Şimdi Ara

Terminalle bişey açtıktan sonra terminali kapatma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mesela ubuntu da terminalden gedit açtık. Daha sonra ben terminal ekranında bir şey yazamıyorum yazabilmek için açılan metin düzenleyicisini durdurmam veya kapatmam gerekiyor. Ama ben mesela gedit ekranını açtığımda oradan istediğimi yazıp metin düzenleyicisini kapatmadan terminal ekranında başka işlemler yapmak istiyorum. Farklı bir terminal açıp yapabilirim bunu biliyorum fakat ben sürekli farklı ekran açmak istemiyorum gediti açtığım terminalde bunu yapmam mümkün mü? Yani kısaca tek terminal ekranıyla birden fazla program başlatmak istiyorum.

• Bunun yerine gedit'i terminal'dan değil de menüden açabilirsiniz.

Terminal'den gedit'i açınca aynı sekme üzerinde başka bir işlem yapamazsınız. Başka bir terminal penceresi açmak istemiyorsanız başka bir terminal sekmesi açabilirsiniz. Tarayıcı sekmesi gibi...
  • Misal gedit değil de gedit & yazarsanız sadece açılır terminal serbest kalır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Aradığım şey buydu. Gediti de misal olarak vermiştim bu dediğiniz yöntem hepsi için geçerli mi ?
  • Astraxs A kullanıcısına yanıt
    evet aynen öyle hepsinde geçerli
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Fakat bunda da terminali kapatınca açılan her neyse oda kapanıyor bunun çözümü mümkünmü ? :)
  • Astraxs A kullanıcısına yanıt
    Mümkün lakin nasıl yapıldığını unuttum bu dediğini sunucularda vs yapıyorlar genelde adam açıyor serveri sonra kapatıp gidiyor doğal olarak bir ara bende bir oyun sunucusu hazırlarken yapmıştım ama ne yalan söyleyim unuttum hocam ya
  • "nohup gedit &" seklinde acarsaniz terminalden koparirsiniz istediginiz sekilde calisir.
  • dogauzun kullanıcısına yanıt
    biraz geç oldu ama teşekkür ederim :)
    bu işe yaradı birazda araştırdım fakat saçma bir şekilde google-chromeda işe yaramıyor neden olabilir bir fikriniz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Astraxs

bu işe yaradı birazda araştırdım fakat saçma bir şekilde google-chromeda işe yaramıyor neden olabilir bir fikriniz var mı?
    "nohup {calistirilacak_executable_ismi} & disown" seklinde deneyin bir de
    Teşekkür ederim.
  • tmux'u inceleyebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.