Şimdi Ara

Synology hakkında yardım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Synology DS916+ sahibiyim. Üzerinde 4x8TB HDD vardı ve ikisinde bad sector'ler oluştuğundan değişimi gerekti ve ben de bunu fırsat bilip büyük kapasitelileriyle değişmek istedim.

3 adet 14 TB'lık HDD aldım ve aşama aşama sırasıyla taktım.

"Depolama Yöneticisi"'nde HDD/SSD kısmından ilgili sürücüyü "Sürücüyü Devre Dışı Bırak" komutu ile çıkarıp yenisini taktım ve var olan yapılandırmaya yanlış hatırlamıyorsam "depolama havuzunu onar" diyerek eklemiş oldum.

10-12 saat sonra bitince; 2. ve 3. sünü de aynı yöntemle eklemiş oldum.

An itibariyle 14 TB + 14 TB + 14 TB + 8 TB şeklinde "sağlıklı" bir şekilde operasyon bitti. Kapasite eskisi gibi 21.8 TB oldu (RAID 5)

Ancak kapasitede yukarı yönlü bir değişme olması gerektiğini düşünüyorum. Bir şeyi yanlış yapmış olabilir miyim?

Bir adet 14 TB'ı koruma için kullansa dahi 36 TB alanım olması gerekirdi diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bucoskun -- 3 Haziran 2022; 18:40:4 >

• Selamlar @bucoskun

Raid 5 mimarisinde bütün diskleriniz en küçük boyutlu disk kapasitesinde çalışır. 8 tb diski de değiştirmeniz gerekiyor kapasite artmasını istiyorsanız.

• cumhuraltan kullanıcısına yanıt

cok teşekkür ederim bilgi için..  

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.