Şimdi Ara

Tropico 5 Rehber (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
8
Favori
59.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar polis karakolu dikince piyasada ne kadar çıbanbaşı varsa ortaya çıkıyor. Ben mesala rebelleri sayısı artmışsa tek tek bulup öldürtüyorum, liderlerini öldürünce ayaklanıp saldırıya geçiyorlar :D Aynı şekilde bi sürü çeşit karakter dolaşıyor caddelerde, üstüne tıklıyorsun, sana ne kadar destek verdiğini karakter özelliklerini gösteriyor, askeri lider, isyancı, çevreci lider vs gibi, bu adamlara paranız varsa bir çok aksiyonda bulunabiliyorsunuz, rüşvetle satın al, öldürt, adayı terk ettir vs gibi... Ama tam etkilerini çözemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Arkadaşlar polis karakolu dikince piyasada ne kadar çıbanbaşı varsa ortaya çıkıyor. Ben mesala rebelleri sayısı artmışsa tek tek bulup öldürtüyorum, liderlerini öldürünce ayaklanıp saldırıya geçiyorlar :D Aynı şekilde bi sürü çeşit karakter dolaşıyor caddelerde, üstüne tıklıyorsun, sana ne kadar destek verdiğini karakter özelliklerini gösteriyor, askeri lider, isyancı, çevreci lider vs gibi, bu adamlara paranız varsa bir çok aksiyonda bulunabiliyorsunuz, rüşvetle satın al, öldürt, adayı terk ettir vs gibi... Ama tam etkilerini çözemedim

bu özellık eskı tropico oyunlarından berıdır var..:D

genelde paran varsa ve resarch şerı tamamladıgında gizli polis yaptıgın zaman bu ınsanların ne iş cevırdıgını bile öğrenebiliyorsun.......

bu tarz adamları fazla karsına alma...:D

genelde sıkıntı cıkarıp direniş yapıyor ve ordu gucun cok fazla olmassa bastıramıyorsun..:D

angry mob olayı kadar bu oyunda bence zor bişey yok...!

• Hocam halkın refah durumu harika herkese full maaş veriyorum ama apartman yapıyorum modernlerinden ve kimse oturmuyor. Nasıl oturtacaz bu adamları yav.
  • quote:

Orijinalden alıntı: petfaynder

Hocam halkın refah durumu harika herkese full maaş veriyorum ama apartman yapıyorum modernlerinden ve kimse oturmuyor. Nasıl oturtacaz bu adamları yav.

Genelde apartmanı yeni yaptıysan hali vakti yerinde olan vatandaşlar oturabiliyor, zamanla garibanlar falan oturuyor. Yani en güzeli housing quality düştükçe yeni bina eklemek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: petfaynder

Hocam halkın refah durumu harika herkese full maaş veriyorum ama apartman yapıyorum modernlerinden ve kimse oturmuyor. Nasıl oturtacaz bu adamları yav.

free housing yaparsan halkın hepsi oturur...vergi düşüklüğü yaptıgında ve tüm barakalrı yıktığında da baya bir etkisini görürsün...
  • Efsane şehir yaptım kapitalistleri bitirip , sosyalizmle yardırıyordum tornado oldu construction office yıkıldı yeni inşaatlar yapamadım çöp oldu
  • Benim oyun s.çtı Ne fabrikalar ne santraller çalışıyor. Misal nükleer santral uranyum input 0 diyor çalışmıyor. Uranyum madenine gidiyorum o da output is full diyor çalımıyor :D Araya teamsters office kurdum belki ulaşımda sorun vardır diye, yine yok... Diğer maden ve fabrikaların durumu da aynı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OyunaGelenAdam

quote:

Orijinalden alıntı: cellati

Rebelleri nasil önleyebiliriz?

rebelllerı öldürmen için askeri gucun olması lazım...

rebel cıkmaması ıcınde adam akıllı bı polıtıka ızlemen lazım....

herkesı tatmın edıcen ..:D

militarry bolumunden:

askerı üs...........:TANK VERIR
    Kışla..................:Asker eğitir verir.....
    Gözetleme kuleleri...:....bunlarda muhafızlar nobet tutar ve rebeleere ve dıs kuvvetlere birliğiniz ulaşana kadar oyalar....
    Fort,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,:kale gorunumlu buyuk bınadır.....Keşfetmek ve korumak için birlikler bulunur....!

Peki bu oyunda sadece bizim ülkemiz var değil mi ? Yani başka bir ada gelip bize saldıramıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: afetga1

quote:

quote:

militarry bolumunden:

Gözetleme kuleleri...:....bunlarda muhafızlar nobet tutar ve rebeleere ve dıs kuvvetlere birliğiniz ulaşana kadar oyalar....
    Fort,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,:kale gorunumlu buyuk bınadır.....Keşfetmek ve korumak için birlikler bulunur....!

Peki bu oyunda sadece bizim ülkemiz var değil mi ? Yani başka bir ada gelip bize saldıramıyor ?

Başkaları derken? Misal Sovyetlerle ilişkilerim kötüleşti adamlar istilaya kalktı :) Orjinal oyunun varsa ve aynı adada bikaç oyuncu takılıyorsanız yine savaşabilirsinz...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: afetga1

quote:

quote:

militarry bolumunden:

Başkaları derken? Misal Sovyetlerle ilişkilerim kötüleşti adamlar istilaya kalktı :) Orjinal oyunun varsa ve aynı adada bikaç oyuncu takılıyorsanız yine savaşabilirsinz...

Haaa kapitalistlerin başı abd ve komünistlerin başı sscb var.
    Yani mesela dünya savaşları zamanında faşizm oluyor.Almanya vs. mi oluyor anladığım kadarıyla ?

• afetga1 A kullanıcısına yanıt
    Sene 2000 oldu ben Almanya ile karşılaşmadım, EU(Avrupa Birliği) çıkıyor ileride...
  • quote:

Sene 2000 oldu ben Almanya ile karşılaşmadım, EU(Avrupa Birliği) çıkıyor ileride...

Hocam son bi soru ünlem işaretleri yani görevler bitince kafaya göre takılabiliyormuyuz ? Yada hiç o görevleri yapmasak olur mu ?
  • Eski Tropico'larda aldığım zevki bu oyunda alamadım. Oyunun kontrolü bende değilmiş gibi geliyor. Bir diktatör değil de sanki süper güçlü devletlerin isteklerini yerine getiren bir piyon gibi hissediyorum kendimi. Oyunun bu kadar çok görev odaklı olması güzel olmamış. Tropico 3'te her bölümde 1 tane ana görev veriliyordu o göreve ulaşmak için istediğiniz şekilde oynuyordunuz. İster turizmle ister madencilikle tarımla, ister sanayiyle görevi yapmaya çalışıyorduk. Bir özgürlük vardı.

Bu oyunda beğenmediğim çok özellik ve hata var. Bence oyunun başlıca sorunları;

-Bölümler süresince adaların sıfırdan başlamayıp bir önceki görevden devam etmemiz. Mantık olarak güzel ama uygulamada olmamış. Bir o ada bir diğer ada geçişi olduğu için yeni bölüme başlarken daha önce hangi binaları yapmıştım adada neler vardı neler yoktu derken baya bir sorun oluyor. Sadece bir adada 1900'lerden başlayıp modern zamanlara kadar gelinse sonra diğer adadan sıfırdan başlansa daha güzel olabilirdi. Bu şekilde oynamanın bir diğer sıkıntısı ise önceki bölüm için yaptığınız binalara yeni bölümde hiç gerek duymamanız. Örneğin bir görev için adada onlarca askeri bina yapmam gerekiyordu. Sonraki bölümde bu binalar zarardan başka bir işe yaramadı.

-Bina kontrollerinin, maaş ayarlamalarının, bina upgrade'lerinin tek tek yapılması. Daha önceki oyunlarda olduğu gibi maaşları vasıfsız, lise mezunu, üniversite mezunu diye ayrılan gruplara göre topluca yapamıyoruz. Upgrade'leri topluca yapmak için de bir seçenek güzel olurdu. Örneğin tarım upgradeleri bütün tarlalar için tek bir tarladan yapılabilmeliydi...

-Daha önceki oyunlarda bir turizm adası oluşturmak çok pahalıydı ve düşük getirisi olduğu için pek mantıklı değildi. Turizm görevleri olmadığı sürece adalarda turizmle alakalı birşey yapmak gereksizdi. Tropico 5'te turizm binalarını iyice pahalı yapmışlar. Görevler haricinde turizme önem vermek daha da mantıksız olmuş.

-Tropico 4 modern times eklentisi'nden sonra seriyi çok kolaylaştırdılar. Tropico 5 de çok kolay olmuş. Ekstra bir çaba sarfetmenize gerek yok. Sadece görevlerde istenenleri yaptıkça oyun kendi kendine akıp gidiyor. Oyunu zorlaştıran öğeler artık yok. Bir doğal afette en fazla 1-2 tane önemsiz bina yıkılıyor. Rebel'ler eskisi kadar zorlayıcı değil. Para akışı çok fazla. Başınıza bela olan diğer karakterler azaltılmış.

-Tropico 4'te baş göstermeye başlayan işgücü sıkıntısı hala çözülmemiş. Nüfusum 500'lerdeyken neredeyse yarısı kadar işgücü eksiğim oluyor. Hiçbir zaman işsizlik sorunu olmuyor hep eksik işgücü var. Öyle olunca binalar yarı kapasiteyle çalışıyor.

• Her ne kadar eleştrilerine katılmasam da yorumların üzerine merak edip 1 2 3+absolute power dlc oyunlarını aldım :D 5 bitince bunları oynuycam, eskileri oynamadan bi karşılaştırma yapmam doğru olmaz...

Tropico 5 Rehber

5 için şunları söyleyebilirim;
    2 ada hem birbirinden farklı hem de 2 oyun aynı anda oynuyormuşsun gibi oluyor, zevkli :) Ben zaman makinası bölümünü adalardan birini ekonomik olarak batırınca diğerinde oynayıp bitirebildim. Zaten
    ileride zaman makinesi ile 19.yya gidip korsanlar devrinden tekrar başlıyorsun :)

*Maaşın tek elden ayarlanması güzel olurdu ama şöyle bi durum var ki adam kıtlığı çıkınca bazı binalarda stratejik olarak işçi bulundurman gerektiğinden o binadan yükseltebiliyorsun maaşları. Ben mesela liseli adamım olmadığından lisedeki hocaların maaşlarını fulledim ki liseli çıkarabileyim...
    *Upgradelerin binalardan yapılması gayet normal sonuçta o binanın upgradi ve misal tarlaların upgradeleri de farklı, bi şeker ve mısır tarlasının upgraleri ve ücretleri aynı değil...
    *Turizmim mantığı hem çoğu turizm binası yetişmiş işgücü istemiyor hem de fabrikalar çok atık oluşuturuyor, fabrikaya yüklenemiyorsun, upgrade de etsen bi sürü waste disposal da kursan benim tarlalar düzgün çalışmıyordu kirliliketen, o zaman da millet aç kalıyor nüfus azalıyor, mutsuzluk isyan vs... Allah'tan ekonomik olarak beli doğrulttum da askerleri tek tek kontrol altında tutarak(approval düşük olanları sürüp, kalanları rüşvetleyerek :D ) isyanları vs bastırdım...
    *Oyunu kolay bulduysanız zor ayarı tavsiye ederim
    *Anayasa hazırlar göçle ilgili bi kısım vardı, orada açın kapıyı, eğitimsiz işgücü yağsın diye bi seçenek var :) Besleyebiliyorsanız ki nüfus 1000leri geçince tarlalar atık yüzünden çalışmayınca zorlaşıyor, işgücü sürekli geliyor...

Dediğim gibi önceki oyunları henüz oynamadım ama 5 gerçekten zevkli bulduğum bi oyun oldu...

@afetga1 oyunu daha bitiremedim, kolay da bitmiyor, hele benim gibi ana görevi biranönce yapmak yerine ülkeyi iyice geliştirmek, kalkındırmaktan yanaysanız :)

• quote:

Her ne kadar eleştrilerine katılmasam da yorumların üzerine merak edip 1 2 3+absolute power dlc oyunlarını aldım :D 5 bitince bunları oynuycam, eskileri oynamadan bi karşılaştırma yapmam doğru olmaz...

Tropico 5 Rehber

5 için şunları söyleyebilirim;
    2 ada hem birbirinden farklı hem de 2 oyun aynı anda oynuyormuşsun gibi oluyor, zevkli :) Ben zaman makinası bölümünü adalardan birini ekonomik olarak batırınca diğerinde oynayıp bitirebildim. Zaten
    ileride zaman makinesi ile 19.yya gidip korsanlar devrinden tekrar başlıyorsun :)

*Maaşın tek elden ayarlanması güzel olurdu ama şöyle bi durum var ki adam kıtlığı çıkınca bazı binalarda stratejik olarak işçi bulundurman gerektiğinden o binadan yükseltebiliyorsun maaşları. Ben mesela liseli adamım olmadığından lisedeki hocaların maaşlarını fulledim ki liseli çıkarabileyim...
    *Upgradelerin binalardan yapılması gayet normal sonuçta o binanın upgradi ve misal tarlaların upgradeleri de farklı, bi şeker ve mısır tarlasının upgraleri ve ücretleri aynı değil...
    *Turizmim mantığı hem çoğu turizm binası yetişmiş işgücü istemiyor hem de fabrikalar çok atık oluşuturuyor, fabrikaya yüklenemiyorsun, upgrade de etsen bi sürü waste disposal da kursan benim tarlalar düzgün çalışmıyordu kirliliketen, o zaman da millet aç kalıyor nüfus azalıyor, mutsuzluk isyan vs... Allah'tan ekonomik olarak beli doğrulttum da askerleri tek tek kontrol altında tutarak(approval düşük olanları sürüp, kalanları rüşvetleyerek :D ) isyanları vs bastırdım...
    *Oyunu kolay bulduysanız zor ayarı tavsiye ederim
    *Anayasa hazırlar göçle ilgili bi kısım vardı, orada açın kapıyı, eğitimsiz işgücü yağsın diye bi seçenek var :) Besleyebiliyorsanız ki nüfus 1000leri geçince tarlalar atık yüzünden çalışmayınca zorlaşıyor, işgücü sürekli geliyor...

Dediğim gibi önceki oyunları henüz oynamadım ama 5 gerçekten zevkli bulduğum bi oyun oldu...

@afetga1 oyunu daha bitiremedim, kolay da bitmiyor, hele benim gibi ana görevi biranönce yapmak yerine ülkeyi iyice geliştirmek, kalkındırmaktan yanaysanız :)

Tam anlatamamışım sanırım. Benim yazdıklarım ek olarak sunulabilecek seçeneklerdi. Yani eski oyunlarda maaşlar her binadan tek tek ayarlanmasının yanısıra tüm liseliler, tüm üniversiteliler için tek bir binadan da ayarlanabiliyordu. Seçim dönemi oy almak için ya da ekonomi güçlendiğinde daha çok göç almak için topluca bir zam yapılabiliyordu. Upgrade'ler de bu şekildeydi.
    Zaten sürekli göç serbest şekilde oynarım. Ben artık çok hızlı oynadığım için işgücü yetmiyor. Hiçbirşey yapmadan mecburen işgücü gelmesini beklemek zorunda kalıyorum.
    Zaten zor seçenekte oynuyorum. Açıkcası normal'le zor arasında pek fark yok. Hemen hemen aynı.
    Diğer oyunları oynarsanız yazdıklarım biraz daha anlam kazanır. Çünkü çoğunu eski oyunlarla karşılaştırarak yazdım

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Diğer oyunları nasip olursa 5 ten sonra oynuycam, dediğim gibi onları oynamadan karşılaştırma yapmam doğru olmaz. Tabi seçenek olması güzel olurdu, tek menüden ulaşmak. Tabi upgrade'i de paran bolsa bile yapmıyorsun, misal bazı madende verimliliği artıran ve kirliliği de artıran upgradeler var, kimyasal atıklarndan çok çekmiş biri olarak hiç ilişmedim :) ilk torpicom olduğu ve zar zor beli doğrulttuğum için zaten hiç ilişmedim zor ayara :D
  • tahir40 kullanıcısına yanıt
    Tropico'larda en az dikkat ettiğim 2 şey. Biri çevre diğeri barınma. Bunlar ne kadar kötü olursa olsun şimdiye kadar sorun yaşamadım. Ama Tropico 5'in kalan bölümlerinde sıkıntı olursa bilemem. Daha başlarındayım sayılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Tropico'larda en az dikkat ettiğim 2 şey. Biri çevre diğeri barınma. Bunlar ne kadar kötü olursa olsun şimdiye kadar sorun yaşamadım. Ama Tropico 5'in kalan bölümlerinde sıkıntı olursa bilemem. Daha başlarındayım sayılır

Bende nufus 1000 geçince millet, tarlalar da kirlilikten tam kapasite çalışmayınca millet açlıktan ölmeye başladı :D Barınma da insanları mutlu ediyor, homeless nüfus azalıyor, iyidir evler :D
  • Ekonomiyi düzene sokup iyi para kazandıktan sonra ev sorununu toptan çözüyorum. Buna zaman kalmadan bölüm bittiği de oluyor. Hiçbir bölümde herşeyi düzene sokmaya çalışarak yavaş yavaş oynamıyorum. Mutlaka birşeyler eksik, sorunlu kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 10 Haziran 2014; 14:48:37 >
  • oyuna başlıyorum belli bir müddet sonra this buılding is not producıng yazısı cıkıyor nasıl çözebilirim yardım eder misiniz
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.