Şimdi Ara

Trafik Sigortası , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz| (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.469
Cevap
97
Favori
374.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Nightmare667

quote:

Orijinalden alıntı: crossfire

Kaskosu ve trafik sigortası peşin olarak 15 Ocak 2012 'de ödenmiş bir aracı üstüme alacağım. Yeniden kasko ve trafik sigortası yapmam gerekir mi? Yapılan kaskove trafik sigortası ne oluyor?

Kasko ve trafik sigortaları araca değil kişiye özel yapılır. Aracı satan kişiyle birlikte satış sözleşmesini yanınıza alarak acenteye gidin her iyi sigortanın da iptalini yapın yeni yapılan sigortaların iptalinden düşersiniz. Ama sizin de 6 ay içersinde sattığınız bir aracınız varsa indiriminden yararlanabilirsiniz.

Groupama da trafik sigortanızda 5 yıl önce sattıgınız aracınızın dahi trafik sigortasının indirimini aktarabilirsiniz. Saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: alional

quote:

quote:

Kaskosu ve trafik sigortası peşin olarak 15 Ocak 2012 'de ödenmiş bir aracı üstüme alacağım. Yeniden kasko ve trafik sigortası yapmam gerekir mi? Yapılan kaskove trafik sigortası ne oluyor?

Kasko ve trafik sigortaları araca değil kişiye özel yapılır. Aracı satan kişiyle birlikte satış sözleşmesini yanınıza alarak acenteye gidin her iyi sigortanın da iptalini yapın yeni yapılan sigortaların iptalinden düşersiniz. Ama sizin de 6 ay içersinde sattığınız bir aracınız varsa indiriminden yararlanabilirsiniz.

Groupama da trafik sigortanızda 5 yıl önce sattıgınız aracınızın dahi trafik sigortasının indirimini aktarabilirsiniz. Saygılarımla

ciddimisiniz?

• quote:

quote:

quote:

quote:

ciddimisiniz?

Tabiki eger eski trafik sigorta policenizin satistan iptalini yaptirmissaniz. Ve mesela 7. Basamakta satmissaniz yeni aldiginiz arac normalde tekrar 4. Basamaktan baslar fakat bu groupama da mumkun yani yeni aracinizda bile 7. Basamaktan baslatabiliyoruz.trafikte yil sarti yok 3 yil onceki policeniz bile aktarilabilir kakat kaskoda maximum1 yili gecmemeli.. Ayrica esler arasi gecis sirketten ortaga ortaktan sirkete gibi kaskoda aktarimlarimiz mevcuttur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ciddimisiniz?

Tabiki eger eski trafik sigorta policenizin satistan iptalini yaptirmissaniz. Ve mesela 7. Basamakta satmissaniz yeni aldiginiz arac normalde tekrar 4. Basamaktan baslar fakat bu groupama da mumkun yani yeni aracinizda bile 7. Basamaktan baslatabiliyoruz.trafikte yil sarti yok 3 yil onceki policeniz bile aktarilabilir kakat kaskoda maximum1 yili gecmemeli.. Ayrica esler arasi gecis sirketten ortaga ortaktan sirkete gibi kaskoda aktarimlarimiz mevcuttur.

Vay be yeni şeyler öğreniyorum

• kasko fiyat teklifi alabilirmiyim,

Megane II 1.5 Dci privilage Wagon 2006 model
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rizeli

kasko fiyat teklifi alabilirmiyim,

Megane II 1.5 Dci privilage Wagon 2006 model

Merhaba TC plaka ve meslek soyleyebilirseniz pm den bakabilirim.saygilar

• SORUN HALA DEVAM EDİYOR. SİGORTA ŞİRKETİNDEN CEVAP YOK.

www. ŞİKAYETVAR.COM'da da şikayet dile getirildi. ŞİKAYET NO:1304431 Konu Başlığı: ADOLU SİGORTA Sİgorta Tazmin Bedelinde Anlaşmazlık Çıktı!

Hukukçu arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Hukukçu olmadığımdan konuyu HUKUKÇU forumlarına taşıyamıyorum.... özelliklewww.turkhukuksitesi.com a taşımama yardımcı olack arkadaş ihtiyacım var.

Araç 26/09/2011 tarihinde sigortalanmış ve riziko 26/06/2012 tarihinde gerçekleşmiştir. Rizikonun gerçekleştiği tarihte 6762 sayılı TÜRK TİCARET KANUNU maddeleri geçerlidir. ( 6103 sayılı yasa nedeni ile 6102 sayılı TÜRK TİCARET KANUNU maddelerinden sigortalı lehine olacak olanlar da geçerlidir)
    Sigorta hukukuna göre aracın riziko gerçekleştiği zamandaki değerinin ödenmesi gerekmektedir. Sigorta poliçesinin düzenlenmesi aşamasında araç değeri olarak TSRB’nin yayınladığı araç bedeli olan 40.000TL de MUTABIK KALINARAK poliçe üzerine aracın değeri KAZA KAPSAMINDAKİ DEĞERLER başlığı altında 40.000TL olarak yazılıyor.
    TTK madde 1300 e göre ;

Madde 1300 - Sigorta edilen malın değeri poliçede gösterilmemiş ise sigorta ettiren kimse, bu malın rizikonun gerçekleştiği andaki değerini ispata mecburdur.
    Sigorta edilen malın değerinin poliçede gösterilenden az olduğunu iddia eden sigortacı, bunu ispata mecburdur; 1283 üncü madde hükmü mahfuzdur.
    Değer hakkında taraflar her türlü delil gösterebilecekleri gibi mahkeme dahi toplanmış delillerle edindiği kanaatini kuvvetlendirmek için taraflardan birisine re'sen yemin ettirebilir.

Sigortacı bu maddeye istinaden aracın değerini piyasa fiyatından ödemek istiyor.
    Ancak imzalamış olduğu poliçede atıfta bulunduğu KASKO SİGORTASI GENEL ŞARTLARINDA da aynen şöyle yazıyor.

3.3. Tazminatın Hesabı ve Ödenmesi
    3.3.1. Tazminatın Hesabı
    3.3.1.1. Sigorta tazminatının hesabında sigortalı menfaatlerin rizikonun gerçekleşmesi anındaki tazmin kıymetleri esas tutulur.

Sigorta sözleşmesinin yapıldığı sırada veya sigorta süresi içinde; taşıtın değeri sigorta ettiren ve sigortacının mutabakatı veya oybirliği ile seçtikleri bilirkişiler tarafından saptanır ve taraflarca kabul olunursa, rizikon gerçekleşmesi ve tazminatın hesabında bu değere taraflarca itiraz olunamaz.

Mutabakatlı değer esasıyla yapılacak sözleşmeler için saptanacak değer listesi en çok bir yıllık sigorta süresi için geçerlidir.

Bilirkişi masrafı, sözleşmeyi mutabakatlı değer esasıyla isteyen tarafa aittir.

6102 sayılı TÜRK TİCARET KANUNUN’da da bu durum TAKSELİ sözleşme olarak tanımlanmıştır.
    MADDE 1464- (1) Taraflar sözleşme ile sigorta değerini belirli bir para olarak belirlemişlerse, bu para taraflar arasında, sigorta değeri için esas olur.
    (2) Takse esaslı şekilde fahiş ise, sigortacı taksenin indirilmesini isteyebilir. Umulan kazanç takselenmiş ise, taksenin sözleşme yapıldığı sırada ticari tahminlere göre elde edilmesi mümkün görülen kazancı aşması hâlinde sigortacı bunun indirilmesini isteyebilir.

"

Bu nedenle, aracın değerinin karşılıklı mutabakatla poliçe üzerine yazılması ve bu maddedeki yazılanlardan dolayı poliçede yazılan değere itaz edemez. Bu nedenle sigorta şirketinin tazminat bedelini 40.000TL üzerinden hesap etmesi gerekir.

Ayrıca,
    DEVLET BAKANLIĞI tarafından 28 KASIM 2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan 26360 sayılı SİGORTA SÖZLEŞMELERİNDE BİLGİLENDİRMEYE İLİİŞKİN YÖNETMELİK gereği BİLGİLENDİRME FORMU düzenlememiş veya teslim etmemiştir.

Yukarıda yazılanlar dan başka,
    ödemeyi teklif ettiği ve nasıl belirlediğini tarafımıza ispat etmediği/etmeye yanaşmadığı 31000 TL lik teklifini ödemek için ibraname istiyor ve bu ibraname örneğini yasal internet sitesinde yayınlamıştır ( ibranamedeki değere 31.000 TL yazmamızı talep ediyor) ve içeriği;

Şirketinize ……… nolu poliçe ile sigortalı bulunan ….. plakalı ……. Marka ….. model aracıma, tarihli hasarından dolayı tam hasar ( pert total) işlemi yapılmasını, görevlendirdiğiniz eksperin tespit ettiği ……….. TL rayiç değerde mutabık kaldığımı, aracın sovtajını alacak kişiye noterlikçe kesin satışını yapacağımı, yapmadığım takdirde sorumluluğun tarafıma ait olacağını, araç satışı sırasında haciz dolayısıyla satışa engel bir durum(ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz, haciz, rehin vs.) oluşur ise sovtaj bedelini şirketinize iade edeceğimi, aracımda bulunan tüm orijinal aksesuarlar şirketinize ve şirketinizin göstereceği kişiye teslim edeceğimi, aracın satış sebebi ile satış düzenlenmesi aşamasında ortaya çıkacak KDV bedelinin tarafımca/tarafımızca ödeneceğini beyan, kabul ve taahhüt ederim

şeklindedir.

Bu ibranameyi vermemiz halinde;
    1-) 31.000 TL yi yazmamız halinde oluşacak cümle ile ortaya çıkan anlam “görevlendirdiğiniz eksperin tespit ettiği 31.000TL” şeklinde olacaktır ki görevlendirdikleri eksper, 06/07/2012 tarihinde sigorta bilgi ve gözetim merkezinde(TRAMER) yayınladığı 722852 nolu eksper raporunda ( KESİN RAPOR olduğu raporda yazılıdır) araç piyasa bedelini 37.000TL olarak belirlemiştir. ( Başka bir eksper görevlendirmemiş ve görevlendirdi ise de bunu bize tebliğ etmemiştir.)
    2- “aracımda bulunan tüm orijinal aksesuarlar şirketinize ve şirketinizin göstereceği kişiye teslim edeceğimi” şeklindeki ibaredende şu nedenle itirazımız vardır.
    Araç kaza günü sigortacıya bilgi verilerek tarafımızdan Trabzonda ki yetkili servise çekiliyor. Ancak sigota şirketi İZNİMİZ ve RIZAMIZ dışında, muhafaza ve korumakla yükümlü olduğumuz aracı ( muhtemelen sahte evrakla) kendi anlaşmalı garajına alıyor… Şu ana kadar bize, yaptığı bu usulsüz haraketi ile ilgili herhangi bir yazı ( muhafaza ve koruma sorumluluğumuzu kaldıran bir yazı vb. ) vermiyor.
    Sigortacının bu şekildeki uygulamaları hakkında yargıya şikayet hakkımızı saklı tutuyoruz…

Sonuç olarak aracın tazmin bedelinin ödenmesi 45 günlük muacceliyet süresi dolduğundan muaccel olmuştur. Yukarıda açıklananlar süreç içinde kendilerine 2 defa ihtari olarak elektronik posta ile bildirilmiştir. Fakat araç tazmin bedeli hala daha ödenmemektedir veya geciktirilmektedir.

NOT: ibranamenin ödeme yapılmadan alınmaması yönünde resmi genelge de vardır.

BAŞBAKANLIK Hazine Müsteşarlığı
    (Sigortacılık Genel Müdürlüğü)

SAYI : B.02.1.HM.0.SGM.02.01 11.04.2000-28459
    KONU :

TÜRKİYE SİGORTA VE REASÜRANS
    ŞİRKETLERİ BİRLİĞİ
    Balmumcu Morbasan Sok.
    Koza İş Merkezi B Blok Kat: 3
    80700 Beşiktaş – İSTANBUL

İLGİ: 17.07.1998 tarih ve 46736 sayılı yazımız.

Müsteşarlığımıza ulaşan şikayetlerden, bazı sigorta şirketlerinin tazminat ödemelerinde sigortalılara ihtirazi kayıt ile ibra etme olanağı tanımadıkları ve ibraname imzalanmadığı gerekçesiyle de tazminat ödemelerini geciktirmeye devam ettikleri anlaşılmaktadır.

Bu itibarla, sigorta sektörüne zarar veren bu yanlış uygulamaya son verilmesi ve ilgide kayıtlı yazımızda belirtilen hususlara uyulması konusunda Birliğiniz üyesi sigorta şirketlerine yeni bir duyurunun yapılmasını rica ederim.

Namık DAĞALP
    Genel Müdür
    10/04/2000

Alper DİLAVER
    alperdilaver@hotmail.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperdilaver -- 16 Ağustos 2012; 10:19:12 >

• Tekrar merhaba ,
    Nasipse bayramdan sonraki hafta arabamın satışını üstüme alacağım. Maddi durumum biraz sıkışık. Ruhsat devri yapınca, arabamın şu anki sahibinin üstüne olan kasko ve trafik sigortası iptal olmak zorunda mı? Her ikiside Ocak 2012'de yapıldı. Bitmelerine ortalama 4 ay daha var. Satıcı konusuna sıkıntı çıkmaz, başka arabası yok ve almayacak. Ben hem kaskoyu hemde trafik sigortası 4 ay daha kullansam olu mu? Ruhsat değişince kasko ve trafik sigortası da otomatikman iptal mi oluyor?
  • quote:

Tekrar merhaba ,
    Nasipse bayramdan sonraki hafta arabamın satışını üstüme alacağım. Maddi durumum biraz sıkışık. Ruhsat devri yapınca, arabamın şu anki sahibinin üstüne olan kasko ve trafik sigortası iptal olmak zorunda mı? Her ikiside Ocak 2012'de yapıldı. Bitmelerine ortalama 4 ay daha var. Satıcı konusuna sıkıntı çıkmaz, başka arabası yok ve almayacak. Ben hem kaskoyu hemde trafik sigortası 4 ay daha kullansam olu mu? Ruhsat değişince kasko ve trafik sigortası da otomatikman iptal mi oluyor?

Merhaba
    Hayırlı olsun
    Üzeriniza aldığınız zaman aracın eski sigortası sadece 10 gün daha geçerliliğini korur ve daha sonra devre dışı kalır. Satış sözleşmesi ile eski sahibi acentesine giderek policesini iiptal ettirrerek kalan para iadesini alır. İptal ettirmese bile sizin aracınızda artık gecerli degildir. Kaskoda aracı aldığınız anda devre dışıdır. Çünkü kasko poliçesi isme göre düzenlenmekte ve sahısların uzerinde kalmaktadır. Arac sahibi kaskosunuda iptal ettirerek kalan gün kadar primini iade alabilir aentesinden bunu talep etsin. Sizin için yeni trafik sigortası ve kasko teklifi sunmamız gerekecek tabiki bu da ancak noter satısınızı yaptıktan sonra olabilecektir.
    saygılarımla

• Ve 18 agustos itibariyle dask zds zorunlu deprem sigortasi yasalasti dask yaptirmayan elektrik suyunu alamayacak.deprem sigortaniz icin pm atin...info@yysigorta.com trafik kasko saglik tum sigortalariniza teklif hazirlanir...

• merhaba,
    trafik sigortası ve hasar ödemesi ile ilgili bir sorum olacak;
    diyelim ki bir araca arkadan çarptım ve ağır hasar verdim..
    kaza raporunda da %100 kusurlu bulundum..
    bu durumda trafik sigortam karşı tarafın hasarını karşılar mı?
    teşekkürler,
  • quote:

Orijinalden alıntı: corail

merhaba,
    teşekkürler,

TABİKİ % 100 ÖDER KSUSUR % 100 SİZDE İSE. AMA SİZİN ARACINIZA 1 TL BİLE ÖDEME YAPMAZ. BU AŞAMADA KENDİ ARACINIZDA OLUŞAN ZARARDA KASKO DEVREYE GİDER EGER VAR İSE

SAYGILARIMLA
    GEÇMİŞ OLSUN
  • quote:

quote:

merhaba,
    teşekkürler,

TABİKİ % 100 ÖDER KSUSUR % 100 SİZDE İSE. AMA SİZİN ARACINIZA 1 TL BİLE ÖDEME YAPMAZ. BU AŞAMADA KENDİ ARACINIZDA OLUŞAN ZARARDA KASKO DEVREYE GİDER EGER VAR İSE

SAYGILARIMLA
    GEÇMİŞ OLSUN

Cok tesekkur ediyorum yanitiniz icin..
    Bu arada kasko var ve su an bizim aractaki hasar agir oldugu icin aracin pert olma durumu var..
    Aracin kasko bedeli 44.800 TL arac 2009 model..
    Aracimiz pert oldugunda izleyecegimiz yol nedir? Aracin kasko bedelini kasko sirketi bize odemek zorunda oluyor degil mi?
    Bu surec ne kadar surebilir?
    Selamlar

• quote:

quote:

quote:

merhaba,
    teşekkürler,

SAYGILARIMLA
    GEÇMİŞ OLSUN

Cok tesekkur ediyorum yanitiniz icin..
    Bu arada kasko var ve su an bizim aractaki hasar agir oldugu icin aracin pert olma durumu var..
    Aracin kasko bedeli 44.800 TL arac 2009 model..
    Aracimiz pert oldugunda izleyecegimiz yol nedir? Aracin kasko bedelini kasko sirketi bize odemek zorunda oluyor degil mi?
    Bu surec ne kadar surebilir?
    Selamlar

Groupama 15 gün içerisinde eğer herhangi bir olumsuzluk evrak eksikliği vs yoksa ödeme yapıyor. Fakat aracınızın kasko bedelinden ziyade o esnadaki piyasa bedeli araştırması yapılarak o rakam uzerinden ödeme yapılıyor. Eger aracının piyasa bedeli 35 bin ise 2. el 35 bin öder. ama 55 bin ise kasko bedelinizde policede 44 bin ise 44 ü öder. Acentenizden detaylı bilgi alabilirsiniz izlemeniz gereken yol hasar dosyanızı actırıp beklemek. Ben müşterilerimin pert olaylarını birebir takip ederek ödeme konusunda gerekli yardımları yapıyorum. Acenteniz takip edebilir sorabilirsiniz Kolay gelsin

• Arkadaşlar trafik tutanağında kandırıldım.ortak bişeyler yazalım dediler ben tamam dedim.ama onlar direk beni suçlamışlar.bu rapora nasıl itiraz edebilirim.başına gelen varmı.yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben de bu gunlerde kasko yaptırıcam

aracı aldıgım yer 2012 1.4 polo comfortlıne arac ıcın akbank kasko ıcın 1100 sıgorta ıcın 360 tl fıyat cıkardı.sızce nasıl fıyat?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayjordan

Arkadaşlar trafik tutanağında kandırıldım.ortak bişeyler yazalım dediler ben tamam dedim.ama onlar direk beni suçlamışlar.bu rapora nasıl itiraz edebilirim.başına gelen varmı.yardımlarınızı bekliyorum.

Benim bildigim ancak mahkeme yolu ile itiraz edebilirsiniz.. O da mevcut islemleri durdurmaz..

• teşekkürler bilgin için.bide bugün interntte tramerden dosya sonuçlarıma baktım.şirketler tarafından değerlendiriliyordiye yazıyor ve değerlerndirme bitince itiraz butonu var tutanağa.bakalım onu bekliyorum.
    bana göre kazadan ben haksız çıkmam ama bu raporla tahminim ben haksız çıkacam:
    şimdi kaza şöyle oluştu.biz ışıklarda bekliyorduk önümüz boştu.sol şeritteydik.ama durduğumuz sol şeritten genelde araçlar ilçe merkezine giriyor.bende trafiğin akışında soldan girmiş oldum.ben ilçe merkezine değil direk gidecektim.neyse yeşil yandı.hareketlendim ve arkadan bir araç bizi ilçe merkezine dönecek zannedip,önümüze arkadan kırdı sağ tamponu sürttü.jantı yamulttu.sonra trafik polisi çağırmayalım anlaşalım dediler bende tamam dedim.ben tutanağa çarpıştık yazdım.onlar ise yanımda küçük kızım olması ve benim telaşımdan faydalanarak,ben onlara vurmuşum ve resimde benim arabayı arkaya çizmişler.iyi niyetli bi insandan faydalandılar bu beni çok kızdırdı sonuna kadar yasal platformda bunlarla savaşıcam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayjordan -- 24 Ağustos 2012; 21:05:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bayjordan

Arkadaşlar trafik tutanağında kandırıldım.ortak bişeyler yazalım dediler ben tamam dedim.ama onlar direk beni suçlamışlar.bu rapora nasıl itiraz edebilirim.başına gelen varmı.yardımlarınızı bekliyorum.

Gecmis olsun
    Sikayetlerinizi sigorta.org.tr adresine yapabilirsiniz
    Saygilarimla

• quote:

Orijinalden alıntı: E@gle_1903

ben de bu gunlerde kasko yaptırıcam

aracı aldıgım yer 2012 1.4 polo comfortlıne arac ıcın akbank kasko ıcın 1100 sıgorta ıcın 360 tl fıyat cıkardı.sızce nasıl fıyat?

Tc plaka ve meslek bildirebilirseniz pm den full kasko teklifi hazirlayabiliriz
    Saygilarimla

• 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.