalım. utanç olarak haçlı seferleri bütün avrupaya yeter de artar bile. haçlılar kudüse girdiğinde ne yapmışlar tarih kitaplarını aç da bir bak istersen. sonrada bizim size yaptığımız muameleyi gör ve insafa gel.
    özet olarak:

osmanlı gittiği yere huzur ve adalet götürmüştür. ve dünya hala bu ruha muhtaç...

çoook doğru olmuş tebrikler
    osmanlı devletinin gelişme döneminde sadece savaş alanı başarıları değil her alanda başarılara imza atılmıştır.bilimde kültürde ve hukukta altın bir çağ yakalmıştır dedelerimiz..

avrupalıarın amacı hep sömürmek olmuştur.ilkönce kendi toplumlarını sömürdüler yıllarca sonra uyanıp biz ne yapıyoruz dediler daha sonra tüm dünyayı sömürmeye başladılar.bunun adı medeniyetse biz barbarız ve medeniyetsizis kardeşim

• quote:

Orjinalden alıntı: _ShineOn_

tabi haklısın. yanlış anlamayın beni lütfen.

ama kaynak ne olursa olsun son yıllarda gerçekten de sönük kaldığımız da bir gerçek. ama benim kanımca ileriki yüzyılda bu değişecek.

yok yanlış anlamadım. son yüzyılda bilim ve teknik de geri kaldığımız bir gerçek. ama bunun sebepleri olduğunu anlatmaya çalıştım. bir milletin yetişmiş, okumuş bir neslini, savaşlarda eritirseniz, yerine kaliteli nesiller yetiştirmek o kadar kolay değildir. teknoloji yarışına biraz geç başladık ve arayı kapatmamız için çok fazla çalışmamız gerektiği muhakkak.

bu arada soruyu soran rum kişisine verilebilecek bir kaç cevap var. mesela çin seddi. eğer türkler olmasaydı, çinliler bir tehdit altında olduklarını hissetmeyecekler ve çin seddini yapmayacaklardı. yani çin seddi insanlığa, çinlilerin olduğu kadar türklerinde hediyesidir.

şaka bir yana piri reis'in haritası da , insanlığa önemli bir katkıdır.

• İnsanlığa İnsanlığı öğrettik dostum.
  • Bunu söyleyen bir yunanlıya söylenecek en güzel söz, Siz kimsiniz?

1700 lü yıllarda kurulmuş dağda çobanlık yaparken fransız ve ingilizlerin Osmanlı`yı parçalama planları çerçevesinde gaza getirilerek isyan ettirilmiş, kendilerini Büyük İskender`in devamı sanan ama güttükleri koyunlardan farkı olmayan bir millet bu yunanlılar.Osmanlı Devleti`nin ilk zamanlarında hiç Yunanlılar diye birşey duydunuz mu? Hayır. Çünkü onlar o zaman yoktu, 1700 lerde Yunanlılar oldu.

Milletin varlığında aslolan kurduğu devletlerin devamıdır. Yunanlılar Büyük İskender`in torunu olduklarını kabul ediyorlar ama ondan sonra da kurdukları bir devlet yoktur. Ama biz Türkler her zaman için tarih sahnesinde başrolleri kapmışız 1000 lerce yıldır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi comp_mad -- 6 Haziran 2005, 11:34:02 >
  • Avrupa Türk'leri Neden Sevmez ?

Bir kısım öğrencisiyle Boğaziçi’nde geziye çıkan İstanbul Üniversitesi profesörlerinden Alman asıllı Prof. Fritz Neumark talebelerden birinin “Avrupa bizi neden sevmez, Hocam?” sualine, şu cevabı verir:
    Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmeside mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hristiyanlar’ın hücrelerine sinmiştir. Sebeplerine gelince

1. Müslüman olduğunuz için sevmez. Ama, faraza laik olmak şöyle dursun, hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam eder.

2.Sizler farkında değilsiniz ama, onlar şu gerçeğin farkındadırlar: Tarihten Türk çıkarılırsa ortada tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.

3.Avrupa’nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa’yı Pazar yapmaya başladınız.

4.En az 400 yıl Avrupa’da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.

5.Selçuklular Anadolu’yu, Osmanlılar ise Orta Avrupa ve Balkanları Haçlı ordularına mezar ettiler.

6.Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hâkimiyet sağladılar. Önce giyiminizden hayat tarzınıza kadar; ahlaki değerlerinizi yıpratmaya başladılar, sonra da kendi içinizde sizi bölmeye başladırlar.

7.Selçuklu ve bilhassa Osmanlı, İslamiyet uğruna her şeyini feda etmeseydi, İslamiyet bugün belki sadece Hicaz’da varlığını devam ettirirdi. Kaldı ki Vehhabiliği kuranlar da İngiliz Dominyon Bakanlığının adamlarıdır. Batı her yerde, İslamiyet’i sapık inançlara kanalize etti. Ama Osmanlı, Asr-ı Saadet’i devam ettirdi.

8.İfade ettiğim sebeblerden kilise size kin kusmaktadır.

9.Ben Türkiye’ye geldiğimde 2 üniversiteniz vardı. Şimdi (o zaman) 19 Üniversite var. Osmanlı zamanında ise her yerde bir medrese vardı. Tarihinize bakın! Her medresede ilim tedrisatı vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı'nın yaptığını çoğunuz bilmiyorsunuz belki de ama Avrupa bunu biliyor.

10.Sizler gerçek hüviyetinize döndüğünüz an Avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır. Ama bu şartlarda çok zor....

konuyla bir ilgisi var mı bilmem ama avrupalı birinin ağzında avrupanın bize bakışını güzel anlatmış.

• quote:

Orjinalden alıntı: semizotu

şunu diyebilirsin:

ingiltere yarım asır hindistanda kaldı şimdi hindistanda ingilizce bilmeyen bir fert göremezsin. aynı şekilde cezayirde fransızca, ve hakeza bütün sömürgeci imparatorluklar...

biz 3 kıtada aynı anda at koşturmuş bir milletiz. kuzey afirka, bütün orta doğu, bütün balkanlar osmanlı himayesi altındaydı.
    şimdi mantık olarak bütün bu coğrafyada türkçenin konuşulması gerekmezmiydi?

yunanistanda kaç asır kaldığımızı sen daha iyi bilirsin. dininizi özgürce yaşamadınız mı? hangi kilisenize dokunuldu?

orta doğudan biz çıktığımızdan beridir kan eksik olmuyor. ortadoğuda türk hakimiyeti haricinde ne zaman huzur oldu.
    barbarlık dediğin bu mu?

istersen sizin medeniyet anlayışınızı hiç konuşmayalım. utanç olarak haçlı seferleri bütün avrupaya yeter de artar bile. haçlılar kudüse girdiğinde ne yapmışlar tarih kitaplarını aç da bir bak istersen. sonrada bizim size yaptığımız muameleyi gör ve insafa gel.
    özet olarak:

osmanlı gittiği yere huzur ve adalet götürmüştür. ve dünya hala bu ruha muhtaç...

Aynen dooru katılıyorum sana

• TÜRKLERİ TARİH SAYFASINDAN ÇIKARIRSANIZ GERİYE PEK BİŞEY KALACAĞINI SANMIYORUM! AMA SÖYLE O ARKADAŞINA RUMLAR OLMASA PEK BİRŞEY DEĞİŞİRMİYMİŞ! BUGÜN AVRUPAYI AVRUPA YAPANDA TÜRKLERDİR. ZATEN KAVİMLER GÖÇÜ DESEN OLAY BİTER
  • Hamburgeri de biz bulmuşuz arkadaşlar. İlginç cevaplar adlı kitaptan okuduklarım bunlar. Türkler etleri sıcak kalsın diye bazı yolculuklarda eti ekme koyarlarmış. Daha sonra bunu gören Hamburg'lu bir tüccar da ülkesine döndüğünde kendi şehrinin adına benzeterek yeni bir yemek icat etmiş. Biraz saçma ama okuduğum kitapta böyle yazıyordu.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.