Şimdi Ara

Tarih Kitabı Tavsiyeleri (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
41
Favori
17.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam rica etsem bunlarla iglili dili ağır olmayan kitaplar önerir misiniz ?
    Mısır
    Batı Roma
    Vikingler
    Büyük İskender
  • quote:

Orijinalden alıntı: tisuanzii

Hocam rica etsem bunlarla iglili dili ağır olmayan kitaplar önerir misiniz ?
    Mısır
    Batı Roma
    Vikingler
    Büyük İskender

Mısır ve Vikingler için Dost'tan çıkan iki ufak kitap var onları tavsiye edebilirim. Yine Jean Vercoutter da olabilir.

Vikingler için Alfadan çıkan bir kitap var. Pahalı ama kalın ve çok detaylı bir kitap.

Roma için Oğuz Tekin'in Eski Yunan ve Roma Tarihine giriş kitabı iyidir.

Maalesef İskender için bir şey öneremeyeceğim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam Avrupa Tarihi ve Felsefe Tarihi hakkında Kitap önerebilir misiniz açıklayacı detaylo ve ağır olursa daha faydalı olur Felsefe hem Batı hem de İslam felsefesi olabilir ilginiz alakanız için tesekkur ederim şimdiden

• quote:

Orijinalden alıntı: rocky bayboğa

Hocam Avrupa Tarihi ve Felsefe Tarihi hakkında Kitap önerebilir misiniz açıklayacı detaylo ve ağır olursa daha faydalı olur Felsefe hem Batı hem de İslam felsefesi olabilir ilginiz alakanız için tesekkur ederim şimdiden

Felsefe Tarihi hakkında öneri veremem maalesef, çünkü felsefe ile ilgilenmiyorum. O yüzden hiç ama hiç bilgim yok bu konuda.

Avrupa Tarihi hakkında yardımcı olmak isterim. Acaba hangi dönem ile ilgili öneri istemiştiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

quote:

Hocam Avrupa Tarihi ve Felsefe Tarihi hakkında Kitap önerebilir misiniz açıklayacı detaylo ve ağır olursa daha faydalı olur Felsefe hem Batı hem de İslam felsefesi olabilir ilginiz alakanız için tesekkur ederim şimdiden

Felsefe Tarihi hakkında öneri veremem maalesef, çünkü felsefe ile ilgilenmiyorum. O yüzden hiç ama hiç bilgim yok bu konuda.

Avrupa Tarihi hakkında yardımcı olmak isterim. Acaba hangi dönem ile ilgili öneri istemiştiniz?

Ortaçağ avrupası hocam

• Kiymetli forum takipcileri,

Bu forum icerisinde kiymetli hocalarimiz ve tarihi iyi bilen okuyucular oldugu goruluyor.
    Benim merak ettigim bir husus var, Misir ve Firavunlarin miraslari ile ilgili Osmanli doneminde kaleme
    alinmis bir eser mevcut mudur ? 600 yillik bir devlet-i aliye var ve Misira hukmediliyor.

Ilginctir, firavunlarla ilgili surekli dis kaynakli sahte romanlar seklinde bilgiler var. Ama bizden bir
    alinti yahut bilgilendirme duymuyoruz. [Ben magazinsel yaklastigim icin elbet. Yoksa uzmanlari
    kesinlikle bunu biliyorlar]

Konuyla ilgilenen hocalarimizdan veya arkadaslarimizdan tavsiye kitap beklerim efendim..

Saygi ve sevgilerimle..
  • quote:

quote:

quote:

Ortaçağ avrupası hocam

Muammer Gül'ün kitabını alabilirsiniz. Daha önceki sayfalarda söylemiştim.

Yine yeni bir kitap çıktı Alfa Tarih'ten. Vikingler diye. Gayet detaylı anlatıyor. Vikingler üzerinden Avrupa Tarihi okuması yapabilirsiniz.

Eğer bulabilirseniz Christopher Dawson'ın Batının Oluşumu kitabı da işinizi görecektir.

Maalesef ülkemizde yeteri kadar Avrupa Tarihi eseri mevcut değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ortaçağ avrupası hocam

Muammer Gül'ün kitabını alabilirsiniz. Daha önceki sayfalarda söylemiştim.

Yine yeni bir kitap çıktı Alfa Tarih'ten. Vikingler diye. Gayet detaylı anlatıyor. Vikingler üzerinden Avrupa Tarihi okuması yapabilirsiniz.

Eğer bulabilirseniz Christopher Dawson'ın Batının Oluşumu kitabı da işinizi görecektir.

Maalesef ülkemizde yeteri kadar Avrupa Tarihi eseri mevcut değil.

İlginize tesekkur ederim hocam yarın sahaflara bakacağım inşallah

• İlber ortaylı yeter net.

• @HaloBaşkan Maalesef tarihin her dönemi için yeterli olmuyor.

@cinsdikici Açıkçası Osmanlı arşivinde böyle bir şey var mı bilmiyorum. Ama varsa varsa belki Memlükler'de olabilir. Yani Osmanlı zamanında da olsa Memlük kroniklerinin incelenmesi lazım.

• hatırladığım kadarıyla bu konuda bir kitap listesi vardı kaldırıldı mı neden kaldırıldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: birvarmışbiryokmuş

hatırladığım kadarıyla bu konuda bir kitap listesi vardı kaldırıldı mı neden kaldırıldı

Yayınevi tanıtımları vardı, duruyor kaldırmadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarihçi

quote:

hatırladığım kadarıyla bu konuda bir kitap listesi vardı kaldırıldı mı neden kaldırıldı

ayrı bir link mi var yoksa bu konuya tekrar eklenecek mi
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tarihçi

quote:

ayrı bir link mi var yoksa bu konuya tekrar eklenecek mi

Konunun içinde mevcut zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: cinsdikici

Kiymetli forum takipcileri,

Bu forum icerisinde kiymetli hocalarimiz ve tarihi iyi bilen okuyucular oldugu goruluyor.
    Benim merak ettigim bir husus var, Misir ve Firavunlarin miraslari ile ilgili Osmanli doneminde kaleme
    alinmis bir eser mevcut mudur ? 600 yillik bir devlet-i aliye var ve Misira hukmediliyor.

Ilginctir, firavunlarla ilgili surekli dis kaynakli sahte romanlar seklinde bilgiler var. Ama bizden bir
    alinti yahut bilgilendirme duymuyoruz. [Ben magazinsel yaklastigim icin elbet. Yoksa uzmanlari
    kesinlikle bunu biliyorlar]

Konuyla ilgilenen hocalarimizdan veya arkadaslarimizdan tavsiye kitap beklerim efendim..

Saygi ve sevgilerimle..

Bunu bir kaç sene evvel ben de merak etmiştim. Araştırmıştım. Bildiğim kadarıyla müstakil bir eser yok piramitlerle ilgili falan. Firavun mirası demenden piramitleri anladım da. Ama mesela Mısır'a hiç gitmemiş şairlerden bazılarında piramitlerden bahsedildiğini gördüm. Demek ki sadece Mısır'la sınırlı kalmış bir şey değildi. Bunun dışında Eski Mısır Tarihi zaten bildiğim kadarıyla geçmişi çok uzun bir alan değil. Zira hiyerogliflerin çözülmesi şurada 150-200 yıllık bir mesele. Rosetta Taşı sayesinde Kadim Mısırın sırrına erdik. Yoksa Avrupalılar da Rosetta'ya kadar Roma kaynaklarına falan aksetmiş vakalar dışında çok bir şey bilmiyorlardı. Eğer Memlük ya da Osmanlı kaynaklarında(dünya tarihlerinde falan) bilgi kırıntıları varsa da bu o dönem Avrupalılarınınkinden daha fazla değildir.

• Japon ve uzak doğu tarihiyle ilgili tavsiye edeceğiniz kitap var mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: haemonn

Japon ve uzak doğu tarihiyle ilgili tavsiye edeceğiniz kitap var mı acaba?

http://www.kitapyurdu.com/kitap/samuraylar-cagi-amp-donum-noktalariyla-japon-tarihi/325291.html

Bu kitap klasik Samuray çağını anlatır. Alıp da bir türlü okuyamadığım, okunacak kitap çokluğu yüzünden, kitaplardandır. O yüzden iyi midir bilmem ama çok bir seçenek yok zaten.

• E-Nazmi E kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam araştırdımda bende bu kitabın dışında başka kaynak göremedim.Bakalım inceleyeyim bir.

• cinsdikici kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında Osmanlıda mısıra hükmetme gibi bir durum çok yok.
    Yani evet oranın sahibi Osmanlı ama aktif bir hükmetme yok diye biliyorum. Daha çok kendi halinde olan bir yer.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.