Şimdi Ara

Televizyonum İçin En Uygun Ses Sistemi Hangisidir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba 2 ay önce Philips marka 55PFL6007 model tv aldım. Her şeyinden memnunum. Bir de ses sistemi almak istiyorum. Fakat bu ses sistemlerindeki teknik detaylara çok da hakim değilim. Televizyonun teknik özellikleri http://www.philips.com.tr/c/televizyonlar/6000-series-140-cm-55-inc-easy-3d-dvb-t-c-s2-55pfl6007k_12/prd/?t=specifications yazıyor. Hangi çıkışlar var, bu çıkışlar için hangi marka ya da model alınmalıdır ? Tavsiyede bulunursanız sevinirim. Birazcık blok yani uzun hoparlör biraz daha ilgimi çekiyor. Fakat sizin tavsiyeleriniz beni doğru sonuca götürecektir. Fiyat aralığı maksimum 500 -600 civarı olsun.

• wintage kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle ses siteminden beklentiniz nedir? Normal tv kanallarını seyrederken ses, ses sisteminden gelsin diyorsanız çok da gerekli olan bir durum değil. Ki evimde AVR'li ses sistemi olmasına rağmen normal tv kanallarında TV'nin hoparlörlerini kullanıyorum.

Yok eğer amacınız, aynı zaman da usb'den film izlerken yada ps3'te oyun oynarken surround ses (5.1) almaksa bütçeyi biraz daha arttırmanız gerekiyor. Mesela ben genel olarak mkv uzantılı 8-10gb arası boyuttaki, 1080p ve dts ses kodekli filmler izliyorum. Eğer siz de bu şekilde filmler tercih ediyorsanız, hazır paket sistemler arasından bluray playerlı olanlara bakmanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla dvd oynatıcılı olanlar mkv desteklemiyor.

Ayrıca bu ses sitemine ne gibi cihazlar bağlamayı düşünüyorsunuz? ps3, uydu alıcısı, media player, pc vs vs. Elinizdeki cihazları da belirtirseniz daha doğru bir öneride bulunulabilir. Yoksa şartları bilmeden kafadan şunu al demek sizi zarara sokmaktan başka bir şeye yaramaz.

Bu soruları cevaplarsanız, daha mantıklı bir cevap gelecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Hocam öncelikle ses siteminden beklentiniz nedir? Normal tv kanallarını seyrederken ses, ses sisteminden gelsin diyorsanız çok da gerekli olan bir durum değil. Ki evimde AVR'li ses sistemi olmasına rağmen normal tv kanallarında TV'nin hoparlörlerini kullanıyorum.

Yok eğer amacınız, aynı zaman da usb'den film izlerken yada ps3'te oyun oynarken surround ses (5.1) almaksa bütçeyi biraz daha arttırmanız gerekiyor. Mesela ben genel olarak mkv uzantılı 8-10gb arası boyuttaki, 1080p ve dts ses kodekli filmler izliyorum. Eğer siz de bu şekilde filmler tercih ediyorsanız, hazır paket sistemler arasından bluray playerlı olanlara bakmanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla dvd oynatıcılı olanlar mkv desteklemiyor.

Ayrıca bu ses sitemine ne gibi cihazlar bağlamayı düşünüyorsunuz? ps3, uydu alıcısı, media player, pc vs vs. Elinizdeki cihazları da belirtirseniz daha doğru bir öneride bulunulabilir. Yoksa şartları bilmeden kafadan şunu al demek sizi zarara sokmaktan başka bir şeye yaramaz.

Bu soruları cevaplarsanız, daha mantıklı bir cevap gelecektir.

Yani hem tv deki dizi ve programları izlemek olsun, hem de 1080 lik hd filmler olsun, hem de usb yi takıp 320 kbslik parçalar dinlemek ya da normal kaliteli filmler izlemek. Yani her türlü kullanmak istiyorum. Sistemi sadece tv ye bağlayacağım. Tv nin kendiüzerinde hd uydusu zaten var. Tv de usb takıp müzik ya da film de izleyebiliyorum. Yani sadece tv ye takılacak. Ps falan kullanmıyorum. Blueray demişsiniz ama blueray filmlerini bulmak ve indirmek biraz zor değilmi ? Yani 720 ya da 1080 lik filmleri usb ile tv ye takıp açsam olmaz mı ? Tam olarak konuyu bilmediğimden soruyorum. Tv yibağlayan servis, tv nin arkasındaki bağlantıları gösterirken 3-4 tane ses çıkışı gösterdi. o yüzden yukarıda tv nin linkini de verdim. Fiyat konusuna gelince, amacım bu civarda birşey bulmak. Ama canavar gibi bir cihaz olur fiyat da 900 olursa yine de alınabilir belki. Yani duruma bağlı.

Dostum öncelikle DTS filmlerde kullanılan, 1500kbps'lik bir ses formatı. Yani mp3'lerde 128 ile 320kbp arasındaki nasıl fark ediyorsan DTS sesli bir filmde de bu farkı yaşıyorsun. Bu sebeple DTS ses destekleyecek bir sisteme yönelmelisin dedim. Senin tv eski seri Philips olduğu için DTS sesli filmleri desteklemiyor. Bu sebeple DTS sesli filmleri TV'nin USB oynatıcısı ile oynatamazsın. TV'nin detaylarını aşağıdan görebilirsin.

http://www.philips.com.tr/c/televizyonlar/6000-series-140-cm-55-inc-easy-3d-dvb-t-c-s2-55pfl6007k_12/prd/;jsessionid=B3A0DF2DA2B892E0ADAEBB4FC05B07C7.app121-drp1?t=specifications

Bu sebeple hem daha uzun ömürlü olması hem de media player olarak kullanabileceğiniz bluray player'lı hazır paketlere yönelmelisiniz. Çünkü indirmiş olduğumuz 8-9gb'lık filmlerdeki DTS sesi ancak bluray playerlar çözüyor. Yoksa size bluray indirin demiyorum.

Hazır paket sistemlerin modelleri hakkında çok fazla bir bilgim yok fakat alacağınız alette en az 2 tane hdmi giriş yada optik ses girişi olsun ki daha sonra alacağınız ps3 vs gibi aletleri de bağlayabilesiniz. Ve de mkv, m2ts gibi yüksek boyutlu dosyaları oynatırken, DTS gibi sesleri çözebilsin.

Eğer sinemada sese önem veriyorsan kesinlikle AVR'li sistemlere yönelmelisin. Eğer yurtdışına gidip gelmiyorsan buradan AVR'li bir sistem almak sizin bütçenize fazla gelebilir ama yine de çok daha mantıklı bir çözüm olacak olan AVR'li sistemlere yönelmenizi tavsiye ediyorum. AVR'nin avantajı sizin durumunuza göre değiştirilmeye ve geliştirilmeye açık olmasıdır. Aynı şeyi enişteme 2 sene önce söyledim ama dinletemedim. 2 sene önce 400 TL verdi, dvd'li bir sistem aldı ve şimdi birşeye yaramıyor. Bi tek uzun kolonlar salonda dimdik şekilde duruyor, ben de dalga geçiyorum eniştemle nasıl memnun musun diye , anlatabildim sanırım

Örnek olarak aşağıdaki sistemlere bakabilirsiniz. Bu fiyatlar üzerinden yaklaşık %30 daha düşük olarak hesap edin, ciddi bir pazarlık payı bırakıyorlar. Bu arada benzer setleri Teknosa, MediaMarkt, Darty ve Bimeks gibi yerlerde de satıyorlar. Oraları da inceleyiniz.
    http://www.darty.com.tr/e_commerce/Dvd-Ev-Sinema-Sistemi/PIONEER/HTP-071-p-80840-c-51.htm
    http://gsaelektronik.com/urun/pioneer-vsx-322---pioneer-s-es3tb-sinema-sistemi_613.aspx?CatId=109

Forumda Teknosa'larda satılan giriş seviyesi paketlerle AVR'ye başlangıç yapan arkadaşların başlığı da aşağıda. İnceleyip fikir sahibi olabilirsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_71357324/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 31 Aralık 2013; 2:50:46 >

• quote:

Dostum öncelikle DTS filmlerde kullanılan, 1500kbps'lik bir ses formatı. Yani mp3'lerde 128 ile 320kbp arasındaki nasıl fark ediyorsan DTS sesli bir filmde de bu farkı yaşıyorsun. Bu sebeple DTS ses destekleyecek bir sisteme yönelmelisin dedim. Senin tv eski seri Philips olduğu için DTS sesli filmleri desteklemiyor. Bu sebeple DTS sesli filmleri TV'nin USB oynatıcısı ile oynatamazsın. TV'nin detaylarını aşağıdan görebilirsin.

http://www.philips.com.tr/c/televizyonlar/6000-series-140-cm-55-inc-easy-3d-dvb-t-c-s2-55pfl6007k_12/prd/;jsessionid=B3A0DF2DA2B892E0ADAEBB4FC05B07C7.app121-drp1?t=specifications

Bu sebeple hem daha uzun ömürlü olması hem de media player olarak kullanabileceğiniz bluray player'lı hazır paketlere yönelmelisiniz. Çünkü indirmiş olduğumuz 8-9gb'lık filmlerdeki DTS sesi ancak bluray playerlar çözüyor. Yoksa size bluray indirin demiyorum.

Hazır paket sistemlerin modelleri hakkında çok fazla bir bilgim yok fakat alacağınız alette en az 2 tane hdmi giriş yada optik ses girişi olsun ki daha sonra alacağınız ps3 vs gibi aletleri de bağlayabilesiniz. Ve de mkv, m2ts gibi yüksek boyutlu dosyaları oynatırken, DTS gibi sesleri çözebilsin.

Eğer sinemada sese önem veriyorsan kesinlikle AVR'li sistemlere yönelmelisin. Eğer yurtdışına gidip gelmiyorsan buradan AVR'li bir sistem almak sizin bütçenize fazla gelebilir ama yine de çok daha mantıklı bir çözüm olacak olan AVR'li sistemlere yönelmenizi tavsiye ediyorum. AVR'nin avantajı sizin durumunuza göre değiştirilmeye ve geliştirilmeye açık olmasıdır. Aynı şeyi enişteme 2 sene önce söyledim ama dinletemedim. 2 sene önce 400 TL verdi, dvd'li bir sistem aldı ve şimdi birşeye yaramıyor. Bi tek uzun kolonlar salonda dimdik şekilde duruyor, ben de dalga geçiyorum eniştemle nasıl memnun musun diye , anlatabildim sanırım

Örnek olarak aşağıdaki sistemlere bakabilirsiniz. Bu fiyatlar üzerinden yaklaşık %30 daha düşük olarak hesap edin, ciddi bir pazarlık payı bırakıyorlar. Bu arada benzer setleri Teknosa, MediaMarkt, Darty ve Bimeks gibi yerlerde de satıyorlar. Oraları da inceleyiniz.
    http://www.darty.com.tr/e_commerce/Dvd-Ev-Sinema-Sistemi/PIONEER/HTP-071-p-80840-c-51.htm
    http://gsaelektronik.com/urun/pioneer-vsx-322---pioneer-s-es3tb-sinema-sistemi_613.aspx?CatId=109

Forumda Teknosa'larda satılan giriş seviyesi paketlerle AVR'ye başlangıç yapan arkadaşların başlığı da aşağıda. İnceleyip fikir sahibi olabilirsin.

Üşenmeden yazmışsın teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Dostum, gerçekten detaykı bir şekilde üşenmeyip yazdığın için teşekkür ederim. Şimdi kafamdaki taşlar bir bir yerlerine oturdu. Dediğiniz gibi AVR sistemler daha mantıklı ve isteklerime gerçek cevabı veriyor. Aklıma takılan son ve basit soruyu sorayım, kusura bakmayın belki de saçma olacak ama bilmediğimden soruyorum. Diyelim ki dediğiniz linktekş ürünlerden birisini aldık. Ve benim USB de ise filmler var. O USB yi ses sistemine takıp görüntüyü tv den, sesi sistemden mi dinleyeceğiz ? Yoksa filmi yalnızca cd ile mi izleyebileceğiz ? Hepsini anladım sadece bu kafama takıldı. USb tvye mi yoksa sete mi takılacak :)

• Avr'ler video oynatmaz. Usb'den sadece müzik dosyalarını oynatabiliyorlar.

Film oynatmak için ya tv'nizi kullanırsınız yada 100tl'ye android stick diye geçen media oynatıcılardan alıp hdd'yi buna bağlarsınız. AVR alırsanız en mantıklı çözüm bu olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 31 Aralık 2013; 15:06:55 >
  • Anladım, bilgipaylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. AVR sistemi aradım taradım ama çok fazla seçenek bulamadım, bulduğum modeller de 2 bin TL den başlıyor neredeyse. DTS sistemlere yönelsem nasıl olur acaba ? Aralarında çok mu hissedilir derecede fark var ? Mesela şu sistem nasıl olur , işimi görmez mi ? http://www.gold.com.tr/pioneer-dcs-424k-ses-sistemi_u
    Öncelikle DTS bir sistem değil, bir ses formatıdır. Bu sebeple sorduğunuz Pioneer tarzı disc oynatıcılı sistemlerin kendi sitesi üzerinden teknik özelliklerine bakarak karar vermeye çalışın.

http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DCS-424K/page.html

Mesela bu sorduğunuz ürünün sayfası ve burada desetklediği ses ve video formatları mevcut. Bir ürün alacaksanız sadece gold, teknosa gibi satıcıların sayfalarına bakarak karar verilmez. Karar verirseniz de sonrası hüsran olur.

Ben olsam bu sorduğunuz ürünü tercih etmem çünkü mkv dosya desteği yok. Eğer torrent vs ile film indirip izliyorsanız, yüksek boyutlu filmelerin çoğunun mkv formatında olduğunu görebilirsiniz. BU alet bu filmleri desteklemiyor. O zaman ne anladım ben media playerlı ses sitemi almaktan. Alıyorsanız dediğim gibi BLURAY oynatıcı olanları tercih edin, en azından bu şekilde daha güncel ve uzun ömürlü sistemler almış olursunuz. Bana kalsa hiçbiri AVR'li bir sistemin yerini tutmaz da, alacaksanız en azından BLURAY olanları tercih edin.

Size acı ama gerçek olan birşey söylemek istiyorum. Hazır paket sistemlerden 1000 TL altı gibi bir fiyata alacağınız her türlü sistem tamamen yanlış bir yatırım olacaktır. Çünkü hiçbiri güncel ses ve video kodeklerini oynatamıyor. Hali ile ucuzu olsun derken eldeki parayı da boşa savurmuş oluyorsunuz. Eniştemle ilgili örneği daha önce yazmıştım. Siz de aynı kazığı yemek istiyorsanız gidin hiç durmadan sorduğunuz Pioneer sistemi alın.

Ha bu arada bütçe kısıtlı olabilir, ona bir şey diyemem ama zaten az olan imkanları boşa harcamak da bana göre israfın en büyüğüdür. Benim en çok kızdığım şey de budur, sırf yapmış olmak için birşey yapmak. Eğer bütçeniz şu an el vermiyorsa, daha sonra uygun olduğunuzda gerçekten kullanabileceğiniz ve size faydası olacak bir sistem alırsınız. Kendimden örnek vereyim. 300-500 TL ile yola çıktım, baktım ki isteklerimi bu hazır paket sistemler karşılamıyor, AVR'lere yöneldim. Baktım burada pahalı, yurt dışında ise ucuz (arada iş sebebi ile yurtdışına çıkma şansım oluyor), 1 ay boyunca Paris'teki Darty'lerin hangilerinde hangi modellerin olduğunu takip ettim. Sonuç olarak tüm ihtiyaçlarımı gören AVR'li bir sistemi burada 1500-2000 TL gibi bir fiyata alabiliyorken yurt dışından 800 TL'ye almış oldum. Yani sizin vermeyi planladığınızdan fazla değil.

Bu sebeple öncelikle ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi netleştirin, ondan sonra yardımcı olmaya çalışalım. O kadar detaylı anlattıktan sonra, hala o sistemi sormuş olmanız biraz sinirlendirdi beni. Kusura bakmayın

• quote:

Öncelikle DTS bir sistem değil, bir ses formatıdır. Bu sebeple sorduğunuz Pioneer tarzı disc oynatıcılı sistemlerin kendi sitesi üzerinden teknik özelliklerine bakarak karar vermeye çalışın.

http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DCS-424K/page.html

Mesela bu sorduğunuz ürünün sayfası ve burada desetklediği ses ve video formatları mevcut. Bir ürün alacaksanız sadece gold, teknosa gibi satıcıların sayfalarına bakarak karar verilmez. Karar verirseniz de sonrası hüsran olur.

Ben olsam bu sorduğunuz ürünü tercih etmem çünkü mkv dosya desteği yok. Eğer torrent vs ile film indirip izliyorsanız, yüksek boyutlu filmelerin çoğunun mkv formatında olduğunu görebilirsiniz. BU alet bu filmleri desteklemiyor. O zaman ne anladım ben media playerlı ses sitemi almaktan. Alıyorsanız dediğim gibi BLURAY oynatıcı olanları tercih edin, en azından bu şekilde daha güncel ve uzun ömürlü sistemler almış olursunuz. Bana kalsa hiçbiri AVR'li bir sistemin yerini tutmaz da, alacaksanız en azından BLURAY olanları tercih edin.

Size acı ama gerçek olan birşey söylemek istiyorum. Hazır paket sistemlerden 1000 TL altı gibi bir fiyata alacağınız her türlü sistem tamamen yanlış bir yatırım olacaktır. Çünkü hiçbiri güncel ses ve video kodeklerini oynatamıyor. Hali ile ucuzu olsun derken eldeki parayı da boşa savurmuş oluyorsunuz. Eniştemle ilgili örneği daha önce yazmıştım. Siz de aynı kazığı yemek istiyorsanız gidin hiç durmadan sorduğunuz Pioneer sistemi alın.

Ha bu arada bütçe kısıtlı olabilir, ona bir şey diyemem ama zaten az olan imkanları boşa harcamak da bana göre israfın en büyüğüdür. Benim en çok kızdığım şey de budur, sırf yapmış olmak için birşey yapmak. Eğer bütçeniz şu an el vermiyorsa, daha sonra uygun olduğunuzda gerçekten kullanabileceğiniz ve size faydası olacak bir sistem alırsınız. Kendimden örnek vereyim. 300-500 TL ile yola çıktım, baktım ki isteklerimi bu hazır paket sistemler karşılamıyor, AVR'lere yöneldim. Baktım burada pahalı, yurt dışında ise ucuz (arada iş sebebi ile yurtdışına çıkma şansım oluyor), 1 ay boyunca Paris'teki Darty'lerin hangilerinde hangi modellerin olduğunu takip ettim. Sonuç olarak tüm ihtiyaçlarımı gören AVR'li bir sistemi burada 1500-2000 TL gibi bir fiyata alabiliyorken yurt dışından 800 TL'ye almış oldum. Yani sizin vermeyi planladığınızdan fazla değil.

Bu sebeple öncelikle ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi netleştirin, ondan sonra yardımcı olmaya çalışalım. O kadar detaylı anlattıktan sonra, hala o sistemi sormuş olmanız biraz sinirlendirdi beni. Kusura bakmayın

Öncelikle ortada sinirlenecek bir durum yok, onu belirteyim. Zaten benim de dışarıya gidip, öyle bir ürünle dönme ihtimalim olsa, zeka özürlü değilim Allah 'a şükür, ben de sizin yaptığınızı yaparım. Sizden fikir istediğim ürün de 800 liralık bir ürün yani 300 liralık bir ürün sormuyorum size. Az çok genel anlamda elektronik bağımlısı olduğumdan yüzeysel olarak neyin ne olduğunu biliyorum. Sizden istediğim fikirler uç noktada fikir ve bilgilerdi. Açıkçası düşüncemi bambaşka alanlara sürüklemedi desem yalan olur.

Ucuz mal alacağınıza almayın ya da en iyisini zorlayarak alın fikrinize de sonuna kadar katılıyorum. Ama aile gelir gider taplosunda açık büyümeye başladı mı, kemer sıkma politikası başlıyor ailede, bu durumu diğer aile bireyleri benim bir zevkim için yaşamasın istiyorum. Yoksa ben de bilirim o kadar para verip Harmankarman, boss ya da başka marka özel setler almayı ama işte durum bu şekilde olunca ister istemez geri adım atmak zorunda hissediyor kendisini...

Ama yine de sizin dediğinizi yapacağım, biraz daha bekleyip, dediğiniz AVR sistemlerden alacağım. Bu konuda fikrimin oluşmasında en büyük (hatta tek) etken siz oldunuz. Şu an 1000 TL yi gözden çıkardım. Bir kaç ay daha bekleyip, dediğiniz şekilde bir sistem alıcam. Ya da sizin dediğiniz gibi yurt dışından getirme ihtimalim olursa oradan getirticem. Bakalım n'olacak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wintage -- 4 Ocak 2014; 23:32:39 >

• Dostum sinirlenme konusunda çok takılmayın lütfen. Şu forumda o kadar çok yapma denileni yapan insan var ki, sizi de sorduğunuz sistemden dolayı bu tip insanlardan zannettim. Gerçi herkes burada yazılanları dinleyecek diye bir kaide yok ama kişinin yazım şekli ve hitabı bile onun hangi mantık süzgeçlerini kullandığını gösterip, kimin sözünün daha doğru bir mantık süzgeçinden geçip size ulaştığınını gösterecektir.

Bunun yanı sıra sadece yazı ile hissedilen duyguları tam olarak yansıtabilme kısmı eksik kalabiliyor. Bu sebeple kızdım derken, dostane, arkadaşının hakkını savunan bir insan olarak yargılayın dediklerimi.

Amacım sizi kırmak yada üzmek değildir. Başkalarının ihtiyaçlarını da düşünerek, mevcut imkanlar ile en iyisini bulmanıza yardımcı olmaktır.

Kendim de çok yüksek bütçeye sahip olmadan en doğru seçeneği bulmaya çalıştığımdan benzer durumdaki insanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Yoksa forumda daha yüksek bütçeler ile ilgili sorular soran kişilere bilmeden birşey önermeye kalkmıyorum. Bu sebeple önerilerimi daha dostane olarak görürseniz sevinirim.

Konuya dönersek ilk etap için 100tl'lik 2.1 hoparlörler bile mevcut tv'nizden daha iyi ses verecektir. Ses sistemi konusuna ciddi anlamda işinizi görecek bir meblağ ayırına kadar bu şekilde idare edebilirsiniz. Bından sonra ne alacağınıza o zaman bakabilirsiniz.

Dediğim gibi hiçbir işinize yaramayacak bir sisteme 600-700 tl vermektense müsait olduğunuzda gerçekten işinizi görecek bir sisteme 1000-1500tl vermek çok daha mantıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 5 Ocak 2014; 4:12:32 >

• Olumlu düşünce ve anlayışlarınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bir arkadaşım sürekli Dubai 'ye gidip geliyor. Abim de bu ay içerisinde Güney Kore 'ye gidecek. Bunlardan isteyeceğim bakalım bulabilir de alırlarsa güzel olur. Zaten 29 ocak -4 şubat arası da istanbula gezi amaçlı gideceğim. Orada ben de göz atacağım. Nasip olursa alabilirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.