Şimdi Ara

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
20.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 15 Ocak 2015; 11:31:51 >
  • Arkadaşlar tekrar merhaba Uydu montajını da, bilgisayarını tamir ettiğim bir tanıdığın uyducu arkadaşına ücretsiz olarak yaptırdım. Tanıdıktan alamadığım parayı böyle yollarla çıkartıyorum işte

Yazık adamı da, turksat'ın yanında azerspace de izlenecek diye tutturduğumdan 2 saat uğraştırdım lakin turksatın sinyalini %90 lara getirdiğimizde azerspace sinyali kayboluyordu, azerspace'in sinyalini tutturunca bu sefer de turksat'ın kalitesi %70 lere indi. Usta da orta yolu buldu diye öyle bıraktı. Ama salondaki receiver'a gelen, binaya ait çanağın sinyal oranı neredeyse %100. Bu arada ben kendi odamda azerspace izlemekten vaz geçtim. Salondaki receiver'dan İdman TV, AzTv vs gibi 3,5 kanaldan maçlar seyredilsin yeter. O yüzden benim odama azerspace için çektiğim kabloyu söküp salondaki receiver'a götürdüm.

Sağolsun usta LNB'lere ayar çekip antene, fazla olsun diye 4 adet kablo monte edip balkonun içine sarkıttı ki ben sonradan LNB'lere uzanmaya çalışıp düşmeyeyim (adamda çözdü beni Mübarek kaç yaşında adamım, adam bana ulaşamayacağın yere koyacağım ne olur ne olmaz dedi ya ) Neyse kısacağı benim uyduda ki LNB'den beni odaya turksat, diğer çift çıkışlı LNB'nin bozuk olmayan bir çıkışından da sadece salona Azerspace alınmış oldu. Zira salona, binaya ait diğer eski uydudan turksat geliyor zaten. Ayrıca benim odama gelen turksat'ın bit hata oranı (BER) 25000'leri geçiyor, bunun nedeni; araya koyulan kablo birleştirme aparatımı yoksa konnektörler mi tam çalışamamış anlamadım. Belki birleştirici dendir diyerek benim odamdan gelen kabloyu direkt turksat LNB'sine takayım dedim ama usta LNB'leri ulaşamayacağım kadar uzağa koymuştu bile ;

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü?

Lakin aldığım çift çıkışlı LNB'nin tek çıkışı çalışmıyor ki zaten çalışsaydı da onu azerspace için aldığımdan ve bende azerspace izlemekten vaz geçtiğimden fazla koymadı zira çalışan tek ucundan salondaki receiver görüntü alsın yeter dedim. O yüzden bunun için karaköye gidip aldığım adamdan yenisini istemekten tam vaz geçmiştim ki bu sefer diseqc'ların ikisini de ustayla denememize rağmen turksat ve diseqc'yu salondaki receiver'a tanıtamadık (o receiver daha stabil olduğu için onda deniyorum. Orada olursa odamda ki receiver kolay). Ama 2 diseqc'da bozuk değildir herhalde, biz ayarlayamıyoruz. Kaldı ki ikisi de Next marka yani deyip bir size sorayım dedim. Usta'nın da başka işleri olduğu için adamı çok tutmak istemedim ve gerisini ben hallederim diye artistlik yaptım

Salondaki receiver üzerinden yaptığım işlemleri anlatayım;

Usta montaj yaparken, azerspace testi için İdman TV'nin frekansını girip tarattığımızda aşağıdaki kanalları, turksattaki 485 adet kanalın üzerine ekledi ve tamda azerspace'de izlemek istediğim kanallar bunlar. Fazlasına gerek yok;

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü?

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü?

Ve başladım Turksat ve Azerspace için çanak anten ayarlarını yapmaya;

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü?

Ardından motor ayarları için Usuals modunu denedim;

Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü? Tek uydudan çift lnb ile 2 receiver kullanmak mümkün mü?

Usuals yemeyince DiseqC 1.2 modunu denedim;

Tüm bu ayarlamalardan sonra sonuç; Turksat kanalları çekiyor, azerspace kanalları çekmiyor;

Kısacası: Diseqc'ye takılı olan Azerspace ve diğer uydudan gelen turksat ı takmama rağmen sadece turksat yayınlarını alabiliyorum. Ancak Azerspace'i direk receiver'a takınca o 7 azeri kanalını da açıyor. Yani sorun DiseqC ayarlarında.

"memcho" hocam son mesajıma, 12 gündür foruma uğramadığından yorum yazamamış, "hbasaran82" arkadaşın da üye profili kapalı olduğundan onuda haberdar ettiğim mesajımı görüp de yazmadığını var saydım. O yüzden sadece size soruyorum, bir bilginiz var ise lütfen esirgemeyin. Bütün bu işlemleri kendi odamdaki dreambox'da denemememin sebebi, hem onda sadece turksat seyredecek olmam, hemde azerspace'in diğer receiver'da seyredilecek olmasından kaynaklı ve tabi diğer receiver'ın bu dreambox'dan daha stabil olduğu da kesin.

Azerspace kanallarından her maç olduğunda, diseqc'den azerspace kablosunu çıkarıp receiver'a direk girme ile uğraşamam. Zaten o yüzden diseqc aldım ama ikisi de çalışmıyor olamaz. Nerede hata yapıyorum arkadaşlar?

NOT: "INVESTGN DISCOVERY ve defuq" rumuzlu arkadaşlar, sanırım sizde Diseqc sorunu ile ilgili bu mesajımı gördüğünüz halde yazmadınız. Zira haberdar olmuş olmanız lazım. Eğer konu ile ilgili bilginiz varsa lütfen yazın, yok eğer bir bilginiz yoksa da "bilgim yok" diye yazın ki yeni konu açarak başka insanlara sorayım. Mesajımı görmüyorsunuz diyeceğim lakin hadi "memcho" hocam 14 gündür foruma girmiyor da görmüyor ama siz her daim girip çıkıyorsunuz. Yoksa haberdar edildiğini bildiği halde yazmamakta ne demek? Olayı gırgıra vurduğum için sanırım konu ciddiyetini kaybetti...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 15 Ocak 2015; 10:42:58 >

• Kolay gelsin hocam,evet biz surekli girip ckyoruz ben genelde konu disindayim ama bildirim simdi geldi,diseqc konusuna gelince,senin anten motorlu canak degilki,uydu ayarlarindan lnb tipi universal veya 9750/10600 bant araligi olur,diseqc diyelim 1'e taktin ozama diseqc 1 sec olmadi 2'ye tak dene eger iyi ayarlanmişsa sinyal gelecektir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • radyoaktif kullanıcısına yanıt
    Tüm mesajlarınızı neden okudum? Sanırım roman gibi bağlıyor insanı.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.