Şimdi Ara

Tıp Etiği ve Mehmet Öz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • yarın birgün "ben margarin yiyen insanlara da kalp ameliyatı yapmayacağım" derse şaşmam. Sigara içsin yada içmesin iyileşmek istiyorsa bir insan, onu iyileştirmek hekimin görevidir. Ortada bariz bir zaman ve kaynak kısıtı yoksa bir doktorun ahlaken "o hasta mı yoksa bu hastamı" diye bir tercih yapmaya hakkı yoktur. Önüne gelen hastayı tedavi eder.

Bazı meslekler vardır ki (Doktorluk, Hakimlik, Öğretmenlik, din görevliliği) hernekadar yapılan iş o kişinin ekmek kapısı olsa da o mesleği tuccar kafasıyla icra edilmemelidir. Yani "herkes özgür kardeşim belki o müşteri ile ilgilenmek istemiyordur" diyebileceğimiz bir meslek değil doktorluk. Hayatımda sigara içmedim, sigaraya içilmesine de karşıyım ama sigara içen insanlara karşı değilim.
  • Ben de bir tv programında izlemiştim. Mehmet Öz hastaları ameliyat etmeden önce bir süre sigara içmeyi kestiriyor ve bir daha içmeyeceğine dair söz vermesini istiyormuş . Böylece birçok hastasının sigarayı bıraktığını anlatmıştı. Zaten alanında uzman ve vazgeçilmez bir doktor. İnsanlara bu şekilde sigarayı da bıraktırıyor. (Elinde bu imkan varken kullanıyor). Bence çok yararlı bir iş. Karşılarında bu kadar bilinçli ve tecrübeli bir hekim varken ve hayatına mal olabilecek bir hastalığı varken niye sigaraya devam ederler anlayamıyorum....Sigara içen bir kalp hastası zaten ölmeyi göze almıştır . Yaşam sürelerini biraz daha uzatmak istiyorlarsa başka bir doktora gitsinler ne olacak sanki....Uygulamanın yararları zararlarından fazla olacağı kesin...
  • Ameliyat sonrasında da

Sigarayı bırakamayana bakmamak etik değildir,

Koşullu sıhhi yardım yeminde yok.

• adam açıkça demiş sigarayı bırakmayanlar için geçerli, siz damarların ne kadar hızla kapandığını biliyormusunuz, sigara içmeye devam eder, egzersiz yapmaz ise bir kaç ayda o damarlar tekrar tıkanır, ve tekrar ameliyat etme şansınız azalır, yani sağlam ameliyat. çünkü by-pass'ta kullanılan damarlar çoğunlukla vendir, bazıları yine göğüstebulunan arter kullanır, ama yeterli olmaz, o yüzden damarın genişleme kapasitesi filan derken, venlerin toplardamar olması nedeniyle kas tabakasını zayıf olduğunu düşünürsek, kan akımının o bölgelerde daha türbülen akım sergilediği için damar çeperindeki herhangi bir düzensizlik tekrar plakların oluşmasını ve damarın tıkanmasının kolaylaştığını biliriz. tabii sigara bunun başdüşmanı, yani adam kafadan atmıyor, bunarısöylerken, tecrbe diye bir şey vardır, zaten adamın hastayı ameliyata ikna etmeye, sigara üzerinden pazarlık yapmaya zamanı yok. bunu diğer doktorlara havale eder, kalp işi bir takım işidir. esas yük kardiyologa düşmektedir. esas ikna etmesi gereken odur. cerrahın işi ameliyatı yapmak, takibini kardiyologlar yapar...
    sigara istendiği zaman bırakılır, bırakamam filan fizan. sıktığı zaman öyle bırakılıyor ki. psikolojik bağımlılıktan kurtulabilmektir esastır...
    bu kadar şeyden sonra hala içmeye devam ediyorsanız, diyecek lafım yoktur.
    ayrıca mehme öz'ün artist olduu gerçek, oprah whinfrey'e filan program yapıyor. tamam bilinçlendirme diyebilirsiniz, adam tıbbın tüm dallarında profesör sanki. birazda medyanın desteğiyle şişiyor insanlar.

• Yalnızca Mehmet ÖZ değil birçok kardiyolog doktor tedavisine başladığı hastasına "Sigarayı bırakmazsan bir daha bana gelme ! " der.
    Bu dün böyle idi, bugün de böyle, muhtemelen yarınlarda da böyle olacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kalamata

Yalnızca Mehmet ÖZ değil birçok kardiyolog doktor tedavisine başladığı hastasına "Sigarayı bırakmazsan bir daha bana gelme ! " der.
    Bu dün böyle idi, bugün de böyle, muhtemelen yarınlarda da böyle olacaktır.

+1
  • ama en çok sigara içenler de doktorlar değilmi. adama sorduğun zaman şimdilik sıkıntı yaratmıyor diye cevap veriyolar. sorun çıktığında da geç oluyor. yani hocanın dediğini yap yaptığını yapmayın arkadaşlar...
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.