Şimdi Ara

Tamamen USB üzerinden çalışan linux (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
14.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

grup ve sistemden kastınız nedir ilk defa kurucamda proje ödevim var biraz açabilir misiniz ?

• ecenemesis E kullanıcısına yanıt

Grub, işletim sistemlerinin başlatılmasını sağlayan bir ön yükleyicidir (bootloader) ve bazı parametreleri içerir. Ön yükleyicinin bir depolama aygıtında bulunması gerekir ki bilgisayarın ana kartı depolama aygıtını okuduğunda işletim sisteminin başlatılmasını sağlasın. Taşınabilir flaş sürücüde işletim sistemi olmasını ve bilgisayara bağlandığında tek başına çalışabilmesini istiyorsanız o flaş sürücüye ön yükleyicinin de yüklenmesi gerekir.

İşletim sistemini Calamares veya Anaconda [bunlar bir tür kurucu (installer) veya sihirbazdır(wizard)] ile kurarken ön yükleyicinin kurulacağı depolama birimini de seçmenize imkân verir.

• Slax'a bakabilirsiniz.

• TCL

• Archlinux (8+ aydır flaşımda kurulu ve linux'ta arıza çıkarsa flaştaki ortama geçip işimi görüyorum)

• hala meseleyi anlayamamışsınız

sistem hdd veya SSD fark etmez !

fs yani dosya sistemi doğası gereği deforme olmak üzere tasarlanmış bir yapıdır.

ram hacimleri büyümesiyle birlikte sistem sözde uefi diye bir yapılanmaya gitti

bu bildiğiniz swap denilen şeyin yeni adı sistem 500 mb ön sürücü belleği adı altında

tüm ram verilerini çok farklı bir şekilde şifreleme özellikleri var

bu konu hakkında wikipedia da eleştirileri inceleyin özellikle ingilizce sayfasındakileri okuyun.

var olan mevcut sistemler internet temp alanı adı altında zaten girdiğiniz her sayfayı hdd e kazıyor.

flash dediğin şey zaten ssd nin usb versiyonu ondada yeni bir numara yok.

salt okunur sistemler daha az deformasyon oluşuyor.

örneğin neredeyse 2 yıldır yazma korumalı sd kart üzerinde linux kullanıyorum.

çalışırken 100 lerce defa reset tuşuna batım veya direk kapattım sistem 1 kere bile hata vermedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

hala meseleyi anlayamamışsınız

sistem hdd veya SSD fark etmez !

fs yani dosya sistemi doğası gereği deforme olmak üzere tasarlanmış bir yapıdır.

ram hacimleri büyümesiyle birlikte sistem sözde uefi diye bir yapılanmaya gitti

bu bildiğiniz swap denilen şeyin yeni adı sistem 500 mb ön sürücü belleği adı altında

tüm ram verilerini çok farklı bir şekilde şifreleme özellikleri var

bu konu hakkında wikipedia da eleştirileri inceleyin özellikle ingilizce sayfasındakileri okuyun.

var olan mevcut sistemler internet temp alanı adı altında zaten girdiğiniz her sayfayı hdd e kazıyor.

flash dediğin şey zaten ssd nin usb versiyonu ondada yeni bir numara yok.

salt okunur sistemler daha az deformasyon oluşuyor.

örneğin neredeyse 2 yıldır yazma korumalı sd kart üzerinde linux kullanıyorum.

çalışırken 100 lerce defa reset tuşuna batım veya direk kapattım sistem 1 kere bile hata vermedi.

Elindeki sd kart'ta kul yapımı yalnız; her an bozulabilir, bilemezsin. Bozulursa ortada kalmak istemem. Hem niye kendimi sd kart içerisinde sınırlandırayım şu 2021 yılında?

Ek olarak flaşta bulunan archlinux'u kurtarma ortamım olarak kullanıyorum, günlük kullanım için değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 31 Mayıs 2021; 21:48:48 >

• SD kart = USB FLASH = SSD bunların hepsi aynı teknolojik alt yapıyı kullanır.

ve veri yazma esnasında nano voltaj seviyesinde demirci kaynağı misali bir kaynak yapılır.

demirci kaynağı yapanlar bilir aynı noktaya fazla kaynak yapılmaz çünkü o kaynak daha sonra iyi tutmaz.

aynı mantık makroda neyse mikro da da aynı şekilde çalıştığı için veri yazma ömrü sınırlaması vardır.

bu açıdan ; usb sürücülerde çok eskiden veri yazma koruma on / off kısmı vardı daha sonra bu iptal edildi

SSD lerde bunun olması imkansız ! ama SD kartlarda özellikle micro SD ye çeviricilerde bu veri yazma koruması var.

bu şekilde SD kartı üzerine yazılamaz salt okunur şekilde bir ROM a çevire biliyorsunuz.

burada konu bir dosyayı salt okunur yapmak değil ! burada en büyük sorun her zaman fs yani dosya tablolama

alanı olan o 1 mb tan daha ufak olan sabit alanın zaman içinde en çok yıpranan alan olması

sürücüye hiç bir şey yazılmasa bile her an gibi bir dosyaya heran gibi bir zamanda sadece okuma işlemi yapılsa bile

özellikle günlük log erişim taihi verilerini sürücünün o fs kısmına mutlaka yazılıyor.

yani her okuma bir şekliyle sürücüye yazmak anlamına gelmektedir.

ve sonra olarak C64 ve AMiGA 500 bile yeniden yazılan bilir flash ın atası olan

eprom üzerine bios işletim sistemleri mevcuttu. ve bunların sisteminden dosya erişimi sonrası

dosya erişim tarihini sisteme yazma huyları olmadığı için aradan 40 küsür yıl geçmiş olduğu halde

hala daha fabrika çıkışı sistem açılış performanslarında hiç bir düşüşüş söz konusu değildir.

( tabi zaman içinde olası elektrik dalgalanlamalarına bağlı olarak eprom bozulmaları konusumuzun haricinde )

milyon veya milyar kere okuma nand flash sistemini bozmaz

ama yazma işlemi fs sektörüni elektro kimyasal olarak paramparça eder

• quote:

Orijinalden alıntı: kindly34

Elinde 2 tane usb bellek olsun, birisine istediğin linux sürümünü boot edilebilir şekilde yazdır.Diğer usb ise boş olsun.Bilgisayar kapalı iken 2 usb belleği de bilgisayara bağla.İçine linux yazdırdığın usb belleği başlangıçta başlat ve kurulum kısmına geldiğinde boş olan usb belleğe linux kurulumunu ve grub kurulumunu gerçekleştir.İşlem bu kadar.Kolay gelsin.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2E30AF723 -- 30 Haziran 2021; 20:33:48 >
  • CentOS 8 Sürümü Yayınlandı Geçen Haftalarda Orda Kurulumu USB Üzerinede Yapıldığını Gördüm Ama Daha Denemedim Sürümü Nasıl Bir Sonuç Verecek Diye

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.