Şimdi Ara

Tasarım İçin PC Önerisi (MAX 3750 EUR)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kız arkadaşım freelance çalışacak ve anlaştığı firma Türkiye'den ona pc toplamasını istemiş. Monitör hariç 3750 eur civarı bütçemiz var.

Rhinoceros 3D, adobe programları, keyshot, vray vs render programları sıkça kullanılacak. Oyun için sistem kurmak render için gibi düşünüyorum fakat işlemci - ekran kartı dengesi nasıl olacak bilmiyorum. O yüzden size danışmak istedim.

Şimdilik elde 2k monitör var fakat render vs işleri için ilerde 4k monitör kullanılabilir. Bu bilgiler ışığında nasıl bir sistem toplamak laızm ? ileriye dönük olması için pahalı olsa bile AM5 almak mantıklı mı ? Yardımlarınızı bekliyorum.

• ben açıkçası evvela 7950X+X670+DDR5 ram alırdım buna uygun nvme ssd kasa soğutma aldıktan sonra kalan parayla alabileceğin en iyi ekran kartını almaya çalışırdım, bu dönem fiyatlar geriye geldiğinden bu mümkün olabilir örneğin bir RX 6900 veya fiyatı uygunsa 3090 olabilir

• belirttiğiniz yazılımlarda nvidia kartlar daha iyi çalışıyor, üstteki arkadaşın belirttiği gibi nvme depolama tasarım işlerinde oldukça büyük önem arz ediyor, render alırken cpu kas gücüne de ihtiyacınız var,

kaba bir çıkarım yaparsak;

ryzen 9 7950x
    asus b650e strix
    rtx 4090
    gskill trident z5 neo cl30 ihtiyaca göre 64 ya da 128gb ram
    seasonic-evga 80+ platinum 1200watt psu

bu saydılarımın toplamı 2800 dolar civarı tutuyor, bütçe biraz daha yüksek olsaydı rtx 6000 önerirdim gpu için
  • quote:

Orijinalden alıntı: LGR9

belirttiğiniz yazılımlarda nvidia kartlar daha iyi çalışıyor, üstteki arkadaşın belirttiği gibi nvme depolama tasarım işlerinde oldukça büyük önem arz ediyor, render alırken cpu kas gücüne de ihtiyacınız var,

kaba bir çıkarım yaparsak;

ryzen 9 7950x
    asus b650e strix
    rtx 4090
    gskill trident z5 neo cl30 ihtiyaca göre 64 ya da 128gb ram
    seasonic-evga 80+ platinum 1200watt psu

bu saydılarımın toplamı 2800 dolar civarı tutuyor, bütçe biraz daha yüksek olsaydı rtx 6000 önerirdim gpu için

Öyle fakat malesef Türkiye'den almak durumundayım 3 ay sonra yurtdışına götürmek üzere. Türkiye fiyatları üzerinden her şey dahil aşağı yukarı 70-72 bin TL diyebiliriz bütçeye. RTX 4090 desek zaten 50 bin i gitti :)

• tamam ama yurt dışından almamanız için bir sebep mi var? newegg ve amazon gibi siteler takip edilerek vergi ve kargo dahil TR fiyatınından %15 ile %50 daha ucuza almak mümkün
  • LGR9 kullanıcısına yanıt

hocam işveren öyle istiyor organ kargo yapmak istemiyolar ama dediğiniz gibi her şey Newegg üzerinden alınırsa bu kadar parçanın aynı yere gelmesinde gümrüksel açıdna bir problem olur mu ?

• vergisi dahil 1500 dolara kadar sıkıntı olmuyor, 1500 doları aşan durumlarda farklı adres farklı kişi yoluyla aşabilirsiniz.
  • O program ve uygulamalar için RTX 3090 yeterince çok/çok güçlü bi kart.25000 TL civarı da bulunabiliyor.

Eğer daha fazla zorlarsanız ,diğer bileeşenler ,özellkle işlemciden kısarsınız ki, o da herşeyi bozar. Size bu iki bileşenin arasındaki hassas dengenin kurulabildiği parçalar lazım.

Yarın 13. nesil intel işlemciler açıklanıyor Bence onları bekleyin. Çekirdek sayıları da artacak. Özellkle rhino 3d de size bol çekirdek lazım.

Eğer bekliyebilecekseniz bilgi verin Yok derseniz o zaman şu anki şartlara göre toplarız.

• Bugün vermem laızmmış sistemi :)
  • Yapma ya. O zaman hemen topluyalım.Hatta madem bu kadar acil ,artık üçü beşi fazla aramadan ,sağlam bi siteden topluyacağız,sanırım. Montajı,testi falanda onlara ait olacak şekilde. Tamamsa başlıyayım.

• Tasarım İçin PC Önerisi (MAX 3750 EUR)
  • Hocam bu çok güzel olmuş ama ileriye dönük upgrade için asus tuf x670e ve 7950x üzerinden yürüdüm ekran kartını 3080ti yaptım. 12700kf ve 7950x arasında render açısından ne kadar fark var ?
  • Renderi işlemci üzerinden alacaksa ,tabi ki daha iyi olur. Yalnız bütçeniz karşılayabildimi bu değişikliği.

• 500 lük ssdyi başta iptal edip soğutucuyu arctic 360 II yapınca karşılıyor hocam elinize emeğinize sağlık
  • O zaman bu şekil yapın,daha iyi olur.Farklı sitelerden de topldıysanız zaten en ucuzlarını seçme imkanınız da olmuştur.

• 7950x - incehesap

asus prime x670-s anakart - incehesap

2x16 gb g skill flare x amd uyumlu ddr5 ram 6000 mhz cl36 - vatan

samsung 980 pro 7000mb/s m2 ssd - teknobiyotik

Asus tuf rtx 3080ti oc 12 gb - gaming.gen.tr

Phanteks P600S kasa - qpbilisim

MSI A1000G 1000W gold psu - vatan

arctic liquid freezer 360 II soğutucu - teknobiyotik

bu şekilde sistemi kurdum hocam totalde klavye ve mouse ile beraber 3550 eur a denk geldi kalan bütçeyle de monitör alacağız.

İnşallah anakarttan patlamam incehesapta 6200 e düştü diye aldım. zaten stok kullanılacak hiç oc yapılmayacak.

• Anakartlar çok yeni,hiç bi inceleme vs. yok ortalarda .Ama E serisi kadar güçlü bi VRM yapısı olmadığı kesin.

7950X, 200 wattın üzerine çıkıyor . Dediğin gibi bi sorun çıkarırmı çıkarmazmı,açıkçası şu an için benimde bi fikrim yok.

Monitöre fazla bi şey kalmamış Artık orta şeker bi şey bakınacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 22 Ekim 2022; 0:43:31 >
  • Eğer mosfet sıcaklıklarından bi sorun çıkarsa, soğutucunun üstü müsait,üzerine küçük bi fanı çift taraflı bant ile tutturup,soğutmaya takviye yapabilirsin.

Bi de arctictin pompasıda üfleyecek bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 22 Ekim 2022; 0:51:9 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.