Şimdi Ara

Tumblr Benzeri Site Yapmak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, aklımda bir proje var. Bir site yapmak istiyorum. Bu site biraz Tumblr'a benzeyecek. İnsanlar yazı paylaşabilecek, kendi belirledikleri sınırlarda diğer üyeler ya da tüm herkes bu yazıları görebilecek. Takip olayı olmayacak. Siteye üye olunabilecek.

Şimdi biraz da olsa programlama biliyorum ama web programlamada tecrübeli sayılmam. Sadece giriş seviyesinde HTML biliyorum. Benim bu siteyi kurmam için neler öğrenmem, neler yapmam gerekir? Hangi dilleri öğrenmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim? Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

• İnternetten programlama öğrenip bahsettiğin şekilde bir site kodlaman imkansız gibi bir şey. Yine de merak ediyorsan PHP ya da ASP, ayrıyetten de CSS öğrenmen gerekir. Bahsettiğin projede tumblr'daki gibi herkesin ayrı sitesi olacaksa o iş hem kodlatma hem de hosting olarak oldukça maliyetli olur. Ama tek bir site üzerinde herkesin paylaşımı olacaksa Wordpress tabanlı bir site kurarsın, onda bu özellik mevcut. İnsanlar kayıt olduktan sonra siteye yazı ekleyebilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Esyilmaz

İnternetten programlama öğrenip bahsettiğin şekilde bir site kodlaman imkansız gibi bir şey. Yine de merak ediyorsan PHP ya da ASP, ayrıyetten de CSS öğrenmen gerekir. Bahsettiğin projede tumblr'daki gibi herkesin ayrı sitesi olacaksa o iş hem kodlatma hem de hosting olarak oldukça maliyetli olur. Ama tek bir site üzerinde herkesin paylaşımı olacaksa Wordpress tabanlı bir site kurarsın, onda bu özellik mevcut. İnsanlar kayıt olduktan sonra siteye yazı ekleyebilirler.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğinize göre Wordpress biraz daha işime yarar. Peki wordpress tabanlı bir site kurarsam, kişiler sadece kendi yazdıklarını görebilir mi? Bir de kimlerin hangi yazıları göreceğini kontrol edebilir miyim? Yani, kullanıcıya "bu gönderiyi sadece erkekler görsün" ya da "Bu gönderiyi sadece 20 yaş üstü görsün" benzeri kısıtlamaları koymasına olanak verebilir miyim?

• Maalesef ileri düzeyde PHP bilmeniz gerekir, bu tip siteler için WP ile istediğinizi yapamazsınız, WP'de belli şablonlara tabisiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: smallhero55

quote:

Orijinalden alıntı: Esyilmaz

İnternetten programlama öğrenip bahsettiğin şekilde bir site kodlaman imkansız gibi bir şey. Yine de merak ediyorsan PHP ya da ASP, ayrıyetten de CSS öğrenmen gerekir. Bahsettiğin projede tumblr'daki gibi herkesin ayrı sitesi olacaksa o iş hem kodlatma hem de hosting olarak oldukça maliyetli olur. Ama tek bir site üzerinde herkesin paylaşımı olacaksa Wordpress tabanlı bir site kurarsın, onda bu özellik mevcut. İnsanlar kayıt olduktan sonra siteye yazı ekleyebilirler.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğinize göre Wordpress biraz daha işime yarar. Peki wordpress tabanlı bir site kurarsam, kişiler sadece kendi yazdıklarını görebilir mi? Bir de kimlerin hangi yazıları göreceğini kontrol edebilir miyim? Yani, kullanıcıya "bu gönderiyi sadece erkekler görsün" ya da "Bu gönderiyi sadece 20 yaş üstü görsün" benzeri kısıtlamaları koymasına olanak verebilir miyim?

Bildiğim kadarıyla olmuyor. Sadece üyelerin görebilmesini sağlayabiliyorsunuz ama bahsettiğiniz kadar detaylı bir filtreleme yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: açık-pozisyon

Maalesef ileri düzeyde PHP bilmeniz gerekir, bu tip siteler için WP ile istediğinizi yapamazsınız, WP'de belli şablonlara tabisiniz...

Hocam, PHP öğrenirim. Web programlama konusunda kendimi geliştirmek istediğimden PHP de öğrenmek istediğim diller arasında. Zaten ben projeye bu gün başliyim, 15 günde bitsin düşüncesinde değilim. İsterse yıllarımı alsın. Sonuç olarak ortaya iyi bir şey koyayım yeterli. Şimdi, PHP'de üstte yazdıklarımı yapabilir miyim? PHP yanında CSS de lazım olur muhtemelen. Gerekirse veri tabanı üzerine bile çalışırım

@Esyilmaz Hocam, tekrar teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.