Şimdi Ara

Tek bilgisayara 2 işletim sistemi kurarsam ne olur (pardus)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bilgisayarımda win 8.1 yüklü boş bir sürücüye pardus yüklersem win 8 e zarar gelirmi farklı sürücülerde kurulular hocam her açılışta hangi işletim sistmini açacağını sorar dedi. Yardımcı olurmusunuz

• hayır hiçbir zarar vermez windows bölümüne. atıyorum c bölümünde windows varsa d bölümüne de pardus kurabilirsiniz. ve açılışta da sorar hangisinden giriş yapmak istediğinizi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrsmrc

hayır hiçbir zarar vermez windows bölümüne. atıyorum c bölümünde windows varsa d bölümüne de pardus kurabilirsiniz. ve açılışta da sorar hangisinden giriş yapmak istediğinizi.

Teşekkürler birde bişey sorucam pardusu kendi sitesinden indirdim iso dosyası olarak onu nasıl kurabilirim deamon tools ile açıp dvd ye mi aktarmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

Edit: Nasıl yapıcağımı buldum imgburn programıyla yazıyorum dvd ye yardımın için teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtbsdgn -- 19 Şubat 2014; 23:03:58 >
  • kurdunuz mu?
  • mrsmrc kullanıcısına yanıt
    Hayır kurulmadı pardus. Bios dan boot ayarlarını yaptım ama açılmıyor işletim sistemi kurulum sayfası. Ubuntu deniycem. şimdi indiriyorum.
  • mrsmrc kullanıcısına yanıt
    Hocam Bende Lg x140 Netbookum için kurmayı düşünüyorum fakat hangi sistemi kurmalıyım kararsız Kaldım.

Atom N450 1.66Ghz İşlemci 2Gb Ram ve 500Gb Hard disk Mevcut.

Linux , Pardus , Ubuntu, Mint vs. Hangisini Tavsiye Edersiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zahidow

Hocam Bende Lg x140 Netbookum için kurmayı düşünüyorum fakat hangi sistemi kurmalıyım kararsız Kaldım.

Hocam netbooklar için en performanslısı hangisidir bilemiyorum açıkçası. Forumda geçen bir konuda ubuntu desktop sürümü netbooklarda sorunsuz çalıştığı söylenmiş. Yine ubuntu tabanlı mint'in xfce sürümü veya ubuntu'nun xubuntu sürümü netbooklar için en uygunlarıdır.

Bu saydığım üçünden herhangi birini indirip deneyebilirsiniz. Ama ubuntu desktop ne kadar verimli çalışır bilemem. Mint xfce ve xubuntu netbookunuz için gayet ideal.

Birkaç kişiden fikir almaya çalışın yine de. Netbooklar konusunda neredeyse hiç deneyimim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsmrc -- 4 Mart 2014; 0:11:24 >

• quote:

quote:

Hocam netbooklar için en performanslısı hangisidir bilemiyorum açıkçası. Forumda geçen bir konuda ubuntu desktop sürümü netbooklarda sorunsuz çalıştığı söylenmiş. Yine ubuntu tabanlı mint'in xfce sürümü veya ubuntu'nun xubuntu sürümü netbooklar için en uygunlarıdır.

Bu saydığım üçünden herhangi birini indirip deneyebilirsiniz. Ama ubuntu desktop ne kadar verimli çalışır bilemem. Mint xfce ve xubuntu netbookunuz için gayet ideal.

Birkaç kişiden fikir almaya çalışın yine de. Netbooklar konusunda neredeyse hiç deneyimim yok.

Çok tesekkur ederim xubuntuyu veya mint i deneyecegim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Çok tesekkur ederim xubuntuyu veya mint i deneyecegim.

rica ederim. mint xfce sürümü yanlışlık olmasın.

• quote:

quote:

Pardus tavsiye etmem. Neden: "Kopya işletim sistemi" çünki. Yani malesef bir çok inceleme de dendiği gibi kopyala yapıştır bir işletim sistemi olmuş. ubuntu güzel lakin netbook için biraz daha basit bir shell (kabuk / arayüz) kullanmanız daha iyi olacaktır. bi süredir sürekli format atip linux kuruyorum. Size en uygunu linux mint xfce. neden derseniz en hafifi distro bu diye okumuştum. Benim favori dağılımımı Elementary os (mac e benzerlik sebebi ile) lakin benim core 2 duo laptobumda vista gibi çalışıyor.

Pardus da kurabilirsiniz. illa ki de "milli işletim sistemi" şişirmeleri ile değil bir dağılım olarak kurun. Hayal kırıklığınız az olur.

• quote:

Ubuntu yu tek geçerim
  • Ubuntu kurdum ama bilgisayarin fani cok asiri calisiyordu :)

• quote:

Ubuntu kurdum ama bilgisayarin fani cok asiri calisiyordu :)

Ubuntu hızlı ve linuxun en çok kullanılan işletim sistemi. Benim pcde de gayet iyi . fanım aşırı da çalışmıyo demekki sizin pcde sorun var hocam
  • Buyuk ihtimal :)

• quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

quote:

quote:

Pardus tavsiye etmem. Neden: "Kopya işletim sistemi" çünki. Yani malesef bir çok inceleme de dendiği gibi kopyala yapıştır bir işletim sistemi olmuş. ubuntu güzel lakin netbook için biraz daha basit bir shell (kabuk / arayüz) kullanmanız daha iyi olacaktır. bi süredir sürekli format atip linux kuruyorum. Size en uygunu linux mint xfce. neden derseniz en hafifi distro bu diye okumuştum. Benim favori dağılımımı Elementary os (mac e benzerlik sebebi ile) lakin benim core 2 duo laptobumda vista gibi çalışıyor.

Pardus da kurabilirsiniz. illa ki de "milli işletim sistemi" şişirmeleri ile değil bir dağılım olarak kurun. Hayal kırıklığınız az olur.

Katılıyorum bir konuda. Debian tabanına geçmeden önceki hali Gentoo başta olmak üzere bir çok dağıtımın birleşimiyle oluşan tuhaf bir şeydi ama yine de paket yöneticisi, belgeler konusunda emek harcanmıştı. Şimdi 2013 sürümüne bakıyorum ve diyebileceğim tek şey var:

Debianı almışlar, Debian yazılarını silip Pardus yazmışlar ve biz işletim sistemi yaptık diyerek insanlara gösteriyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FireSwords -- 7 Mart 2014; 17:23:48 >

• quote:

-Puppy linux ve Crunchbang dağıtımlarını öneririm. Hiç kasmazlar.

Veya bir üst düzey isterseniz Debian

Ben yazılımcıyım zor birşeyler ver! dersen Arch Linux
  • windowsla pardüsü bir arada kullanamzsın fakat fiziksel olarak 2 tane had diskkin warsa kullanırsın.bunlardan 1 ini fardüs yükledigin için windows görmez cünkü pardüs dosya sistemi farklıdır 1 tane fiziksel hard diskin warsa zaten pardüs yükleyemezsin yüklesen bile
    win 8 i unut dosya sistemleri farklıdır ama pardüs her 2 dosya sisteminide görür onda bi sıkıntı yok :)
  • Benzer bir olay geçmiş zaman diliminde benim de başıma geldi.
    Meraktan bir linux sürümünü kurdum, başlangıçta aşılamadım.
    Sonra yavaş yavaş windows'a girmez oldum. En sonunda sistemdeki bir hatadan dolayı Windows açılmaz oldu. Bu vesileyle bir daha da Windows'a geri dönmedim. (:

quote:

Orijinalden alıntı: meraslantr

windowsla pardüsü bir arada kullanamzsın fakat fiziksel olarak 2 tane had diskkin warsa kullanırsın.bunlardan 1 ini fardüs yükledigin için windows görmez cünkü pardüs dosya sistemi farklıdır 1 tane fiziksel hard diskin warsa zaten pardüs yükleyemezsin yüklesen bile
    win 8 i unut dosya sistemleri farklıdır ama pardüs her 2 dosya sisteminide görür onda bi sıkıntı yok :)

Denemedim ama windows ve linux için ortak kullanım alanı yapılabilir diye düşünüyorum.
    Linux kuracağı bölümün dışında başka bir bölümü fat32 olarak biçimlendirirse oraya windows'tan da erişebilirsiniz. Bu sayede farklı sistemlerdeki çalışmalarınıza erişimde sorun yaşamazsınız.

• mrtbsdgn kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım Pardus İsletim sistemi miladını doldurmuştur. Boşuna o güzel vaktinizi harcamayınız. Zira Güncellemelerini sağlıklı alamayan bir sistemin ne size nede Linux alemine bir katkısı olmaz. Daha Ziyade hayat mücadelesi veren ve diğerlerine nazaran daha çok yer etmiş; Mint, Ubuntu, Debian, Suse, Arch, Mageia, Fedora gibi dağıtımları kullansanız her türlü katkısı olur. Kullanmak için Linux kurmayın, Şayet geliştirecekseniz Linux kurun... Ne vaktinizi nede başkalarının vaktini boşa harcamayın...
  • fat32 gene windows un eski dosya sistemidir.linux un dosya sistemi yanlş hatırlamıyosam ext le başlıyo daha sonra ext1 ext 2 .....ext4 cıktı.yani fat32 tamam linux görüyor windowsta görüyor fakat fat32 windowsundur. Linux dosya sistemi farklı
    fat32 görür ama o sistemi kullanmaz zaten fat32 güvenlik açıgı bulunmaktadır.Fiziksel olarak 2 hdd yoksa 2 sistemi kulanmaz.fakat vmware worksation gibi sanal makina oluşturma programlarıyla bu mümkündür.Sanal olarak 1 sistemi kendi fiziksel hdd ise 1 sistemi kurmak mümkündür fakat 1.sistem üzerinden 2.sisteme baglanır.Şöyle bir avantajıda wardır vmware work station un hdd ye yükledigin sistemi son cekirdegine özelligine kadar sanal makinana verebilirsin ve sanal sistemi kapatıgında tekrar hdd olan sistem
    performansı yükselir :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.