Şimdi Ara

Trendyol , Getir , Hepsiburada Yeni Mezun Yazılımcı Maaşları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
3
Favori
23.647
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • 07kubi07 kullanıcısına yanıt

  Üf çok iyimiş ancak oralara layık bir yeni mezun değilim. Şuan küçük bir iş yerinde staj yapıyorum ayda 600₺ ye. En başta ücret bekelntimi sorduklarında yok demiştim. Buna da şükür. Umarım vasıflarımı geliştiririm.

 • Yeni giren yazılımcı maaşları 15k civarıdır. Çalışan kitle çoğunlukla dandik üni mezunlarıdır (iyi üni mezunları vardır ama sayıları azdır), bu tarz bir yere girdiğiniz zaman öğreneceğiniz şey nasıl kod yazılmaması gerektiğidir. Başka yerde iş bulamıyorsanız veya yurt dışına uzaktan çalışamıyorsanız buraları tercih edebilirsiniz. Boğaziçi, Odtü, İtü, Bilkent, Koç, Yıldız Teknik, Hacettepe, TOBB gibi kalbur üstü üniversitelerden mezun bilg. mühendisi arkadaşların bu tarz firmalara bakmadan yurt dışına çıkmalarını öneririm. Daha önceki mezunlar tarafından defalarca kez denendi, en hayırlısı budur.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 3 Aralık 2022; 10:48:48 >
 • leopolidas l kullanıcısına yanıt

  Aga zaten bu sayılan şirketlerden daha iyi bir yerli firma var mı ki? Oraları bırakan zaten yurt dışı şirketlerine geçiyor genel olarak.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • .Ferrum. kullanıcısına yanıt

  Uzun zamandır daha çok Amerikan ve Alman olmak üzere yabancı şirketlerin Türkiye'de şubeleri var; oralar en azından "işler nasıl yapılır"'ı öğrenmek için daha iyi. Eskiden Türkiye'deki orta halli firmalarda dahi iyi üniversite mezunu kaliteli mühendisler bulunurdu ve bir şekilde şirkete giren yeni mühendisler bu kişilerden işi öğrenirlerdi. Bu tarz e-ticaret şirketleri son yıllarda türedi, dolayısıyla ne eskiden gelen bir mühendislik kültürü var, ne de düzgün kaliteli mühendisleri (beyin göçünden dolayı çoğu gitti gidiyor  ) .


  İşler ortadoğu usulü dengesiz düzensiz ilerler, çok bağıranın dediği olur, çok konuşan biliyor zannedilir. Zaman yönetimi kavramı yoktur. Zaten buralar gittikçe dandik üni mezunlarıyla (trakya, gebze, çukurova, erciyes, çankaya vs gibi) dolduğu için (önceki mesajda geçen) iyi üniversite mezunlarını da işi kendilerinden daha iyi bildikleri için bu ilerde bizi ezer deyip şirkete aldırmazlar.


  Zaten uzaktan çalışmaya başlayan da geri dönüp bu çöp şirketlere bakmaz. (En az) 72-75 bin TL ile 15 bin TL arasında kıyas yapınca hangisinin daha iyi olduğu oldukça açık değil mi? Dolayısıyla işi bilenler sürekli uzaktan yabancı firmaya çalışmaya başlar, bu şirketlerin bünyesindeki çöp mühendis oranı da iyice artar.

 • leopolidas l kullanıcısına yanıt

  Sen hangi şirkette çalışıyorsun kardeşim.

 • Apple, Munich.

 • leopolidas l kullanıcısına yanıt

  Hocam en iyi üniversitelerden mezun olmuş olsa bile yeni mezun bir bilgisayar mühendisinin yurtdışı büyük şirketlerde çalışma şansı var mıdır? Ö.m kabul ederseniz gelecek ay mezun olacak küçük kardeşim için birkaç soru sormak isterim.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Wirm kullanıcısına yanıt

  Büyük şirketler dediğin tanınmış Avrupa ve Amerika şirketleri ise Avrupa şirketleri büyük şirketler değil. Aynı ülkede Amerikan şirketi %30 daha fazla maaş verir. Mesela Apple Almanya'da bütün Alman şirketlerinden daha çok maaş verir çalışanlarına. Alman ve diğer Avrupa şirketleri çalıştırabileceklerini düşündükleri en düşük maaşları verir. Bu nedenle Tesla araçları gelişme gösterirken, Apple da kendi otonom aracını çıkarmak üzereyken Volkswagen (Audi, Seat, Skoda, Porsche) ile Mercedes son gelişmelerde çok gerilerde kaldılar, yakında bu Alman şirketleri eskinin Nokia'sı olma yolunda hızla ilerliyorlar.


  Ortalaması iyiyse büyük Amerikan şirketlerinde bile işe girebilir. Covid sonrası dönemde iyi olmayan ünilerden de mezunlar alınmış (daha çok Amazon'a ve Meta'ya). Apple, Microsoft ve Google biraz daha üst segment şirketler, birini almadan önce daha çok uğraştırırlar. Fakat şimdi 2001 krizi gibi bir şey oluyor Amerika'da, dolayısıyla şirketlerin borsa hisseleri değer kaybediyor, şirketler de çalışanlarını çıkarıyor. İşte bu çıkardıkları elemanlar o iyi olmayan ünilerden (diğer ülkelerin ünileri de dahil) mezun olanlar. Apple bunu çok fazla yapmadığından işten çıkarma oranı da çok daha az diğerlerine göre.

 • Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Kardeşimin ortalaması 4e yakın, en yüksek puanlı üniversiteden mezun olacak. Amerika şirketlerinde işe girebilmek için şansını denemeli diyorsunuz teşekkür ederim.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.