Şimdi Ara

The Witcher Kitap Serisi Ana Konu (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.450
Cevap
43
Favori
111.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Seri halde çıkan bir kitabın ilk kitabını son kitabını veya aradaki bir sayıyı atlamayı düşünen insan kitap hiç okumasın.Bu düşünce bence tamamen hem yazara hemde insanın kendine yaptığı bir saygısızlık, kısa yoldan okudum demek için üretilen bahanelerden başka bir şey değil.Biri beğenmedi diye bir üründen vazgeçen insan bütün hayatını kalabalıkların verdiği kararlara göre birey olamadan yaşamaya mahkumdur bence.Kendiniz okuyun güzellik değerini kendiniz verin.
    Aynı algı oyunlarda da mevcut, ilk iki oyunun grafikleri döneme göre geride kaldı diyerek seriye ortadan dalıyorsunuz sonra '' Çok saçma olmuş bura neden böyle ? '' diye ortalıkta dolanıyorsunuz.Önce kendinize sorun edebi bir yapının bütün meyvesini özümsemek ve evrene dahil olmak mı amacınız yoksa grafikleri harika diye ekrana bakarak lore a tamamen kopuk biçimde kendinizi dağa taşa at sürerek tatmin etmek mi ?
    Bu yazdıklarım sadece bu kitap hakkında değil genel olarak popüler olan şeylere yönelip belli bir sosyal çembere girmeyi amaçlayan insanlara.CD Projekt RED bu romanları oyun haline getirmese haberi dahi olmayacak kişiler en azından şuan bir fırsatla kitapları tam anlamı ile okusun.

• aOnn1453 A kullanıcısına yanıt
    Mutlaka oku, yarım yamalak kitap okunmaz hocam üstelik eziyet filanda değil bence gayet zevkli hikayeler vardı.İlk kitabı bitirdikten sonra üstüne witcher 1'i bitirdim bildiğin kitapdan esinlenerek yapılmış bir sürü görevler vardı.İkinci kitap ise bana muazzam ötesi geldi üçüncü kitabı henüz okuyorum ama şuana kadar okuduğum en iyi hikayeler ikinci kitapda vardı.Yarım yamalak okucaksan hiç başlama bence ilk kitapdan başla eziyet filan değil kesinlikle.Yukarda ki arkadaşın dediği gibi evrene hakim olup öğrenmek istiyorsan kesinlikle kaçırma.

Bu arada üçüncü kitabın üçüncü bölümüne geldim
    Triss'e baya ayar oldum çok gıcığıma gidiyor yaptığı hareketler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 3 Ekim 2017; 17:8:36 >

• Tamam hocam sağol. Zaten okumayı planlıyordum ama oyunları oynamadığım için evrene yabancıyım. Ama o arkadaş eziyet gibi deyince kafam karışmıştı ama o karışıklığı giderdin. Eyvallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aOnn1453 -- 3 Ekim 2017; 20:19:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aOnn1453 A kullanıcısına yanıt
    Buyurun okuyun hocam, okumanız tabii daha güzel ama göreceksiniz ki ilk iki kitapta edebi derinlik yok. Evreni tanımanız adına daha güzel olur okumanız, tercih sizin zaman boşluğunuza ve merak derecenize bağlı.

• 3.kitap 4.bölümün sonunda bişeyi merak ettim okuyanlar el atabilir mi;

Ölmek üzere olan komiser yarpen haklıydı ona güvenmeliyiz filan dedi.Ne konuda güvenmiyolardı bunlara ve neden sahte bir konvoy düzenlediler başta sincaplar için sandım ama yarpen o yüzden değil dedi.Daha sonra yarpen bu duruma isyan etti bize ne yaptınız siz niye.Orda tam olarak ne oldu ne için teste tabi tuttular cüceleri?

Şu konu;
    The Witcher Kitap Serisi Ana Konu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 4 Ekim 2017; 18:17:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: -Bane

3.kitap 4.bölümün sonunda bişeyi merak ettim okuyanlar el atabilir mi;

Ölmek üzere olan komiser yarpen haklıydı ona güvenmeliyiz filan dedi.Ne konuda güvenmiyolardı bunlara ve neden sahte bir konvoy düzenlediler başta sincaplar için sandım ama yarpen o yüzden değil dedi.Daha sonra yarpen bu duruma isyan etti bize ne yaptınız siz niye.Orda tam olarak ne oldu ne için teste tabi tuttular cüceleri?

Şu konu;
    The Witcher Kitap Serisi Ana Konu

Uyariyorum bastan, ağır spoiler var, okumadıysanız aşağıya bakmayın..

Hocam eğer doğru anladıysam(yanlışım varsa düzeltin lütfen), cüceler normalde scoiatael üyesi ve insan olmadıkları icin hos karşılanmıyorlar. Ancak içlerinden bazıları(Yarpen Zigrin mesela) scoiataelin yolunu seçmek yerine insanlarla iyi geçinmeye, birlikte iş yapmaya başlıyorlar. Lakin birbirlerine nolursa olsun tam olarak güvenemiyorlar. Evet yarpen zigrin ve arkadasları kral(hangisi olduğunu hatirlayamiyorum, henselt veya demavend'di sanırım) icin calışıyorlar ama insanlar onların ihanet edebileceğini düşünüyor ve sahte konvoyu özellikle scoiataelin yoğun olduğu yerden geçecek şekilde ayarlıyorlar. Cücelerin karşılarında scoiataeli görünce scoiataele saldırmayacağını, onlarla birlik olup insanlara, konvoydakilere saldıracaklarını düşünüyorlar ama düşündükleri çıkmıyor, yarpen zigrin onlara ihanet etmiyor ve birlikte savasıyor onlarla. Yarpenin sondaki sitemi de biz sizin isleriniz icin uğraşıyoruz ama siz bizi ihanetle suçluyor, kendi ırkımızdan olanları öldürmek zorunda bırakıyorsunuz, bunu bize neden yaptınız şeklindeydi bence. Umarım doğru anlamışımdır da faydası dokunur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GwynSomething -- 5 Ekim 2017; 1:29:14 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Eyvallah hocam başta benimde aklıma bu şekilde gelir gibi oldu ama ;

Geralt'ın, Yarpen'e konvoy yem miydi diye sorduktan sonra onunda ''hayır'' diye cevap vermesinden bir an başka bir neden aradım ama dediğiniz gibi oluyor.Teşekkürler
  • quote:

Eyvallah hocam başta benimde aklıma bu şekilde gelir gibi oldu ama ;

Geralt'ın, Yarpen'e konvoy yem miydi diye sorduktan sonra onunda ''hayır'' diye cevap vermesinden bir an başka bir neden aradım ama dediğiniz gibi oluyor.Teşekkürler

Ne demek hocam, umarim faydasi dokunmustur :)
    Aşağıda spoiler var, bakmayınız lütfen kitabı okumayanlar.

Yarpen de sahte olduğunun farkına pusuya düşürülünce vardı bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GwynSomething -- 5 Ekim 2017; 3:34:07 >

• Birisi kitapların okunma sırasını yazarsa çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: lonelas

Birisi kitapların okunma sırasını yazarsa çok sevinirim.

1. Sayfadaki gwynbleidd hocamın gönderisine bak istersen, ben yazayim tekrardan buraya;
    The Last Wish(Son Dilek)
    The Sword of Destiny(Kader Kılıcı)
    Blood of Elves (Elflerin Kanı)
    Time of Contempt
    Baptism of Fire
    The Tower of Swallow
    The Lady of the Lake
    Seasons of Storms

Sadece ilk üçü türkçeye çevrildi şu an. Bu arada season of storms da bu evrene ait, yukarida biri yazmisti sanirim. Yeni gördüm ben, incelemek isteyene linkini bırakıyorum, serinin 6. Romanı olarak kabul ediliyor. 2013 te cıkmıs, sapkowski amcamın seriyi devam ettirmesine sevindim, kitap ilk kitaptaki witcher bölümünün öncesini, diğer bölümlerin de sonrasını konu alıyormus :)

http://witcher.wikia.com/wiki/Season_of_Storms

• Alıntı için sağ olun.

• üçüncü kitapda son kısma geçtim ufak sorular belirdi kafamda yine ;

Şimdi hatırladığımız üzere mayız gecesi adlı olayda kirpi ve pavetta evlenmişlerdi, kirpinin laneti kalktı.Sonra bu ikisi skellige'den dönerken fırtınada öldüler denildi.Pavetta'nın kızı ciri zaten daha sonra Emhyr çıktı ama kirpinin her yerde aslında Emhyr olduğu söyleniyor.Üçüncü kitapda cintra kalesi için emry'in ciri ile evlenip orayı meşru olarak yönetmesi istendiği yazıyor.İyi de Ciri bunun kendi kızı değil mi?
  • -Bane kullanıcısına yanıt

daha emhyrin kim olduğu kitaplarda geçmedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonelas

Alıntı için sağ olun.

Ne demek, yardımcı olabildiysem sevindim :)

• quote:

üçüncü kitapda son kısma geçtim ufak sorular belirdi kafamda yine ;

Şimdi hatırladığımız üzere mayız gecesi adlı olayda kirpi ve pavetta evlenmişlerdi, kirpinin laneti kalktı.Sonra bu ikisi skellige'den dönerken fırtınada öldüler denildi.Pavetta'nın kızı ciri zaten daha sonra Emhyr çıktı ama kirpinin her yerde aslında Emhyr olduğu söyleniyor.Üçüncü kitapda cintra kalesi için emry'in ciri ile evlenip orayı meşru olarak yönetmesi istendiği yazıyor.İyi de Ciri bunun kendi kızı değil mi?

Aşağıda ağır spoiler var, uyarıyorum millet.

Emhyr'in geçmişi benim de aklımı karıştırıyordu açıkçası hocam. Öldükleri söyleniyordu ama emhyr ortaya çıktı, pavetta ortalıkta yok, noldu bunlara o teknede diye. Sen sorunca araştırayım dedim, tekne kazasıyla ilgili bir iki şey öğrendim ama neden evlenmek istediği konusunda reddit forumlarında da net bir cevap bulamadım. Ama bu konular önümüzdeki kitaplarda açıklanacaktır diye tahmin ediyorum, forumlarda kitaplardan alıntı yapılan yerlere de rastladım.

DAHA AĞIR SPOILER VAR AŞAĞIDA..

Tekne kazasıyla ilgili de, emhyr vilgefortza tekneyi fırtınaya doğru sürüklemesini söylüyor, pavettayı aradan çıkartıp, kendisini(Duny'yi yani) de öldü göstererek emhyr var emreis adıyla ortaya çıkıyor ve nilfgaard tahtına oturuyor.Yani aslında sahte bir fırtınaya vilgefortz yol açıyor, emhyr de pavettanın ölmesini sağlıyor. Pavetta tuzağı farkedince ciriyi tekneye almayıp karada bırakıyor ve ciri kurtuluyor. Emhyr'in ciriyi tahta geçmek için kullanma planlarına pavetta engel olabileceği için pavettayı ortadan kaldırıyor emhyr. Yani dunynin emhyr olduğunu bilen çok çok az kişi var.(geralt mesela) Aslında tekne meselesinden sonra Emhyr var emreis adıyla ortaya çıkmadan önce, kimse onun adının emhyr var emreis olduğunu bilmiyor.Evlenme meselesini de şuna bağlıyorum ben, herkes cirinin dunynin kızı olduğunu biliyor ama çoğu kişi dunynin emhyr olduğunu bilmiyor. Bu yüzden de emhyr dunynin aslında kendisi olduğunu ortaya çıkartmadan(önceden lanetli olduğu ortaya çıkar, otoritesi sarsılır diye belki de) ciriyle evlenerek, kendini meşru göstermeye, krallık soyunu kendine bağlamaya çalışıyor, otoritesini güçlendirmeyi amaçlıyor. Umarım faydası dokunur :)

İngilizce ama, kendin incelemek istersen diye link bırakıyorum buraya;

https://www.google.com.tr/amp/s/amp.reddit.com/r/witcher/comments/45smb1/i_dont_understand_information_contained_in_this/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GwynSomething -- 7 Ekim 2017; 3:56:15 >

• Eyvallah hocam şimdi taşlar yerine oturdu

Bu emhr kadar adi sübyancı pis herif yoktur heralde adam taht için karısına ve kızına neler yapmış yav.Witcher 3 de bu iyi ki ciri yi buna teslim etmemişim ^^

• quote:

Eyvallah hocam şimdi taşlar yerine oturdu

Bu emhr kadar adi sübyancı pis herif yoktur heralde adam taht için karısına ve kızına neler yapmış yav.Witcher 3 de bu iyi ki ciri yi buna teslim etmemişim ^^

Ne demek hocam, faydası dokunduysa ne mutlu :)

Spoiler var gene aşağıda..

Emhyr konusunda da dediklerinde haklisin, witcher 3 te kızı buna teslim etsem evlenmeye zorlar diye korkmuştum. Gerçi foltest da böyleydi, hepsi garip bunların :)

• 3.kitap biraz önce bitti.İlk giriş romanı olduğu için biraz politik ve krallıklara ağırlık vermişler nerdeyse geralt'ın sadece birkaç yerde macerası geçiyor.Onun dışında tamamen Ciri'ye yoğunlaşmış hikaye yazar girişi sağlam ve anlaşılır yapmak için çok detaya girmiş o yüzden biraz ağır ilerliyor ama özellikle 7.bölüm beni benden aldı çok güzeldi o kısmı çok iyi okuyun;

Yennefer ve ciri arasında tam bir anne-kız bağı tamamen oluşuyor bu bölümde.Ciri tamamen Yen' bağlanıyor Yen'de onu kızı olarak görmeye başlıyor.Eğitim bölümü çok gerçekçi ve duygusaldı.Başlarda ciri'nin yene duydugu nefret, Yen'inde ciriye karşı soğuk ve sorumsuz davranması sonradan Geralt ile yaşadıkları maceraları birbirlerine anlatmaları ile aralarında bir bağ oluştu.Ciri'nin kendi de diyor bunu ''bizi birbirimize geralt bağladı''diye ve Yen'e de ''senin ve Geralt'ın yanından hiç ayrılmak istemiyorum''diyor. Demek ki bu yüzden kitabı okuyan oyunda Yen'i seçer diyolarmış ^^ Yen gerçekten kitaplarda tam bir anne gibi.Ciri'nin bütün bakımıyla her şeyi ile ilgileniyor sorumluğu tam alıyor.

Son soruya gelecek olursam hocam bir kez daha ;

Bundan önceki bölümde Geralt şu suikastçı casus'u tam öldürürken philippa buna engel oldu çünkü Emhry'ın adını ögrenmesini istemedi geralt'ın.Neden böyle yaptığını geralt da sordugunda anlamanı beklemiyordum dedi ama ihanet etmek istese ciri'nin yerini büyücüler loncasına söyler amacı ihanet etmek değildi ama neden o adamın kaçmasına yardım etti?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 7 Ekim 2017; 16:52:45 >

• quote:

3.kitap biraz önce bitti.İlk giriş romanı olduğu için biraz politik ve krallıklara ağırlık vermişler nerdeyse geralt'ın sadece birkaç yerde macerası geçiyor.Onun dışında tamamen Ciri'ye yoğunlaşmış hikaye yazar girişi sağlam ve anlaşılır yapmak için çok detaya girmiş o yüzden biraz ağır ilerliyor ama özellikle 7.bölüm beni benden aldı çok güzeldi o kısmı çok iyi okuyun;

Yennefer ve ciri arasında tam bir anne-kız bağı tamamen oluşuyor bu bölümde.Ciri tamamen Yen' bağlanıyor Yen'de onu kızı olarak görmeye başlıyor.Eğitim bölümü çok gerçekçi ve duygusaldı.Başlarda ciri'nin yene duydugu nefret, Yen'inde ciriye karşı soğuk ve sorumsuz davranması sonradan Geralt ile yaşadıkları maceraları birbirlerine anlatmaları ile aralarında bir bağ oluştu.Ciri'nin kendi de diyor bunu ''bizi birbirimize geralt bağladı''diye ve Yen'e de ''senin ve Geralt'ın yanından hiç ayrılmak istemiyorum''diyor. Demek ki bu yüzden kitabı okuyan oyunda Yen'i seçer diyolarmış ^^ Yen gerçekten kitaplarda tam bir anne gibi.Ciri'nin bütün bakımıyla her şeyi ile ilgileniyor sorumluğu tam alıyor.

Son soruya gelecek olursam hocam bir kez daha ;

Bundan önceki bölümde Geralt şu suikastçı casus'u tam öldürürken philippa buna engel oldu çünkü Emhry'ın adını ögrenmesini istemedi geralt'ın.Neden böyle yaptığını geralt da sordugunda anlamanı beklemiyordum dedi ama ihanet etmek istese ciri'nin yerini büyücüler loncasına söyler amacı ihanet etmek değildi ama neden o adamın kaçmasına yardım etti?

Haydi geçmiş olsun hocam, şimdi işin yoksa bekle kaç ay yeni kitabı :(

Aşağıda spoiler var..

Soruya gelince de, okurken ben de net bir cevap bulamadım buna. Sen deyince internetten baktım ve önümüzdeki kitaplarda, time of contempt'te bu sorunun cevabını bulacağını söylediler. Ben bakmak istersen diye link bırakıyorum gene;(ingilizce tabi)

https://www.google.com.tr/amp/s/amp.reddit.com/r/witcher/comments/6byvyi/blood_of_elves_phillipa_and_reince/

• Ağır spoiler var gene kitabı okumayanlara..

Şunu da söylemek istiyorum hocam, bu evrenle oyunlarla tanışmıştım, ve yenneferin tavırlarına anlam veremiyordum, triss çok masum duruyordu. Ama trissin gözüktüğü kadar masum olmadığını farkettim. Kitapları okudukça neden triss değil de yenneferi seçmenin mantıklı olduğunu gördüm. Bu kitap bir çok konudan açıklayıcı olsa da, önümüzdeki romanlarda çok şaşıracağımız olaylar bizleri bekliyor triss ve yen hakkında. Bazılarına internetten baktım ve yenneferi seçtiğim için mutlu oldum açıkçası. Kesinlikle witcher evrenindeki en sağlam karakterlerden birisi. Her zaman TeamYen :D

Hatta bakmak isteyebileceğiniz iki video da bırakıyorum aşağıya bu konuyla ilgili;
    https://m.youtube.com/watch?v=o_kdNvQdinw
    https://m.youtube.com/watch?v=4KTp1qZlcDg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GwynSomething -- 7 Ekim 2017; 18:58:37 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.