Şimdi Ara

Tarla statusunde arazimizin yanindan yalova-izmit otoyolu(otoban) gececek (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51
Cevap
0
Favori
5.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    hocam onu en iyi belediyede imar da olan birisi bilir. teknik olarak imar>tarla ama yanından yol geçmesi nası etkiler bilemiyeceğim. yol olması aslında daha iyi ama dediğim gibi belediyeye giderseniz daha net cevap alabilirsiniz
  • Kendiniz başvuru yaparak da bir yer için 18. madde uygulaması yapılmasını isteyebilirsiniz ama çalışma bölgesinde tek sizin parseliniz olmadığı için diğer ilgili kişilerin de isteği şart. Devlet kendisi yapıyorsa o zaman zaten sorun yok. İmar uygulaması sonrası arazileriniz arsa niteliği kazanır ve yapı yapılabilir hale gelir. Bu da değeri arttırır elbet. Ben yeni mezun bir harita mühendisiyim. Daha deneyimli arkadaşlar varsa daha kapsamlı bilgi verebilirler. İsterseniz imzamdaki konuya bir bakın. İlk mesajda üye listesi var. Pm ile danışabilirsiniz herhangi birine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~natre

Kendiniz başvuru yaparak da bir yer için 18. madde uygulaması yapılmasını isteyebilirsiniz ama çalışma bölgesinde tek sizin parseliniz olmadığı için diğer ilgili kişilerin de isteği şart. Devlet kendisi yapıyorsa o zaman zaten sorun yok. İmar uygulaması sonrası arazileriniz arsa niteliği kazanır ve yapı yapılabilir hale gelir. Bu da değeri arttırır elbet. Ben yeni mezun bir harita mühendisiyim. Daha deneyimli arkadaşlar varsa daha kapsamlı bilgi verebilirler. İsterseniz imzamdaki konuya bir bakın. İlk mesajda üye listesi var. Pm ile danışabilirsiniz herhangi birine.

Hocam siz ne dusunuyorsunuz arsa koordinatlari ve otoban ile ilgili ? Ilk mesajimda detayli anlatmistim rica etsem vaktiniz varsa okuyup bir yorum yapabilir misiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sözlük Sevdalısı

quote:

Kendiniz başvuru yaparak da bir yer için 18. madde uygulaması yapılmasını isteyebilirsiniz ama çalışma bölgesinde tek sizin parseliniz olmadığı için diğer ilgili kişilerin de isteği şart. Devlet kendisi yapıyorsa o zaman zaten sorun yok. İmar uygulaması sonrası arazileriniz arsa niteliği kazanır ve yapı yapılabilir hale gelir. Bu da değeri arttırır elbet. Ben yeni mezun bir harita mühendisiyim. Daha deneyimli arkadaşlar varsa daha kapsamlı bilgi verebilirler. İsterseniz imzamdaki konuya bir bakın. İlk mesajda üye listesi var. Pm ile danışabilirsiniz herhangi birine.

Hocam siz ne dusunuyorsunuz arsa koordinatlari ve otoban ile ilgili ? Ilk mesajimda detayli anlatmistim rica etsem vaktiniz varsa okuyup bir yorum yapabilir misiniz ?

Hocam pcden girdiğim zaman bakacağım.

• quote:

quote:

quote:

Tamamdir hocam. Ilk mesajimi da duzenledim bazi arkadaslar yanlis anlamislar. Daha cok arsamizin sansa imar aldigi ve kesin deger kazanacaginu siylemisler fakat arsa planlarinda zaten imar vardi sadece daha 18 imar uygulamasi yapilmamisti.

bu sebeple donumu de yuksekti. Yani koydeki normal bir araziden bi anda otoban gecmesi diye bir durum yok. Orasi zaten degerli bir yerdi. Bu sebeple degerlenir veya degersizlesir hesaplarini lutfen buna gore soyleyin arkadaslar.

yani kisaca ev imari olan normal guzel bir arsa mi yoksa otoban kenarinda bir arsa mi daha iyi? Otoban kenarina ticari sanayi imar cikip cikmayacagi kesin de degil sonucta. Fakat cikarsa gercekten 4-5 kat degerlenir mi yerimiz ?

cok tesekkurler hocam bu arada. Ilgilendiginiz icin cok minnettarim. Baska bilgi gerekli mi yerle ilgili?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sözlük Sevdalısı -- 9 Aralık 2014; 2:16:58 >

• Konu gunceldir, yardimci olan herkese tesekkurler. Tecrubeliler, deneyimlerini aktarirsa cok makbule gecer.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tamamdir hocam. Ilk mesajimi da duzenledim bazi arkadaslar yanlis anlamislar. Daha cok arsamizin sansa imar aldigi ve kesin deger kazanacaginu siylemisler fakat arsa planlarinda zaten imar vardi sadece daha 18 imar uygulamasi yapilmamisti.

bu sebeple donumu de yuksekti. Yani koydeki normal bir araziden bi anda otoban gecmesi diye bir durum yok. Orasi zaten degerli bir yerdi. Bu sebeple degerlenir veya degersizlesir hesaplarini lutfen buna gore soyleyin arkadaslar.

yani kisaca ev imari olan normal guzel bir arsa mi yoksa otoban kenarinda bir arsa mi daha iyi? Otoban kenarina ticari sanayi imar cikip cikmayacagi kesin de degil sonucta. Fakat cikarsa gercekten 4-5 kat degerlenir mi yerimiz ?

cok tesekkurler hocam bu arada. Ilgilendiginiz icin cok minnettarim. Baska bilgi gerekli mi yerle ilgili?

Hocam neyi merak ediyorsunuz bilmiyorum. Arsa olan bir yer araziye göre her zaman daha değerlidir. Ayrıca belediye bir yerde 18. madde uygulaması yapmaya kalkarsa oradaki arazileri hadi bunlar artık arsa deyip bırakmıyor. Sosyal donatı alanlarını (okul, cami, karakol, sağlık ocağı vs.) da yapıyor. Doğal olarak yer yerleşim yeri olmuş oluyor. Ee bu donatı alanları için de alan gerek. Bunlar da eğer belediyenin ve hazinenin yerleri yetmezse sizden kamulaştırma ile alınıyor. Zaten ilk etapta belirli bir oranda toprak vermek zorundasınız kamulaştırma harici. Yani topraklarınız alan olarak azalır ama değer olarak artar. İmar demek budur zaten.

Kusura bakmayın bazı işlerim sebebiyle geç cevap yazabildim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 16 Aralık 2014; 23:04:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ettunc

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam neyi merak ediyorsunuz bilmiyorum. Arsa olan bir yer araziye göre her zaman daha değerlidir. Ayrıca belediye bir yerde 18. madde uygulaması yapmaya kalkarsa oradaki arazileri hadi bunlar artık arsa deyip bırakmıyor. Sosyal donatı alanlarını (okul, cami, karakol, sağlık ocağı vs.) da yapıyor. Doğal olarak yer yerleşim yeri olmuş oluyor. Ee bu donatı alanları için de alan gerek. Bunlar da eğer belediyenin ve hazinenin yerleri yetmezse sizden kamulaştırma ile alınıyor. Zaten ilk etapta belirli bir oranda toprak vermek zorundasınız kamulaştırma harici. Yani topraklarınız alan olarak azalır ama değer olarak artar. İmar demek budur zaten.

Kusura bakmayın bazı işlerim sebebiyle geç cevap yazabildim.

Hocam merak ettigim her surasi,

simfi normalde arsamiza imar verilecekti. Planlarda vardi. Donumu de bu sebeple 150-200 bin lira ediyordu.

sonra ise arsamiza cepheli otoban gececegi kararlastirildi.

simdi bizim arsamiz deger mi kaybedecdk, yoksa deger mi kaxanacak ? Ilk basta otobana cepheli kimse oturmaz arsamixin degeri gitti diye dusunmustuk. Moraller cok bozuktu. Sonra forumdan birkac arkadas otoyol kenarlarinin sanayi,ticari imar alabilecegini ve tam tersine degerinin 4-5 kat artabilecegini soyledi.

siz ne dusunuyorsunuz ?

Ilk mesajda koordinatlari verdim ve cizdim hocam yolu fotografa. Incdleyebilir misiniz lutfen ?

• Devlet sizi magdur edemez.Yok oyle birsey.

Kamulastirmayi yapan her kimse,hangi bakanlik ise ya da bu islerle devletin hangi birimi ugrasiyor ise (yurtdisinda yasadigim icin emin olamiyorum) ona karsi dava acmaniz gerekir.Devlet vatandasi magdur edemez.En nihayetinde bir kamulastirma davasi acilir ve bilirkisinin arazinizin degerini olcmesi gerekir.Bu olcumden sonra da mahkeme hakiminin sizi magdur etmeyecek,daha dogrusu malinizin degeri neyse o miktarda lehinize olacak sekilde tazminat karari vermesi gerekir.

Keske konu hakkinda daha cok bilgim olsa da yardimci olabilsem..Biz de uzun sure ugrastik bu kamulastirma isleri ile.Mersin'de bulunan 10 donumluk limon bahcemizi kamulastirmaya calistilar da 2 sene ugrastik mahkemelerle,hakimlerle,bilirkisi ile.Raporlar geldi,raporlar kayboldu,adli tatil oldu,kil oldu tuy oldu filan derken baya sinir harbi yasiyorsunuz.Siz de kendinizi buna hazirlayin yani cunku su noktadan sonra legal konularla ugrasmak durumunda kalacaksiniz.Bizim olayimizda ise mahkeme,devletin bize bu kamulastirma sonucunda 5.5 milyon lira tazminat odemesini kararlastirdi.Devlet yeterli odenek olmadigini one surup kamulastirmadan vazgecti gerci..Sizin durumunuz tam olarak nasildir bilemiyorum tabi.Ama mutlaka daha once sizin durumunuza dusmus insanlar vardir.Bir emsal vardir yani.Emsal olduktan sonra sorun tazminat yolu ile cozulur.

Kafanizi yormayin.Gerekirse AIHM'e kadar gider bu konu.Kimse kimsenin malina cokemez oyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: VirgilSollozzo

Devlet sizi magdur edemez.Yok oyle birsey.

Kamulastirmayi yapan her kimse,hangi bakanlik ise ya da bu islerle devletin hangi birimi ugrasiyor ise (yurtdisinda yasadigim icin emin olamiyorum) ona karsi dava acmaniz gerekir.Devlet vatandasi magdur edemez.En nihayetinde bir kamulastirma davasi acilir ve bilirkisinin arazinizin degerini olcmesi gerekir.Bu olcumden sonra da mahkeme hakiminin sizi magdur etmeyecek,daha dogrusu malinizin degeri neyse o miktarda lehinize olacak sekilde tazminat karari vermesi gerekir.

Keske konu hakkinda daha cok bilgim olsa da yardimci olabilsem..Biz de uzun sure ugrastik bu kamulastirma isleri ile.Mersin'de bulunan 10 donumluk limon bahcemizi kamulastirmaya calistilar da 2 sene ugrastik mahkemelerle,hakimlerle,bilirkisi ile.Raporlar geldi,raporlar kayboldu,adli tatil oldu,kil oldu tuy oldu filan derken baya sinir harbi yasiyorsunuz.Siz de kendinizi buna hazirlayin yani cunku su noktadan sonra legal konularla ugrasmak durumunda kalacaksiniz.Bizim olayimizda ise mahkeme,devletin bize bu kamulastirma sonucunda 5.5 milyon lira tazminat odemesini kararlastirdi.Devlet yeterli odenek olmadigini one surup kamulastirmadan vazgecti gerci..Sizin durumunuz tam olarak nasildir bilemiyorum tabi.Ama mutlaka daha once sizin durumunuza dusmus insanlar vardir.Bir emsal vardir yani.Emsal olduktan sonra sorun tazminat yolu ile cozulur.

Kafanizi yormayin.Gerekirse AIHM'e kadar gider bu konu.Kimse kimsenin malina cokemez oyle.

Hocam sizin gibi bilgili bir kişinin yardımı çok yararlı olur, lütfen ilk mesajlarımı okuyun orada herşeyi anlattım.

Konu tam olarak devletin araziye konması değil. Zaten kamulaştırma olacaktı ev imarı çıkacaktı. sorun dibinden otoban geçen bir arazinin değeri çok mu düşer sorunu.

7.5 dönüm içerisinde müstakil bir evimiz vardı. Yerleşim yeri ve imarı da çıkacaktı planlarda vardı. yani 5 dönüm civarında kalıyordu ve dönümü de yaklaşık 200 bin civarıydı.

Sonra bir anda otoban kararı alındı ve bahçenin yanından geçecek. Sorun da orada başlıyor. Bu otoban işi nasıl etkiler hiçbirimiz bilmiyoruz.

Saoslun forumdan bir abimiz aydınlattı biraz umutlandırdı, o mesela arsanın 4-5 katına bile çıkabileceğini düşünüyor. Biz de tam tersine 10 kat değeri düşmesin diye üzülüyoruz. Çünkü otobana bildiğimiz gibi bağlantı yolları falan çok nadir ve özenle yapılıyor. Otobanın kenarında olsa da araba geçemedikten sonra ne yararı var diye düşünmüştük. temel sorun bu hocam.

• Up

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.