Şimdi Ara

Tollens,fehling,benedict

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
25.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • cu2cl2 ile asetilen kırmızı çökelek yapıyor fakat fehling alkinlere etki etmez diyor kitap.Tollens i ben gümüş nitrat diye biliyorum aldehit ile tepkimesinde neden ag2o kullanılmış kitapta.güvenderde asetilenin beyaz çökelek oluşumu(gümüş asetilenür) ve kırmızı çökelek oluşumunu metal ile yer değiştirme olarak vermiş alkin için karakteristik demiş fakat soruda tollens asetilene etki etmez dememiş.Şimdi bu çözeltiler neyin ayıracı kimle tepkime verir????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cübbesiz gandalf -- 15 Mayıs 2012; 3:41:11 >

• Tollens ve fehling sadece uç alkinlerlr tepkime verir bahsettigin soruda muhtemelen farklı bı alkin grubu var :) ve agli bi bilesik aldehitle tepkimeye girdiğinde ag iyon olarak cokup tabana yapışıyo bu yüzden gümüş aynası diyoruz ama alkinle tepkimesinde hep beyaz cokelekten soz ediyoruz sanırım gümüş aynası olusmuyo orda.
  • aldehit ile tollens tepkimesi sonucu çıkan ag katısina gümüş aynası deniyor fakat benim anlamadığım ago2 ye de tollens çözeltisi diyor.sorudada tollens çözeltisi ile asetilen asetaldehit karıştırılıyor h2 çıkıyor diyor çözümde asetilen ile tep vermz diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cübbesiz gandalf -- 15 Mayıs 2012; 4:58:00 >
  • Ago2 ? Tam anlayamadim ama ben bildiklerimi anlatiyim belki yardimci olur :) Tollens benim bildigim amnyakli(nh3) gümüş nitrat( agno3 ) çözeltisi. Alkinle tepkime verirken direk agno3 şekliyle tepkimeye sokuyoruz sonucunda hno3 oluşuyor hatta. Ama aldehitte direk gümüş iyonuyla yani ag+ ile çözünmüş haliyle tepkimeye sokuyoruz ve bu iyonlar elektron alıp katı halde dibe çöküyorlar iste bu gümüş aynası.
    Asetilen konusunda haklisin, tollens ve fehlingle kesinlikle tepkime verir baska şansı yok uç alkin çünkü.
  • Fehlingde bakırın değerliği +2 orda +1 yani aslında cu2cl2 fehling değil.
  • Burda bi ayrıntı veriyim Benzaldehit fehlingle tepk vermez , tollensle tepk verir.Aldehitler her ikisiyle.
  • sabah baktım soruda su hangisinden su çıkar diyormuş.asetilen ile fehling su çıkarmaz aldehit ile çıkarıyordu gece yorgunluğu dikkatsizlik yapmışım.tollensdede ag2o kullanmışdı sanırın
  • tollens ve fehling alkin kmno4 te alken

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MoYk

Burda bi ayrıntı veriyim Benzaldehit fehlingle tepk vermez , tollensle tepk verir.Aldehitler her ikisiyle.

kesnilikle hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.